Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ζουζουνίσματα στην αυλή μου

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ζουζουνίσματα στην αυλή μου   Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Icon_minitimeΣαβ Οκτ 17, 2009 9:41 am

Είχα βγάλει τις φωτογραφίες μου πριν λίγο καιρό αλλά μια το ένα μια το άλλο ....

Τα λουλούδια αυτά βρίσκονται στην αυλή μου ... βρισκόντουσαν ... τώρα είναι παρελθόν!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Η κύρια απασχόλησή μου είναι το αμπέλι και το κρασί! Φέτος είχα πολύ παραγωγή κι αναγκάστηκα να βάλω και δυο δεξαμενούλες υπαίθρια. Στην μια ήταν αδύνατο να μπορέσω να στεγανοποιήσω την μάλλον ελαττωματική κάνουλα! Οι μέλισσες όμως δεν άφησαν ούτε στάλα μούστο να πάει χαμένο!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ayla στις Τετ Οκτ 21, 2009 8:42 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζουζουνίσματα στην αυλή μου   Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Icon_minitimeΔευ Οκτ 19, 2009 8:55 am

Ωραίες φώτο. Very Happy ... αλλά μην το πάρεις στραβά άμα σου πω ότι στη πρώτη είναι μια μύγα και όχι μέλισσα jocolor
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζουζουνίσματα στην αυλή μου   Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Icon_minitimeΔευ Οκτ 19, 2009 10:27 am

affraid Μύγα;;;; Μπέρδεψα αυτό το σίχαμα με την μικρή θεά;

Να με συγχωρείτε .... πόντια γαρ ... δεν είναι παράξενο για μένα!!! :face:

... την κοιτάω

... την ξανακοιτάω

... δεν το χωρά ο νους ....

... εγώ μέλισσα βλέπω!!! Suspect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζουζουνίσματα στην αυλή μου   Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Icon_minitimeΠεμ Νοε 05, 2009 10:49 am

... και φυσικά έχεις δίκιο, και το ήξερα ... αλλά επειδή εγώ πάλι μέλισσα έβλεπα, έπρεπε να δω "καθαρά" και να δω την αλήθεια!

Μα είναι απίστευτο!!!!!!!!!!
Τις παρατήρησα από κοντά και είδα τις διαφορές!!!
Μα πόσο πολύ μοιάζουν με μέλισσες ... με την πρώτη φευγαλέα ματιά!!!

Τώρα που είδα τις μύγες ζωντανά, τώρα μπορώ να διακρίνω τις διαφορές και στη φωτογραφία!!!


Να και μια αγριομέλισσα την ώρα που "δούλευε" μετα μανίας!!! (ελπίζω να είναι αγριομέλισσα και να μην κάνω πάλι λάθος lol! )

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ayla στις Πεμ Νοε 05, 2009 7:52 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζουζουνίσματα στην αυλή μου   Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Icon_minitimeΠεμ Νοε 05, 2009 2:06 pm

Αγριομέλισσα;;; Shocked Μια τυπικότατη Vespula vulgaris εχεις φωτογραφήσει, την κοινή μας σφήκα...

Και στην πρώτη σου φωτογραφία μια ωραιότατη Eristalis tenax Very Happy

Για κρασί τί ποικιλίες εχεις;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζουζουνίσματα στην αυλή μου   Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Icon_minitimeΠεμ Νοε 05, 2009 8:13 pm

Α για μισό λεπτό ... είμαι και πόντια δεν θέλω και πολύ να την πάθω την συσκότηση!!! lol!

... ναι φωτογράφισα μια σφήκα ... αγριομέλισσες τις λέμε, έτσι απλά!

Αλλά η Eristalis tenax τι είναι ; Μύγα ή είδος μέλισσας;

Και τώρα στο κρασί!
Κυρίως έχω cabernet franc λιγότερο cabernet sauvignon και δυστυχώς ακόμα λιγότερο Λημνιό που το λατρεύω!

Έχω και μερικές ρίζες μοσχάτο Αμβούργου, ροζακί, και διάφορες άλλες από μια δυο ρίζες, φυσικά για επιτραπέζια.

Ασχολείσαι κι εσύ με το κρασί;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζουζουνίσματα στην αυλή μου   Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Icon_minitimeΠαρ Νοε 06, 2009 1:10 am

Αν και οι μέλισσες και οι σφήκες είναι και τα δυο έντομα της τάξης των υμενοπτέρων, είναι δυο ξεχωριστές υποτάξεις...
Οι σφήκες ανήκουν στα vespidae και το χαρακτηριστικό τους έιναι ότι έχουν μασητικά μόρια (δαγκάνες) και δεν τρεφονται με γυρη, ενώ οι μέλισσες (apidae) έχουν προβοσκίδες και τρέφονται απο τα λουλούδια..
Στην υποτάξη των apidae (λέγονται και ανθόφιλα) ανήκουν οι μέλισσες που ξέρουμε αλλά και οι αγριομέλισσες στις οποίες συμπεριλαμβανουμε όλα τα άλλα είδη μέλισσας που κάνουν μέλι αλλά δεν μπορούμε να το αξιοποιήσουμε. Οι σφήκες δεν παράγουν μέλι. Αγριομέλισσες θεωρούνται και οι βομβίνοι καθώς και πολλά είδη μοναχικών μελισσών που δεν ζουν σε κοινωνίες, αλλά σε καμμιά περίπτωση οι σφήκες.
Το έντομο που φωτογραφισες τωρα, η Eristalis tenax, είναι όπως σου είπε πολύ σωστά και ο lingistis μύγα, δεν ανήκει καν δηλαδή στα υμενόπτερα αλλα στα δίπτερα όπως και όλες οι άλλες μύγες και τα κουνούπια. Μύγα βεβαια πολύ διαφορετική απο αυτες που ξερουμε, γιατί αν και ξαδελφάκι τους, τρέφεται με γύρη και συμβάλλει και αυτή στην επικονίαση των φυτών, είναι δηλαδή ωφέλιμο έντομο. Δεν ενοχλεί τον άνθρωπο, ούτε μπαίνει στα σπίτια και το χρώμα της είναι παραλλαγή για να την περνάνε οι εχθροί της για μέλισσα και να τη φοβούνται.. Διεθνώς είναι γνωστή με το κοινό όνομα drone fly (μύγα κυφήνας), λόγω της ομοιότητας της με τους κυφήνες τόσο στην όψη όσο και στο θόρυβο που κάνει στο πέταγμα.

Για το κρασί σκέφτομαι να βάλω μπροστά ένα αμπελάκι που έχω, ετοίμασα το χώμα και παρήγγειλα cabernet sauvignon για να φυτεψω τον γενάρη. Εχω ήδη κάποια κλήματα με επιτραπέζια, αλλά σκέφτομαι την οινοποίηση και ήδη είμαι στο διάβασμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζουζουνίσματα στην αυλή μου   Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Icon_minitimeΠαρ Νοε 06, 2009 10:39 am

Ευχαριστώ πολύ για το ξεκαθάρισμα των ... εντόμων Very Happy

καλή επιτυχία με το αμπέλι σου, καλή μελέτη και αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, πολύ ευχαρίστως!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζουζουνίσματα στην αυλή μου   Ζουζουνίσματα στην αυλή μου Icon_minitimeΤετ Απρ 07, 2010 8:24 am

Μόλις πριν λίγες μέρες αγόρασα μια λεμονιά με άνθη. Πρώτη φορά είδα μέλισσα να τρυγά με τόσο πάθος! Πήγαινε στα διπλανά λουλούδια κι έφευγε αμέσως για να ξαναπροσπαθήσει με πολύ μανία να μπει στο άνθος της λεμονιάς!!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Shocked μη μου πήτε πάλι πως αυτό είναι μύγα κι όχι μέλισσα!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ζουζουνίσματα στην αυλή μου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ενα μελισσακι στην αυλή μου!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Οι Μέλισσες στις Καλές Τέχνες :: Φωτογραφία-
Μετάβαση σε: