Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ποιοτητα μελισσοτροφης

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pgkioulf
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40

Ποιοτητα μελισσοτροφης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ποιοτητα μελισσοτροφης   Ποιοτητα μελισσοτροφης Icon_minitimeΤρι Ιουλ 03, 2012 1:51 pm

Θελω να ρωτησο αν ξερει κανεις

αν σε 1 μελισι βαλουμε 2 σακουλακια με τροφες απο 2 ξεχωριστους
εμπορους βανιλια η υποκαταστατο γυρης ποια θα ειναι η καλυτερη
αυτη που θα την φανε πρωτη η αυτη που θα αφησουνε τελευταια ;

mam
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

Ποιοτητα μελισσοτροφης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιοτητα μελισσοτροφης   Ποιοτητα μελισσοτροφης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 04, 2012 12:35 am

Δεν εχω κανει τετοιο πειραμα.Παντως παιζει ρολο και σε τι κατασταση βρισκετε η ζημη,δλδ αλλες φορες ειναι σκληρο το ζημαρι και αλλες φορες ποιο μαλακο. Λογικα το μαλακο θα το φανε γρηγοροτερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Ποιοτητα μελισσοτροφης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιοτητα μελισσοτροφης   Ποιοτητα μελισσοτροφης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 04, 2012 1:00 am

σε διαφορετικες στιγμες η καθε μια μπορει να ειναι καλυτερη απο την αλλη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Ποιοτητα μελισσοτροφης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιοτητα μελισσοτροφης   Ποιοτητα μελισσοτροφης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 04, 2012 9:56 pm

Μια και ανοιξατε θεμα για τροφες.. θα ηθελα να ρωτισω κατι.. ανξερει η αν το εχει δοκιμασει κανεις............
Με τη νεα ενασχοληση μου με τα αιθερια ελαια.. μου περισευουν πολλα ανθονερα.. πχ απο ευκαλυπτο.. απο μεντα... απο ρηγανη...κλπ..
Δοκιμασα να τα προσθεσω στο σιροπι.. σε πολλυ μικρη ποσοτητα.. και οι μελισσες το πειραν χωρις προβλημα..
Το ερωτημα ειναι αν απο χημεικης αποψης ειναι καλο για τα μελισσια...
Η αποσταξη γινετε στους 100*c και το ανθονερο προκηπτει απο την συμπηκνωση των ατμων.
Αυτο ομως που με μπερδευει ειναι οτι πολλα ελαια εχουν μεγαλη τοξηκοτητα.. και για να κανω αναληση σε εργαστηριο τουλαχιστον στην περιοχη μου ειναι αδυνατον... αρα ελπιζω μονο στην εμπειρια καποιων... αν εχουν τη γνωση.. και θελουν να βοηθεισουν
skeftome Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ποιοτητα μελισσοτροφης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βιβλιάριο για την ποιότητα του μελιού
» παρασκευη ζυμωτης μελισσοτροφης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: