Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών

Πήγαινε κάτω 
+10
monarchis
Druidis
mpampis13
ghalepas
skyh1gh
Johnniebee
Giannis73
KENTRI
yiorgos
thanasis
14 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤρι Μαρ 05, 2013 3:53 pm

ξερει κανεις κάτι επι του θεματος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Μαρ 06, 2013 8:08 am

Με ενα εργαλειο σαν τελαρο (μιαζει οπτικα) καπος διεγηρεται το μελισση με ρευμα ισος και με ηχο και κανη επιθεση στο τελαρο.
Αυτο μαζευει στην επιφανια σταγονιδια διλητηριου που συλεγη ο μελισσικομος.
βρηκα αυτο.........

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι παραγωγής δηλητηρίου. Με την εφαρμογή πολύ χαμηλής
τάσης ηλεκτρικού ρεύματος διεγείρονται οι μέλισσες να κεντρίσουν. Η σχετική
συσκευή τοποθετείται στο κέντρο της κυψέλης. Οι ερεθισμένες μέλισσες κεντρίζουν
το νάιλον το οποίο βρίσκεται κάτω από τα ηλεκτρικά καλώδια , χωρίς οι ίδιες να
κινδυνεύουν να χάσουν το κεντρί τους το οποίο το ανασύρουν αμέσως μετά. Το
δηλητήριο διηθείται και φθάνει στον πυθμένα της συσκευής αποκτώντας τη μορφή
κρυστάλλων. Καθώς οι πρώτες μέλισσες κεντρίζουν ελευθερώνουν τη φερομόνη
συναγερμού έτσι ώστε το μελίσσι αναστατώνεται πολύ γρήγορα. Αυτό έχει ως
αποτέλεσμα τον πολλαπλασιασμό των τσιμπημάτων. Η συσκευή δεν πρέπει να
παραμένει περισσότερο από 5 λεπτά στην ίδια κυψέλη. Με τη μέθοδο αυτή μπορεί
κανείς να συλλέξει 1g κρυσταλλικής μορφής δηλητηρίου από 20 μελίσσια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Μαρ 06, 2013 11:47 am

καλημέρα έχω διαβάσει και εγώ διαφορα,είδα κάποιες συσκευές και επίσης κάποια βίντεο!!το θέμα μου δεν είναι που θα τα πουλήσεις αυτό αν θέλει κάποιος το βρίσκει!
το θέμα μου είναι αν προκαλεί κάποια ζημια στο μελίσσι,και θα ήθελα να ακούσω κάποιον που το έχει κάνει,το έχει δει ζωντανά,το έχει εφαρμόσει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Μαρ 06, 2013 12:03 pm

Εχεις βρει να το πουλησεις ?
Επισης απο το τσιμπημα και μονο η μελισσα δεν ψοφαει, αρα εχει ζημια το μελισι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Μαρ 06, 2013 12:07 pm

όχι δεν νομίζω να αφαιρεί τόσο δηλητήριο ώστε να ψοφάει!!ελευθερώνει μια πολύ μικρή ποσότητα χωρίς να βγάζει το κεντρί!τουλάχιστον έτσι λένε. θέλω να ακούσω περισσότερο κάποιον που ξέρει επί του θέματος,και άλλους φυσικά ...!!

αν έχεις κάτι στα χερια σου εγώ είμαι τις άποψης ότι μπορείς να το πουλήσεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis73
Μέλος
Μέλος
Giannis73


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Μαρ 06, 2013 2:50 pm

Μας έφερε ο καθηγητής στο σεμινάριο που παρακολουθώ μία συσκευή συλλογής δηλητηρίου. Είναι μία πλάκα από γυαλί και μπαίνει στην βάση της κυψέλης. Με ηλεκτρικά κύματα διεγείρει τις μέλισσες οι οποίες κάθονται επάνω στο γυαλί και το κεντρίζουν. Επειδή είναι σκληρή η επιφάνεια του γυαλιού και δεν καρφώνεται το κεντρί της δεν το χάνει οπότε οι μέλισσες σε πεθαίνουν.

Επίσης η συσκευή όπως είπε ο φίλος παραπάνω δεν μπορεί να μείνει για πολύ ώρα μέσα στην κυψέλη διότι προκαλεί αναστάτωση στο μελίσσι λόγο της φερομόνης του συναγερμού που έχει το δηλητήριο της μέλισσας. Έπειτα το αφήνουμε να στεγνώσει (γίνετε σκόνη) και με ένα ξυραφάκι το μαζεύουμε από το γυαλί.

Ελπίζω να βοήθησα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Απρ 17, 2013 3:14 pm

Ποιά είναι η τιμή ''χονδρικής'' πώλησης του δηλητηρίου στην αγορά;;; (Χονδρική εννοώ σε κάποια εταιρία καλυντικών και φαρμάκων διοτί δεν νομίζω να ενδιαφέρται κάποιος άλλος.)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΠεμ Απρ 18, 2013 3:13 am

Καπου ειχε παρει το ματι (ισως και εδω δεν θυμαμαι) ενα αρθρο οπου εδειχνε την συσκευη και εξηγουσε τον τροπο λειτουργιας , ομως ελεγε οτι ετσι κανεις τα μελισσια (σε οποια βαζεις την συκευη ) νευρικα με αποτελεσμα να τρως περισσοτερα τσιμπιματα στους επομενους ελεγχους που θα κανεις , οποτε δεν προκεται να ασχοληθω ποτε με την συλλογη δηλητηριου , αλλα επισης ελεγε οτι καποιος που το ειχε μαζεψει δεν ηξερε τι να το κανει μιας και δεν εβρισκε αγοραστη ..................
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ghalepas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 23

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Ιουν 04, 2014 1:25 am

Που μπορει να πουλησει κανεις ενα τετοιο προιον;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Ιουν 04, 2014 1:29 am

στα σεμιναρια της γεοπωνικς μας ειπαν οτι τα μελισσια που τα εχουν χρησιμοποιησει για μαζεμα δηλητηριου ειναι πολυ αδυναμα μετα μια και δεν μπορουν να προστατεψουν την κυψελη τους....δεν εχουν το απαραιτητο δηλητηριο-αντοχη...αυτα μας ειπαν και απλα σας το μεταφερω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Druidis
Μέλος
Μέλος
Druidis


Αριθμός μηνυμάτων : 57

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Ιουν 04, 2014 2:02 am

Φυσικα και δε το εχω δοκιμασει.Στο σεμιναριο μας ειχαν πει για εναν τυπο στη Χαλκιδικη που το κανει αυτο κ στελνει δηλητηριο προς Κινα πλευρα. Google is your friend Wink
Αν θυμαμαι καλα τιμη μας ελεγε 80-90 ευρω το γραμματιο.
Τελος μας ειχαν πει το ακριβως αντιθετο...το ή τα μελισσια που θα κλεβουμε το δηλητηριο τους γινονται απιστευτα νευρικα και επιθετικα και δε τα εχουμε για μελι κτλ...επισης τα εχουμε μακρυα απο τα υπολοιπα μελισσια. Υγ:η συσκευη που ειδαμε ηταν εξωτερικη κ το κεντρι τρυπαγε ναυλον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Ιουν 04, 2014 8:04 am

Κυκλοφορούν διάφοροι τύποι συσκευών. Υπάρχει και έλληνας κατασκευαστής. Το δηλητήριο των μελισσών διατίθεται στη φαρμακοβιομηχανία και συνήθως υπογράφεται συμβόλαιο συνεργασίας.Το δηλητήριο χρησιμοποιείται για καλλυντική και φαρμακευτική χρήση. Για φαρμακευτική χρησιμοποιείται στις περιπτώσεις απευαισθητοποίησης και για καλλυντική-τώρα τελευταία, για την ενίσχυση (πρήξιμο) των χειλιών αντί σιλικόνης ή υαλουρανικού οξέως. Στην Ελλάδα από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποια φαρμακοβιομηχανία που να ζητάει δηλητήριο.
Επίσης για να υπάρξει ένας σεβαστός και αξιόλογος αριθμός γραμμαρίων θα πρέπει τα μελίσσια να είναι πολλά σε αριθμό. Η τελική μορφή του δηλητηρίου είναι σε μορφή κόνις (σκόνη) και όχι σε υγρή μορφή. Τα μελίσσια μετά την ενεργοποίηση της συσκευής θα πρέπει να μείνουν κλειστά και σε ηρεμία για μια εβδομάδα τουλάχιστον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sonaht
Μέλος
Μέλος
sonaht


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤρι Ιουλ 01, 2014 7:36 pm

Το δηλητήριο είναι ένα θέμα που με απασχολεί ενεργά, νέος μελισσοκόμος γαρ, και επεξεργάζομαι όλες τις πιθανές εκδοχές.

Οι προσωπικές μου αναζητήσεις έχουν συγκεντρώσει τις ακόλουθες πληροφορίες:

Συσκευές που παίζουν έχω δει 3, μία ελληνική που μπαίνει μέσα στην κυψέλη ως επιπλέον πλαίσιο, και 2 εξωτερικές εισόδου (μία από Κίνα και η άλλη από Βουλγαρία)

Η ποσότητα που συλλέγεται είναι αμέσως ανάλογη της δύναμης του μελισσιού και φυσικά της έντασης/συχνότητας που γίνεται.

Από δοκιμές που έγιναν (πληροφορήθηκα τηλεφωνικώς για τις συγκεκριμένες λεπτομέρειες) οι μέλισσες ναι μεν ενοχλήθηκαν αλλά οι υπερδιέγερση αυτή τις έκανε υπερκινητικές με αποτέλεσμα μικρή αύξηση παραγωγικότητας. Φυσικά δεν υπάρχει τεκμηριωμένη στατιστικά μελέτη που να αποδεικνύει αυτό αλλά ούτε και το αντίθετο.

Απαιτείται μεγάλος αριθμός μελισσιών για να παράξουν ποσότητες ικανές να εξιτάρουν πιθανούς αγοραστές.

Είμαι ήδη στην διαδικασία να παραγγείλω συσκευή και να δοκιμάσω καταγράφοντας όλες τις παρατηρήσεις.

Η ανεύρεση αγοραστών ίσως να μην είναι το εμπόδιο, (προέρχομαι από τον χώρο της πληροφορικής) οπότε και οι προσέγγιση/ανεύρεση ενδιαφερόντων δεν μου προξενεί ένταση.
Ο προβληματισμός μου είναι φυσικά η νομοθεσία και η δυνατότητα εξαγωγής του προϊόντος ... εδώ πιστεύω ότι ίσως ζοριστούμε λιγάκι.

Επίσης γνωρίζω ότι το συνεταιρισμός "Μελίχρυσος" ασχολείται με το αντικείμενο αλλά δεν προσφέρει ανοιχτά τις πληροφορίες του, υποθέτω για τους δικούς του λόγους.

Με ενδιαφέρει ενεργά, το λέω και πάλι, και όποιος έχει παρόμοιες ανησυχίες μου λέει να το δούμε περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤρι Ιουλ 01, 2014 8:40 pm

Σούπερ προιόν ως πρις τον παραγωγό αλλά έχει κάποιες ιδιαιτερότητες.Πρώτον και σημαντικό είναι να έχεις βρει αγοραστή ή καλύτερα κάποιον σίγουρο αγοραστή και δεύτερον τα μελίσσια πρέπει να είναι πολύ μακριά απο ανθρωπινες δραστηριότητες καθώς είναι επιθετικά.Θα προτιμούσα η δραστηριότητα αυτή να γίνει απο συνεταιρισμούς αλλά στο Ελλαδιστάν οι μισοί και παραπάνω κοιμούνται όρθιοι και οι υπόλοιποι κοιτάνε πως να κλέψουν και να να φάνε τους άλλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sonaht
Μέλος
Μέλος
sonaht


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤρι Ιουλ 01, 2014 9:09 pm

@pointerst
Το θεμα σχετικα με την επιθετικότητα το γνωριζεις εκ πειρας;
Υπαρχει καποια σχετικη μελετη ;

Γιατι μιλας για συνεταιρισμο; Καποιος λιγος συγκεκριμενα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤρι Ιουλ 01, 2014 9:53 pm

Δεν έχω ασχοληθεί(ακόμα) με την παραγωγή δηλητηρίου. Λίγα πράγματα που ξέρω είναι από διάφορες πληροφορίες που έχω.
Η συσκευή που συλλέγει το δηλητήριο στηρίζεται στη διέγερση των μελισσών(νεύρα που λέμε...).
Για τον συνεταιρισμό πιστεύω πως είναι κάτι παραπάνω από αναγκαίο,καθώς η συγκέντρωση μεγάλης ποσότητας θα τραβήξει τα βλέματα των αγοραστών.1-2 παραγωγοί-μελισσοκόμοι δεν είναι ικανοί να συλλέξουν αρκετό δηλητήριο.Εκτός και αν έχει από 3000 μελίσσια(παραγωγικά δηλητηρίου) ο καθένας.

Αυτό που έχω να προτείνω στους επίδοξους δηλητηριοσυλλέκτες είναι η μεγάλη συλλογή πληροφοριών και η σωστή γνώση του αντικειμένου τόσο για το μελίσσι όσο για τον μελισσοκόμο αλλά και τον ανυποψίαστο πληθυσμό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Ιουλ 02, 2014 10:02 am

Προσωπικα απο ολλα τα προιοντα τις κυψελης το τελευταιο που θα με ενδιεφερε ειναι το δηλητηριο,,για δικους μου λογους που εχουν να κανουν με την αγαπη στις μελισσες,,και μην με παρεξηγητε οσοι ενδειαφερσται για το δηλητηριο, ειναι δικο μου θεμα,εσεις αμα θελετε βγαλτε τους και το ξυγκι αμα μπορειτε,,εγω δεν θα εχω κανενα προβλημα,,απο αυτα που ξερω και συζητω με φιλους ειναι τα εξης

για να παρης δηλητηριο πρεπει να εχεις πολλα μελισσια,,και καποια απο αυτα να τα εχεις μονο για αυτη την δουλεια,,με λιγα λογια θελεις τουλαχιστον 200 μελισσια να τους περνεις το δηλητηριο,αφου απο 200 μελισσια σε δυο ωρες διεγερσης θα παρης περιπου 8 γραμαρια δηλητηριο,,γινοντε πολυ επιθετικα,,θα σε περνουν απο πισω μεχρι το σπιτι οχι μεχρι το αμαξι,,μετα αν δεν μπεις σε συνετερισμο δεν μπορεις να το πουλισεις,γιατι οσο και να βγαλεις εσυ δεν θα μπορεις να πιασεις την ποσοτητα που θα πρεπει για να σου την παρουν,,και αμα το καλοσκεφτεις θα παρης πιο πολλα λεφτα αν ειχες αυτα τα 200 μελισσια για να τους περνεις τα υπολοιπα προιοντα τις κυψελης και οχι το δηλητηριο τους,,αυτα τα ολιγα ξερω,και αυτα απο πληροφοριες που εχω απο συναδελφους που ζουνε απο τα μελισσια,δεν ειναι προσοπικες εμπειριες οποτε μπορη να κανω λαθος,,στο μονο που πιστευω οτι δεν κανω λαθος ειναι οτι το μελισσι σοκαρετε,στρεσαρετε,και για εμενα βασανιζετε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sonaht
Μέλος
Μέλος
sonaht


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Ιουλ 02, 2014 10:11 am

βελουχι έγραψε:

για να παρης δηλητηριο πρεπει να εχεις πολλα μελισσια,,και καποια απο αυτα να τα εχεις μονο για αυτη την δουλεια,,με λιγα λογια θελεις τουλαχιστον 200 μελισσια να τους περνεις το δηλητηριο,αφου απο 200 μελισσια σε δυο ωρες διεγερσης θα παρης περιπου 8 γραμαρια δηλητηριο,,γινοντε πολυ επιθετικα,,θα σε περνουν απο πισω μεχρι το σπιτι οχι μεχρι το αμαξι,,

Με όλο το θάρρος της ερώτησης, αυτές οι πληροφορίες είναι αποτέλεσμα της δοκιμής κάποιου ;

Υπάρχουν τεκμηριωμένα κάπου ή προφορική μεταβίβαση πληροφοριών, σαν αυτές που εξέθεσα και εγώ πιο πάνω ;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Ιουλ 02, 2014 10:22 am

http://www.omse.gr/wp-content/dilitirio.pdf διάβασε το αυτό,λέει πολλά.Είναι γεγονός ότι μια μέλισσα παράγει πολύ μικρή ποσότητα δηλητηρίου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Ιουλ 02, 2014 10:31 am

Φιλε ειναι πληροφοριες που μου ειπαν φιλοι μελισοκομοι που την εψαξαν,,οπως σου εγραψα πιο πανω δεν ειναι προσωπικη εμπειρια,,αρα οτι ακουσα σου το μεταφερω με καθε επυφυλαξη,αλλα επιδη τα παιδια ειναι μελισσοκομοι κατ επαγγελμα,αρα υποθετω οτι δεν τα εβγαλαν απο το μυαλο τους και την ψαξανε την δουλεια,,παντος αμα δεις πως κανει το μελισσι οταν τους περνεις το δηλητηριο μπορει και να σου φυγη η διαθεση τις συλογης του,,δεν γνωριζω κατι παραπανω,,στην λαρισα απο οτι ξερω μαζευει ο συνετερισμος,υπολογιζω οτι με το ζορι ολοι μαζι να πιασουν τα 700 με 900 γραμαρια καθε χρονο,,φαντασου ποσο θα μπορεις να βγαλεις εσυ μονος σου,και η διαθεση του θα ειναι πολυ δυσκολη γιατι η ποσοτητα που θα βγαλεις ειναι μικρη και δεν θα εχει αγοραστικο ενδειαφερον απο καποια εταιρια που τα περνει,,μονο σε συνετερισμο που το παραγει θα μπορεις να το δωσεις μαζι με αλλους συναδελφους,ολα αυτα με καθε επιφυλαξη φιλε στο ξαναλεω γιατι δεν εχω προσωπικη εμπειρια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sonaht
Μέλος
Μέλος
sonaht


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Ιουλ 02, 2014 10:34 am

Το γνωρίζω το άρθρο.

Εάν κοιτάξουμε προσεκτικά μιλά για δοκιμές και μελέτες σε χρονολογίες περίεργες:

Κώδικας:
Gunnison (1966)
Mitev (1971)
Βenton (1964)
Galuszka (1972)
κ.α.

Σήμερα φυσικά μιλάμε για δοκιμές (όχι ολοκληρωμένες μελέτες) που έγιναν πέρυσι, και φυσικά για ειδικές μηχανές που κέρδισαν βραβείο στο APIMONDIA 2010 / 2011 και το εξελιγμένο μοντέλο αυτών για το 2014.

Υπάρχουν διαφορές και εξελίξεις πιστεύω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sonaht
Μέλος
Μέλος
sonaht


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Ιουλ 02, 2014 10:37 am

@βελουχι
Εννοείτε και σε ευχαριστώ πολύ.

Προσπαθώ να καταλάβω τι είναι προσωπική εμπειρία και τι απλά μεταφορά απόψεων, γενικά και αόριστα.

Όπως είπα και πριν θα το δοκιμάσω έτσι κι αλλιώς, διότι συγκεκριμένα δεν έχω βρει αδιάσειστα στοιχεία, μελέτες και στατιστικά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Ιουλ 02, 2014 10:42 am

pointerst έγραψε:
Σούπερ προιόν ως πρις τον παραγωγό αλλά έχει κάποιες ιδιαιτερότητες.Πρώτον και σημαντικό είναι να έχεις βρει αγοραστή ή καλύτερα κάποιον σίγουρο αγοραστή και δεύτερον τα μελίσσια πρέπει να είναι πολύ μακριά απο ανθρωπινες δραστηριότητες καθώς είναι επιθετικά.Θα προτιμούσα η δραστηριότητα αυτή να γίνει απο συνεταιρισμούς αλλά στο Ελλαδιστάν οι μισοί και παραπάνω κοιμούνται όρθιοι και οι υπόλοιποι κοιτάνε πως να κλέψουν και να να φάνε τους άλλους.

Φιλε η τελευταιες δυο γραμες ειναι ολο το ζουμι στην μελισσοκομια,και οχι για την παραγωγη δηλητηριου,,αλλα για την παραγωγη και εξαγωγη του ελληνικου μελιου και τα προιοντα τις ελληνικης κυψελης που ειναι απο τα τοπ παγκοσμιος,
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΤετ Ιουλ 02, 2014 10:56 am

[quote="sonaht"]@pointerst
Το θεμα σχετικα με την επιθετικότητα το γνωριζεις εκ πειρας;  
Υπαρχει καποια σχετικη μελετη ;

Ποσο πειρα πρεπει να εχει κανεις για να καταλαβει φιλε μου οτι το μελισσι οταν τους περνεις το δηλητηριο ειναι επιθετικο,,αφου κεντρα το γυαλι μεσα στο μελισσι δεν θα βγει και εξω να σε φαει και εσενα,πως μπορει να γινει αλλιως,,εδω ενα πλαισιο σου πεφτει κατω καμια φορα και γινετε του κουτρουλι ο γαμος,ποσο μαλον την ωρα που το χτυπας με ταση θελεις να ειναι και ευγενικο,δεν υπαρχη περιπτωση ουτε μια στο εκατομυριο,,καπου εβλεπα μια φορα ενα βιντεο την ωρα που τους επερναν το δηλητηριο και γινοτανε εξω απο το μελισσι ο κακος χαμος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stellonion
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών   Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών Icon_minitimeΚυρ Οκτ 12, 2014 7:47 pm

Διάβασα αυτό
http://www.omse.gr/wp-content/dilitirio.pdf
και ειναι πολύ ενδιαφέρον.
Απαντά σε αρκετές από τις ερωτήσεις που διατυπώθηκαν παραπάνω αλλά όχι σε όλλες, και είναι λίγο παλιό.
Ενδιαφέρον έχει αυτή η έρευνα,

https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.jas.org.pl%2Fpdf%2F183%3Ffilename%3Djas_52_2_2008_9.pdf&ei=AbE6VLrJFcHT7QbO-oCgDQ&usg=AFQjCNHOVTEQ6C6YkvKl_WQNTTOlJHGIDg&bvm=bv.77161500,d.bGQ

σύμφωνα με την οποία, κατά τα πρώτα δύο χρόνια της παρατήρησης έπεσε λίγο η παραγωγή μελιού στα υπό εξέταση μελίσσια, αλλά μετά ανέβηκε, δίνοντας συνολικά περίπου τον ίδιο μέσο όρο με τα μελίσσια απ τα οποία δεν είχε εξαχθεί δηλητήριο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συλλογή δηλητηρίου των μελισσών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΣΥΛΛΟΓΗ ΡΙΜΑΤΟΣ
» Συλλογή γύρης
» Συλλογή γύρης
» Συλλογή γύρης
» Συλλογή πρόπολης - μπερδεμένο κερί

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: