Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού

Πήγαινε κάτω 
+24
gonousas
Vasilis.
aristis
KENTRI
mpampis13
Στέλιος1
ΚΑΝΑΡΗΣ
pointerst
Geologos
andreaspap78
gmakhs
skyh1gh
cvlac
Aposer
LOBE
GREEN
thodoris981
Aigagros
Νικολαος
NIKOS79
myrtos
cretaland
NINAS
lingistis
28 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
andreaspap78
Μέλος
Μέλος
andreaspap78


Αριθμός μηνυμάτων : 95

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17, 2013 5:47 pm

Το πήρα οκτώβρη και το πήγα στο ρείκι, ανέβασα πάτωμα και δούλευε φουλ , είχε βαρρόα και του έκανα θεραπεία τον δεκέμβρη, το άφησα στο κούμαρο μέχρι 15 δεκέμβρη χωρίς πάτωμα και γέμισε με μέλι και γύρη, μέχρι τώρα δεν βλέπω να χρειάζεται τάισμα έχει ακόμη μέλια, είναι σχετικά ήσυχα δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα αλλά εκείνη την βασίλισσα δεν έχω μπορέσει να την εντοπίσω ακόμη..βλέπω τα έργα της βέβαια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17, 2013 6:25 pm

andreaspap78 έγραψε:
Το πήρα οκτώβρη και το πήγα στο ρείκι, ανέβασα πάτωμα και δούλευε φουλ , είχε βαρρόα και του έκανα θεραπεία τον δεκέμβρη, το άφησα στο κούμαρο μέχρι 15 δεκέμβρη χωρίς πάτωμα και γέμισε με μέλι και γύρη, μέχρι τώρα δεν βλέπω να χρειάζεται τάισμα έχει ακόμη μέλια, είναι σχετικά ήσυχα δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα αλλά εκείνη την βασίλισσα δεν έχω μπορέσει να την εντοπίσω ακόμη..βλέπω τα έργα της βέβαια
απο ποιον την αγορασες???? Απο την κυπρο ή την κρητη στειλε μου ενα πμ αν εχεις χρονο να μου δωσεις μερικες πληροφοριες επειδη θελω να παρω και εγω ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cvlac
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: super bee   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17, 2013 6:26 pm

Λοιπόν η super bee δεν είναι ξεχωριστή ράτσα, απλά είναι βασιλοκαλιέργεια από πολύ επιλεγμένες βασίλισσες και κηφήνες.Δεν είναι κρητικές, που μοιάζουν λίγο με τις Ροδίτικες, και δεν είναι πολύ επιθετικές. Από ότι μου είπε ο Κύριος Μπουρνμπουδάκης που μου τις έδωσε, μετά από δύο -τρεις διασταυρώσεις με τις ντόπιες, χάνουν μερικά από τα χαρακτηριστικά τους.Και λογικό είναι!Εμένα μου έκανε η μεγάλη παραγωγή μελιού που έχουν.
Κώστας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Geologos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 22, 2013 4:48 pm

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
Σκέφτομαι να ασχοληθώ με τη μελισσοκομία, σαν χόμπι για αρχή και βλέπουμε στη συνέχεια! Έχω βρει έναν εξαιρετικό μελισσοκόμο για να με μάθει σιγά σιγά, αλλά είναι να ρωτήσω κι εδώ 5 πράγματα για να μην τον ζαλίζω συνέχεια με ερωτήσεις τον άνθρωπο!
Αν αγοράσω την άνοιξη 1-3-5 δεκάρια μελίσσια, όταν έρθει η ώρα να βάλω όροφο θα πρέπει να έχω ήδη χτισμένα πλαίσια, έχοντας βάλει σιγά σιγά να χτίσουν στο σώμα;
Ελπίζω να τα λέμε συχνά από δω και πέρα, και να γίνω μόνιμος στην όμορφη παρέα σας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 22, 2013 5:26 pm

όλα είναι σχετικά...αν πρόκειται περί σμηνουργίας,τότε καλό θα ήταν να έχεις χτισμένα.Πέρα όμως από την επέκταση του μελισσιού με όροφο,μπορείς να σπάσεις και να δημιουργήσεις μια καινούργια κυψέλη με πληθυσμό.Αυτό δηλαδή είναι σχετικό με το τι θέλεις να κάνεις και φυσικά τι είναι αναγκαίο να κάνεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Geologos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 22, 2013 5:49 pm

Στην αρχή λογικό θα είναι να τα πολλαπλασιάσω; Θα ρωτήσω το δάσκαλο για πιο πολλά, ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 22, 2013 6:08 pm

Στη μελισσοκομία, όπως και στην γεωπονία άλλωστε, τα πάντα ακολουθούν την αμείλικτη κοινή λογική.
Αφού δεν έχεις χτισμένα θα βάλεις άχτιστα και θα αναλάβουν αυτά. Αλλωστε και στη φύση δεν βρίσκουν χτισμένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 22, 2013 6:11 pm

Geologos έγραψε:
Στην αρχή λογικό θα είναι να τα πολλαπλασιάσω; Θα ρωτήσω το δάσκαλο για πιο πολλά, ευχαριστω!
Μπορείς ας πούμε αν έχεις 5-10, να χρησιμοποιήσεις 2-4 για μέλι κλπ, και τα άλλα για παραφυάδες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 22, 2013 6:49 pm

Geologos έγραψε:
Στην αρχή λογικό θα είναι να τα πολλαπλασιάσω; Θα ρωτήσω το δάσκαλο για πιο πολλά, ευχαριστω!
Δεν πάει βάση λογικής αυτό το πράγμα,αλλά βάση των δυνάμεων σου και των γνώσεων σου.Αν δεις ότι τα καταφέρνεις με τα 2-3 μελίσσια ή τέλος πάντων όσα πάρεις,τότε μπορείς να τα πολλαπλασιάσεις.Θα δεις φυσικά και τι αντέχει η τσέπη σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Geologos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 22, 2013 7:10 pm

Ευχαριστώ παιδιά!
Πάντως έχω φάει κόλλημα με τις μελισσούλες! Ελπίζω σύντομα να μπορέσω να ξεκινήσω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 22, 2013 8:16 pm

Geologos έγραψε:
Ευχαριστώ παιδιά!
Πάντως έχω φάει κόλλημα με τις μελισσούλες! Ελπίζω σύντομα να μπορέσω να ξεκινήσω!
Θα σου έλεγα περαστικά αλλά δεν το βλέπω lol! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Geologos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 22, 2013 8:46 pm

Μπα, ανυπομονώ να ξαναπάω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 22, 2013 10:14 pm

εγώ αυτό το μελίσσι το πήρα 50 ευρό από γνωστό μου εδώ στην Φλώρινα
πριν έναν μήνα
https://melissologia.forumgreek.com/t3554-topic

με αυτά τα 100-120 ευρό που διαβάζω εδώ μέσα μάλλον καλά το πήρα Basketball 

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 23, 2013 3:03 pm

πα πα πα....πολυ καλο θεμα...και το ειδα σημερα.
Λοιπον οι τιμες αυτη την περιοδο ειναι 10 το πλαισιο και 10 η βασιλισσα....
Οπως ολοι ξερουμε χρυσοφορα ψαρια,ακομα,βγαινουν απο πολλες ιχθυοκαλιεργειες.ολοι οι εμποροι,αλλα και οι παλιοι εμπειροι;;;;; αυτο το εκμεταλευονται και βγαζουν πολλα πολλα φραγκα.
Πουλανε ΟΤΙ να ναι.λενε του κοσμου τις παπαρολογιες στο νεο μελισσοκομο για να του τα φανε.
Τα ιδια κανουν στα σεμιναρια,στα υλικα,στα εργαλεια,στα φαρμακα,σε ολα.
Στην εποχη της φτωχιας που περναει η ελλαδα θα επρεπε να κανει 5-7 ευρω το πλαισιο.ειδικα οι παραφυαδες του τελος της ανοιξης.
Να τα πουμε πιο απλα.ο παλιος και εμπειρος μελισσοκομος που εχει πολλα μελισσια οταν τα εχει εκμεταλευτει ειδη στις πρωτες δυνατες μελιτοφοριες και τα μελισσακια του ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ πλυθηνανε λογο της ανθοφοριας-μελιτοφοριας τι εξοδα ειχε για να τα κανει;
ΤΙΠΟΤΑ,τα εκανε τσαμπα η φυση ,τα πλυθηνε με τις τροφες της.οποτε εχει να πουλησει φτιαγμενα μελισσακια απο τον θεο,ειδη ¨φθαρμενα¨ απο την δουλεια και ισως με καποια-ες αρρωστιες.το μονο εξοδο του τα πλαισια.....
Πλαισια μεταχειρισμενα και συνηθως με καταμαυρα κερια-ποιος ξερει τα καταλοιπα εχουν πανω-.οποτε τα πρατματικα πραγματικα του εξοδα ΑΝ ΕΙΝΑΙ,ειναι 1 ευρω....νομιζω οτι η τιμη που εγραψα ειναι και υπερβολικη.
Αλλα ειπαμε...μοδα...
Τελος οσο και να εψαξα στην αθηνα ακρη για σωστες παραφυαδες δεν βρηκα,το αφηνω λοιπον για την ανοιξη,θα κανω μια βολτουλα στην Ηλεια να παρω μελισσια απο ΑΝΘΡΩΠΟ και φιλο μελισσοκομο...μετα απο τα 3 μελισσακια μου θα κανω σιγα σιγα και αλλα.
Υ.γ. Οπως λεμε μπραβο στους επαγγελματιες που ειναι σωστοι και κυριοι και αναφερουμε ονοματα ετσι πρεπει να λεμε τα ονοματα για τους κακους επαγγελματιες-για να μην γραψω αλλη λεξη-δεν καταλαβενω γιατι να μην το γραψω,να το μαθουν και αλλοι ωστε να χασει κερδος ο απατεωνας μπας και διορθωθει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 23, 2013 3:30 pm

mpampis13 έγραψε:
ς.
Να τα πουμε πιο απλα.ο παλιος και εμπειρος μελισσοκομος που εχει πολλα μελισσια οταν τα εχει εκμεταλευτει ειδη στις πρωτες δυνατες μελιτοφοριες και τα μελισσακια του ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ πλυθηνανε λογο της ανθοφοριας-μελιτοφοριας τι εξοδα ειχε για να τα κανει;
ΤΙΠΟΤΑ,τα εκανε τσαμπα η φυση ,τα πλυθηνε με τις τροφες της.οποτε εχει να πουλησει φτιαγμενα μελισσακια απο τον θεο,ειδη ¨φθαρμενα¨ απο την δουλεια και ισως με καποια-ες αρρωστιες.το μονο εξοδο του τα πλαισια.....
Με ολο το σεβασμο, αν καταλαβα καλα, δεν εχεις μελισσια και θες να παρεις 3 και θα κανεις και αλλα. Λογικο να εχεις τετοια αποψη με το καλο οταν θα παρεις και θα αρχισεις να ασχολεισαι,θα δεις οτι δεν γινονται μονα τους και οτι εχουν ΕΞΟΔΑ και οχι τιποτα , αλλα ΕΞΟΔΑ , ΕΞΟΔΑ , ΕΞΟΔΑ. και δεν τα φτιαχνει ο θεος ο μελισοκομος. Αυτα , πιστευω θα με θυμηθείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 23, 2013 4:14 pm

φιλε κεντρι....ειδικα εσυ εχεις απαντησει σε πολλα θεματα μου,μελισσι εχω.ενα και μοναδικο,αν το παρω με την δικη σου αποψη τα εξοδα μου τα εχω κανει κιολας.
Και διαφωνω με αυτο που λες.καποιος παλιος που εχει 150 μελισσια την περιοδο τελος ανοιξης ,και μονο τοτε αναφερθηκα αν παρατηρησες,μπορει να δωσει σε αυτη την τιμη μια που εχει δυνατα μελισσια ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ δηλδη δεν τα ταισε αλλα λογο μελιτοφοριας μεγαλωσαν την μελιτοφορια την κανει ο θεος...οχι εμεις ΕΥΤΥΧΩΣ....
Τελος σε παρακαλω μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας.οι μελισσοπωλητες που πουλανε παραφυαδες ειναι τετοιο το μεγεθος τους που εχουν και πολλα πολλα εσοδα.
Εγω το βλεπω διαφορετικα...
Θα σου πω διαλογο για να καταλαβεις πως σκεφτομαι...
Σε συζητηση για συνταγη υποκαταστατου γυρεοπιτας ρωτησα για πιο λογο δεν βαζουμε πολυ παραπανω γυρη....
Η απαντηση που πηρα ηταν οτι η γυρη ειναι ακριβη....
Ανταπαντησα λοιπον οτι ...¨μα η γυρη ειναι δικια μας,εμεις τους την πηραμε απο αυτες που τις μαζεψαν,δεν πληρωσαμε κατι οποτε και που ειναι το κοστος;;¨
μου απαντησαν οτι η γυρη το κιλο αν την πουλησουμε κανει 20 ευρω π.χ. Οποτε και ετσι μας στοιχιζει παραπανω....δεν ξανα ρωτησα απλα σημειωσα πολυ παραπανω γραμμαρια στην αναλογια....
Ετσι σκεφτομαι φιλε....εμεις ειμαστε απλα μελισσο-κομοι...δηλαδη περιποιουμαστε την μελισσα....τιποτα αλλο δεν κανουμε εμεις.
Ουτε κερι κανουμε,ουτε γυρη μαζευουμε,ουτε το νεκταρ,ουτε χτιζουμε κελια,ουτε φτιαχνουμε μελι-προπολη,εμεις απλα περνουμεντα προιοντα.
Οι μελισσες υπηρχαν πριν και ελπιζω μετα απο εμας παντοη στην φυση....
Αυτη ειναι η αποψη μου φιλε κεντρι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 23, 2013 5:03 pm

mpampis13 έγραψε:
.καποιος παλιος που εχει 150 μελισσια την περιοδο τελος ανοιξης ,και μονο τοτε αναφερθηκα αν παρατηρησες,μπορει να δωσει σε αυτη την τιμη μια που εχει δυνατα μελισσια ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ δηλδη δεν τα ταισε αλλα λογο μελιτοφοριας μεγαλωσαν την μελιτοφορια την κανει ο θεος...οχι εμεις ΕΥΤΥΧΩΣ....
Ενα μελισι που εχεις θελει για ξεχειμωνιαςμα 10 ευρο , οσο η βενζινη να πας να το δεις εκει που ειναι,
Ξερεις ποσο θελουν για ξεχειμωνιασμα 150 μελισσια ? 1500 - 2000 ευρω. Ο παλιος μελισοκομος εχει ιδρωσει ο κολος του για να κανει 150 μελισσια, και απο μερικα μπορει να μην παρεις καν παραγωγη, μπορεινα τα ενωσει, υπολογισε απωλειες χειμερινες, απο αρενοτοκα, σμηνουργιες, κλοπες. Αρα εχουν εξοδα τα 150 για να φτασουν στο τελος της ανοιξης, και μετα να τα φτιαξει ο θεος και η φυση.
Εινα σαν να λες οτι ενα αμαξι στην κατηφορα δεν καιει, ναι δεν καιει , αλλα για να φτασει μεχρι εκει που αρχιζει η κατηφορα εχει καψει ηδη πολα, αλλα και η κατηφορα σταματα και αρχιζει ανηφορα σε λιγο ξανα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 23, 2013 8:48 pm

επειδη η κουβεντα μας δεν θα βγαλει πουθενα ειμαστε στο συγκεκριμενο θεμα εντελως με αντιθετη ιδεολογια το σταματω εδω,ο καθενας την αποψη του....βεβαια εγω ξερω πολλους παλιους που κατεβαζουν τις κυψελες καλαματα μια φορα και δεν ξαναπατανε μεχρι να τις ξαναπαρουν....αλλωστε το 150 ηταν τυχαιο νουμερο..νομιζω οτι αυτοι που πουλανε παραφυαδες εχουν κατα πολυ περισσοτερα.
Στην ελλαδα του μνημονιου και της φτωχεια να πουλας αερα 10 το πλαισιο ειναι υπερβολη...αερα πουλας και τιποτα αλλο...
φιλαρακι κεντρι με ολη την εκτιμηση που σου εχω αυτη ειναι η αποψη μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aristis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
aristis


Αριθμός μηνυμάτων : 28

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 25, 2014 6:24 pm

Παιδια μετα απο την κλοπη του ενος και μοναδικου μου μελλισιου εκανα μια ερωτηση χονδρικα για να παρω ενα και μου ειπανε 75 ευρω τα 2-3 πλαισια πλυθησμο με δικια μου κυψελη!! το θεωρω μεγαλο ποσσο..ο πατερας μου ειχε δωσει σε ενα σωρο ατομα τσαμπα μελησια με σκοπο αν καποτε εμενε χωρις κανενα να μπορει να παρει απο τη ρατσα του αλλα οι δ2 που ξερω τα εχουν χασει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 25, 2014 10:49 pm

σας πιανουν το κ.λ. ελεος εδω στα τριγυρω της αθηνας το πολυ κανα 50αρικο ζητανε για την παραφυαδα 5 πλαισιων,περσινες τιμες βεβαια.
Και παλι ακριβα ειναι για μενα...τα εγραψα και παραπανω...ειπαμε..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 26, 2014 1:19 am

αυτά τα 2-3 πλαίσια για 75 ευρό και εμένα μου φαίνονται υπερβολικά
(είναι και η εποχή περίεργη βέβαια)

εκτός αν πουλάν καμιά ειδική ράτσα  που αυτο-τρυγήζεται και αυτό-μεταφέρεται μόνη της   htipieme 

με αυτές της τιμές πρέπει να στραφούμε όλοι προς τη παραγωγή σμηνών και ξεχάσουμε μέλι πολτό γύρη κτλ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 26, 2014 9:43 am

Νομίζω οτι είναι η ίδια λογική του "αγοράζω χρυσό". Εκμετάλλευση. Σίχαμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aristis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
aristis


Αριθμός μηνυμάτων : 28

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 26, 2014 6:02 pm

απο οτι καταλαβα η τιμη δεν ηταν μια τυχαια τιμη που ειπε καποιος.μαλλον ειναι απο το συλογο γιατι αυτος που τον ρωτησα οποτε αγοραζει ρωταει το συλλογο και του λενε ποιος μελισσοκομος πουλαει καθε φορα..και οσο γιαυτο που λες Mπαμπη οτι μας πιανουν τον κ... με μενα προς το παρων δεν εγινε,,θα ρωτησω μεμονομενα να βρω καλυτερα. αλλα και αν δεν βρω τι να κανω? να παραγγειλω εκτος νησιου?? δεν ξερω καταρχας αν γινεται αυτο αλλα και να γινει το κοστος και το ρισκο θα ειναι τριπλασιο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 26, 2014 10:08 pm

ρισκο τι ρισκο????
απλα ρωτα το κοστος.ρωτα φιλε μου αν δεν ρωτησεις δεν θα μαθεις...ψαξε απο μονος σου στο νησι μην ρωτας μονο εναν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού   Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 27, 2014 3:01 am

φιλε μπαμπη δεν ειναι ετσι.δηλαδη ποσο πρεπει να την παρεις μια παραφυαδα?ποια τιμη εσυ θεωρεις καλη γιατι εγω τα 50ε τα θεωρω πολυ καλη.το κεντρι εχει δικιο σε αυτα που γραφει,οταν μονο το κοστος του τελαρου φτανει τα 2 συρματωμενο κ με φυλλο + τροφες κ βενζινες + μεροκαματα + θεραπειες ποσο θες να το παρεις?εξυπακούεται οτι αυτος που πουλαει θα εχει ενα κερδος αλλα οχι κ να βγαλουμε κ τα 10ε ακριβα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Τιμή πώλησης κεριού
» Τιμή αγοράς μελισσιών και αλλες αποριες...
» Τιμή λιανικής πώλησης μελιού
» τιμη ανθομελου
» τιμη προπολη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: