Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Επεσε η βασιλισσα εξω.

Πήγαινε κάτω 
+5
jokey
dimi69
BaNi
gmakhs
kosmas
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 4:11 pm

Καλησπερα φιλοι.!
Σημερα που εκανα επιθεωρηση και χαζευα τη βασιλισσα αυτη πεταξε πανω απο το πλαισιο και επειδη φυσαγε λιγο την εχασα απο τα ματια .. Εχω την εντυπωση οτι επεσε καπου εξω διπλα αλλα δε τη βρηκα. Η ερωτηση ειναι εχει τη δυνατοτητα να γυρισει παλι μονη της ? Επειδη χαλασε ο καιρος δε μπορω να κανω επιθεωρηση ξανα. Υπαρχει καμια ιδεα τι μπορει να γινει ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 5:47 pm

αν την είχες βάλει πάλι μέσα δεν θα υπήρχεπρόβλημα εφόσον δεν έχει τραυματιστεί . Τώρα από ότι έχω ακούσει η βασίλισσα δεν μπορεί να ξαναβρεί το δρόμο για την κυψέλη.

Μια βασίλισσα που ήθελα να σκοτώσω και μου έπεσε την χάζευα για λίγο και δεν φαινόταν να ξέρει που να πάει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 5:51 pm

Με στεναχωρεις τωρα.. Σε ποσες μερες το παιρνουν χαμπαρι και φτιαχνουν ΒΚ για να ελεγξω στα σιγουρα? Σκεφτομαι σε 4 να ψαξω για αυγα ή την ιδια την κυρια. Πρεπει να βιαστω περισσοτερο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 6:03 pm

εμενα κάνανε πρώτα κηφήνες και μετά ξεκίνησαν κελιά τους πήρε περίπου 15-20 μέρες και ακόμα δεν τα έχουν κλείσει αλλα σε 2-3 μέρες θα είναι κλειστά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 6:05 pm

προτιμότερο είναι να βάλεις έτοιμη βασίλισσα η να συνενώσεις τέτοια εποχή
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BaNi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 6:09 pm

Φίλε kosmas, σε 4-5 ώρες αντιλαμβάνονται την ορφάνια. Σε 1- 2μέρες αρχίζουν να σχηματίζουν βασιλοκέλια εφόσον έχουν φρέσκο γόνο. Το ζήτημα είναι ότι εάν κάνει βασίλισσα αυτή θα πρέπει να βρει κηφήνες για να τη γονημοποιήσουν μετά από περίπου 20 ημέρες (ή και παραπάνω εάν υπαρχει κακοκαιρία) και θα αρχίσει γεννα σε περίπου ένα μήνα από σήμερα.
Νομίζω ότι είναι αρκετά κρίσιμο το διάστημα και με αρκετό ρίσκο για να μείνεις χωρίς φρέσκο γόνο για 1 μήνα και θα σου πρότεινα εισαγωγή νέας βασιλισσας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 6:12 pm

Ειναι κριμα να ενωσω τωρα που ειναι ολα δεκαρια δυνατα. Θα παω σε μερικες μερες να ψαξω την Κυρια και αν δεν τη βρω θα αγορασω μια. Το θεμα ειναι οτι την εχουν μπλοκαρει και δε ξερω αν δε βρω αυγα ποιος θα ειναι ο λογος στα σιγουρα.

Bani αυτο σκεφτομαι και εγω .. και ειναι πιθανο να μην μπορει να βγει σε 20 μερες για γονιμοποιηση. θα ειναι μεσα Νοεμβρη.

Βλεπω οτι ολοι θεωρειτε οτι αφου εφυγε απο το μελισσι δε γυρναει πισω αρα τη χασαμε ε?

Να ειστε καλα και ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimi69
Μέλος
Μέλος
dimi69


Αριθμός μηνυμάτων : 100

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 6:48 pm

Μην απογοητεύεσαι τόσο εύκολα.Εγώ το έχω πάθει όταν την έπιασα για να τη σημαδέψω,έκλεισα την κυψέλη και σε δέκα λεπτά άνοιξα ξανά και η μεγαλειοτάτη ήταν μέσα.Δεν είναι χαζή,ξέρει που είναι το σπίτι της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 7:02 pm

Να σαι καλα ..
απλα ειμαι νεος και δυσκολευομαι να ειμαι ψυχραιμος .. Ειναι ασχημο να χαλας ενα μελισσι απο απροσεξια σου. Ολοι εδω τα αγαπαμε πολυ και το καταλαβαινετε σιγουρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jokey
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 188

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 8:29 pm

απλά αν δεν βρει τον δρόμο της μετά από κάποιες ώρες μπορεί να την θεωρήσουν ξένη και να μην την δεχτούν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 10:10 pm

Φίλε Κοσμά...να κάτσεις και ν' "ακούσεις" το μελίσσι εάν κλαίει πρώτα απ' όλα!
Εάν ναι, πάρε μια γονιμοποιημένη γιατί εμένα τους κηφήνες, ήδη τους βρίσκω έξω από τις κυψέλες να παραπαίουν οι καϋμένοι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΔευ Οκτ 22, 2012 10:54 am

Geobees, δε μπορώ να ξεχωρίσω το κλάμα. Πριν από μια εβδομάδα παρατηρησα ότι ένα άλλο μελίσσι βουιζε παρατεταμενα. το άνοιξα χθες και τελικά είχε βασίλισσα μέσα.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια φίλοι μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 25, 2012 12:23 pm

Λοιπον τα νεοτερα. Σημερα εφτιαξε ο καιρος και πηγα να δω τι εγινε με το μελισσακι. Βασιλισσα δεν ειδα οσο και αν εψαξα. Ειδα ομως αυγα. Απο την Κυριακη πρωι που εγινε το συμβαν μεχρι σημερα Πεμπτη δεν θεωρουνται 4 μερες αρα δε μπορει να ειναι αυγα πριν "χαθει"? Το μελισσι δεν εκλαιγε νομιζω αλλα ηταν επιθετικο. ΒΚ δε πρεπει να εφτιαξαν αν και ειχε καποια μικρα που πρεπει να ηταν παλια.

Αν ειναι ετσι τοτε το συμπερασμα ειναι οτι τελικα η Κυρια ξερει που ειναι το σπιτι της και γυρναει.

Επισης ο Prost στο βιβλιο του λεει οτι "ειναι δυνατο να κανουν και πανω απο 3 μερες τα αυγα να εκκολαφθουν οπως μπορουμε να διαπιστωσουμε οτι μια κυψελη μπορει να εχει αυγα και πανω απο 3 μερες αφοτου παρεις τη βασιλισσα. " Εχετε παρατηρησει ποτε κατι τετοιο?

Υ.Γ. Στην επομενη επισκεψη ευκολα θα διαπιστωσω αν εχει γινει το κακο. Περισσοτερο σχολιαζω μια κατασταση για να εξελιχθει το νημα και να βγει πληροφορια που μπορει να ειναι χρησιμη γενικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 25, 2012 2:03 pm

kosmas έγραψε:


Αν ειναι ετσι τοτε το συμπερασμα ειναι οτι τελικα η Κυρια ξερει που ειναι το σπιτι της και γυρναει.

Επισης ο Prost στο βιβλιο του λεει οτι "ειναι δυνατο να κανουν και πανω απο 3 μερες τα αυγα να εκκολαφθουν οπως μπορουμε να διαπιστωσουμε οτι μια κυψελη μπορει να εχει αυγα και πανω απο 3 μερες αφοτου παρεις τη βασιλισσα. " Εχετε παρατηρησει ποτε κατι τετοιο?


ναι τα αυγά μπορεί να αργήσουν παραπάνω από ότι έχω παρατηρήσει αλλα το να βρει η βασίλισσα την κυψέλη το θεωρώ αδύνατο περιμένω νέα Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsolakg
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 25, 2012 5:28 pm

μην το θεωρεις αδυνατο, εμενα νεα βασιλισσα, (ειχε ξεκινησει να γενναει δυο μερες) μου εφυγε οταν πηγα να μαρκαρω κ πηγε σε μια κληματαρια πισω απο την κυψελη , την αλλη μερα ηταν μεσα στο σπιτακι της.ευτυχως, γιατι εκεινο το βραδι δεν κοιμηθηκα απο τη στενοχωρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 25, 2012 6:19 pm

tsolakg έγραψε:
μην το θεωρεις αδυνατο, εμενα νεα βασιλισσα, (ειχε ξεκινησει να γενναει δυο μερες) μου εφυγε οταν πηγα να μαρκαρω κ πηγε σε μια κληματαρια πισω απο την κυψελη , την αλλη μερα ηταν μεσα στο σπιτακι της.ευτυχως, γιατι εκεινο το βραδι δεν κοιμηθηκα απο τη στενοχωρια.

ήτανε νέα ίσος για αυτό
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsolakg
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 25, 2012 9:59 pm

και εγω αυτο υποθετω , μολις δυο μερες πριν ειχε τελειωσει το ''γαμηλιο ταξιδι της'' , αλλιως εχω διαβασει οτι χανεται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 25, 2012 10:02 pm

gmakis μου πας πολυ κοντρα... trizo dontis oraia
tsolakg σε ειχα συμπαθησει.. skeftome
Παιδια θα σας πω την Κυριακη που θα το επιθεωρησω ξανα, μη του αλλαζω και τα φωτα καθε λιγο. melissologia H.B.F.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beesbikos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 95

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 26, 2012 4:12 pm

Πως γίνεται η βασίλισσα να μην ξέρει να γυρίσει πίσω ρε παιδιά?Δηλαδή μετα τη γαμήλια πτήση πως επιστρέφει παίρνει τηλέφωνο ταξί?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsolakg
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 26, 2012 6:29 pm

ταξι ε lol!
μετα ομως η βασιλισσα δεν ξαναβγαινει εξω , μεσα τρωει μεσα γενναει και ισως αυτο να παιζει ρολο.Αν μετα απο ενα χρονο πεσει απο λαθος χειρισμο απο κανενα πλαισιο λενε πως δεν γυρναει μεσα , ισως τις πρωτες μερες θυμαται κ μετα ξεχναει , κανενα παλιος να μας λυσει την απορια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 26, 2012 9:04 pm

tsolakg έγραψε:
ταξι ε lol!
μετα ομως η βασιλισσα δεν ξαναβγαινει εξω , μεσα τρωει μεσα γενναει και ισως αυτο να παιζει ρολο.Αν μετα απο ενα χρονο πεσει απο λαθος χειρισμο απο κανενα πλαισιο λενε πως δεν γυρναει μεσα , ισως τις πρωτες μερες θυμαται κ μετα ξεχναει , κανενα παλιος να μας λυσει την απορια;
με όσους έχω μιλήσει υποστηρίζουν το ίδιο η μάνα δεν γυρνα πίσω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sourlis1
Μέλος
Μέλος
sourlis1


Αριθμός μηνυμάτων : 93

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 26, 2012 9:31 pm

εινε αφτο που λεμε η ΝΥΦΙ το εσκασε Evlogies
εισος αργισε λογο μπατσελορ παρτι 3 laloun party gia mas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 26, 2012 9:41 pm

Παίζετε με τον πόνο μου τώρα αλλα θέλω να είναι μέσα η μεγαλειότατη να σας τη μπω στο μάτι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΤρι Οκτ 30, 2012 5:42 pm

Λοιπον το πορισμα βγηκε! Η βασιλισσα γυρναει!! Σημερα πηγα και ηταν μεσα.Την ειδα με τα ματια μου oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sourlis1
Μέλος
Μέλος
sourlis1


Αριθμός μηνυμάτων : 93

Επεσε η βασιλισσα εξω.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεσε η βασιλισσα εξω.    Επεσε η βασιλισσα εξω.  Icon_minitimeΤρι Οκτ 30, 2012 5:48 pm

ειδες που ανισιχισες ξεσαλοσε και γιρισε wakka
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Επεσε η βασιλισσα εξω.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» επεσε πεινα;
» βασιλισσα
» πεθαινουν οι βασιλισσες
» Νέα Βασίλισσα
» ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΓΟΝΟΥ ΑΠΟ ΔΥΝΑΤΟ ΣΕ ΑΔΥΝΑΤΟ???

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: