Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Pandas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής   Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Icon_minitimeΔευ Μάης 07, 2012 12:05 pm

Καλημέρα σε όλους. Πιστεύω να είμαι στο σωστό μέρος και ζητώ την βοήθειά σας στο παρακάτω θέμα. Πρίν δυο μέρες το τζάκι στο σπίτι μου άρχισε να γεμίζει με μέλισσες.Ανέβηκα στην ταράτσα και πρός έκπληξη στην καμινάδα απο τα τζάκια της οικοδομής κρεμόταν ένα σμήνος με μέλισσες.Την επόμενη μέρα χωρίς να χάσω χρόνο και διαβάζοντας φυσικά ότι μπορούσα για την μελισσοκομία πήγα και αγόρασα την πρώτη μου κυψέλη μαζί με τα τελάρα-σύρμα-κερί κτλ.Περίμενα να νυχτώσει και ανεβάζοντας την κυψέλη στην ταράτσα κατάφερα να τις βάλω όλες μέσα τόσο προσεκτικά που καθώς και άσχετος δεν με τσίμπησε καμμία . Απο την επόμενη μέρα την μετέφερα σε συγγενική ταράτσα και βλέπω οτι υπάρχει δραστηριότητα στο να μπαινοβγαίνουν.Στην κυψέλη μου έβαλα τρία τελάρα αλλά τις βλέπω ακόμα σαν σμήνος να κρέμμονται στην οροφή της κυψέλης. Θα ήθελα την βοήθειά σας για τις περαιτέρω ενέργειες που πρέπει να ακολουθήσω αν φυσικά έχετε την διάθεση και κυρίως τον χρόνο.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής   Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Icon_minitimeΔευ Μάης 07, 2012 4:46 pm

Αν μπορουσε κάποιος να σε προμηθεύσει κανα πλαίσιο με γόνο ασφράγιστο 8α ήταν το καλύτερο.
Θα πήγαιναν οι μέλισσες να τον σκεπάσουν και να τον φροντίσουν......Η ακόμα και μέλι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pandas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής   Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Icon_minitimeΔευ Μάης 07, 2012 10:29 pm

Ευχαριστώ για την απάντησή σου αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον που να ασχολείτε στην περιοχή μου. Θα προσπαθήσω όμως!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής   Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Icon_minitimeΔευ Μάης 07, 2012 11:23 pm

Ραντισε τα πλαισια σου με λιγο σιροπι και βαλτα απο την πλευρα που κρεμονται στο καπακι. Σιγα σιγα θα κατεβουν .
Καλως ηρθες και καλοριζικο το μελισσακι που ηρθε για να σε κανει melissologia H.B.F.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pandas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής   Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Icon_minitimeΔευ Μάης 07, 2012 11:32 pm

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας. Το εικονίδιο σου είναι καταπληκτικό.Αυτό που μου λές μπορώ να το κάνω αλλά πές μου αν μπορείς την σύνθεση του σιροπιού καθώς είμαι τελείως άσχετος.Τέλος μήπως υπάρχει κίνδυνος να μου φύγει το σμήνος?? Είναι το πρώτο μου και δεν θέλω να το χάσω με τίποτα!!! Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής   Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Icon_minitimeΔευ Μάης 07, 2012 11:50 pm

Δες οταν ανοιξεις την κυψελη σου σε ποσα πλαισια πατανε μελισσες και ειναι γεματα με αυτες μολις κατεβουν απο το καπακι. Ετσι θα μας πεις αν εχεις πχ μελισσι 5 αρι ή 6αρι κτλπ σε πληθυσμο. Δεν θα παει πουθενα το μελισσακι σου, αφου ειδες να μπαινοβγαινουν τα κοριτσια

Σιροπι θα φτιαξεις απο ενα μερος ζαχαρη και ενα μερος νερο (πχ 200 γρμ ζαχαρη -200 γρμ νερο),ελαφρα χλιαρο να διαλυθει καλα η ζαχαρη και το βαζεις αφου κρυωσει πχ σε ενα πιατακι γλαστρας που μεσα θα εχεις βαλει ξυλακια ,φυλλα, κλαδακια πετραδακια ή οτι εχει τριγυρω εκει που τα εχεις για να μην πνιγουν μελισσες και το τοποθετεις επανω στα πλαισια .
Μπορεις να ταιζεις το μελισσακι μερα παρα μερα ενα ποτηρι σιροπι ωστε να αναπτυχθει και αν θες αργοτερα να το χωρισεις και ετσι να εχεις δυο μελισσακια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pandas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής   Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Icon_minitimeΠεμ Μάης 10, 2012 10:50 pm

Καλησπέρα και πάλι.
Εκανα αυτά που μου είπες αλλά δυστυχώς δεν άλλαξε κάτι.Το σμήνος κρέμεται απο την οροφή και δεν λένε να πάνε στα τελάρα με τις κερύθρες. Κάποια άλλη ιδέα?? Μήπως κατι δεν κάνω καλά??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mamawaits
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής   Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Icon_minitimeΠεμ Μάης 10, 2012 11:42 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pandas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής   Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής Icon_minitimeΤετ Μάης 23, 2012 10:55 am

Επιστροφή και πάλι.Καταρχήν Καλημέρα σας. Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας και τελικά έκοψα αυτό που δημιούργησαν στο πάνω καπάκι και τις έβαλα στα τελάρα οπού τις βλέπω οτι άρχισαν να δουλεύουν κανονικά .Ανεβάζω και μια φωτό όπως είναι τώρα και αν κάποιος θέλει να μου δώσει και κάποιες επιπλέον πληροφορίες-συμβουλές φυσικά είναι ευπρόσδεκτες. Και πάλι σας ευχαριστώ.
Αρχεία
Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής AttachmentFin.jpg
Δεν έχετε το δικαίωμα να κατεβάσετε τα attachments.
(67 Kb) Κατεβάστηκε 56 φορές
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αφεσμός σε καμινάδα οικοδομής
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αφεσμος - δυο βασιλισσες?
»  Πρώτος αφεσμός
» αφεσμος....και τωρα????
» Αφεσμός-μεθεσμός
» Αφεσμός τέτοια εποχή;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: