Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τοποθέτηση ρεικιού

Πήγαινε κάτω 
+8
spyroseva
andreaspap78
stevebee06
japetus
spithoyras
softnm
theorodos
monarchis
12 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΣαβ Οκτ 20, 2012 3:17 pm

σκέφτομαι κατά μήκος ενός παραλληλόγραμου χωραφιού να φυτέψω ρείκι. Σε τι απόσταση πρέπει να έχει το ένα με το άλλο και πότε θα πρέπει να κάνω τη μεταφύτευση; τα δενδρύλια έχουν περίπου 30cm.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
theorodos
Μέλος
Μέλος
theorodos


Αριθμός μηνυμάτων : 96

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΣαβ Οκτ 20, 2012 5:57 pm

Τζάμπα κόπος φίλε μου. Δεν θα σου προσφέρει κάτι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΣαβ Οκτ 20, 2012 7:44 pm

theorodos σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Θα σου ήταν όμως εύκολο να μου εξηγήσεις το λόγο; Το προσπάθησες στο παρελθόν και δεν έγινε τίποτα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
softnm
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΣαβ Οκτ 20, 2012 8:24 pm

"Κλαδεύονται μετά την ανθοφορία τους για να διατηρηθεί το σχήμα τους. Πολλαπλασιάζονται με ημιξυλώδη μοσχεύματα το καλοκαίρι. "
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΣαβ Οκτ 20, 2012 9:15 pm

Εγω φιλε μου προσπαθησα να φυτεψω δενδρυλια ρεικιου αλλα τα κοπαδια αιγοπροβατων μου τα ετρωγαν και τα ξεριζωναν τα δενδρυλια οσο ηταν αριζωτα στην μπαλα χωματος τους.Θα ηταν μια καλη ιδεα να βαλεις ενα κυκλο συρματοπλεγματος γυρω τους αλλα το θεμα ειναι οτι μεχρι ποτε θα τα προστατευεις.Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΣαβ Οκτ 20, 2012 9:19 pm

Αγόρασες από φυτώριο; Να προσέξεις γιατί αυτά που πωλούνται εκεί είναι καλλωπιστικές ποικιλίες και δεν ξέρω αν δίνουν για τις μέλισσες και αν εγκλιματίζονται εύκολα.
Σαν φυτό να ξέρεις, μια και είχα προσπαθήσει και εγώ παλιότερα να φυτέψω για διακοσμητικό, θέλουν αρκετό πότισμα γιατί το καλοκαίρι ξεραίνονται πολύ εύκολα και όξινο χώμα, σε ασβεστούχα δεν ευδοκιμούν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΣαβ Οκτ 20, 2012 9:49 pm

εβαλα και διακοσμητικα δηλαδη ποικιλια calluna vulgaris αλλα και οχι διακοσμητικα οπως την ποικιλια erica munipaliflora επισης πηγα χαλκιδικη και ξεριζωσα την εκει αυτοφυη ποικιλια.
Εν πασει περιπτωση το εχω ψαξει πολυ με τα ρεικια γιατι θα ηθελα να εχω μερικα στρεματακια με το φυτο και οχι μονο ρεικια αλλα γενικα μελισσοκομικα φυτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΣαβ Οκτ 20, 2012 10:21 pm

spithoyras το έχω περιφραγμένο. παλιότερα το είχα απομονώσει και ερχόταν ένας βοσκός με πρόβατα και του έδινα τα κλαδέματα.

japetus δεν ήξερα πως υπάρχει περίπτωση να μην δίνουν λόγω καλλοπισμού. Ευχαριστώ για την πληροφορία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΣαβ Οκτ 20, 2012 10:55 pm

Αν θελεις ενημερωσε μας για την πορεια σου για να δουμε αν ειναι εφικτο το ολο εγχειρημα.
Οτι νεοτερο εχω εγω απο το δικο μου χωραφι θα ενημερωσω εδω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΣαβ Οκτ 20, 2012 11:31 pm

mοnarchis δεν είναι ότι δεν δίνουν οι καλλωπιστικές ποικιλίες, απλά συνήθως είναι μικρότερα σε μέγεθος υβρίδια και δεν αναπτυσσονται σαν τα άγρια..
Οφείλω πάντως να σημειώσω εδώ για όσους θελήσουν να κάνουν και αυτοί κάτι παρόμοιο με άγρια φυτά, και επειδή υπάρχει προηγούμενο με μελισσοκόμους, ότι είναι σε ισχύ το ΒΔ 657/1963 "Περί απαγόρευσης κοπής και εκρίζωσης μελισσοτροφικών φυτών" στα οποία υπάγεται και το ρείκι, και άρα το κόψιμο και ξερίζωμά του για μεταφύτευση απαγορεύεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΣαβ Οκτ 20, 2012 11:46 pm

Καλα που το ανεφερες γιατι δεν το γνωριζα, αλλωστε δυο ριζες πηρα ετσι για να δοκιμασω και να παρω μετα τον σπορο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stevebee06
Μέλος
Μέλος
stevebee06


Αριθμός μηνυμάτων : 129

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 10:01 am

Αφού έχεις την όρεξη και το μεράκι να φυτέψεις μελισσοκομικά φυτά θα σου πρότεινα λεβάντες και δεντρολίβανα. Τα δεύτερα ανθίζουν τον Σεπτέμβριο και σταματάνε τον Μάιο. Η απόσταση μεταξύ τους 50- 80 cm. Καλή επιτυχία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 10:14 am

Efharisto Efharisto Efharisto όλους
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
theorodos
Μέλος
Μέλος
theorodos


Αριθμός μηνυμάτων : 96

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 11:26 am

Ο stevebee06 εχει απόλυτο δίκιο. Αν κάτι αξίζει πραγματικα τον κόπο είναι η λεβαντα και το δεντρολιβανο. Βάλε όσα περισσότερα μπορείς. Το να βάλεις περιμετρικά (ακόμη και σε δέκα στρέμματα) ρείκι δεν νομίζω να προσφέρεις κάτι ιδιαίτερο στα μελισσακια σου. Θα σου μείνει απλα ο κόπος για μια ανθοφορια δυο μηνών στην καλύτερη περίπτωση η οποία ούτως η άλλως προσφέρεται απο τηνιδια την φύση απλόχερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreaspap78
Μέλος
Μέλος
andreaspap78


Αριθμός μηνυμάτων : 95

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 12:46 pm

stevebee06 έγραψε:
Αφού έχεις την όρεξη και το μεράκι να φυτέψεις μελισσοκομικά φυτά θα σου πρότεινα λεβάντες και δεντρολίβανα. Τα δεύτερα ανθίζουν τον Σεπτέμβριο και σταματάνε τον Μάιο. Η απόσταση μεταξύ τους 50- 80 cm. Καλή επιτυχία.

Για να καταλάβουμε και εμείς οι άσχετοι, τα δύο αυτά φυτά ενδέχεται υπο κατάλληλες συνθήκες να δίνουν απο τον Σεπτέβριο μέχρι τον Μάιο, τόσους πολλούς μήνες;φαντάζομαι όχι τον χειμώνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 6:27 pm

japetus έγραψε:
mοnarchis δεν είναι ότι δεν δίνουν οι καλλωπιστικές ποικιλίες, απλά συνήθως είναι μικρότερα σε μέγεθος υβρίδια και δεν αναπτυσσονται σαν τα άγρια..
Οφείλω πάντως να σημειώσω εδώ για όσους θελήσουν να κάνουν και αυτοί κάτι παρόμοιο με άγρια φυτά, και επειδή υπάρχει προηγούμενο με μελισσοκόμους, ότι είναι σε ισχύ το ΒΔ 657/1963 "Περί απαγόρευσης κοπής και εκρίζωσης μελισσοτροφικών φυτών" στα οποία υπάγεται και το ρείκι, και άρα το κόψιμο και ξερίζωμά του για μεταφύτευση απαγορεύεται.

Τι??? Shocked Shocked ShockedΠλάκα κάνεις?
Που το ξέθαψες αυτό . . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 7:28 pm

spyroseva έγραψε:

Τι??? Πλάκα κάνεις?
Που το ξέθαψες αυτό . . .

Πλάκα πλάκα, ξαναδιαβάζοντας το εν λόγω διάταγμα, βλέπω ότι με μετέπειτα τροποποίηση άρθηκε η απαγόρευση συγκεκριμένα για το ρείκι..

Το διάταγμα είναι μεν παλιό, ισχύει όμως ακόμα. Απαγορεύσεις στην ποσότητα τώρα συλλογής κομμένων φυτών, θεσπίζουν κατά καιρούς τα κατά τόπους δασαρχεία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΚυρ Οκτ 21, 2012 9:38 pm

Ειναι λογικο να υπαρχουν απαγορευσεις ειδαλως θα γινοταν μεγαλες καταστροφες στην χλωριδα της χωρας αν ο καθενας ξεριζωνε μεγαλες ποσοτητες απο οποιοδηποτε φυτο.Καλα κανουν λοιπον κατα την γνωμη μου να υπαρχουν απαγορευσεις και περιορισμοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΔευ Οκτ 22, 2012 4:14 pm

Μηπως μπερδευουμε την κοπη με το ξεριζομα; Νομιζω οτι ολα τα δασικα, βλεπε τσαι ή χαμομηλι που ειναι επισημη η συλλογη, οτι επιτρεπετε η κοπη αλλα οχι η το ξεριζομα. Στο θεμα των μελ/κων φυτων τωρα αυτο που νομιζω οτι αξιζει να φυτεψει κανεις ειναι φακελωτη. Φυτρωνει πολυ ευκολα οποτε θες και σε μεγαλες εκτασεις. Το δικο μου σεναριο ειναι να παρω μπολικους και να σπειρω πολλα ακαλλειεργιτα χωραφια που υπαρχουν στην περιοχη μου. Απλα την ανακατεβεις με αμμο και την σπερνεις. Επισης ενα αλλο σεναριο ειναι να βρω σπορο απο τις ντοπιες ποικιλιες αρωματικων φυτων που υπαρχουν και να τον διασπειρω καταλληλα. Τωρα τι θα μου πει ο γειτονας που δεν παταει στο χωραφι του; γιατι εσπειρες θυμαρια; αφου δεν θα τα συλλεγω μετα, βγηκανε μονα τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΔευ Οκτ 22, 2012 9:31 pm

Καλες οι σκεψεις σου beespyros.Αλλα νομιζω οτι δεν πρεπει να μπερδευουμε το χαμομηλι και το τσαι που ειναι μονοετη φυτα με το ρεικι που θελει αρκετα χρονια για να γινει ενα μεγαλο θαμνακι.Τωρα για την φακελωτη νομιζω οτι για να ευδοκιμησει θελει καλο ποτισμα και αν δεν εχεις ποτηστικα χωραφια τι κανεις ?. Τα αρωματικα φυτα οπως θυμαρι ριγανη κ.α. ειναι ξηρικα δηλαδη δεν θελουν και πολυ νερο για να δωσουν οποτε δεν υπαρχει και μεγαλο προβλημα κι εδω συμφωνω με τις σκεψεις σου.
Αυτο που με προβληματιζει εμενα ειναι οτι την κρισιμη περιοδο για την αναννεωση του πληθυσμου των μελισσων που ειναι το φθινοπωρο πρεπει να προνοησεις ωστε να εχεις π.χ. ρεικι (ειναι ξηρικο),κισσο,ακονιζια, και λιγο αργοτερα κουμαρια,σ'αυτα πιστευω οτι πρεπει να δωσω προσοχη για να εχουν καλυτερο και δυνατο ξεχειμωνιασμα τα μελισσακια.Οποτε και προσπαθω να βρω σπορους και φυτα ωστε να εχω στο χειμερινο μελισσοκομειο μου.Ειμαι ανοιχτος σε αποψεις και θελω να ακουσω εμπειριες απο εσενα και αλλους εμπειροτερους απο μενα γιατι κι εγω μην νομιζεις ειμαι πολυ νεος μελισσολατρης.
Φιλικα Παναγιωτης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΔευ Οκτ 22, 2012 10:58 pm

spithoyras έγραψε:
Καλες οι σκεψεις σου beespyros.Αλλα νομιζω οτι δεν πρεπει να μπερδευουμε το χαμομηλι και το τσαι που ειναι μονοετη φυτα με το ρεικι που θελει αρκετα χρονια για να γινει ενα μεγαλο θαμνακι.Τωρα για την φακελωτη νομιζω οτι για να ευδοκιμησει θελει καλο ποτισμα και αν δεν εχεις ποτηστικα χωραφια τι κανεις ?. Τα αρωματικα φυτα οπως θυμαρι ριγανη κ.α. ειναι ξηρικα δηλαδη δεν θελουν και πολυ νερο για να δωσουν οποτε δεν υπαρχει και μεγαλο προβλημα κι εδω συμφωνω με τις σκεψεις σου.
Αυτο που με προβληματιζει εμενα ειναι οτι την κρισιμη περιοδο για την αναννεωση του πληθυσμου των μελισσων που ειναι το φθινοπωρο πρεπει να προνοησεις ωστε να εχεις π.χ. ρεικι (ειναι ξηρικο),κισσο,ακονιζια, και λιγο αργοτερα κουμαρια,σ'αυτα πιστευω οτι πρεπει να δωσω προσοχη για να εχουν καλυτερο και δυνατο ξεχειμωνιασμα τα μελισσακια.Οποτε και προσπαθω να βρω σπορους και φυτα ωστε να εχω στο χειμερινο μελισσοκομειο μου.Ειμαι ανοιχτος σε αποψεις και θελω να ακουσω εμπειριες απο εσενα και αλλους εμπειροτερους απο μενα γιατι κι εγω μην νομιζεις ειμαι πολυ νεος μελισσολατρης.
Φιλικα Παναγιωτης.
Φιλε μου αν τελικα αυτος ειναι ο προβληματισμος σου, πως δηλαδη θα θρεψεις-αναθρεψεις τα μελισσακια σου, τοτε σου προτεινω ενα ομορφοτατο και ωραιοτατο τρειλερ, στοιχιζει λιγοτερο και κανει για ολες τις εποχες. Εγω νομιζα οτι το θεμα μας ηταν "πως θα καλειψω εναν ανεκμεταλευτο χωρο" γιατι ως γνωστον τις δυσκολες τωρινες εποχες που ζουμε δεν πρεπει να πηγαινει τιποτα χαμενο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΔευ Οκτ 22, 2012 11:10 pm

Παιδιά συγνώμη, αλλά το θέμα είναι σε τι απόσταση να φυτευτεί το ρείκι και πότε να γίνει η μεταφύτευση. htipieme htipieme htipieme έχει κανείς καμιά ιδέα idea
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΔευ Οκτ 22, 2012 11:36 pm

beespyros εχεις δικιο ξεφυγα απο το θεμα treiler εχω περιοχες δεν ξερω γιατι ειμαι ακομη στραβαδι..
Monarchis εποχη μεταφυτευσης πιστευω πως ειναι τωρα γιατι δεν εχει πολλη ζεστη ωστε να το ξερανει πριν ριζωσει ουτε πολλη κρυο για να το στρεσαρει και ρινει και καμια βροχουλα.
Μια αλλη καλη εποχη θα ηταν τελη Μαρτιου για τους ιδιους λογους.
Για τις αποστασεις τωρα εμπειρικα πιστευω πως ανα 60-70 ποντους καλα ειναι αν ειναι για το φθινοπωρινο ρεικι που γινεται μικρος θαμνος.Αν ειναι το ανοιξιατικο που γινεται δεντρο εως και 4 μετρα πιστευω 1,5 με 1,7 μετρα θα ηταν καλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ntriant
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΤρι Οκτ 23, 2012 9:59 am

ποσα στρεμματα καλυπτει το μελισσι προς αναζητηση τροφηςσε εναν κυκλο ακτινας 5 χιλιομέτρων(που θα καλυψει μια εργάτρια,ισως και περισσοτερο ).Μπορουμε να καλυψουμε τις διατροφικες του αναγκες με το να φυτευσουμε 1 στρέμμα με καποιο μελισσοκομικο φυτο;Δυσκολο μου φαίνεται.
scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Τοποθέτηση ρεικιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση ρεικιού   Τοποθέτηση ρεικιού Icon_minitimeΤρι Οκτ 23, 2012 10:17 am

Θέλω να ρωτήσω έχει δοκιμάσει κανείς να φυτέψει ρείκια? Σπόρο που θα βρείς? Θα πιάσεις από το άγριο?
Ρωτάω γιατί το θυμάρι που πουλάνε και σε σπόρο και σε φυτό είναι άλλη ποικιλία από το αυτοφυές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τοποθέτηση ρεικιού
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» τοποθετηση μελισσιού
» Τοποθέτηση 2ής κυψέλης!
» Τοποθέτηση Βασίλισσας
» ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΓΥΡΕΟΠΑΓΙΔΩΝ
» Τοποθέτηση 2ου Ορόφου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: