Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Συλλογή γύρης

Πήγαινε κάτω 
+9
Αγγελής60
mar
ionis
βελουχι
Στέλιος1
thodoris981
Maikpigasos
karnet
Vasilis.
13 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συλλογή γύρης   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΤρι Απρ 16, 2013 1:41 am

Φέτος μετα απο τα τόσα χρόνια ενασχόλησης με την μελισσοκομία αποφάσισα
Να συλλεξω λίγη γυρη ετσι για να δω πως θα τα παω.αγορασα της ανελ τις μικρές
6 στον αριθμό κ τις έβαλα.μπηκαν με πατέντα μιας κ έχω κινητους πατους.στις μεθόδους αποθήκευσης οι απόψεις διίστανται κάποιο λένε άπλωμα για 2-3 μέρες κ μετα καταψυξη κ άλλοι λένε αμέσως στην κατάψυξη.εγω την άφησα απόψε έξω κ αυριο λέω να την βάλω καταψυξη.ξερει κάποιος την κατάλληλη μέθοδος στο Internet δημοφιλή ειναι η 1 μέθοδος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή γύρης   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΤρι Απρ 16, 2013 9:06 am

Δεν είναι θέμα κατάλληλης μεθόδου. Αν την βάλεις κατευθείαν στην κατάψυξη πρόκειται για νωπή κατεψυγμένη γύρη, αν την αφήσεις να στεγνώσει πρόκειται για αποξηραμένη γύρη. Στην πρώτη περίπτωση δεν χάνει κανένα συστατικό της αφού ψύχεται άμεσα ενώ στην δεύτερη μπορεί να συντηρηθεί περισσότερο και εκτός κατάψυξης και ίσως χάνει σταδιακά κάπιο μέρος από τα συστατικά της. Αν την έχεις στην κατάψυξη ίσως είναι δύσκολο να την στείλεις με το ταχυδρομίο σε έναν πελάτη σου. Την αποξηραμένη όμως μπορείς. Αν θες να την καταναλώσεις εσύ ή κάποιοι φίλοι νομίζω πως απλά πρέπει να την βάλεις στην κατάψυξη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή γύρης   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΤετ Απρ 17, 2013 7:55 am

Vasilis. έγραψε:
Φέτος μετα απο τα τόσα χρόνια ενασχόλησης με την μελισσοκομία αποφάσισα
Να συλλεξω λίγη γυρη ετσι για να δω πως θα τα παω.

κ'εγώ φέτος πρώτη φορά..
Την μαζεύω αργά τ'απόγευμα και ντουγρού κατάψυξη..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή γύρης   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΤετ Απρ 17, 2013 9:16 am

Πόση περίπου από κάθε παγίδα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή γύρης   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΤετ Απρ 17, 2013 10:04 am

Την πρώτη μέρα απο μια παγίδα λίγο πάνω απο την μέση σε μισό κιλό βάζω εχθές
Σχεδόν γεμάτο.οσο περνάνε οι μέρες λογο έλλειψης φέρνουν περισσότερη.στις 5 μέρες θα τις βγάλω όμως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή γύρης   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΠεμ Απρ 18, 2013 11:42 pm

karnet έγραψε:
Πόση περίπου από κάθε παγίδα ?

Καμιά 200gr μέσο όρο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή γύρης   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΠεμ Απρ 18, 2013 11:45 pm

Πάντως σήμερα μεγάλη απάτη η μέρα.6 παγίδες σύνολο 300 δεν έβαλαν καθόλου γυρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή γύρης   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΠαρ Απρ 19, 2013 3:57 am

Ρε παιδιά αγοράζω για χρόνια γ΄ύρη αλλα φέτος ΄έβγαλα δική μου απλα.........έτσι φρέσκια που είναι λιώνει.....
Πλάκα έπαθα ο άνθρωπος...............
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή γύρης   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΤρι Ιουλ 08, 2014 10:31 pm

Να κάνω και εγώ την ερώτηση μου μιας και έχω ξεκινήσει την συλλογή γύρης εδώ και μερικές μέρες  .
όταν πάω λοιπόν λίγο πριν βραδιάσει να την μαζέψω διαπιστώνω ότι στον πυθμένα του συρταριού έχει γύρη κολλημένη, πιθανόν από την πρωινή υγρασία .
αυτήν η γύρη λοιπόν είναι καλή ; ή λόγο του ότι έχει κάπως αυξημένη υγρασία έχει αλλοιωθεί και κινδυνεύει να μου χαλάσει και την υπόλοιπη που είναι κανονικά σβολάκια .
αυτό που κάνω πάντως εγώ μόλις την συλλέξω είναι να την απλώσω σε ρηχό πιάτο για να στεγνώσει .
και μια άλλη ερώτηση πώς καταλαβαίνω ότι πλέων η γύρη έχει στεγνώσει και δεν χρειάζεται πλέων να παραμένει απλωμένη ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή γύρης   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 12:13 am

Δεν εχεις προβλημα να σου χαλαση στελιο,,αμα θες αυτη που ειναι υγρη βαλτη παλι μεσα πανω σε ενα πλαισιο,δωσε ενα τιπ δηλαδη στα κοριτσια χα χα,,οταν την μαζευεις μετα το καθαρισμα να την βαζεις σε ενα τραπεζομαντηλο,η σε χαρτι κουζινας,αναλογα την ποσοτητα που εχεις,θελει πανω σε κατι αποροφητικο για να στεγνωση πιο γρηγορα,,και 5-6 φορες την ημερα ανακατεμα για να στεγνωνει ομοιομορφα,μετα απο 3-4 μερες αναλογα που την εχεις βαλη πρεπει να ειναι οκ,,ποτε στον ηλιο γιατι χανη πολλα απο τα συστατικα της,και ο χορος να περνει αερα,το αν ειναι ενταξη απο υγρασια το βλεπεις αν πιασεις τον κοκο στο δαχτυλο και τον ζουλας,αμα σπαει και τριβετε ευκολα εχει ακομα υγρασια,αμα ειναι σκληρος και δεν τριβετε ευκολα εισαι οκ,δηλαδη καπου στο 5%
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή γύρης   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 8:39 am

Εγω οταν βγαζω γυρη, την απλωνω σε ενα ταψι και τη βαζω στο αεροθερμο στο φουρνο στους 50 για ενα 2ωρο περιπου. Γινετε σκληρη και την βαζω μετα σε βαζο στο ντουλαπι. Βεβαις μςζευω 2 βαζα το πολυ για τη μητερα μου, δεν την εμπορευομαι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mar
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
mar


Αριθμός μηνυμάτων : 10

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή γύρης   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 9:54 am

Καλημέρα σε όλους

θεωρώ πως ο καλύτερος τρόπος για να διατηρεί η γύρη όλα της τα συστατικά και στοιχεία είναι αμέσως μετά την συλλογή της να μπαίνει στην κατάψυξη.
Αυτή είναι όπως είπαν και πριν η νωπή φρέσκια κατεψυγμένη γύρη.
Η άλλη είναι αποξηραμένη, αν την απλώσεις και στεγνώσει.. και πόσο μάλλον αν την βάλεις σε φούρνο..
Βέβαια είναι και τι θέλει ο καθένας.

Νομίζω πως οι λέξεις μιλάνε από μόνες τους.
Φρέσκια-νωπή ή αποξηραμένη.

Διαλέξτε και κάντε όπως νομίζετε..  skeftome 

Φιλικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή γύρης   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 10:59 am

Καλημέρα και από μένα . Εγώ παιδιά φέτος έκανα το εξής και αφού διάβασα αρκετά σχετικά με το θέμα.
Μάζεψα τη γύρη το απόγευμα την πήρα σπίτι και την καθάρισα από ότι ακαθαρσίες μπορούσε να έχει .
Έπειτα την έβαλα κατευθείαν στην κατάψυξη . Εκεί έμεινε για δύο με τρεις ημέρες.
Σε κάποια αναφορά είδα ότι έτσι η γύρη σκληραίνει και δεν λιώνει εύκολα στο χέρι πράγμα που είναι σε μεγάλο βαθμό αλήθεια.
Μετά την έβγαλα και επειδή ήταν λίγη της έκανα ένα δεύτερο καθάρισμα την τοποθέτησα σε γυάλινα βάζα και την έβαλα στην συντήρηση για άμεση κατανάλωση .
Αν δεν πήγαινε για άμεση κατανάλωση θα της έκανα ένα δεύτερο χέρι καθάρισμα θα την χώριζα σε κάποιες μερίδες που κατά την γνώμη μου θα ήταν οι καταλληλότερες για διάθεση και μετά θα την τοποθετούσα πάλι στην κατάψυξη. Έτσι, τουλάχιστον από τα γραφόμενα , μπορούμε να διατηρήσουμε τα συστατικά της γύρης για τουλάχιστον ένα χρόνο .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συλλογη γυρης σε περιοδο ανθοφορίας   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 13, 2017 7:52 pm

Γνωριζει καποιος να μου πεις σε περιοδο που δινουν διαφορες νομες αν υπαρχει σχεση ανφοθοριας και γυρης. Δηλαδη οσο καλυθτερη ανθοφορια εχουμε τοσο περισσοτερη γυρη μπορουν να συλλεξουν οι μελισσες;
Αν ειναι σε νομη και περιμενω να δωσει πχ η λυγαρια ή το πευκο μπορω ναν βαλω γυρεοπαγιδες για συλλογη γυρης ή λογο μελιου συλλογης μελιου δεν πρεπει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή γύρης   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 14, 2017 1:50 am

Gio αν μιλάς για τώρα, μέσα Ιουλίου, καλύτερα να μην το σκέφτεσαι για γυρεοπαγίδες... η γύρη είναι μετρημένη κ απαραίτητη στα σμήνη.
Απ' την άλλη, αν έρχεται τόσο πολύ γύρη βάλε την παγίδα, μα να ξέρεις ότι εμποδίζει, ενοχλεί κ καθυστερεί και τις συλλέκτριες νέκταρος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή γύρης   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 14, 2017 7:49 pm

Ευχαριστω. Δηλαδη αν στις ανθοφοριες φερνει γυρη οι παγιδες δυσκολευουν στις μετακινησεις εισοδο εξοδο τις συλλεκτριες. σωστα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή γύρης   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΤετ Αυγ 23, 2017 10:37 pm

Ναι αδελφε ετσι ειναι καλυτερα να μαζεψεις γυρι οχι σε καπια νομη που περιμενεις να παρει μελακι, αλλα στην ανοιξη που τρεχουν τα μελισσακια τοτε ναι γιατι? Γιατι ειναι σπανιες η νομες τοτε που στοχευης να παρεις μελακι οποτε εκει βαζεις παγιδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Συλλογή γύρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή γύρης   Συλλογή γύρης Icon_minitimeΣαβ Αυγ 26, 2017 1:19 pm

Από ερώτηση στο Εργαστήριο του ΑΠΘ:

Η συλλογή γύρης θα πρέπει να πραγματοποιείται την περίοδο της άνοιξης και συγκεκριμένα από μέσα Απριλίου έως τέλη Μαΐου, καθώς τότε επιτυγχάνεται η υψηλότερη παραγωγή και η καλύτερη ποιότητα του τελικού προϊόντος. Η τοποθέτηση γυρεοπαγίδων νωρίτερα επιδρά αρνητικά στην ανάπτυξη του μελισσιού και επιπλέον, η συλλεγόμενη γύρη έχει υψηλά ποσοστά υγρασίας λόγω της υψηλής σχετικής υγρασίας του περιβάλλοντος.

Το ποσοστό υγρασίας στη γύρη σχετίζεται με τη διατηρησιμότητα κατά την αποθήκευση του προϊόντος. Υψηλό ποσοστό υγρασίας στη γύρη επιταχύνει την ανάπτυξη μικροοργανισμών και την αλλοίωση του προϊόντος. Προτείνεται η συλλογή γύρης να πραγματοποιείται από τον μελισσοκόμο κάθε απόγευμα και να αποφεύγεται η επαφή της γυρεοπαγίδας με χόρτα σε περίπτωση που χρησιμοποιείται γυρεοπαγίδα εισόδου. Αμέσως μετά τη συλλογή από τις γυρεοπαγίδες, η γύρη καθαρίζεται απομακρύνοντας ξένες ύλες και ακαθαρσίες, όπως πόδια και φτερά μελισσών, μυρμήγκια, μουμιοποιημένες προνύμφες ασκοσφαίρωσης και φυτικά υπολείμματα. Στη συνέχεια η γύρη συσκευάζεται σε γυάλινα βάζα και τοποθετείται στην κατάψυξη (-180C) μέχρι τη διάθεση της, όπου εξασφαλίζεται προστασία από το φως, από την απορρόφηση υγρασίας και από δυσάρεστες οσμές του περιβάλλοντος. Προτείνεται στον καταναλωτή να διατηρεί τη γύρη του στην κατάψυξη. Ίδια διαδικασία πραγματοποιείται και για τη γύρη που προορίζεται για τα μελίσσια.

Σε περίπτωση που συλλεχθεί προϊόν με υψηλή υγρασία (αντιληπτό όταν οι σβώλοι κολλούν μεταξύ τους) αφήνεται για ένα διάστημα (περίπου 6 ώρες) σε σκιερό μέρος πάνω σε διηθητικό χαρτί για να μειωθεί η υγρασία. Σε αυτή την περίπτωση, η υγρασία θα μειωθεί περίπου 3 με 4% αλλά αν η αρχική υγρασία ήταν ιδιαίτερα υψηλή, καλό είναι να αποφεύγεται η εμπορία τέτοιου προϊόντος που προορίζεται για ανθρώπινη κατανάλωση. Γύρη με χαμηλό ποσοστό υγρασίας μπορεί να διατηρηθεί στην κατάψυξη για 12 μήνες χωρίς σημαντική αλλοίωση των ποιοτικών χαρακτηριστικών της.

(Την απάντηση έδωσε ο υποψήφιος διδάκτορας του Εργαστηρίου Μελισσοκομίας Α.Π.Θ. Βασίλης Λιόλιος)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συλλογή γύρης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Συλλογή γύρης
» Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών
» Συλλογή πρόπολης - μπερδεμένο κερί
» ΣΥΛΛΟΓΗ ΡΙΜΑΤΟΣ
» Συλλογη προπολη και εποχη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: