Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 συνένωση η όχι ;

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

συνένωση η όχι ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: συνένωση η όχι ;   συνένωση η όχι ; Icon_minitimeΔευ Σεπ 03, 2012 7:37 am

Καλημέρα στην παρέα! Σκέφτομαι να συνενωσω τα δύο μικρότερα μελισσια μου , 3 και 5 πλαισίων . Από ότι διάβασα το 5αρι ειναι οριακό για τον χειμώνα. Να συμπληρώσω ότι βρίσκομαι στην νότια Ελλάδα.
Όλα αυτά μετά από μετάγγιση λόγω αμερικανικής σηψιγονιας. Αναρωτιέμαι εάν πρέπει να περιμένω να σφραγίσουν γόνο και να δω νέες μελισσες ... Να ταΐσω διεγερτικά για να εξασφαλίσω περισσότερες μελισσες; Μέχρι τωρα ταισα με 2 ζάχαρη: 1 νερό για να χτίσουν πλαίσια και έχω δώσει υποκατάστατο γύρης. Τι άλλο πρέπει να προσέξω ; Ευχαριστώ πολύ !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

συνένωση η όχι ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνένωση η όχι ;   συνένωση η όχι ; Icon_minitimeΔευ Σεπ 03, 2012 1:23 pm

σε πόσα πλαίσια πατάει το κάθε μελίσσι σου;;; (όχι πόσα πλαίσια έχει)
είναι τώρα σε υγιή κατάσταση;;
έχουν γόνο;;
οι βασίλισσες πως είναι σύμφωνα με την εικόνα που έχεις απο τις επιθεωρήσεις σου;; (δίνουν γόνο ή είναι κολλημένες μετά την αρρώστια)
τι προβλέπουν οι ανθοφορίες στην γειτονιά σου ;;

Τροφοδοσία 1/1, ίσως θα ήταν καλύτερα, (να κάνουν και αυτές κάτι).

Θα σκεφτόμουν ότι ο χειμώνας δεν έρχεται ακόμα. Μόλις μπήκε το φθινόπωρο. Και στους τόπους μας (πολύ περισσότερο στον δικό σου) είναι ακόμα "ντάλα" καλοκαίρι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

συνένωση η όχι ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνένωση η όχι ;   συνένωση η όχι ; Icon_minitimeΔευ Σεπ 03, 2012 8:21 pm

υπομονη φιλε μου αλλοι κοβουν παραφυαδες τον σεπτεμβρη .συνεχισε με ταισμα σιροπακι 1 προς 1 και συνενωση θα δεις αν πρεπει να κανεις τον νοεμβριο οχι απο τωρα .μην ανχωνεσαι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

συνένωση η όχι ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνένωση η όχι ;   συνένωση η όχι ; Icon_minitimeΤρι Σεπ 04, 2012 11:01 am

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Οι μελισσες πατάνε στα πλαίσια που ειπα, στο πρώτο ο γόνος φαίνεται καλός,στο δεύτερο ακόμα δέν έχει γεννήσει. Για ανθοφοριες θα έλεγα ότι ειναι λιγάκι νωρίς! Οπότε ταΐζω 1:1 και περιμένω τον Νοεμβρίο . Να είστε καλα ! king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

συνένωση η όχι ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνένωση η όχι ;   συνένωση η όχι ; Icon_minitimeΣαβ Σεπ 08, 2012 2:12 pm

Μίλησα με γνωστό μου και είχε την ίδια απορία. Έχει 1 παραφυαδα των 1,5 πλαισίων και 1 των 3 πλαισίων. Αναρωτιέται για την συνένωση και του είπα τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ εκ μέρους του !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

συνένωση η όχι ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνένωση η όχι ;   συνένωση η όχι ; Icon_minitimeΠαρ Νοε 09, 2012 2:56 pm

οταν συνενωνουμε βαζουμε το δυνατοτερο κατω κ το αδυνατο απο πανω κ ας εχει βασιλισσα το μικρο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

συνένωση η όχι ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνένωση η όχι ;   συνένωση η όχι ; Icon_minitimeΠαρ Νοε 09, 2012 4:10 pm

BASILISP έγραψε:
Μίλησα με γνωστό μου και είχε την ίδια απορία. Έχει 1 παραφυαδα των 1,5 πλαισίων και 1 των 3 πλαισίων. Αναρωτιέται για την συνένωση και του είπα τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ εκ μέρους του !

ναι Βασίλη. Θα του πρότεινα και εγώ τώρα πια να συνενώσει.
Τα δικά σου πως πήγαν;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

συνένωση η όχι ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνένωση η όχι ;   συνένωση η όχι ; Icon_minitimeΠαρ Νοε 09, 2012 11:09 pm

Καλησπέρα,θα το πω στον φίλο να κάνει την συνένωση ... Τα δικά μου μελισσια συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο. Το "δυνατο" μου,10αρι έχει τώρα γόνο σε 2 πλαίσια και συνεχίζει να δουλεύει σε καλούς ρυθμούς. Το μεσαίο,5αρι λίγο καλύτερα τώρα από ότι πριν από έναν μηνα. Αλλά το μικρό 2αρακι έχει μόνο 15 αυγα, βλέπω να βγαίνουν εκτός κυψέλης πολύ σπάνια και λόγω φόβου (είχε αμερικανική σηψιγονια) δεν είμαι σίγουρος αν θα το συνενωσω με το μεσαίο... Αυτααααα pop corn
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

συνένωση η όχι ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνένωση η όχι ;   συνένωση η όχι ; Icon_minitimeΣαβ Νοε 10, 2012 12:40 am

Αν είχε αμερικάνικη εγώ δεν θα έκανα τίποτα. Δεν θα έκανα συνένωση.
Αν σου περισσέψει καθόλου κλειστός γόνος χωρίς να κινδυνέψει με αδυνάτισμα το μελίσσι που θα το πάρεις βάλε του, αλλοιώς άστο και ότι γίνει.

Σημείωσε πάντως ότι οι ειδικοί προτείνουν να ΜΗΝ παίρνουμε γόνο αυτή την εποχή απο τα δυνατά μας μελίσσια, γιατί φτιάχνουμε ισόδύναμα σμήνη και σε ώρες δύσκολες κινδυνεύουν όλα.

Καλό χειμώνα σου εύχομαι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

συνένωση η όχι ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνένωση η όχι ;   συνένωση η όχι ; Icon_minitimeΣαβ Νοε 10, 2012 8:10 am

Καλημέρα Νίνα,σε ευχαριστώ πολύ για αυτά που έγραψες. Έτσι τώρα ξέρω ότι δεν θα κάνω καμία ενέργεια και απλά περιμένω τον Φεβρουάριο για να δούμε... Καλό χειμώνα !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
συνένωση η όχι ;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Συνενωση
» Συνένωση. Εφημερίδα; ή Σίτα;
» Συνένωση
» Συνένωση ?
» Συνένωση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: