Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή!

Πήγαινε κάτω 
+5
GREEN
monarchis
sourlis1
captain
geobees
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή!   Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Icon_minitimeΤετ Δεκ 05, 2012 3:18 pm

Την Πέμπτη, 29-11-2012 και γύρω στις 08:30 πμ η Πρέβεζα γνώρισε μια πρωτόγνωρη
φυσική καταστροφή που ξεπέρασε σε μέγεθος και μανία οποιοδήποτε άλλο καιρικό φαινόμενο
έχει καταγραφεί μέχρι σήμερα στην περιοχή.
Ένας πανίσχυρος ανεμοστρόβιλος, πλάτους σχεδόν 400 μ. σάρωσε ότι βρήκε στην πορεία του,
μπαίνοντας από το Καλαμίτσι στις ακτές του Ιονίου και ακολουθώντας βορειοανατολική κατεύθυνση,
για μήκος περίπου 4500 μ. μέχρι την περιοχή Ασύρματος, όπου βγήκε στον Αμβρακικό.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Το μελισσοκομείο -εν τω μεταξύ- μεταφέρθηκε για ξεχειμώνιασμα πρίν από 20 μέρες
στο κτήμα ενός φίλου μου στο Καλαμίτσι ώστε να κοιμάμαι ήσυχος!!!!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Τον τελευταίο χρόνο έχω δει τόσες θεομηνίες στην περιοχή που δεν είδα σε όλη μου τη ζωή.
Τα μελίσσια αναγκάστηκα και τα έφερα κοντά στη πόλη γιατί πλυμμύρισε το χωράφι από τα πολλά νερά που έπεσαν στον Λούρο.
Λίμνασε και το χώμα δεν τράβαγε άλλο. Θα πέθαιναν τα καϋμένα με τόση υγρασία.

Η τύχη λοιπόν, τα έφερε έτσι ώστε να περάσει ο ανεμοστρόβιλος ακριβώς επάνω από τα κορίτσια στο νέο τους σπίτι!

Μέχρι να κοπάσει η κακοκαιρία και να φτάσω στα κορίτσια άσπρισαν και τα υπόλοιπα μαλλιά μου γιατί
με τόση καταστροφή γύρω μου πίστευα ότι θα τις είχε σηκώσει στον αέρα......
Το σοκ ήταν μεγαλύτερο τελικά όταν τις αντίκρυσα όλες στη θέση τους.....πως έγινε αυτό;
Μου πήρε λίγη ώρα μέχρι να καταλάβω.....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Πιστεύω ότι έγινε ένα μικρό θαύμα αν σκεφτεί κανείς ότι αυτά τα πεύκα που έσπασαν σαν οδοντογλυφίδες
έχουν απόσταση μόνο 20-30 μέτρα από τις κυψέλες.

Όλη η ιστορία εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Evlogies Evlogies Evlogies Evlogies Evlogies Evlogies Evlogies
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή!   Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Icon_minitimeΤετ Δεκ 05, 2012 6:59 pm

αφου υην γλυτωσες...σε θελει

3 laloun 3 laloun
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sourlis1
Μέλος
Μέλος
sourlis1


Αριθμός μηνυμάτων : 93

Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή!   Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Icon_minitimeΤετ Δεκ 05, 2012 9:27 pm

τρομερο να πω την αλιθια μολισ ειδα τα σπασμενα δεντρα σκεφτικα οτι καταστραφικαν αλλα οταν ειδα τη τελεφτεα φοτο με τα μελισακιασου ΟΚ χαρικα σαν να ειταν τα δικαμου ειταν οι θεοι μαζιτους cheers poli cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή!   Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Icon_minitimeΤετ Δεκ 05, 2012 10:53 pm

geobees αφού έχεις μαλλιά πάλι καλά... afro αν ήμουν στη θέση σου δεν ξέρω αν θα μου είχαν μείνει καθόλου!!! scratch
Ο κόσμος δίπλα τους να χαλάει, σεισμοί και καταποντισμοί και τα παιδιά όχι μόνο να μην έχουν πάρει χαμπάρι πως έρχεται το τέλος του κόσμου αλλά και να παίζουν στην παιδική χαρά και να κάνουν κούνια μπέλα στον ήλιο... Να 'ξερες πως σε καταλαβαίνω... παιδική αθωώτητα, φίλε κάνε κανά ευχέλαιο, κάνε μια φανουρόπιτα, μια αρτοπλασία κάτι τέλος πάντων και παίξε και τζόκερ έχει τζάκποτ!!!
παρεπιπτώντως μεγειά το bloq!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή!   Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Icon_minitimeΤετ Δεκ 05, 2012 11:09 pm

Στα ωπα ωπα βλεπω τις εχεις...μεχρι και παιδικη χαρα για να κανουν κουνια...! petheno
kalo pedi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή!   Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Icon_minitimeΠεμ Δεκ 06, 2012 1:00 am

Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου, μόνο ευχέλαιο;
ageloudi ageloudi ageloudi ageloudi
Λαμπάδα στον Άγιο Φιλάρετο θ' ανάψω!


Μπορεί να είμαι και ο μόνος που δεν έπαθε τίποτα! Μεγάλο το κοντράστ των συναισθημάτων....
Ήταν εμπειρία δυνατή, για όλους εδώ πέρα.....τα περισσότερα θερμοκήπια του νομού είναι εδώ δίπλα μου,
τα μισά ισοπεδώθηκαν και τα άλλα μισά θέλουν ουσιαστικά φτιάξιμο απ΄την αρχή. Αλλά με τι λεφτά που είναι όλοι χρεωμένοι....
Ρώτησα 2 γνωστούς -με ολική καταστροφή- εάν τυχόν και είχαν ασφάλεια στην επιχείρησή τους, μου απάντησαν ότι δεν έχει κανένας στην περιοχή !!!
Οι ζημιές δε στην Βιομηχανική Ζώνη είναι τεράστιες απ' ότι άκουσα. Είναι πέρα από τη λογική σε τέτοιες καταστάσεις.

Φανταστήτε ότι δεν κράτησε παρά μόνο 5-6 λεπτά. Ο ήχος και η δύναμη όμως του αέρα ήταν το κάτι άλλο!
Σαν να βρισκόσουν ανάμεσα σε δύο τραίνα που διασταυρώνονται απ' την αντίθετη κατεύθυνση.
Σπασμένα κλαριά μήκους 1-2 μέτρων στροβιλίζονταν και πετούσαν παντού.
Καταλάβατε γιατί ήμουνα τόσο σίγουρος ότι δεν θα έβρισκα τίποτα στη θέση του;

Τα υπόλοιπα, τ' αφήνω στη φαντασία του καθένα.
Efharisto Efharisto Efharisto Efharisto





*....ένα σημείο που μου άρεσε ήταν αυτή η γωνίτσα με τις κούνιες, χωρίς να είναι το ιδανικό μέρος γιατί δεν το πιάνει ο ήλιος για πολύ.
Μάλιστα σκεφτόμουν πότε θα κλείσει για τα καλά ο καιρός για να τις μεταφέρω σε διπλανό χωράφι (50-60μ) που έχει άπλετο φως.
Άλλο πρόβλημα αυτό, τι λέτε;
Εγώ κάνοντας τις παραφυάδες φέτος στον ίδιο χώρο, είδα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αφού βέβαια τις φυλάκισα για 3 μέρες με προμήθεια νερού.
Καμμία εμφανής απώλεια (επιστροφής) σε πληθυσμό.....τώρα που είναι και χειμώνας ούτε που θα το καταλάβουν.
Να το κάνω όμως σε δύο δόσεις, ν' αφήσω πίσω τις 2 πιό αδύνατες παραφυάδες μπας και μαζέψουν τις ξεστρατισμένες συλλέκτριες;




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή!   Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Icon_minitimeΠεμ Δεκ 06, 2012 11:07 am

Τυχερος ησουν!!!! οι φωτογραφιες ειναι σοκαριστικες!!!!

Για την μεταφορα που ειπες σε διπλανο χωραφη....... τησ κληνης μεσα για 3 μερες με προμηθια νερου και δεν γιρνανε πισω ειπες?
Ρωταω γιατι θελω και γω να μεταφερω μια κυψελη σε αλλη θεση που ειναι πιο ηλιολουστη. Σκεφτομουν να την παω 4χλμ μακρια για καμια βδομαδα και μετα να την ξανα φερω στην θεση που θελω, αλλα αν γινεται αυτο που λες....... θα με βολευε περισοτερω!!

φιλικα γιωργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή!   Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Icon_minitimeΠεμ Δεκ 06, 2012 1:01 pm

WOW!!! οι φώτα τα λένε όλα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή!   Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Icon_minitimeΠεμ Δεκ 06, 2012 7:04 pm

yiorgos έγραψε:
Τυχερος ησουν!!!! οι φωτογραφιες ειναι σοκαριστικες!!!!

Για την μεταφορα που ειπες σε διπλανο χωραφη....... τησ κληνης μεσα για 3 μερες με προμηθια νερου και δεν γιρνανε πισω ειπες?
Ρωταω γιατι θελω και γω να μεταφερω μια κυψελη σε αλλη θεση που ειναι πιο ηλιολουστη. Σκεφτομουν να την παω 4χλμ μακρια για καμια βδομαδα και μετα να την ξανα φερω στην θεση που θελω, αλλα αν γινεται αυτο που λες....... θα με βολευε περισοτερω!!

φιλικα γιωργος


Γειά σου Γιώργο, ναι τις έκλεισα για 3 μέρες σε αποθήκη (θερμοκρασία γύρω στους 25C) γιατί ήταν ντάλα καλοκαίρι έξω με +35 βαθμούς.
Οι απώλειες ήταν της τάξεως μιάς χούφτας για κάθε κυψέλη....βασικά έγινε από ανάγκη μιάς και δεν είχα κι' εγώ άλλο μέρος για να τις μεταφέρω.
Η μέθοδος (είναι του Αμερικανού Sommerford)* δούλεψε μιά χαρά και όντως όταν άνοιξα τις πόρτες όλες όσες έβγαιναν
έκαναν τη χαρακτηριστική σπειροειδή πτήση αναγνώρισης προς τα πάνω. Οι μητρικές κυψέλες ήταν σε 40-50 μέτρα απόσταση.
Το ότι είμαστε μέσα στον χειμώνα απλουστεύει κατά πολύ τα πράγματα, ούτε νερό δεν θα χρειαστούν άμα το κάνεις εν μέσω βροχερών ημερών.




*Από το βιβλίο του N. Νικολαϊδη "Mελισσοκομία" Σελ. 105

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sourlis1
Μέλος
Μέλος
sourlis1


Αριθμός μηνυμάτων : 93

Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή!   Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Icon_minitimeΠεμ Δεκ 06, 2012 10:02 pm

πως και σε αφισαν να της βαλις στισ κουνιεσ η εινε ειδιοτικι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή!   Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Icon_minitimeΠεμ Δεκ 06, 2012 10:54 pm

sourlis1 έγραψε:
πως και σε αφισαν να της βαλις στισ κουνιεσ η εινε ειδιοτικι




ba pote ba pote ba pote
....ιδιωτικός είναι ο χώρος, εννοείται!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή!   Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Icon_minitimeΠεμ Δεκ 06, 2012 10:57 pm

Γιώργο δεν είχα εικόνα για την καταστροφή που έγινε! Όντως ήσουν πολύ τυχερός που δεν έπαθαν τίποτα!

Βούλιαξε έναν γνωστό μου με βάρκα που είχε πάει να μαζέψει τα δίχτυα και βγήκε κολυμπώντας έξω, το πρώην εργοστάσιο κλωστηρίων το έκανε φυσαρμόνικα, δέντρα, θερμοκήπια και πολλά άλλα...

Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γινόταν αν πέρναγε πάνω από μελισσοκομείο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή!   Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Icon_minitimeΠεμ Δεκ 06, 2012 11:08 pm

newbee έγραψε:
Γιώργο δεν είχα εικόνα για την καταστροφή που έγινε! Όντως ήσουν πολύ τυχερός που δεν έπαθαν τίποτα!

Βούλιαξε έναν γνωστό μου με βάρκα που είχε πάει να μαζέψει τα δίχτυα και βγήκε κολυμπώντας έξω, το πρώην εργοστάσιο κλωστηρίων το έκανε φυσαρμόνικα, δέντρα, θερμοκήπια και πολλά άλλα...

Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γινόταν αν πέρναγε πάνω από μελισσοκομείο

...δεν διάβασες καλά. Πέρασε ακριβώς από επάνω μας!
Τα μισά δέντρα στον χώρο του Γιάννη έσπασαν και 2 μεγάλα σκέπαστρα "πέταξαν" προς άγνωστη κατεύθυνση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή!   Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή! Icon_minitimeΠαρ Δεκ 07, 2012 11:56 am

Xριστεέέέέέέέέέ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πρέβεζα: Η απόλυτη καταστροφή!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» γειά και χαρά από Πρέβεζα
» Καταστροφή κελιών μετά από 2 μέρες
» Σταφυλια , ποιος ευθυνεται για την καταστροφη?
» Σεμιναριο μελισσοκομιας Πρέβεζα 22-23-24 Iουλιου 2013
» Μεγαλη καταστροφη απο την φωτια στην Θασο.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: