Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Η μανα δεν γενναει

Πήγαινε κάτω 
+5
geobees
newbee
spithoyras
ouranis
kopalefa
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kopalefa
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 61

Η μανα δεν γενναει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Η μανα δεν γενναει   Η μανα δεν γενναει Icon_minitimeΠεμ Νοε 08, 2012 2:41 pm

Καλησπέρα,
εδω και 2 βδομάδες η μανα απο ολα τις κυψέλες μου δεν γεννάει αυγά(4 στο συνολο).
Ετσι αποφάσισα να τα μεταφέρω σε ρείκια ανθισμένα μιας και εδώ πάνω τα ρείκια τώρα άνθησαν και εβαλλα και βανίλια. Τα μελίσσια ειναι όλα αδύνατα 3 το πολυ πλαισια πληθυσμό.Μια εβδομάδα αργότερα ειδα:
1)σε μια κυψέλη 2 και 3 αυγα σε μερικά κελιά στα περισσότερα απο ενα ολα στον πατο. Βασίλισσα δεν ειδα αλλα δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια.
2)Σε ενα αλλο ελάχιστο γονο πολύ μέλη ετσι εβαλλα ενα αδιο πλαίσιο ενδιάμεσα απο τα μελια
3)Και στα αλλα δυο δεν είδα καθόλου γόνο ουτε αβγά η μανα ειναι μεσα. Στο ενα δεν ειδα και μέλια ενω στο αλλο εχει μέλια αρκετά.
Ολα εχουν γυρη.
Τη κάνω? :-)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Η μανα δεν γενναει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μανα δεν γενναει   Η μανα δεν γενναει Icon_minitimeΠεμ Νοε 08, 2012 5:23 pm

δεν σε πολυ καταλαβα.η πρωτη κυψελη που λες ειδες μεσα σε 1 κελι 2 και 3 αυγα? αν ναι παρατηρησε αν βουιζει το μελισσι εντονα ,αν ναι μπορει να μην εχει βασίλισσα ψάξε και βρές την.οσο για τα αλλα μπορει να εχουν μπλοκαρει δωσε τους χωρο με αδεια πλαισια .αλλιως αυτο ισως να ειναι αποτελεσμα της κακης ανοιξης οπου δεν αναπτυχθεικαν τα μελισσια με αποτελεσμα τωρα να πεφτουν σε πληθυσμο λογο κακης ανανεωσης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Η μανα δεν γενναει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μανα δεν γενναει   Η μανα δεν γενναει Icon_minitimeΠεμ Νοε 08, 2012 5:38 pm

παρμοιο προβλημα ειχα κι εγω μεσα Σεπτεμβρη κι οπως λεει ο ouranis εδωσα μερικα χτισμενα αλλα και ακτιστα οπου η μανες ξεμπλοκαραν κι αρχισαν την γενννα.Εδωσα και γυρεοπιτα με σιροπακι 250 ml περιπου 2 φορες την εβδομαδα και ευτυχως γεννανε ακομη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kopalefa
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 61

Η μανα δεν γενναει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μανα δεν γενναει   Η μανα δεν γενναει Icon_minitimeΠεμ Νοε 08, 2012 6:08 pm

για σας και παλι,
σε 2 κυψέλες εχει χωρο αρκετό και σε μια απο αυτες δεν εχει καθόλου σχεδόν μελι. Τα ρείκια τώρα είναι ανθισμένα να τροφοδοτήσω με γυρι δεν βλεπω το γιατι. Υπαρχει περίπτωση να αποφύγω την συνένωση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Η μανα δεν γενναει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μανα δεν γενναει   Η μανα δεν γενναει Icon_minitimeΠεμ Νοε 08, 2012 6:35 pm

Δεν ξέρω από ποια περιοχή της Ελλάδας είσαι πάντως εδώ δυτική Ελλάδα έχει ξεραθεί εδώ και μέρες το ρείκι. Έχει ένα 5% μόνο ανθισμένο και αυτό δεν δίνει.

Όσο για την βασίλισσα αυτή την εποχή όσο πάει μειώνει την γέννα της λόγω καιρού.

Ας υπάρχει ανθοφορία τα αδύναμα μελίσσια τα τροφοδοτούμε για να δυναμώσουν γρηγορότερα. Πάντως αν πατάνε μόνο 3 πλαίσια θα το ρισκάρεις πολύ αν τα ξεχειμωνιάσεις έτσι, δεν είναι μόνο το κρύο αλλά οποιαδήποτε ασθένεια ή εχθρός τα βρει θα τα αποτελειώσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kopalefa
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 61

Η μανα δεν γενναει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μανα δεν γενναει   Η μανα δεν γενναει Icon_minitimeΣαβ Νοε 10, 2012 9:49 am

Στην ξανθη ειμαι. Αναφορικα με τα 2 και 3 αυγα σε μερικα κελια συμαινει οτι ειναι αρενοτοκο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Η μανα δεν γενναει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μανα δεν γενναει   Η μανα δεν γενναει Icon_minitimeΣαβ Νοε 10, 2012 10:55 am

...όπως λέει ο ouranis, βρες τις μάνες πρώτα!
3 πλαίσια το πολύ και είσαι στην Ξάνθη ???
Evlogies Evlogies Evlogies
Μεγάλο το ρίσκο φίλε μου....σε βλέπω για συνένωση πολύ σύντομα.
Δεν θα κρατήσει και πολύ αυτός ο καιρός.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BaNi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Η μανα δεν γενναει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μανα δεν γενναει   Η μανα δεν γενναει Icon_minitimeΣαβ Νοε 10, 2012 9:35 pm

Μερικές φορές οι νέες βασίλισσες γεννούν παραπάνω από ένα αυγό σε κάθε κελί μέχρι να "στρωσουν". Εάν οι δικές σου δεν είναι νέες υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για αρρενοτοκία. Για να σιγουρευτείς ψαξε βρες τις μάνες όπως γράψαν και οι προηγούμενοι.
Το κενό πλαίσιο είναι καλύτερα να το τοποθετήσεις μεταξύ γόνου και τροφών, και 'οχι ανάμεσα στα πλαίσια με μέλι.
Πάντως αυτή την εποχή πρέπει να εστιάσουμε την προσοχή μας στην καλύτερη προετοιμασία για ξεχειμώνιασμα και όχι για την ανάπτυξη του σμήνους, ιδιαίτερα για εμάς που είμαστε από τη Β. Ελλάδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Η μανα δεν γενναει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μανα δεν γενναει   Η μανα δεν γενναει Icon_minitimeΣαβ Οκτ 19, 2013 12:28 pm

Παιδιά Καλημέρα . Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας . Σε σημερινή επιθεώρηση σε ένα μελίσσι μου δεν είδα καθόλου γόνο ανοιχτό/κλειστό αλλά είδα την βασίλισσα . Η συγκεκριμένη κυρία είναι από αγορασμένη περσινή παραφυάδα και ως εκ τούτου ακαθορίστου ηλικίας και η μοναδική που για κάποιον λόγο δεν άλλαξα πέρσι . Έχω γράψει και ένα ερωτηματικό έξω από την κυψέλη για το συγκεκριμένο λόγο. Γύρη και τροφή έχει μέσα και είναι 5αρι που πατάνε καλά τα 4 τελάρα. Τι νομίζετε ότι πρέπει να κάνω ??? Να δώσω λίγες μέρες ακόμα μήπως και γεννήσει ??? Να αφαιρέσω την βασίλισσα και να ενώσω με κάποιο άλλο ??? Να μοιράσω τα τελάρα σε άλλα μελίσσια ????Αντικατάσταση δεν νομίζω να μου κάνουν γιατί οι κηφήνες είναι ελάχιστοι έως μηδαμινοί αλλά δεν δείχνει και τέτοια σημάδια το μελίσσι . Σημειωτέον ότι γύρες και μέλια υπάρχουν σε αφθονία αυτή την εποχή στην περιοχή μου. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Η μανα δεν γενναει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μανα δεν γενναει   Η μανα δεν γενναει Icon_minitimeΣαβ Οκτ 19, 2013 3:07 pm

Δοκίμασε να τα δώσεις σιρόπι 1:2 και λίγη γυρεόπιτα και αν δεν ξεκινήσει,τότε συνένωσε ή άστην για αντικατάσταση την άνοιξη.Έχει σίγουρα χώρο για γέννα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Η μανα δεν γενναει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μανα δεν γενναει   Η μανα δεν γενναει Icon_minitimeΣαβ Οκτ 19, 2013 5:28 pm

Ναι έχει χώρο για γέννα. Και γύρη έχει μέσα και μέλι αλλά και τροφές έξω αυτή την εποχή οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται τροφοδοσία άλλη από μια πίτα που του έχω βάλει .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Η μανα δεν γενναει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μανα δεν γενναει   Η μανα δεν γενναει Icon_minitimeΣαβ Οκτ 19, 2013 6:02 pm

Αγγελή, δεν καταλαβαίνω...είναι από πέρυσι (παραφυάδα) και σήμερα πατάει σε 4 πλαίσια;
Αυτό δεν αναπτύχθηκε όλο τον χρόνο καθόλου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Η μανα δεν γενναει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μανα δεν γενναει   Η μανα δεν γενναει Icon_minitimeΣαβ Οκτ 19, 2013 6:14 pm

Η μάνα είναι από περσινή αγορασμένη παραφυάδα και σίγουρα είναι μεγάλη . Απλά αυτό το μελίσσι κόπηκε αργά περίπου τον Ιούνιο και το κομμάτι που έχει την παλιά βασίλισσα μέσα δεν παρουσιάζει καμία ανάπτυξη . Το θέμα φίλε όμως είναι τι κάνω στην συγκεκριμένη περίπτωση και όχι πως ήταν το μελίσσι την άνοιξη . Τώρα τι κάνουμε που παρουσιάζει αυτή την κατάσταση. Δεν γεννάει είναι μέσα 4 σχεδόν τελάρα πληθυσμός από τα 5 τελάρα , έχει γύρη, μέλι μέσα συν μια μονόκιλη πίτα που του έχω δώσει και υπάρχουν και τροφές στην φύση. Η κυρία όμως δεν γεννάει .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Η μανα δεν γενναει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μανα δεν γενναει   Η μανα δεν γενναει Icon_minitimeΣαβ Οκτ 19, 2013 6:37 pm

...εάν είναι από τον Ιούνιο χωρίς γέννα προχώρα σε ένωση με κάποιο άλλο για ενίσχυση.
Το πιό πιθανό είναι να πεθάνει/απορριφθεί μέσα στον χειμώνα αυτή η μάνα.
Αυτή είναι η γνώμη μου. Τα λάθη της αρχής, να ξεχειμωνιάζω μικρά μελίσσια δεν τα ξανακάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Η μανα δεν γενναει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μανα δεν γενναει   Η μανα δεν γενναει Icon_minitimeΣαβ Οκτ 19, 2013 7:55 pm

geobees έγραψε:
...εάν είναι από τον Ιούνιο χωρίς γέννα προχώρα σε ένωση με κάποιο άλλο για ενίσχυση.
Το πιό πιθανό είναι να πεθάνει/απορριφθεί μέσα στον χειμώνα αυτή η μάνα.
Αυτή είναι η γνώμη μου. Τα λάθη της αρχής, να ξεχειμωνιάζω μικρά μελίσσια δεν τα ξανακάνω.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και αυτό θα κάνω , απλά θα του δώσω 4 με 5 μέρες ακόμα μήπως και αλλάξει κάτι . Πάντως δεν είπα ότι είναι από τον Ιούνιο χωρίς γέννα . Τον Ιούνιο το χώρισα αυτό το μελίσσι το άλλο μισό πάει καλά αλλά αυτό που έμεινε η συγκεκριμένη βασίλισσα που όπως ανέφερα είναι και παλιά παρουσιάζει προβλήματα με τη γέννα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Η μανα δεν γενναει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μανα δεν γενναει   Η μανα δεν γενναει Icon_minitimeΚυρ Οκτ 20, 2013 11:38 am

Έχει χώρο για να γεννήσει, η μήπως έχει μπλοκαριστεί?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Η μανα δεν γενναει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μανα δεν γενναει   Η μανα δεν γενναει Icon_minitimeΚυρ Οκτ 20, 2013 5:30 pm

drakos έγραψε:
Έχει χώρο για να γεννήσει, η μήπως έχει μπλοκαριστεί?

Έχει αρκετό . Δεν είναι πρόβλημα χώρου απλά γέρασε η κυρία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Η μανα δεν γενναει
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» αρενοτοκο με μανα....
» Μάνα και ψευδομάνα
» Μάνα δεν είναι μόνο μια .
» Χωρίς μάνα τον χειμώνα
» Δεν γενναει...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: