Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ

Πήγαινε κάτω 
+4
olomelia
Maikpigasos
NINAS
monarchis
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Icon_minitimeΣαβ Απρ 28, 2012 11:23 pm

Αγαπητοι φιλοι καλησπέρα.

συγχρονη μελισσοκομια 63,00 Ε
συγχρονες μεθοδοι εντατικης εκμεταλλευσης 95,00 Ε

Αυτά για αρχή.Επαθα ζημιά. Υπάρχει κάποιος που να πουλάει μεταχειρισμένα βιβλία;

NO MONEY - NO HONEY
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 11:16 pm

Γιατί πας στα ακριβά;;;
Το σύγχρονη μελισσοκομία το έχω, αλλά κάνει για μία πολύ γενική πληροφόρηση. Είναι το βιβλίο που με έκανε να αρχίσω να κολλάω με την μελισσοκομία. Αλλά πλέον δεν με βοηθάει.

Θα σου πρότεινα Νικολαϊδη περίπου 22 ευρώ, αν θυμάμαι καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Icon_minitimeΤρι Μάης 01, 2012 10:16 pm

thnx NINAS
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Icon_minitimeΤετ Μάης 02, 2012 12:02 am

Θα σου πρότεινα του καθηγητή Θρασύβούλου..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Icon_minitimeΤρι Νοε 03, 2015 1:23 pm

Νικολαΐδης, σε προσφορά μέχρι την Κυριακή 8/11/2015.
όσοι πιστοί... Sleep

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Icon_minitimeΤρι Νοε 03, 2015 10:22 pm

Έχω:
Νικολαϊδη 1-2
Θρασυβούλου
Χαριζάνη
Μπίκου 1-2-3-4
Προστ
Δυστυχώς στα βιβλία της μελισσοκομίας, οι καλοί είναι πολυλογάδες και μέχρι να μπουνε στο ψητό έχεις κάνει αναδρομή στα προηγούμενα 2-3 φορές. Το ευαγγέλιο είναι του Νικολαϊδη το 2 και η εμπειρία της περιοχής μας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Icon_minitimeΤρι Νοε 03, 2015 10:33 pm

Από τότε (ήταν από τα πρώτα μου πόστ στο forum) μέχρι σήμερα έχουν περάσει περίπου 3,5 χρόνιά. Εξαιρετικά, ωραία χρόνια διαβάσματος καλύπτοντας τη μεγαλύτερη ελληνική βιβλιογραφία. Τι μου θυμίσατε...!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Icon_minitimeΤετ Νοε 04, 2015 12:22 am

Για μένα Μπίκος. Αξεπέραστος. Λέει αυτά που χρειάζονται χωρίς πολλές σαλτσες. Μεταδοτικότατος . Δε νοιώθεις ότι διαβαζεις αλλά ότι συζητας με ένα φίλο. Απλά αξεπέραστος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Icon_minitimeΤετ Νοε 04, 2015 12:49 am

Για εμένα του Νικολαϊδη δεν είναι η βίβλος εννοώντας τις σύγχρονες εκδόσεις του. Μέχρι και την Γ' έκδοση είναι super (1959). Τα τελευταία έτη με τις προσθήκες σε πολλά πράγματα διαφωνώ όπως και πως ο εκδότης διατείνεται πως πρόκειται για πολυτελή έκδοση ενώ οι φωτογραφίες είναι ασπρόμαυρες. Η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά ή εγώ είμαι υπερβολικός.
Μου αρέσει η γραφή του Λιάκου, του Μπίκου αν δεν είσαι βαθειά σκεπτόμενος σε κουράζει ή σε διασκεδάζει επειδή δεν καταλαβαίνεις τι γράφει. Ευτυχώς υπονοεί περισσότερα από όσα μπορείς να διαβάσεις. Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν...

Το αγαπημένο μου βιβλίο-ίσως επειδή είναι το πρώτο μου- ανατρέχω πολύ συχνά σε αυτό είναι το Σύγχρονη Μελισσοκομία του Clement. Το ξεχωρίζω για τις αποτυπώσεις σχεδιαγραμμάτων για τη βιολογία της μέλισσας. Έχει όμως και αυτό ατέλειες καθώς οι αναφερόμενες ανθοφορίες δεν συνάδουν με τις δικές μας, τουλάχιστον χρονικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Icon_minitimeΤετ Νοε 04, 2015 2:54 am

καλησπέρα σας,

πράγματι συμφωνώ, τον Νικολαϊδη πρέπει να τον διαβάσεις αν σέβεσαι εαυτόν, όμως ο Μπίκος είναι αγαπημένος, είναι οπτικοακουστική συγγραφική παραγωγή, μοναδική νομίζω για τα μελισσοκομικά δεδομένα.
Κι όχι μόνο για τα ελληνικά.

Είναι εικονοπλάστης κι όχι μόνο επειδή σκιτσογραφούσε ο ίδιος τα βιβλία του...

Ο κακόμοιρος ο Ανρί Κλεμάν έπεσε σε φοβερό δίδυμο μεταφραστή/επιμελητή έκδοσης. Το βιβλίο είναι μια χαρά, οι φωτό σούπερ αλλά η ελληνική του μετάφραση, άστα να πάνε.
Αν δεν ξέρεις καθόλου μελισσοκομία και προσδοκάς να μάθεις απ' αυτό... καταστράφηκες!

άντε, καληνύχτα σ'όλη την παρέα!
kalinihta
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Icon_minitimeΤετ Νοε 04, 2015 11:46 am

Σαν μαθηματικός έχω συνηθίσει ένα τελείως διαφορετικό τρόπο ανάγνωσης από αυτόν που γράφει ο εξαιρετικός για τα θέματα που θίγει ο Α. Μπίκος. Συγχωρέστε με λοιπόν αν έγραψα για πολυλογία...
Η χαρά μου είναι μεγάλη που θα είμαι Ρέθυμνο το επόμενο Σάββατο μέχρι και τη Δευτέρα. Να βοηθήσω σε φύτευση αβοκάντο και ίσως λέω ίσως δοκιμάσω καμιά ρακί...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θοδωρής
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Icon_minitimeΔευ Ιαν 04, 2016 11:05 pm

Το βρήκα σε ένα ιταλικό forum και είπα να το δημοσιεύσω εδώ. Φαίνεται αρκετά χρήσιμο, ελπίζω να σας αρέσει.
Καλή χρονιά με υγεία!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Icon_minitimeΤρι Ιαν 05, 2016 12:42 pm

Μπράβο Θοδωρή, Πολύ Καλό!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 14, 2017 1:04 pm

Βλέπω ότι ο κ.Μπίκος έχει αρκετά βιβλία.
Αναφέρεστε πιο πάνω στο ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΜΟΥ ή στο ΜΑΝΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ?

Έχω βρει καλές τιμές σε βιβλιοπωλείο στο κέντρο και λέω να πάρω δύο για τις διακοπές.

Το πρώτο θα είναι το Νο2 του Νικολαίδη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 14, 2017 3:24 pm

Themis έγραψε:
Βλέπω ότι ο κ.Μπίκος έχει αρκετά βιβλία.
Αναφέρεστε πιο πάνω στο ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΜΟΥ  ή στο ΜΑΝΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ  ?

Έχω βρει καλές τιμές σε βιβλιοπωλείο στο κέντρο και λέω να πάρω δύο για τις διακοπές.

Το πρώτο θα είναι το Νο2 του Νικολαίδη.

Θέμη όσον αφορά τον Μπίκο δεν γίνεται καμιά αναφορά σε συγκεκριμένο βιβλίο αλλά συγκεκριμένα στο στυλ γραφής το οποίο είναι ιδιαίτερο σε όλα του τα βιβλία και άρθρα. Αν είσαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο βιβλία του Μπίκου απλά να σου πω πως στο τι πρέπει να κάνω... Σε βοηθάει να ξεμπλοκάρεις τα μελίσσια σου και γενικώς σου δίνει μια ώθηση με χειρισμούς ιδιαίτερους. Στο Μάννα το οποίο πολλοί συγχέουν πως πραγματεύεται με βασιλοτροφία ουσιαστικά έχει να κάνει με διεθνής χειρισμούς και εγχώριους καταξιωμένων μελισσοκόμων.
Τώρα για του Νικολαϊδη δυστυχώς δεν καταλαβαίνω πιο είναι το no2.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 14, 2017 3:47 pm

monarchis έγραψε:
Themis έγραψε:
Βλέπω ότι ο κ.Μπίκος έχει αρκετά βιβλία.
Αναφέρεστε πιο πάνω στο ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΜΟΥ  ή στο ΜΑΝΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ  ?

Έχω βρει καλές τιμές σε βιβλιοπωλείο στο κέντρο και λέω να πάρω δύο για τις διακοπές.

Το πρώτο θα είναι το Νο2 του Νικολαίδη.

Θέμη όσον αφορά τον Μπίκο δεν γίνεται καμιά αναφορά σε συγκεκριμένο βιβλίο αλλά συγκεκριμένα στο στυλ γραφής το οποίο είναι ιδιαίτερο σε όλα του τα βιβλία και άρθρα. Αν είσαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο βιβλία του Μπίκου απλά να σου πω πως στο τι πρέπει να κάνω... Σε βοηθάει να ξεμπλοκάρεις τα μελίσσια σου και γενικώς σου δίνει μια ώθηση με χειρισμούς ιδιαίτερους. Στο Μάννα το οποίο πολλοί συγχέουν πως πραγματεύεται με βασιλοτροφία ουσιαστικά έχει να κάνει με διεθνής χειρισμούς και εγχώριους καταξιωμένων μελισσοκόμων.
Τώρα για του Νικολαϊδη δυστυχώς δεν καταλαβαίνω πιο είναι το no2.

Στου Νικολαίδη αναφέρομαι στο "ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΝΤΑΤΙΚΗΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ - ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟΥ"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μελισσοκομικά βιβλία, γνώμες αναγνωστών, γνώσεις και προβλήματα.
» Βιβλια Μελισσοκομίας
» τι βιβλία προτείνετε?
» βιβλία ''γύρω απο την γύρη'' και ''η νοημοσύνη των φυτών''
» Προτάσεις για βιβλία.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Τα Μ.Μ.Ε.-
Μετάβαση σε: