Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τροφοδοτηση μελισσων

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Τροφοδοτηση μελισσων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τροφοδοτηση μελισσων   Τροφοδοτηση μελισσων Icon_minitimeΣαβ Απρ 13, 2013 8:04 am

Λιγο καιρο πριν ειχε τεθει το θεμα της τροφοδοτησης των μελισσων σε περιοδους ξηρασιας ,και το αν επιτρεπεται η αποτελει νοθεια η χορηγηση τροφων 40 μερες πριν την μελιτοσυλλογη.Εκφραστηκαν αρκετες και διαφορετικες αποψεις πανω στο θεμα.Βρηκα λοιπον στην βιβλιοθηκη μου ενα χαρακτηριστικο αποσπασμα απο το βιβλιο του καθηγητη Βασιλη Λιακου <<Διαχειριση Μελισσοκομειου για εντατικη παραγωγη μελιου >> το οποιο και σας παραθετω.
<<Τα διαφορα συσηματα εντατικης παραγωγης μελιου,που επιβαλλουν πρωιμη αναπτυξη των μελισσιων,προυποθετουν παρουσια μεγαλων ποσοτητων τροφων.Η πρωιμη αναπτυξη του μελισσιου ειναι απολυτα συνδεδεμενη με την τροφοδοτηση απο τον μελισσοκομο.Δεν νοειται σημερα επαγγελματιας παραγωγος μελιου ,που δεν τροφοδοτει τα μελισσια του αυτη την περιοδο.
Πρεπει ομως να τονιστει οτι η τροφοδοτηδη πρεπει να σταματα ,την περιοδο που το μελισσι αρχιζει να μαζευει μελι.Τροφοδοτηση στη δ ι α ρ κ ε ι α μελιτοφοριας αποτελει νοθεια.
Τροφοδοτηση ειναι δυνατον να χρειαστουν τα μελισσια και αλλες εποχες του ετους.Ειναι συχνο φαινομενο μετα το τελος της ανοιξιατικης ανθοφοριας(απο τα μεσα του Μαη μεχρι το τελος Ιουνιου αναλογα με την περιοχη) μεχρι την εναρξη των καλοκαιρινων μελιτοφοριων του θυμαριου η του βαμβακιου και ακομη αργοτερα του πευκου,να παρεμβληθει μια μικροτερη η μεγαλυτερη περιοδος ξηρασιας.Την περιοδο αυτη ο μελισσοκομος για να διατηρησει την δυναμικοτητα των μελισσιων του ειναι υποχρεωμενος να τροφοδοτησει με αναλογες ποσοτητες σιροπιου.>>
Αυτα λεει ο κ.Λιακος.
Προφανως και αναφερεται στην συμβατικη και οχι στην βιολογικη μελισσοκομια.Εκει ισχυουν αλλοι κανονες.Επισης εννοειται ,οτι η οποια τροφοδοτηση δεν πρεπει να αποσκοπει στην δημιουργια αποθεματων αλλα μονο στην υποστηριξη του μελισσιου με τις ποσοτητες που εχει απολυτα αναγκη.Χρειαζεται ελεγχος των παντων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Τροφοδοτηση μελισσων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοτηση μελισσων   Τροφοδοτηση μελισσων Icon_minitimeΣαβ Απρ 13, 2013 4:05 pm

Φίλε γενικά εγω έμαθα απο τον άνθρωπο που μου δίδαξε
Την μελισσοκομία οτι την άνοιξη πρεπει πάντα να κάνουμε μια
Διεργετικη άνα 2 μέρες για 15 μέρες.το θέμα ειναι οτι έτυχα σε μια κουβέντα
Με έναν μεγάλο μελισσοκομο ο οποίος ήρθε κ γκρέμισε ολα όσα
Γνώριζα τόσα χρόνια.μου είπε οτι οτι σιρόπι ρίχνω τώρα θα το βρω στο
Ελατισσιο μέλι τον ιουνιο.κ η πρόκληση του ήταν να δώσω 300 ευρώ κ να χημισω
Το μέλι μου.με έβαλε σε πολύ μεγάλη σκέψη κ ίσως φέτος το κάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Τροφοδοτηση μελισσων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοτηση μελισσων   Τροφοδοτηση μελισσων Icon_minitimeΣαβ Απρ 13, 2013 6:42 pm

Αγαπητε Βασιλη ,αναγνωριζω το προβλημα.Επετρεψε μου ομως μια διευκρινιση και καποιες σκεψεις μου πανω σε αυτο.Κατ αρχην μιλαμε για υποστηριξη των μελισσιων σε περιοδους ξηρασιας.Τοτε που επιβαλλεται η διατηρηση της δυναμικοτητας του μελισσιου ωστε να μη χασει την συλλεκτικη του ικανοτητα.
Υποθετω οτι ολοι θα συμφωνουμε πως για να νοθευτει το συλλεγομενο μελι με προιοντα τροφοδοτησης ,τα τελευταια θα πρεπει να υπαρχουν ηδη στην κυψελη σαν αποθεματα,και να τρυγηθουν μαζι με το συλλεχθεν μελι.Απο που προκύπτει λοιπον η αθελητη (η σκοπιμη) νοθεια? Απο το γεγονος οτι τρυγαμε τις κυρηθρες της γονοφωλιας ,που περιεχουν τετοια αποθεματα ,μαζι με το μελι των προστιθεμενων οροφων και των κενων κηρηθρων με τα οποια εφοδιαζουμε την κυψελη για να συλλεγει το μελι.Αν αυτο το αποφυγουμε και δεδομενου οτι οι μελισσες δεν μεταφερουν σφραγισμενα μελια ,μπορω βασιμα να υποθεσω οτι το μελι μου θα ειναι αγνο.Τι γινεται ομως στην πραξη!
Την περιοδο της αναπτυξης του μελισσιου, οι μελισσοκομοι επιτρεπουν να δημιουργουνται μεγαλα φρυδια σφραγ.αποθεματων στις κηρηθρες του γονου.Καποτε αυτα τα αποθεματα καταλαμβανουν ακομη και το μισο της κηρηθρας ενω το αλλο μισο καταλαμβανει ο γονος.Μεταφερουν μετα τις κρηθρες αυτες στον πανω οροφο ,οπου ο γονος εκκολαπτεται και με την διαδικασια του μπλοκαρισματος συπληρονονται απο τις μελισσες με μελια ,πριν η βασιλισσα προλαβει να ξαναγενησει. Οταν αυτες οι κηρηθρες τρυγηθουν ασφαλως και θα νοθευσουν το μελι με τα προιοντα τροφοδοτησης των μελισσων που προυπηρχαν εκει.
Τι προτεινω λοιπον.Πριν την μεταφορα αφαιρουμε τις κηρηθρες που περιεχουν αμιγή σφραγισμενα σιροπο-μελα.Σημαδευουμε ολες τις κυρηθρες ,που περιεχουν γονο και μελι ,η γυρη και μελι ,πριν την μεταφορα και τις αφηνουμε σαν αποθεματα του μελισσιου μετα τον τρυγο.Δεν επιτρεπουμε στις μελισσες να δημιουργουν μεγαλα στεφανια μελιου πανω απο το γονο.Οι κηρηθρες του γονου πρεπει να ειναι ολες καλοχτισμενες και ο γονος να καταλαμβανει ,ει δυνατον, ολη την επιφανεια απο ξυλο σε ξυλο.Αυτο εκτος των αλλων επιτρεπει και στην βασιλισσα να κινειται ελευθερα μεταξυ των οροφων..Για να αναγκασουμε τις μελισσες να μεταφερουν τα μελια απο τα στεφανωματα ,τα απολεπιζουμε και τα ψεκαζουμε με λιγο χλιαρο νερο.Αν παραταυτα οι μελισσες επιμενουν να δημιουργουν στεφανωματα ,τουτο σημαινει ,ειτε οτι ταιζουμε υπερβολικα ,ειτε οτι υπαρχει εξω καλη μελιτοφορια και οι μελισσες αποθηκευουν μελι.Πρεπει να εχουμε τον ελεγχο των μελισσιων μας σε καθε περιπτωση και να λειτουργουμε αναλογως.Ετσι βλεπω εγω τα πραγματα και θεωρω οτι αν κανεις ακολουθει με συνεπεια αυτους τους κανονες εκμηδενιζει η τουλαχιστον περιοριζει δραστικα το προβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Τροφοδοτηση μελισσων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοτηση μελισσων   Τροφοδοτηση μελισσων Icon_minitimeΣαβ Απρ 13, 2013 10:33 pm

Σακη εγω φίλε έχω κάνει μέχρι ώρας 8 διεγερτικες
Κ σφραγισμένα μέλια δεν έχω δει πουθενά.θα τις είχα σταματήσει
αλλά θέλω να χτισω κηρηθρες μιας κ δεν έχω για να ανεβασω ολα
τα μελισσια στο 2 πάτωμα.συμφωνω με τον τροπο που λες κ εγω κάτι τέτοιο
φανταζόμουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Τροφοδοτηση μελισσων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοτηση μελισσων   Τροφοδοτηση μελισσων Icon_minitimeΚυρ Απρ 14, 2013 11:50 am

.
Παράθεση :
Επισης εννοειται ,οτι η οποια τροφοδοτηση δεν πρεπει να αποσκοπει στην δημιουργια αποθεματων αλλα μονο στην υποστηριξη του μελισσιου με τις ποσοτητες που εχει απολυτα αναγκη.
Ποια ειναι η ποσοτητα διεγερτικου σιροπιου που εχει απολυτα αναγκη ας πουμε ενα πενταρι και ενα δεκαρι μελισσι αντοιστιχα χωρις να δημιουργει αποθεματα??.Πειτε και σε εμας τους νεους για να μαθαινουμε απο την εμπειρια σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Τροφοδοτηση μελισσων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοτηση μελισσων   Τροφοδοτηση μελισσων Icon_minitimeΚυρ Απρ 14, 2013 1:49 pm

200ml κάθε μέρα για 15 μέρες .εγω αυτή ξέρω αυτη δουλεύω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Τροφοδοτηση μελισσων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοτηση μελισσων   Τροφοδοτηση μελισσων Icon_minitimeΚυρ Απρ 14, 2013 3:10 pm

Φιλε spithoyras να ξεχωρισουμε κατ αρχην τι ειναι διεγερτικη τροφοδοτηδη και τι τροφοδοσα υποστηριξης.Η διεγερτικη αποσκοπει στο να ερεθισει το μελισσι να επεκτεινει τον γονο του.Δεν την κανουμε για να θρεψουμε το μελισσι.Υπ αυτην την εννοια δεν ειναι κατι που το εχει <<αναγκη>> .Ειναι μια τεχνικη του μελισσοκομου που αποσκοπει σε συγκεκριμενο αποτελεσμα.Η ποσοτητα ειναι περι τα 150-250 γρ. σε αναλογια νερου-ζαχαρης 2προς 1 και για διαστημα15 ημερων.Δεν δημιουργουνται αποθεματα με αυτες τις ποσοτητες.
Για να εχει ομως αποτελεσμα η διεγερτικη τροφοδοτηση ,θα πρεπει το μελισσι να εχει στην διαθεση του την ποσοτητα των τροφων που χρειαζεται για την εκτροφη αυτου του γονου.Αυτες τις τροφες, ειτε τις εχει σαν παρακαταθηκη μεσα στην κυψελη ,ειτε τις συλλεγει απ εξω.Σε ολες τις περιπτωσεις που οι εισερχομενες τροφες δεν επαρκουν,το μελισσι θα καταναλωσει μερος απο τα αποθεματα του..Αν ομως το επιπεδο των αποθεματων κατεβει κατω απο ενα ελαχιστο οριο( ας πουμε για ενα 10αρι με 6-7 πλαισια γονου 5-6 κιλα τροφη αποθηκευμενη στις περιφεριακες κηρηθρες του γονου ),η εκτροφη περιοριζεται, η και διακοπτεται εντελως σε ακραιες περιπτωσεις.Ειναι φανερο οτι σε τετοιες περιπτωσεις το μελισσι χρειαζεται υποστηριξη με τροφοδοσια.Αλλοι προτιμουν να τοποθετουν 1-2 κιλα ζαχαροζυμαρο πανω απο τις κηρηθρες του γονου και να ελεγχουν περιοδικα την καταναλωση του.Αλλοι τροφοδοτουν με σιροπι 1-2 φορες την εβδομαδα.Οι ποσοτητες δεν ειναι καθορισμενες εκ των προτερων Εξαρταται παντα απο τον καιρο ,την ανθοφορια,το μεγεθος του μελισσιου,την ποσοτητα του γονου και τον σκοπο του μελισσοκομου(π.χ. να χτισει κηρηθρες) κλπ.Σε καθε περιπτωση ομως η τροφοδοσια αυτη πρεπει να σταματα ,οταν δουμε οτι το μελισσι αποθηκευει τροφες και αυξανει τα αποθεματα του.Συνηθως ενα 10αρισμενο μελισσι σε μια καλη βοηθητικη ανθοφορια δεν εχει αναγκη απο επιπροσθετη τροφοδοσια .Μια παραφυαδα ομως πιθανοτατα να χρειαζεται ενισχυση..Γιαυτο λεω οτι χρειαζεται παντα ελεγχος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Τροφοδοτηση μελισσων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοτηση μελισσων   Τροφοδοτηση μελισσων Icon_minitimeΚυρ Απρ 14, 2013 6:35 pm

Παράθεση :
Η ποσοτητα ειναι περι τα 150-250 γρ. σε αναλογια νερου-ζαχαρης 2προς 1 και για διαστημα15 ημερων.
Να υποθεσω οτι η παραπανω τροφοδοσια ειναι καθημερινη ?.
Απο τις τροφοδοσιες που εκανα εγω ηταν σε μια 3αρα παραφυαδα αλλα και σε ενα πενταρι μελισσι εδωσα 250ml σιροπι (1ζαχαρι 1νερο οπως προτεινει ο θρασυβουλου στο βιβλιο του) 2 φορες την εβδομαδα και διαπιστωσα οτι σε περιπου 25 μερες το πενταρι εγινε 7,5αρι χωρις να βαλει περισια μελια απο το σιροπι αλλα τωρα μολις αρχισε να δουλευει καλα και να φερνει πλεον αρκετες ποσοτητες γυρης και μελιου οποτε και θα σταματησω την τροφοδοσια.Το 3αρι ομως εγινε με το ζορι 4αρι και ειναι στεγνο απο μελια οποτε και σκεφτομαι οχι μονο να σταματησω την τροφοδοτηση με το ανω περιγραφομενο σιροπι αλλα και να αυξησω σε 600ml 2 φορες την εβδομαδα για να το βοηθησω αφου δεν εχω σκοπο να παρω μελι απ'αυτο παρα μονο να το δυναμωσω.Δεν ξερω αν θα κανω καλα διοτι ειναι και η πρωτη μου ανοιξη αλλα και δεν εχω ακομη καποιον εμπειροτερο να ρωτησω κι εδω θα ηθελα την γνωμη σας.Με τις δοσολογιες που δινει ο Vasilis αλλα και ο Sakis G παραπανω 200ml εως 250ml καθημερινα μας κανει περιπου 1,5κιλο σιροπι την εβδομαδα, αρα βγαινει το συμπερασμα οτι εγω δεν εδινα αρκετο σιροπι(500ml) στα μελισσακια μου.Απ'οτι καταλαβα στην μικρη μου φετινη εμπειρια πραγματι η τροφοδοτηση ειναι αναλογως το μελισσι και την περιπτωση οπως λεει και o Sakis G.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τροφοδοτηση μελισσων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Διεργερτική τροφοδότηση
» Τροφοδότηση με σιρόπι.
» Τροφοδότηση ζυμαριού
» τροφοδοτηση με σιροπι
» Τροφοδοτηση σιροπιου με τα νεα παγουρακια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: