Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες

Πήγαινε κάτω 
+2
Melissologia
neos
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες   Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες Icon_minitimeΠεμ Μάης 03, 2012 10:54 pm

Καλησπερα, σημερα επισκευθηκα τα μελισσια μου.
Παρατηρησα νεκρες μελισες μπροστα ακριβως απο τις κυψελες, παρατηρησα επισης οτι καποιες ειχαν μαυρες κοιλιες και αλες ειχαν την προβοσκιδα εξω.
Αλλα στοιχεια που παρατηρησα ηταν οτι δυσκολευοταν να περπατησουν, εσερναν τα πισω ποδια και περπατουσαν σαν να κολαγαν τα ποδια τους στην κυψελη. Τεντωναν τα ποδια και την κοιλια σαν να ηθελαν να ψηλοσουν !
Εκατσα λιγη ωρα και παρατηρησα οτι μελισσες απο τις κυψελες εβγαζαν εξω τις αρρωστες μελισσες, καθαριζαν την κυψελη δηλαδη.
Δεν ηταν καθολου επιθετικες σε σχεση με την προηγουμενη εβδομαδα.
Ρωτησα μελισσοκομο και μου ειπε οτι ειναι απο διλιτιριαση, και πιθανως καποιος να ραντισε. Σε λιγο καιρο θα δυναμοσουν παλι μου ειπε.
Τα τελευταια σπιτια του χωριου ειναι 100 μ απο εκει που εχω το μελισσοκομειο, ενω τα χωραφια 500 μ.
Σκευτομαι αυριο το πρωι να κανω επιθεωρηση , ειναι κατι που πρεπει να προσεξω ιδιαιτερα
για να φγαλω καποιο συμπερασμα , ως προς το μεγεθος του προβληματος ?
Και τι κινησεις μπορω να κανω για να τα βοηθησω ?
Οι πεθαμενες μελισες ηταν περιπου 50 - 100 μπροστα απο καθε κυψελη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες   Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες Icon_minitimeΚυρ Μάης 06, 2012 12:02 pm

Ευχαριστω !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Melissologia
Διαχείριση
Melissologia


Αριθμός μηνυμάτων : 682

Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες   Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες Icon_minitimeΚυρ Μάης 06, 2012 1:07 pm

Καλημέρα neos, έχω διαπιστώσει ότι σε παρόμοια ερωτήματα σαν το δικό σου τα μέλη διστάζουν να γράψουν κάποιες οδηγίες… όχι γιατί δεν θέλουν αλλά γιατί είναι δύσκολο να εκφέρεις άποψη για κάτι που δεν έχεις δει και γενικά φοβάσαι μήπως αυτό που γράψεις κάνει την κατάσταση των μελισσιών του φίλου χειρότερη.

Βέβαια εσύ μας περιέγραψες αναλυτικά όσο μπορούσες την κατάσταση… και ειλικρινά ακόμα και εγώ δυσκολεύομαι να σε βοηθήσω. Μπορεί το πρόβλημα να δημιουργήθηκε από δηλητηρίαση ή να ταΐστηκαν-έφαγαν κάτι λανθασμένα και να πειράχτηκαν ή ακόμα να είναι αποτέλεσμα βόσκησης σε κάποιο φυτό.

Έλεγξε την περιοχή σου για κάτι ανησυχητικό… ρώτα ανθρώπους εκεί κοντά αν διαπιστώσανε και αυτοί στα μελίσσια τους παρόμοια κρούσματα.

Σαν γενικές οδηγίες σε παρόμοιες καταστάσεις φροντίζουμε να περιορίσουμε το μελίσσι σε όσα πλαίσια χρειάζεται για να ανασυγκροτηθεί. Όταν διαπιστώσουμε ότι σταμάτησε το πρόβλημα το βοηθάμε με εκκολαπτόμενο γόνο που θα πάρουμε από ένα δυνατό μελίσσι. Ελαφρύ τάισμα με σιρόπι αφού αρχίσει να παίρνει τα πάνω του βοηθάει για την εκ νέου ανάπτυξη του μελισσιού.

Ελπίζω να σε βοήθησα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες   Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες Icon_minitimeΔευ Μάης 07, 2012 1:51 am

Νομιζω πως το οτι ειχαν την προβοσκιδα εξω δηλωνει δηλητηριαση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες   Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες Icon_minitimeΔευ Μάης 07, 2012 9:58 am

Και να προσθέσω οτι μια εικόνα ειναι χίλιες λέξεις. Όσοι απο εμάς έχουν τέτοιες περιπτώσεις θα συμβούλευα να ανεβάζουν φωτογραφίες.
πχ προσωπικά είχα αυτό, ανέβασα φωτό και οι απαντήσεις ήταν πιο καίριες
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες   Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες Icon_minitimeΚυρ Σεπ 23, 2012 12:03 pm

Να προσθέσω και εγώ μερικές φωτό απο λίγες νεκρές μέλισσες, απο ότι έχω καταλάβει είναι από ραντίσματα που έγιναν τέλος αυγούστου σε κοντινή περιοχή όπου φυτεύουν πιπεριές υπαίθρια



Εδώ το πρώτο σύμπτωμα με ακαθαρσίες μπροστά στην είσοδο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]






Εδώ μια νεαρή μελισσούλα που ήταν μπροστά στην είσοδο και περπάταγε αδύναμα χωρίς να μπορεί να πετάξει, έχει χνούδι απο οτι βλέπω. Δέν είμαι σίγουρος οτι αυτή έχει επηρεαστεί απο φάρμακο γιατί είδα και κάποιες μάχες με 2-3 σφήκες που ήταν κοντά στην κυψέλη
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Και εδώ οι νεκρές μέλισσες μπροστά στην είσοδο της μίας μόνο κυψέλης απο τις 2 που έχω, απο ότι φαίνεται τις έβγαλαν απο μέσα πεθαμένες οι άλλες γιατί είναι όλες στο ίδιο σημείο

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mois
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες   Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες Icon_minitimeΠαρ Απρ 25, 2014 3:44 pm

Καλησπέρα. Έχω και εγώ θέμα με νεκρές μέλλισσες έξω από την κυψέλη και ψάχνω να βρω την αιτία αλλά προς το παρών δεν τα καταφέρνω γι αυτό και κάνω την σχετική ανάρτηση. Πιο συγγεκριμμένα. Κάποια μελίσσια εμφανίζουν νεκρές μέλισσες μπροστά στην είσοδο σε αδικαιολόγητους αριθμούς (πάνω από 50-60 ) . Το φαινόμενο εμφανίζεται ύστερα από βροχερή μέρα ή κακοκαιρία. Οι μέλισσες φαίνονται φυσιολογικές αλλά έχουν την προβοσκίδα έξω(ένδειξη δηλητηρίασης). Στα δυνατά μελίσσια το φαινόμενο είναι πιο έντονο, δηλαδή μεγαλύτεροι αριθμοί νεκρών μελισσών (έως 100-120). Το παράξενο είναι ότι δεν παρουσιάζουν όλα τα μελίσσια του μελισσοκομείου το πρόβλημα.
Και ένα παράδοξο. Κόψαμε από ένα μελίσσι δύο παραφυάδες με βασιλικό κελί. Οι παραφυάδες μεταφέρθηκαν σε άλλο μέρος και είναι η μία δίπλα στην άλλη. Εδώ και δύο ημέρς η μία παραφυάδα βγάζει νεκρές μέλισσες ενώ η άλλη ούτε μία. Υποψιάζομαι ότι ίσως φταίνε τα πλαίσια με μέλι που βάλαμε για τροφή (ξινισμένο μέλι?), τι άλλο να σκεφτώ? Θα αντικαταστήσω τα ύποπτα πλαίσια για να σιγουρευτώ. Όποιος έχει παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει κάτι σχετικό ας μας πει μια γνώμη. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Δεκάδες νεκρές
» Νεκρές μέλισσες έξω από τις κυψέλες
» Μικρες μελισες
» Μέλισσες πετούν μπροστά στην είσοδο
» Νεκρες μελισσες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: