Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος...

Πήγαινε κάτω 
+3
ethnic69
GREEN
ilias1908
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ilias1908
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 20

Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος...   Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 16, 2012 4:50 pm

Γειά σε όλους σας .είμαι καινούριος με την μελισσοκομία. ξεκίνησα στις 2 Ιουλίου αγοράζοντας 2 10αρια μελίσσια απο έναν μελισσοκόμο στην Αθήνα.
Με΄νω και εγώ στην Αθήνα αλλά έχω σπίτι στο νησί της Αμοργού όπου και μετέφερα τα μελίσσια μου.
τα έχω τοποθετήση σε ένα χωράφι μιας θείας μου που βρίσκετε 30 λεπτά μακρυα από το χωριό και η μόνη πρόσβαση είναι με τα πόδια η με γαιδουράκι.
στην περιοχή εκεί δεν υπάρχουν καλιέργειες ούτε ζώα ούτε τίποτα μόνο 25 ελίες της θείας μου.
ονομάζομαι Ηλίας Χατζηλίας και αποφάσισα να ασχολιθώ με την μελισσοκομία μετα απο προτροπή του πατέρα μου(χωρίς να είναι μελισσοκόμος)
είχα μια εταιρία με συστήματα πλοήγησης και προιόντα Νανοτεχνολογίας αλλά την έκλεισα λόγο των συνθηκών.
Εδώ και μερικές μέρες που βρίσκομε στο forum σας ενημερώνωμε συνέχεια από τα θέματα που έχετε ανοιξει και μου λύνονται σχεδόν όλλες οι απορίες.
αυτά τα λίγα απο εμένα.
Χάρηκα πολλύ για την γνωριμία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος...   Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 16, 2012 5:11 pm

Καλοσηρθες Ηλια στην παρεα μας! Very Happy
Μιας και εισαι της τεχνολογιας ξερεις αν μπορουμε να βαλουμε κατι στις κυψελες να μη μας τις κλεβουν η να μπορουμε να τις εντοπιζουμε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilias1908
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 20

Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος...   Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 16, 2012 5:18 pm

GREEN έγραψε:
Καλοσηρθες Ηλια στην παρεα μας! Very Happy
Μιας και εισαι της τεχνολογιας ξερεις αν μπορουμε να βαλουμε κατι στις κυψελες να μη μας τις κλεβουν η να μπορουμε να τις εντοπιζουμε?

Καλησπέρα GREEN ναι υπάρχει τέτοιο σύστημα και είναι απλό.
παίρνεις έναν φτηνό gps tracker του οποίου η μπαταρία κρατάει περίπου 72 ώρες σε αναμονή και με την προσθήκη μιας ιδηκής μπαταρίας η οποία είναι 12 amp. η αναμονή του ανεβένει στον 1 μήνα περίπου. λειτουργεί ως εξής βάζεις μέσα μια κάρτα sim τηλεφώνου και όταν του στείλεις sms σου απαντάει με τις συντεταγμένες του σημείου που βρίσκετε η συσκευή..βάζεις τις συντεταγμένες στο google map και βλέπεις που βρίσκετε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος...   Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 16, 2012 6:10 pm

+1000
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος...   Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 16, 2012 6:26 pm

Καλώς ήρθες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος...   Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 16, 2012 10:51 pm

Αν κραταει ενα μηνα αυτη η μπαταρια κατι γινετε!!!
Που μπορουμε να τα βρουμε ολα αυτα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος...   Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 16, 2012 11:17 pm

ilias1908 καλοσήρθες φίλε μου...
Καλό αυτό μετο gps tracker αλλά για μία μόνο κυψέλη... scratch scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος...   Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Icon_minitimeΔευ Σεπ 17, 2012 12:03 am

πολυ καλό το GPS tracker, αλλα δεν μπορουν να συνδεθούν ολες οι κυψελες με μια στην οποια θα ενσωματωθει το gps;
τι λετε οι ειδικοι στις πατεντες;

καλώς ήρθες Ηλια 1908 στην μελισσοπαρέα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilias1908
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 20

Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος...   Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Icon_minitimeΔευ Σεπ 17, 2012 1:16 pm

giota έγραψε:
πολυ καλό το GPS tracker, αλλα δεν μπορουν να συνδεθούν ολες οι κυψελες με μια στην οποια θα ενσωματωθει το gps;
τι λετε οι ειδικοι στις πατεντες;

καλώς ήρθες Ηλια 1908 στην μελισσοπαρέα!

Το gps tracker είναι για μια κυψέλη. δυστιχός δεν υπάρχει άλλος τρόπος.να συνδεθούν όλες σε ένα σύστημα.
πάντος δεν χρειάζετε να βάλεις σε όλες τις κυψέλες gps μπρείς να βάλεις ανα μία δλδ. στην 1 στην 3 στην 5.
τώρα αν είσαι τυχερός και σου κλέψουν μόνο αυτές που δεν έχεις gps τι να πώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreaspap78
Μέλος
Μέλος
andreaspap78


Αριθμός μηνυμάτων : 95

Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος...   Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Icon_minitimeΔευ Σεπ 17, 2012 3:23 pm

Και το κόστος είναι γύρω στα 80 ευρώ συν 20 η κάρτα sim

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilias1908
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 20

Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος...   Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Icon_minitimeΔευ Σεπ 17, 2012 4:03 pm

andreaspap78 έγραψε:
Και το κόστος είναι γύρω στα 80 ευρώ συν 20 η κάρτα sim

Γεια σου Αντρέα ναι το κόστος κάπου εκεί βγαίνει αλλά την κάρτα sim την παίρνεις δωρεάν απο τις εταιρίες. δεν χρειάζεσε το νούμερο για να παίρνεις τηλέφωνο τις βάζεις 5 ευρώ μονάδες ώστε να σου στείλει sms όταν στην κλέψουν.
το gps tracker αν το ψάξεις στο e-bay βρίσκεις και με 20 ευρώ συσκευή(δεν ξέρω ώμος πόσο αξιόπιστη είναι) υπάρχουν με διάφορες τιμές.
και η μπαταρία η extra για την αυτονομία κάποια στιγμή που το έψαχνα κόστιζε γύρο στα 35-40 ευρώ.
το καλύτερο για κάποιον που το χρειάζετε είναι να πάρει ένα σκέτο gps tracker το πιο φτηνό που θα βρεί και να το δοκιμάσει για κανα μήνα.
Μετά να κάνει περισότερα κομάτια παραγγελία..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος...   Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος... Icon_minitimeΔευ Σεπ 17, 2012 7:09 pm

http://www.ebay.co.uk/itm/TK102-Smallest-Live-GSM-GPRS-GPS-Tracker-Car-Child-TK102-12000mA-Battery-Ret-/150770274567?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item231a9bd107


Εκ μέρους του ilias1908 προσθέτω το παρακάτω Link

Αυτό είναι ένα gps tracker που κυκλοφορεί μαζί με την έξτρα μπαταρία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Γεια σας και από εμένα....νέος Μελισσοκομος...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Νεος Μελισσοκομος!!!!!!!
» ΝΕΟΣ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟΣ Κ Ι.Γ.Ε
» Γεια και απο εμένα
» γεια σας και απο εμενα...
» Γεια σας και από εμένα.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: