Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.    Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 7:56 am

Καλημέρα παιδιά. Έχω ένα πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια 3 τον αριθμό .
Και τα τρία έχουν φτάσει να μείνουν με 1 με ενάμιση τελάρο πληθυσμό ελάχιστη γύρη και ελάχιστο μέλι . Θα σας πω τώρα πως είναι η κατάσταση τους για να καταλάβετε και να μου πείτε την γνώμη σας.

Μελίσσι πρώτο . Έχει μέσα βασίλισσα που δεν γεννάει , ένα τελάρο πληθυσμό και ελάχιστο σφραγισμένο γόνο , ελάχιστη γύρη και μέλι .

Μελίσσι δεύτερο . Είχε βασιλοκέλι το οποίο άνοιξε πριν τρεις μέρες . Προσπάθησα να δω την βασίλισσα αλλά δεν την είδα γιατί η ώρα που την έψαξα ήταν 12 το μεσημέρι με 28 περίπου βαθμούς θερμοκρασία και πιθανόν να είχε βγει έξω για γονιμοποίηση. Πληθυσμός ένα τελάρο και ελάχιστο σφραγισμένο γόνο,γύρη και μέλι από την προηγούμενη βασίλισσα που θα ανοίξει σύντομα.

Μελίσσι τρίτο. Είχε βασιλοκέλι που άνοιξε πριν δύο μέρες. Και εδώ δεν είδα την βασίλισσα μέσα γιατί όπως λέω και παραπάνω η ώρα επιθεώρησης ήταν 12 το μεσημέρι με 28 με 30 βαθμούς έξω και πιθανόν να βγήκε για γονιμοποίηση. Και εδώ ισχύουν ότι και για το παραπάνω . 1 τελάρο πληθυσμός , ελάχιστος γόνος σφραγισμένος με ελάχιστη γύρη και μέλι .

Εγώ σκέφτομαι το εξής. Να σκοτώσω τις δύο από τις τρεις βασίλισσες και να ενώσω τα τρία μελίσσια σε ένα με την μέθοδο του ψεκασμού με αραιωμένο κρασί για πιο γρήγορα αλλά και επειδή πιστεύω ότι είναι πολύ πιο ι χρονοβόρο στην παρούσα κατάσταση να ενώσεις τρία μελίσσια με την μέθοδο της εφημερίδας και όχι για κάποιον άλλον λόγο . Τώρα ελπίζω να σταθώ τυχερός να γονιμοποιηθεί η βασίλισσα που θα επιλέξω να κρατήσω και να αρχίσει να γεννάει κανονικά αυγά και όχι τίποτα αρσενικά. Αν γίνει αρρενοτόκος θα την σκοτώσω και αυτή και θα το ενώσω και αυτό με τη σειρά του με κάποιο άλλο ή θα μοιράσω τα πλαίσια του στα άλλα μου μελίσσια . Δεν νομίζω ότι υπάρχουν άλλες λύσεις για να σωθεί τουλάχιστον ένα μελίσσι με καλούτσικη δυναμική ούτως ώστε να μπορέσει να την βγάλει το χειμώνα. Αν τα αφήσω όπως έχουν γνώμη μου είναι ότι θα τα χάσω και τα τρία, έτσι τουλάχιστον υπάρχει πιθανότητα να επιβιώσει το ένα που θα δημιουργηθεί από την ένωση. Ακούω τις γνώμες σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.    Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 8:43 am

εγώ θα έκανα υπομονή έναν μηνα ακόμα ειδικά αν ειπαρχει ρείκι και θα τάιζα για να βάλουν λίγο meli .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.    Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 9:06 am

Πόση υπομονή φίλε gmakhs και πόσο να αντέξουν με ένα τελάρο πληθυσμό μέσα ??? Όσο για το ρείκι ακόμα δεν έχει ανοίξει καλά εδώ στη Μάνη που είμαι . Είναι λίγο πιο όψιμο από τα πιο Βόρεια και πιο ορεινά. Θα κάνω λίγη υπομονή ακόμα όμως για να δω τι θα γίνει . Ας ελπίσουμε ότι θα την βγάλουνε γιατί τώρα τελευταία βλέπω και πολλές αχεροντίες και πιθανόν κάποιο μελίσσι που είναι και αδύνατο να λιποτακτήσει. Έχω περιορίσει τις εισόδους πάρα πολύ αλλά αν δεν υπάρχει μέσα πληθυσμός να αντισταθεί υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες λιποταξίας. Και εντάξει με τα δύο που έχουν φρέσκες βασίλισσες να κάνω υπομονή με το άλλο που δεν γεννάει τι γίνεται ???? Όσο για τροφή πρέπει να έχουν μέσα αλλά θα το ξανά κοιτάξω για να βεβαιωθώ. Ευχαριστώ για την απάντηση σου .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.    Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 9:22 am

αν δεν υπάρχει γύρη δεν πρόκειται να γεννήσει ... εμενα μελισσάκη με ένα πλαίσιο πληθυσμό μου έχει τώρα 1 πλαίσιο καλά γεννημένο με το ρείκι και σιγά σιγά αναπτύσσεται αν έχεις αλλα "μελισσια" θα μπορέσεις να τα ενισχύσεις με κλειστό γόνο μόλις ανοίξει το ρείκι εγώ αυτό κάνω για να μην ανεβούν και όροφο τα δυνατά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.    Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 9:30 am

Κανε λιγο υπομονη, στην Καλαματα ζεις, εχετε καλο καιρο, η ανθοφορια συνεχιζεται, το φθινοπωρο παει πισω, περιμενε. Συνενωση μπορεις να κανεις κ τον Δεκεμβρη. Ταϊσε κ βλεπεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.    Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 11:11 am

Από γύρη πιστεύω ότι πάμε καλά . Όλα έχουν αλλά και κουβαλάνε. Υπάρχει έξω η ακονιζιά η ξυλοκερατιά ακόμα δεν έχει ανοίξει αλλά πριν λίγες μέρες είδα κάτι δείγματα και το ρείκι ελπίζω να ανοίξει σε λίγες μέρες ήδη είδα μερικά ανοιχτά. Άρα γύρη υπάρχει στην αγορά που λέμε . Το μέλι είναι λίγο δύσκολο ακόμα από ότι βλέπω αλλά αυτό μπορώ να το διορθώσω με τάισμα το οποίο ήδη κάνω στα αδύνατα αλλά θα πάω αργότερα να βεβαιωθώ και να τους προσθέσω τροφή αν δεν έχουν . Τώρα αν και τόσο αδύνατα μπορέσουν να ανταποκριθούν έχω τις αμφιβολίες μου . Θα το διακινδυνέψω όμως γιατί δεν έχω και τίποτα να χάσω . Και καλά τα δύο με τις νέες και αγονιμοποίητες βασίλισσες να περιμένω με το τρίτο που η μάννα δεν γεννάει τι γίνεται ????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.    Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 1:02 pm

Είχα το ίδιο με το τρίτο σου το μελισσάκη είχε 1 -1.5 πλαίσια γύρη όμως αυτή δεν γεννούσε πριν 4 μέρες περίπου την έκοψαν οι μέλισσες και έμεινε χωρίς καθόλου γόνο το μελισσάκη... τώρα έβαλα αυγά και περιμένω. όμως αν γεννάει λίγο ίσος να μην φταίει η βασίλισσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jokey
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 188

Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.    Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 1:11 pm

μελίσσια με αγονιμοποιήτες βασίλισσες δεν τα πειράζουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.    Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 1:48 pm

Φίλε gmakhs μόλις γύρισα από τα μελίσσια και άνοιξα το Ίντερνετ.

Πριν από λίγο που πήγα για ένα γρήγορο έλεγχο σε αυτά τα τρία κυρίως για να δω την δυναμικότητα τους διαπίστωσα τα εξής.

Στα δύο με τα ανοιχτά βασιλοκέλια που δεν είχα δει μέσα βασίλισσα την είδα και στα δύο , άρα εχθές που είχα πάει είχαν βγει για γονιμοποίηση οι κυρίες . Τώρα είναι μέσα. Τροφή έχουν λίγη αλλά θα τους προσθέσω και άλλη σε πρώτη ευκαιρία γιατί λέω να μην της ενοχλήσω για λίγες μέρες μέχρι να αρχίσουν να γεννάνε αν από αυτή την έξοδο τους γονιμοποιήθηκαν πράγμα που ελπίζω . Ο πληθυσμός τους είναι περίπου 1,5 τελάρο και έχουν μέσα γύρη τουλάχιστον για αρχή. Θα τις αφήσω τώρα να δω αν αρχίσουν την γέννα αλλά θα περιμένω να σφραγίσουν και λίγο γόνο μήπως είναι αρρενοτόκες. Αν ο γόνος τους είναι κανονικός θα τα βοηθήσω αυτά τα μελίσσια με σφραγισμένο γόνο αλλά και τίναγμα νέων μελισσών για ενίσχυση και πιστεύω να βοηθηθούν να πάνε όλα καλά και να μπορέσουν να ενισχυθούν για να την βγάλουν το χειμώνα . Αν δεν έχουν γονιμοποιηθεί σωστά και γεννάνε αρσενικά δεν υπάρχει άλλη λύση παρά μόνο το τίναγμα. Ενθαρρυντικό είναι ότι ανοίγει και το ρείκι σιγά σιγά που βοηθάει πάρα πολύ. Έτσι υπάρχει τρόπος να σωθούν αυτά τα δύο τουλάχιστον.

Το τρίτο τώρα που έχει και αυτό βασίλισσα αλλά δεν γεννάει συνέβη κάτι περίεργο και θα ήθελα την γνώμη σου. Ενώ μέχρι τώρα έβλεπα την βασίλισσα σήμερα δεν την είδα όσο και αν έψαξα αλλά δεν υπάρχει και βούισμα ορφάνιας. Πιθανόν να μην την είδα ή να κρυβόταν κάπου . Και αυτό έχει περίπου 1,5 τελάρο πληθυσμό λίγη γύρη αλλά όχι μέλι. Έχει όμως λίγη τροφή και σε πρώτη ευκαιρία θα προσθέσω και σε αυτό. Τώρα αν ορφάνεψε υπάρχει κίνδυνος να γίνει αρρενοτόκο γιατί δεν υπάρχει μέσα φρέσκος γόνος αφού δεν γένναγε και έτσι δεν μπορεί να κάνει βασιλοκέλια. Εδώ θέλω να προσθέσω και κάτι άσχετο αλλά πολύ σημαντικό. Τα σημάδεμα της βασίλισσας είναι πολύ σοβαρό θέμα γιατί καμιά φορά και σε ένα τελάρο πληθυσμού είναι δύσκολο να την βρεις αν μετακινείτε συνέχεια η μπορεί και να κρύβεται κάπου . Παράδειγμα τα δύο παραπάνω που έκανα αρκετή ώρα για να τις βρω. Το σημάδεμα θα το κάνω σε πρώτη ευκαιρία την άνοιξη που και κάποιο λάθος χειρισμό να κάνεις τα πράγματα διορθώνονται εύκολα. Αυτή την εποχή φοβήθηκα να την κάνω. Και να καταλήξω με το σημαντικό και λίγο ανησυχητικό σχετικά με τον σφραγισμένο γόνο. Επειδή είχα σηψιγονία σε ένα μελίσσι και το έχασα από τότε έχω την συνήθεια να παρατηρώ τον σφραγισμένο γόνο όσο πιο καλά μπορώ αλλά και να ανοίγω εδώ και εκεί κανένα σφραγισμένο κελί για να βλέπω την κατάσταση του γόνου.
Άνοιξα λοιπόν ένα κελί σφραγισμένο και είδα μέσα το κεφάλι της νύμφης προς το μαύρο αλλά και το σώμα του ασχημάτιστο αλλά μαύρο. Εδώ συμβαίνουν δύο πράγματα. Ή αυτή είναι η φυσιολογική ανάπτυξη της νύμφης περίπου στις 14 με 15 μέρες λίγο πριν μεταλλαχθεί σε τέλειο έντομο ή έχουν κάποια ασθένεια που εγώ τουλάχιστον ψάχνοντας τα συμπτώματα διάφορων ασθενειών δεν αναγνώρισα αντίστοιχα σημάδια. Πιθανόν όπως είπα και παραπάνω να γίνεται έτσι η νύμφη στα τελευταία στάδια της ανάπτυξης της πριν πάρει την τελική της μορφή. Άλλα κελιά που άνοιξα από περιέργεια τα είδα να έχουν άσπρο χρώμα φυσιολογικό. Ξέρω ότι λίγο πριν σχηματιστούν σε τέλεια έντομα το χρώμα τους γίνεται σκούρο μαύρο ή καφέ δεν ξέρω ακριβώς και τελειοποιούνται . Το ζήτημα είναι ότι σε αυτά τα μαυρισμένα σώματα δεν είδα εκτός από το κεφάλι , αν θυμάμαι καλά, τα υπόλοιπα μέλη του σώματος . Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει . Μακάρι να ήμουν γεωπόνος με ειδίκευση στη μελισσοκομία και να ήξερα περισσότερα. Τέλος πάντως σας κούρασα. Θα το αφήσω και αυτό λίγες μέρες θα κάνω το σταυρό μου και ότι είναι να γίνει θα γίνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.    Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 2:22 pm

είναι καλύτερο να μην ανοίγεις κυψέλες με παρθένες βασίλισσες πολλές φορες οι ίδιες οι μέλισσες τις σκοτώνουν από λάθος στην επιθεώρηση.. μετά από το ορφάνεμα συνήθως χρειάζεται 1 μηνα περίπου να γονιμοποιηθούν και να γεννήσουν .

Προσωπικά το σημάδεμα εγώ δεν το χρησιμοποιώ ακόμα ,βρίσκω πολύ εύκολα τις βασίλισσες αν και συνήθως δεν τις πολύ ψάχνω αν υπάρχει γεννα . Όσο για τις νύμφες δεν είναι απαραίτητο να είναι ασθένεια αν η κυψέλη έχει λίγο πληθυσμό μπορεί να πάγωσαν και θα τις καθαρίσουν οι μέλισσες πιστεύω πως δεν πρέπει να πειράζουμε το γόνος ειδικά τέτοια εποχή οι μέλισσες ξέρουν πολλοί καλύτερα από εμάς τι πρέπει να κάνουν

Όσο για την βασίλισσα μπορεί να μην την βρήκες η μπορεί να την έκοψαν αν όντως δεν ήταν καλή όμως θέλω να προσθέσω κάτι σχετικά με την γεννα τις :

Είχα ένα μελισσάκη όπου η βασίλισσα σαν την δικη σου δεν γεννούσε η τουλάχιστον έτσι πίστευα στην αρχή αυτό το μελισσάκη από 10ari αρχές καλοκαιριού τέλη ιουνίου είχε 4-5 πλαίσια και η γεννα όλο και μειωνόταν πράγμα το οποιο δεν είναι λογικό ειδικά όταν υπάρχει έντονη ανθοφορία οποτε σκέφτηκα πως η βασίλισσα δεν είναι καλή όπως κι εσύ Παρατηρώντας λοιπόν την βασίλισσα είδα ότι ήταν ποιο μικρόσωμη από τις άλλες και ποιο "καχετικι" οποτε εκεί το σιγούρεψα ότι φταίει αυτή. Μια μέρα όμως εκεί που επιθεωρούσα το μελισσάκη είδα ότι υπάρχουν αυγά όμως οι μέλισσες δεν τα τάιζαν εκείνη την περίοδο δεν είχα σκεφτεί τι μπορεί να συμβαίνει και θεώρησα πως η βασίλισσα δεν γεννάει καλά πάλι . πήρα λοιπόν ένα πλαίσιο με γόνο από μια άλλη κυψέλη και το έβαλα μέσα μόλις εκκολάφθηκε ο γόνος παρατήρησα ότι το μέγεθος τις βασίλισσας είχε μεγαλώσει και ότι υπήρχε γεννα πάλι μετά από λίγο καιρό όμως το μελίσσι συνέχισε την καθοδική του πορεία αρχές σεπτέμβρη το μελισσάκη είχε μισό πλαίσιο πληθυσμό και σκεφτόμουν να το αφήσω sτην μοίρα του αφού και τα αλλα είχαν xegoniasei λόγο εποχής άνοιξε οι χαρουπιά όμως και τα αλλα "μελισσια" αύξησαν το γόνο τους οποτε πείρα ένα πλαίσιο με γόνος κλειστό και στις δυο μεριές και του το έβαλα πολύς από αυτόν τον γόνο πάγωσε και πέθανε (εκεί παρατήρησα αυτό που αναφέρεις με τον γόνο ) όμως το μεγαλύτερο ποσοστό εκκολάφθηκε και τότε έγινε το θαύμα εκεί όπου η βασίλισσα δεν γεννούσε καθόλου τώρα έχει γέννηση ένα πλαίσιο και πατάει 1.5 πλαίσιο το μελισσάκη και μάλιστα γεννάει πολύ καλά και σωστά ο παππούς mou μάλιστα (35 χρονια μελισσοκόμος ) σήμερα όπου το επιθεωρήσαμε μαζί μου είπε ότι η γεννα τις βασίλισσας είναι τέλεια και ότι ξέρει τι κάνει και να μην την αλλάξω μέσα από όλο αυτό κατέληξα σε δυο συμπεράσματα η μέλισσες δεν παρήγαγαν βασιλικό πολτό για να ταΐσουν την βασίλισσα και τις νύμφες όμως δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί , σίγουρα φταίγανε οι παλιές μέλισσες γιατί ο κλειστός γόνος που έβαλα μπορούσε να ταΐσει πριν λίγες μέρες πήρε το μάτι μου ένα post στο internet για την καινούργια "νοζεμιαση" και ένα από τα συμπτώματα τον μελισσών όπου την έχουν είναι ότι δεν μπορούν να παράγουν πολτό για το γόνο και την βασίλισσα οποτε πιστεύω ότι είχαν nozemiasei (ceraneia) Οποτε την επομενη φορα που θα πας έλεγξε
1) Αν υπάρχει Γεννα
2) Αν υπάρχει γενικά γόνος σε όλα τα στάδια
3) Το μέγεθος τις βασίλισσας και προσπάθησε να το θυμάσαι
4) Αν δεις ότι όλα πάνε καλά αλλα όπως φαίνεται βασίλισσα δεν γεννάει βάλε κλειστό γόνο και περίμενε
να προσθέσω ότι αυτό με το μέγεθος τις βασίλισσας ότι αλλάζει ανάλογος με το τάισμα το είχα διαβάσει και σε ένα site όπου πουλάνε βασίλισσες εκεί λοιπόν ανέφερε ότι η βασίλισσα θα φαίνεται μικρότερη όσο είναι στο κουτάκι λόγο τις ασιτίας και θα μεγαλώσει μόλις μπει στην κυψέλη

ελπίζω να μην σε κούρασα .. και αν έχεο γράψει κάτι λάθος παρακαλώ κάποιος πιο έμπειρος να με διορθώσει είμαι αρχάριος ακόμα και προσπαθώ απλά να σε βοηθήσω]

ίσος και να μην την βρήκες λόγο του μικρότερου μεγέθους τις


σε έχω κάνει add σκύρε με όνομα akis557 ( έχει μια γάτα για photo )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Σήμερα έχασα ένα μελίσσι . Παρακαλώ την άποψη σας για την αιτία .
» Εδώ θα ήθελα και την άποψη των έμπειρων
» Δολιοφθορά. Την άποψη σας θα ήθελα και τις γνώσεις σας, ευχαριστώ πολύ.
» πρόβλημα αγροτη με μελισσια
» Την Αποψη σας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: