Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.

Πήγαινε κάτω 
+7
ΣΠΥΡΕΤΟ
ouranis
ethnic69
beteranos
milmos
spithoyras
Αγγελής60
11 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 13, 2013 9:23 am

Καλημέρα σας. Μέχρι τώρα έχω αγοράσει δύο μελισσοκομικά βιβλία και θα ήθελα να σας πω τις απόψεις μου και τα συμπεράσματα μου για να βοηθηθώ και εγώ περισσότερο στο μέλλον αλλά και οι υπόλοιποι νέοι μελισσοκόμοι με τις αγορές που πρόκειται να κάνουν.

1. Μελισσοκομία του Pierre Jean Prost . Ένα πολύ καλό βιβλίο αλλά δύσκολο για έναν αρχάριο και κατά την γνώμη μου πιο πολύ σε μπερδεύει παρά σε διευκολύνει στην αναζήτηση γνώσης καθώς το θεωρώ πολύ επιστημονικό και δυσνόητο για έναν άπειρο μελισσοκόμο καθώς η αναλύσεις που κάνει είναι πολύ επιστημονικές και νομίζω ότι περισσότερο απευθύνεται σε φοιτητές Γεωπονίας , τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα έβγαλα εγώ από την ανάγνωση του . Δεν θα το συνιστούσα λοιπόν σε κανέναν , τουλάχιστον όταν είναι στην αρχή του . Επαναλαμβάνω ότι αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

2. Το βιβλίο Πρακτική Μελισσοκομία του Ανδρέα Θρασύβουλου copyright 2012 που πιστεύω ότι είναι αναθεωρημένο από παλαιότερες εκδόσεις με περισσότερες πληροφορίες μέσα σε απλή γλώσσα και άρα βοηθάει πολύ τους νέους μελισσοκόμους . Επίσης το πλεονέκτημα του είναι ότι είναι γραμμένο από Έλληνα για Έλληνες σε αντίθεση με το παραπάνω που δείχνει να απευθύνεται σε Γάλλους. Το μόνο μείον που βρίσκω στο βιβλίο του Θρασύβουλου είναι ότι στο Κεφάλαιο Βασιλλοτροφία όπου δίνονται πληροφορίες και για δημιουργία παραφυάδων , αυτές οι συγκεκριμένες παράγραφοι δεν είναι τόσο αναλυτικές και βοηθητικές όσο θα έπρεπε, δίνονται φυσικά κάποια σχεδιαγράμματα και τα βήματα που πρέπει να κάνεις αλλά όπως είπα δεν είναι τόσο κατατοπιστικές όσο θα έπρεπε . Αυτό μπορεί βέβαια να είναι εξαιτίας της δικής μου ανεπάρκειας και απειρίας αλλά πιστεύω ότι αφού απευθύνεται κυρίως σε νέους μελισσοκόμους θα έπρεπε να είναι λίγο πιο αναλυτικός . Εδώ πιστεύω ότι μπορεί να φταίει και η τσαπαστουλιά των εκδοτών που είναι στην νοοτροπία να βγάλουμε ένα βιβλίο για να τα πάρουμε . Απλά θεωρώ ότι το βιβλίο δεν είναι επιμελημένο όσο σωστά θα έπρεπε από τους εκδότες και άρα δεν είναι ευθύνη του συγγραφέα . Αυτή φυσικά είναι η δική μου άποψη . Πάντως είναι ένα πάρα πολύ καλό βιβλίο και πολύ χρήσιμο .

Αυτό που θα ήθελα να πω όμως και κατά την γνώμη μου βασικότατο είναι το εξής . Υπάρχουν βιβλία που να είναι πρόσφατης έκδοσης , εμπλουτισμένα με καινούργιες πληροφορίες και σε απλή και κατανοητή γλώσσα ή είναι βιβλία παλιά και άρα με λιγότερες σύγχρονες πληροφορίες μέσα πράγμα που τα καθιστά άχρηστα καθώς οι πληροφορίες σήμερα ανανεώνονται τακτικά???
Τα βιβλία βοηθάνε πολύ χωρίς αμφιβολία , αλλά πόσα από αυτά που κυκλοφορούν σήμερα είναι ανανεωμένα με σύγχρονες πληροφορίες και άρα χρήσιμα για τους αναγνώστες τους ???? Τι να το κάνω ένα κατά τα άλλα καλό βιβλίο από έναν καλό επιστήμονα που όμως δεν ενσωματώνει γνώσεις του σήμερα ??? Παρακαλώ όποιος έχει κάποιο καλό και σύγχρονο βιβλίο πρόσφατης έκδοσης και ανανεωμένο με μελισσοκομικές πληροφορίες του σήμερα ας το προτείνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 13, 2013 4:59 pm

Εγω εχω παρει 4 μελισσοκομικα βιβλια και θεωρω το καλυτερο για εναν εντελως αρχαριο ειναι το Η μελισσοκομια χωρις δασκαλο του Νικ.Ι.Νικολαιδη Αργοτερα αφου εχει καποιος μαθει τα πολυ βασικα θα ηταν καλο το Πρακτικη Μελισσοκομια του Ανδρεα Θρασυβουλου και θα συμφωνησω σε αρκετα σημεια που ανεφερε ο φιλος Αγγελης για το βιβλιο αλλα σε γενικες γραμμες το θεωρω καλο βιβλιοΤο δευτερο βιβλιο του ιδιου Μελισσοκομια του Νικ.Ι.Νικολαιδη θεωρω οτι ειναι ενα βαρυ βιβλιο για πιο προχωρημενους αναγνωστες, ενα αλλο μεινοκτημα στο βιβλιο αυτο ειναι οι ασπρομαυρες κακης ποιοτητας φωτογραφιες του αλλα ειναι σπουδαιο στις τεχνικες και χειρισμους.
Το βιβλιο που πρεπει να αποφυγεται ειναι Το ημερολογιο εργασιας του μελισσοκομου που ειναι ξενης συγγραφεως και πασχει τρομερα στην μεταφραση,κοινως δεν καταλαβαινεις γρι.
Ελπιζω να βοηθησα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την spithoyras στις Κυρ Ιαν 13, 2013 7:10 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 13, 2013 7:00 pm

Ρίξτε μια ματιά και στο "Μέλισσα και Μελισσομική Τεχνική" του καθηγητή της Γεωπονικής κ. Χαριζάνη.

Το ISBN είναι 960-85777-0-5 εκδόσεις Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 13, 2013 7:08 pm

milmos πες λιγο της εντυπωσεις σου απο το βιβλιο σε γενικες γραμμες για να εχουμε μια ιδεα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 13, 2013 10:30 pm

είναι 250 σελίδων μεγέθους Α4 και έχει τα πιο κάτω κεφάλαια:

φυλές μελισσών
ανάπτυξη μελισσών
ανατομία μέλισσας
η φωλιά της μέλισσας
η διατροφή της μέλισσας
δραστηριότητες και συμπεριφορά μέλισσας
σμηνουργία
γενετική και βελτίωση μελισσών
επικονίαση καλλιεργειών
μελισσοκομικά φυτά
μελισσοκομικός εξοπλισμός
μελισσοκομικοί χειρισμοί
παραγωγή βασιλισσών
προϊόντα κυψέλης
ασθένεις και εχθροί μέλισσας
δηλητηριάσεις από γεωργικά φάρμακα

νομίζω ότι ένας αρχάριος, στο τέλος θα μπορεί να πει ότι θεωρητικά είναι καταρτισμένος στα βασικά, αλλά απευθύνεται και σε έναν μέσης στάθμης μελισσοκόμο που του λείπουν βασικές γνώσεις ή κάποιες λεπτομέρειες που ποτέ δεν έτυχε να ασχοληθεί μαζί τους.
Σε έναν πολύ έμπειρο μελισσοκόμο δεν νομίζω ότι μπορεί να προσφέρει πολλά.

Η ροή του λόγου είναι καλή, και κυρίως είναι γραμμένο από έναν Έλληνα (άρα είναι πολύ κοντά στην Ελληνική πραγματικότητα).

Επίσης ο κ. Χαριζάνης τείνει μάλλον προς την πρακτική πλευρά του θέματος και λιγότερο στην θεωρητική.
Και επειδή διατηρεί και δικό του μελισσοκομείο, φαντάζομαι ότι θα εκφράζεται σε πράγματα που συνάντησε στην πράξη.

Όλα αυτά είναι υποκειμενικά.
Άλλοι έχουν άλλη άποψη



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 13, 2013 11:29 pm

milmos

sostos sostos sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΔευ Ιαν 14, 2013 8:23 am

Καλημέρα παιδιά . Κατατοπιστικές οι απαντήσεις σας . Ευχαριστώ πολύ .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΔευ Ιαν 14, 2013 9:09 pm

Αγγελη με τα ιδια 2 βιβλια ξεκινησα και εγω , οπως εσυ . Απλως πηρα πρωτα του Prost . Θεωρω οτι του Prost το βιβλιο ειναι περισσοτερο επιστημονικο απο του Θρασυβουλου ( του οποιου εχω την παλαιωτερη εκδοση ) . Του Prost το βιβλιο πρεπει να το διαβασεις τουλαχιστον 3 φορες για να το εμπεδωσεις !!! Εχω ενα γνωστο παλιο μελισσοκομο , μεγαλυτερο σε ηλικια , που πραγματικα το εχει αγγαλια αυτο το βιβλιο , και το εχει διαβασει αμετρητες φορες !!! Πολυ καλα λογια εχω ακουσει και για το βιβλιο του Νικολαιδη .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΤρι Ιαν 15, 2013 8:38 am

Καλημέρα ethnic69. Και εμένα το πρώτο μου ήταν του Prost. Δεν αμφισβήτησα ότι είναι καλό βιβλίο , απλά είναι πολύ επιστημονικό και δεν είναι κατανοητό σε έναν τελείως άπειρο μελισσοκόμο πόσο μάλλον σε κάποιον που δεν έχει ούτε μελίσσια και θέλει να κάνει μια αρχή. Όσο για το τι κάνει ο παλιός μελισσοκόμος , ακριβώς και εγώ το ίδιο πράγμα κάνω , το διαβάζω και το ξανά διαβάζω ,ιδιαίτερα κάποια κεφάλαια όταν τα χρειάζομαι αλλά ακόμα η εμπειρία μου δεν φτάνει ώστε να μου γίνει απόλυτα κατανοητό. Ίσως ο φίλος σου μελισσοκόμος με την εμπειρία του καταλαβαίνει περισσότερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΤρι Ιαν 15, 2013 7:19 pm

ολα τα βιβλια τα ιδια ειναι φιλε μου ειτε 1 διαβασεις ειτε 4 τα ιδια πραγματα περνεις .μιλαμε για εκδοσεις δεκαετιας .αν θες εγκυρη ενημερωση για τα τρεχων ζητηματα οπως ειναι οι θεραπειες γινε συνδρομητης στην μελισσοκομικη επιθεωρηση ειναι οτι καλυτερο και το ποιο εγκυρο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 8:05 pm

σωστα , επισης σεμιναρια και ημεριδες!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 10:29 pm

επειδή έχω αρκετά μελισσοκομικά βιβλία και μάλιστα μερικά πολύ παλιά , λαμβάνω επίσης και τα 2 περιοδικά , θεωρώ πως κάθε βιβλίο έχει και ιδιαίτερες αναφορές. Μην μπερδευόμαστε πως αγοράζοντας 1-2 βιβλία είμαστε καλυμένοι. Ο σύγχρονος μελισσοκόμος πρέπει να έχει γεμάτη τη μελισσοκομική του βιβλιοθήκη και ασφαλώς να ενημερώνεται παντοιοτρόπως
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20, 2013 8:56 am

Καλημέρα Σπυρέτο αλλά και στους υπόλοιπους . Δεν αμφισβήτησα τα βιβλία που και εγώ είμαι υπέρ του να έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερα , αλλά ήθελα να δω πια είναι πιο κατάλληλα και κατανοητά για εμάς που είμαστε στην αρχή μας και δεν μπορούμε να καταλάβουμε κάποια πράγματα ακόμα. Το βιβλίο το Allen Jan Prost κατά την γνώμη μου είναι λίγο περίπλοκο για αρχάριο και από αυτήν την άποψη δεν θα το συνιστούσα για αρχή. Σίγουρα στο μέλλον σκοπεύω να αγοράσω και άλλα . Τα βιβλία δεν τα διαβάζω ποτέ μία φορά αλλά γυρίζω πάλι πίσω και διαβάζω συγκεκριμένες ενότητες που με ενδιαφέρουν εκείνη τη στιγμή πολλές φορές για να μου γίνουν κατανοητές . Και εγώ είμαι συνδρομητής στο ένα μελισσοκομικό περιοδικό και σκοπεύω να γίνω και στο άλλο. Σήμερα η γνώση ανανεώνεται συνεχώς και πρέπει να είσαι ενήμερος για να μπορείς να συμβαδίσεις με τις εξελίξεις της μελισσοκομίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20, 2013 1:22 pm

Εγω εχω του Prost και "παραγωγη και εκτροφη βασιλισσων" του roger a. morse. Η αληθεια ειναι οτι οταν ημουν ασχετος τελειως μου φαινοταν βουνο να διαβασω το συγκεκριμενο αλλα μετα το σεμιναριο και με αλλες δυο αναγνωσεις που του εχω κανει νομιζω οτι ειναι απο τα καλυτερα πλεον. Εχω διαβασει και το "συγχρονη μελισσοκομια" και δεν εχω μεινει καθολου ευχαριστημενος. Ηταν μια απλη εισαγωγη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20, 2013 2:50 pm

kosmas έγραψε:
................... Εχω διαβασει και το "συγχρονη μελισσοκομια" και δεν εχω μεινει καθολου ευχαριστημενος. Ηταν μια απλη εισαγωγη.

Το σύγχρονη μελισσολογία μόνο σαν εισαγωγή, σαν γενική αναφορά μπορείς να το δεις. Κατα την άποψή μου είναι καταπληκτικό βιβλίο για τον ρόλο που παίζει. Δεν θα μάθεις εκεί ούτε χειρισμούς, ουτε λεπτομέρειες. Δεν κάνει για ένα μελισσοκόμο που έχει προχωρήσει λίγο.
Το διάβασα όταν μου καρφώθηκε η ιδέα και αναρωτιώμουν τι είναι μελισσοκομία, πριν πάρω τα μελίσσια μου. Και με έκανε να τα ερωτευτώ και να προχωρήσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos27
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 84

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μελισσοκομικά βιβλία , γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΤρι Ιαν 22, 2013 9:09 pm

Μήπως έχει διαβάσει κάποιος το βιβλίο {ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ} του Βασίλη Λιάκου να μας πεί τη γνώμη του; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexiskon
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 6:34 pm

Kαλησπερα!

Σημερα τελειωσα το βιβλιο 'Η μελισσοκομια χωρις δασκαλο του Νικ.Ι.Νικολαιδη'
το οποιο βρηκα απλο και κατανοητο.

Εντοπισα τον 'παλιο' τροπο γραφης που πολλοι ανεφεραν κατι που δεν με πειραξε ιδιαιτερα, αν και καλο θα ηταν το επομενο βιβλιο να ειναι πιο προσφατα γραμμενο.

Ετσι ερχομαι στην ερωτηση, πιο θεωρειται οτι πρεπει να ειναι το επομενο που θα με βοηθησει να εμπλουτισω τις μελισσοκομικες μου γνωσεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.    Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 12:17 pm

Θα συνιστουσα πρωτα το Πρακτικη Μελισσοκομια του Ανδρεα Θρασυβουλου και μετα αν θελεις το αλλο βιβλιο του Νικολαιδη με τιτλο Μελισσοκομια Αυτα απο τα βιβλια που εχω διαβασει εγω και εχω γνωμη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ
» Σκέφτομαι να αγοράσω τις πρώτες μου κυψέλες... προτάσεις για μελισσοκομικά βιβλία
» Δολιοφθορά. Την άποψη σας θα ήθελα και τις γνώσεις σας, ευχαριστώ πολύ.
» Fondan-s γνωμες
» Παραφυαδων προβληματα..

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Τα Μ.Μ.Ε.-
Μετάβαση σε: