Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σφηνάκια... για μεταφορά.

Πήγαινε κάτω 
+7
stelloni
vasilis74
monarchis
Aigagros
filippoz13
fotis lympe
beezy
11 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Σφηνάκια... για μεταφορά.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σφηνάκια... για μεταφορά.    Σφηνάκια... για μεταφορά.  Icon_minitimeΠαρ Ιουν 14, 2013 8:45 pm

Πρόσφατα που χρειάστηκε να μεταφέρω κάποια παραφυαδάκια σε μεγάλη απόσταση, με προβλημάτισε το πως θα στηριχθούν τα "λειψά" πλαίσια μέσα στις κυψέλες χωρίς να πέσουν... η λύση ήρθε από συνάδελφο και είναι τόσο προφανής όσο το αυγό του Κολόμβου.

Πιθανότατα κάποιοι από εσάς να την γνωρίζουν, ωστόσο την παραθέτω για τους φίλους που ταλαιπωριούνται με καρφάκια, στηρίγματα και ένα σωρό άλλες μπελαλίδικες ιστορίες για να αντιμετωπήσουν το συγκεκριμένο θέμα της μεταφοράς.

Είναι εξαιρετικά απλή και πανέυκολη στην εφαρμογή, έχει αστείο κόστος, δεν προκαλλεί ζημιά στην κυψέλη ή στα πλαίσια και σε ότι αφορά στην αποτελεματικότητα μιλάμε για 100%.

Το λοιπόν, παίρνουμε ένα πηχάκι ξύλινο 4 X 1,5 εκατοστά και με τη σέγα μας η το χειροπρίονο το κόβουμε όπως στο πρώτο σχήμα που παραθέτω... στην αρχή δημιουργούμε τα μπλε κοψίματα και στο τέλος το κόκκινο. Με αυτό τον τρόπο δημιουργούμε 4 σφήνες. Οι σφήνες αυτές τοποθετούνται στην πάνω πλευρά του τελευταίου πλαισίου πριν το... κένο, λίγο πιο κάτω από την πατούρα της κυψέλης, μια δεξιά και μια αριστέρα και σφηνώνουν ανάμεσα στο ξύλο της κυψέλης και στο κάθετο πηχάκι του πλαισίου.

Το δεύτερο σχήμα στην εικόνα που παραθέτω δείχνει σε πιο ύψος τοποθετούνται περίπου οι σφήνες (τα κόκκινα βέλη) και το τελευταίο σχήμα είναι κάτοψη του πλαισίου με τις σφήνες σε κόκκινο χρώμα, ωστε να φάνει πως το συγκρατούν.

Με αυτό τον τρόπο το πλαίσιο δεν πάει πουθένα πλέον και συγκρατεί άνετα και τα υπόλοιπα πίσω από αυτό. Η απλή αυτή πατέντα δοκιμάστηκε σε μεταφορά 100+ χιλιομέτρων, τα τελευταία εκ των οποίων έγιναν σε κακοτράχαλο χωματόδρομο... ούτε ένα πλαίσιο δεν κουνήθηκε χιλιοστό!

Έχει πλάκα το πως κολλάει το μυαλό στο πολύπλοκο... πριν την απλή αυτή συμβουλή του συναδέλφου, σκεφτόμουν ελάσματα, λάστιχα, πτυσσόμενα στηρίγματα και διάφορα άλλα κοστοβόρα και μπελαλίδικα... και η λύση ήταν ότι πιο απλό... htipieme

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fotis lympe
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Σφηνάκια... για μεταφορά.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: σφηνακια για μεταφορα   Σφηνάκια... για μεταφορά.  Icon_minitimeΠαρ Ιουν 14, 2013 10:31 pm

και γιατι δεν βαζεισ κενα πλαισια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
filippoz13
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Σφηνάκια... για μεταφορά.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφηνάκια... για μεταφορά.    Σφηνάκια... για μεταφορά.  Icon_minitimeΠαρ Ιουν 14, 2013 10:48 pm

τα σφηνάκια μου φαίνονται πολυ καλύτερα από τα άδεια πλαίσια.
Ωραία μαγκιά πάντως τα σφηνάκια , εγώ χρησιμοποιώ μικρές πρόκες !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aigagros
Μέλος
Μέλος
Aigagros


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Σφηνάκια... για μεταφορά.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφηνάκια... για μεταφορά.    Σφηνάκια... για μεταφορά.  Icon_minitimeΣαβ Ιουν 15, 2013 5:01 pm

Δοκίμασα κι εγώ τα κενά πλαίσια αλλά εκεί που τα πήγα έπρεπε να τα βγάλω. Περίμενα λίγη ώρα και μετά το έκανα. Και τα βρήκα πολύ θυμωμένα...
Την επόμενη φορά τα άφησα και τα έβγαλα μετά από δύο μέρες. Είχαν αρχίσει και τα χτίζανε.
Οπότε τα καρφάκια και οι σφήνες μου φαίνονται καλύτερη ιδέα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Σφηνάκια... για μεταφορά.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφηνάκια... για μεταφορά.    Σφηνάκια... για μεταφορά.  Icon_minitimeΣαβ Ιουν 15, 2013 5:32 pm

Ο τίτλος είναι παραπλανητικός! Εγώ νόμιζα πως αν βοηθήσεις κάποιον για τη μεταφορά, μετά το πέρας της εργασίας σε κερνάει σφηνάκια!!! 

                  party

Πολύ έξυπνη, ανέξοδη και κυρίως πρακτική ιδέα. Μπράβο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis74
Μέλος
Μέλος
vasilis74


Αριθμός μηνυμάτων : 60

Σφηνάκια... για μεταφορά.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφηνάκια... για μεταφορά.    Σφηνάκια... για μεταφορά.  Icon_minitimeΤετ Ιουλ 10, 2013 11:20 pm

Xρησιμοποιούσα κι εγώ διάφορα, καρφάκια, ξυλάκια...μέχρι που ένας ογδοντάχρονος μελισσοκόμος με έστειλε αδιάβαστο!!!
Έξησε από το πάνω μέρος των πλαισίων λίγο κερί και πρόπολη, έκανε μικρούς σβόλους και τους σφήνωσε στα ακριανά πλαίσια...
Τα πλαίσια δεν κουνιόταν καθόλου!!!
Απλούστατο και συνέχεια μπροστά μας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stelloni
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

Σφηνάκια... για μεταφορά.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφηνάκια... για μεταφορά.    Σφηνάκια... για μεταφορά.  Icon_minitimeΤρι Ιουλ 30, 2013 5:54 pm

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΕΛΙΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ..ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Σφηνάκια... για μεταφορά.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφηνάκια... για μεταφορά.    Σφηνάκια... για μεταφορά.  Icon_minitimeΣαβ Νοε 02, 2013 1:45 pm

Το κερι ειναι η καλητερη λυση...... Ασε που τις περισσοτερες φορες το περνουν πισω μετα απο λιγο καιρο...lol! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Σφηνάκια... για μεταφορά.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφηνάκια... για μεταφορά.    Σφηνάκια... για μεταφορά.  Icon_minitimeΣαβ Νοε 02, 2013 7:34 pm

Εγώ χρησιμοποιώ αυτούς τους συνδετήρες.Ευκολία στην τοποθέτηση αλλα και στην αφαίρεσή τους.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aigagros
Μέλος
Μέλος
Aigagros


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Σφηνάκια... για μεταφορά.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφηνάκια... για μεταφορά.    Σφηνάκια... για μεταφορά.  Icon_minitimeΚυρ Νοε 03, 2013 11:03 am

Έκανα μεταφορά κυψελών. Μερικές είχαν λιγότερα από 10 πλαίσια και τις στερέωσα με σφήνες σιλικόνης. Ήταν η δεύτερη φορά που το επιχείρησα, στην πρώτη όλα πήγαν καλά. Τώρα όμως μία κυψέλη έφυγε από τα δεσμά της και χοροπήδησε μερικές φορές, με αποτέλεσμα να ξεσφηνώσουν οι σφήνες και να φύγουν τα πλαίσια από τη θέση τους. Την άλλη μέρα το μεσημέρι έβγαλα από μέσα δυο χούφτες νεκρές μέλισσες. Χθες είδα και το αναμενόμενο: βασσιλοκέλια.
Άλλη φορά αυτές τις σφήνες θα τις βάζω μόνο σε πλαστικές κυψέλες που δεν καρφώνονται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis74
Μέλος
Μέλος
vasilis74


Αριθμός μηνυμάτων : 60

Σφηνάκια... για μεταφορά.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφηνάκια... για μεταφορά.    Σφηνάκια... για μεταφορά.  Icon_minitimeΚυρ Νοε 03, 2013 12:46 pm

Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο για τα clips, αυτό πλέον κάνω και εγώ, δεν μετακινούνται καθόλου τα πλαίσια στη μεταφορά, για να είμαι ειλικρινής το είχα δει στο μελισσοblog meli-elikon [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και σε γνωστό πολυκατάστημα παιχνιδιών είναι πολύ φθηνά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Σφηνάκια... για μεταφορά.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφηνάκια... για μεταφορά.    Σφηνάκια... για μεταφορά.  Icon_minitimeΚυρ Νοε 03, 2013 6:31 pm

vasilis74 έγραψε:
Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο για τα clips, αυτό πλέον κάνω και εγώ, δεν μετακινούνται καθόλου τα πλαίσια στη μεταφορά, για να είμαι ειλικρινής το είχα δει στο μελισσοblog meli-elikon [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και σε γνωστό πολυκατάστημα παιχνιδιών είναι πολύ φθηνά...
sostos sostos 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Σφηνάκια... για μεταφορά.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφηνάκια... για μεταφορά.    Σφηνάκια... για μεταφορά.  Icon_minitimeΤρι Νοε 12, 2013 9:59 am

Παντως για σφινακια μπορειτε να παρετε αυτα τα σφινακια που χρησιμοποιουν οι πλακατζιδες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Σφηνάκια... για μεταφορά.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφηνάκια... για μεταφορά.    Σφηνάκια... για μεταφορά.  Icon_minitimeΤρι Δεκ 03, 2013 12:49 am

Γιώργος-Κόρινθος έγραψε:
Εγώ χρησιμοποιώ αυτούς τους συνδετήρες.Ευκολία στην τοποθέτηση αλλα και στην αφαίρεσή τους.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Πολύ καλό...κόλπο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σφηνάκια... για μεταφορά.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» μεταφορα
» Μεταφορά
» μεταφορα
» Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια
» Εξίσωση με πεύκο - κουμαριά - γύρη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: D.I.Y. μελισσοκομικές πατέντες-
Μετάβαση σε: