Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 νεα παραφυαδα

Πήγαινε κάτω 
+3
Johnniebee
skamanakos
panagiotakis
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: νεα παραφυαδα   νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤρι Μάης 28, 2013 3:01 pm

γεια σας παδια.. θελω να μου πειτε αν μπωρο τωρα να κανω παραφυαδα η ειναι πολυ αργα?? και αν ναι θελω να μου πειτε απο ενα 2 οροφο πατανε 13 με 14 ποσεσ παραφυαδεσ μπορω να κοψω εγω λεω 3. και εναν τροπο να τα κοψω χωρισ να τα παω μακρια να τα αφησω δηλαδη στο ιδιο σημειο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα παραφυαδα   νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤρι Μάης 28, 2013 6:25 pm

καποιοσ να πει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skamanakos
Μέλος
Μέλος
skamanakos


Αριθμός μηνυμάτων : 56

νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα παραφυαδα   νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤρι Μάης 28, 2013 7:05 pm

Μπορεις να κοψεις.Μια χαρα ειναι 3.Καλυτερα να τις πας μακρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα παραφυαδα   νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤρι Μάης 28, 2013 7:23 pm

ωραια αμα βαλω ενα πλαισιο με γονο ημερασ και ενα κλειστο μαζι με το πλυθησμο που θα εχει πανω ειναι καλα στην καθε παραφυαδα?????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα παραφυαδα   νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤρι Μάης 28, 2013 7:50 pm

Στις τρείς παραφυάδες που λες να κοψεις πρέπει να βάλεις τροφές (απαραίτητα γύρη, αν δεν έχεις 3 πλαίσια τότε γνώμη μου είναι χωρίσεις σε όσα πλαίσια γύρη έχεις), πρέπει να βάλεις γόνο ημέρας και να μοιράσεις τον πλυθησμό και τα πλάισια με ψημενο γόνο ίσα σε όσες παραφυάδες κάνεις.

Αν έχεις αρκετή γύρη σε πάνω από 3 πλαίσια (π.χ. σε 4 πλαίσια) και βρείς και γόνο ημέρας σε πάνω από 3 πλαίσια (π.χ. 4) μπορείς να κάνεις και π.χ. 4 παραφυάδες των 3 πλαισίων η κάθε μια. (1 πλαισο με αρκετή γύρη, 1 που να έχειι γόνο ημέρας και αλλο ένα με γόνο ψημένο ή τροφές και φυσικά των πλυθησμό τους.)

Αυτά κάνω εγώ και συνήθως πετυχαίνουν king ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα παραφυαδα   νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤρι Μάης 28, 2013 8:00 pm

1 διευκρηνιση ακομα αυτα τα πλαισια που μου λεσ με πανω τον πλυθησμο ειμαστε οκ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα παραφυαδα   νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤετ Μάης 29, 2013 12:00 pm

3 φιλες μου ειναι πολλες μπορεις να κοψεις 3 σε συνολο με την παλια βασιλισσα . παρε την βασιλισσα την παλια με 1 πλαισιο σφραγιστο γονο 1 πλαισιο με γονο ημερας και 1 με τροφες εννοειτε με τον πληθυσμο τους και κοψε μια παραφυαδα .ξεκινα τροφοδοσια στο μελισσι το ορφανο με 1 λιτρο σιροπι την φορα για 2 φορες μεσα στις επομενες 7 ημερες που θα ετοιμαζει αυτο τα βασιλλοκελια και μετα απο 8 ημερες πηγαινε και κοψε το παραφυαδες αφηνοντας απο δυο βασιλοκελια στην καθεμια .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα παραφυαδα   νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤετ Μάης 29, 2013 1:10 pm

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κόψουμε τις παραφυάδες και να μην τις μεταφέρουμε μακριά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα παραφυαδα   νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤετ Μάης 29, 2013 3:15 pm

-Ριξε μια ματια στη μεθοδο της βεντάλιας. (Για να μην μεταφέρεις μακριά).

- Είναι καλύτερα να ορφανέψεις το μελίσσι σου και να κάνει αυτό κελιά πρίν το χωρίσεις. Η μόνη ένσταση μου είναι οτι δεν χρειάζεται να πάρει ανοιχτό γόνο μαζί με την βασίλισσα όταν ορφανέψει. Η Βασίλισσα θα συνεχίσει να γεννάει κανονικά δεν έχει ανάγκη τον γόνο ημέρας. Αντίθετα το ορφανό αφού θα είναι περίπου 11-12 πλάισια δεν θα έχει και σε πολλά γονο κατάλληλο για Β.κ και θα το χρειάζεται το πλάισιο αυτό.

Στην μέθοδο με το ορφανεμα πρίν το χώρισμα παραφυάδων πρέπει να είσαι συνεπής στις ημερομινίες γιατί αν βγεί βασίλισσα θα χαλάσει όλα τα άλλα Β.Κ και δεν θα κατφέρεις να κάνει παραφυάδες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα παραφυαδα   νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤετ Μάης 29, 2013 3:34 pm

σας ευχαρηστω παλικαρια.. ειθελα να κανω τη μεθοδο με την βενταλια αλλα δεν μπορω γιατι η κηψελες μου δεν εχουν το ιδιο χρωμα με την αρχικη μου( αυτη που θελω να κοψω)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα παραφυαδα   νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤετ Μάης 29, 2013 3:41 pm

ενασ τροποσ για να μην παμε αλλου την παραφυαδα ειναι αφοτου τισ κοψουμε να τουσ βαλουμε 2 κιλα βανιλια και να κλεισουμε την εισοδο για 3 μερες ωστε να μην βγαινουν..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας


Αριθμός μηνυμάτων : 246

νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα παραφυαδα   νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤετ Μάης 29, 2013 8:30 pm

το ιδιο εκανα και εγω εκοψα 2 παραφυαδες και τις εκλεισα εντελως για 3 μερες,αλλα προσοχη οποσδηποτε ΝΕΡΟ μεσα στην κυψελη ΒΑΝΙΛΙΑ και απο καπου να αεριζονται αν εχεις πατους με σιτα ειναι οτι καλυτερο,αλλιως θα σκασουν απο την ζεστη αν τις κλεισης απο παντου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα παραφυαδα   νεα παραφυαδα Icon_minitimeΠεμ Μάης 30, 2013 6:42 pm

κανε βενταλια και ας μην ειναι το ιδιο χρωμα οι κυψελες αρκει να βαλεις την παλια πισω 1 μετρο και μισο αριστερα στην θεση της παλιας αλλα πιο πισω 1 μετρο την δευτερη και κολητα της προς τα δεξια την τριτη .δεν πειραζει το χρωμα θα πας απλα μετα απο 5 ημερες θα δεις ανοιγοντας τες ποια ειναι η πιο δυνατη απο τις 3 και ποια η πιο αδυνατη και θα τους αλλαξεις θεση μεταξυ τους
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα παραφυαδα   νεα παραφυαδα Icon_minitimeΠαρ Μάης 31, 2013 8:26 am

Σορρυ που εχω αλλο σκεπτικο , το οποιο παντα μου λεει να πηγαινω λάου λάου με τα μελισσια.
Κατ αρχην, εχεις και αλλες κυψελες ή μονο αυτη? δηλαδη αν κατι παει στραβα εχουμε μελισσια για υποστηριξη?
Απ την αλλη ,η τεχνικη αυτη δειχνει, οτι θελεις να πολλαπλασιασεις συντομα. Επιτρεπει η περιοχη σου και η χορτονομη της?
Εγω θα εκοβα ενα καλο 5αρι υπο γωνια διπλα στη μητρικη, θα τιναζα μεσα αρκετες μελισσες, πιθανα οι περισσοτερες θα επεστρεφαν και θα εκανα και αλλαγη θεσης μητρικης με παραφυαδα . Ζαχαροζυμαρο στην παραφυαδα ,ελεγχο στις 10 μερες στο πλαισιο με τον ανοιχτο γονο, για την κατασταση το β. κελιου και μετα παλι ελεγχο στον 1 μηνα απο την ημερα που εκοψες. Καθε φορα που πας απομακρυνεις την μια κυψελη απ την αλλη 10 με 15 ποντους. Ετσι δεν διαλυεις την αρχικη ,παρα κοβει για ελαχιστες μερες και εχεις μια δυνατη παραφυαδα με τον λιγοτερο κινδυνο.
Σε περιπτωση που εχεις αρκετα μελισσια παραφυαδα απο 3 διαφορετικες κυψελες σε οποια θεση θελεις μεσα στο μελισσοκομειο σου και χωρις μετακινηση της παραφυαδας. Αργη αυξηση και οι δυο τροποι αλλα σιγουροι και χωρις αποδυναμωση του αρχικου.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
νεα παραφυαδα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» παραφυαδα
» παραφυαδα
» παραφυάδα
» παραφυαδα
» παραφυαδα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: