Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Χωρις βασιλισσα

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpampis
Μέλος
Μέλος
mpampis


Αριθμός μηνυμάτων : 91

Χωρις βασιλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χωρις βασιλισσα   Χωρις βασιλισσα Icon_minitimeΤρι Απρ 17, 2012 3:41 pm

Αγαπητοί φίλοι Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά
Στις 24 Μαρτίου πήγα για επιθεώρηση στα μελλίσια και σε ένα απο αυτά
διαπίστωσα ότι δεν είχε βασίλισσα (είχαν κάνει και 4-5 μασούργια), ήταν ορφανό,
μάλιστα την επομένη πήγα μαζί με έναν φίλο μου έμπειρο και παλιό μελισσοκόμο
(καθότι είμαι νέο μελισσοκόμος) ο οποίος διαπίστωσε και αυτός ότι το μελίσσι δεν
είχε βασίλισσα.Μου είπε να το αφήσω ήσυχο και να το ανοίξω στις 15-16 Απριλίου
για να δω αν υπάρχει η νέα βασίλισσα και εάν έχει γεννήσει.
Πήγα σήμερα και διαπίστωσα:
1ον Δεν υπάρχει βασίλισσα.
2ον Δεν υπάρχει φρέσκος γόνος και
3ον Μείωση πληθυσμού μελισσών στην κυψέλη.
Τί μπορεί να συμβαίνει και τώρα τι είναι καλύτερο να κάνω απο εδώ και πέρα:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Χωρις βασιλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρις βασιλισσα   Χωρις βασιλισσα Icon_minitimeΤρι Απρ 17, 2012 5:16 pm

Χρονια Πολλα.
Υπαρχει το ενδεχόμενο να υπαρχει βασιλισσα αλλα να μην εχει ξεκινησει ακομη την γεννα της.Μια σαφής ενδειξη για το αν υπαρχει η οχι βασιλισσα σε ενα μελισσι ειναι ενα αποτομο χτυπημα στην κυψελη.Οι μέλισσες θα απαντήσουν με ενα εντονο βουισμα.Αν αυτο το βουητό ειναι σύντομης διάρκειας και σταματησει σχεδον αμέσως ,το μελισσι εχει βασιλισσα.Αν αντιθετα το βουητο διαρκει αρκετα λεπτα το μελισσι ειναι πιθανοτατα ορφανο.
Το απλουστερο που μπορείς να κάνεις ειναι να του δώσεις ενα πλαισιο με ανοικτο γονο μικρής ηλικίας .Αν δεν υπαρχει βασιλισσα θα φτιάξουν βασιλοκελια πανω σε αυτο.Υπο την προυποθεση οτι ο πληθυσμοσ ειναι ικανοποιητικος αφησε τις να συνεχισουν την εκτροφη .Ακομη καλυτερα θα ηταν βεβαια ,αν μπορούσες να δώσεις μια γονημοποιημενη βασιλισσα (με προσοχη όμως μεσα σε κλουβι χωρίς συνοδούς εργάτριες),η ακομη και ώριμο βασιλικο κελι. Αλλιώς ενωσε το με ενα δυνατότερο μελισσι που εχει βασιλισσα με την γνωστη μεθοδο τησ εφημερίδας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Χωρις βασιλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρις βασιλισσα   Χωρις βασιλισσα Icon_minitimeΤρι Απρ 17, 2012 9:09 pm

Sakis G έγραψε:
μια γονημοποιημενη βασιλισσα (με προσοχη όμως μεσα σε κλουβι χωρίς συνοδούς εργάτριες).

γιατί χωρίς συνοδούς ;;;

απο ότι ξέρω πάντα με συνοδούς βάζουν την βασίλισσα,
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Χωρις βασιλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρις βασιλισσα   Χωρις βασιλισσα Icon_minitimeΤρι Απρ 17, 2012 9:37 pm

Στην μέθοδο της εφημερίδας, ορφανεύουμε το ένα από τα δύο μελίσσια ή θα γίνει το ξεκαθάρισμα μόνο του; Μιλάμε βέβαια για την περίπτωση που και τα δύο μελίσσια έχουν βασίλλισες απλά η μία είναι λίγο υποτονική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis
Μέλος
Μέλος
mpampis


Αριθμός μηνυμάτων : 91

Χωρις βασιλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρις βασιλισσα   Χωρις βασιλισσα Icon_minitimeΤρι Απρ 17, 2012 9:41 pm

Σκέψη μου είναι να βάλω απο άλλη κυψέλη ένα πλαίσιο με γόνο ημέρας, και...... βλέπουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Χωρις βασιλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρις βασιλισσα   Χωρις βασιλισσα Icon_minitimeΤετ Απρ 18, 2012 9:54 am

Τις συνοδους στα κουτακια αποστολης τις βαζουμε για να περιποιουνται την βασιλισσα μεχρις οτου τοποθετηθει στο νεο της μελισσι.Κανονικα πρεπει να αφαιρουνται πριν την εισαγωγη,Τουτο γιατι, καθως αντιλαμβανονται το νεο τους περιβαλλον σαν εχθρικο,εκκρινουν φερομονες συναγερμου με αποτελεσμα την μεγαλυτερη επιθετικοτητα των μελισσων εναντιον των <<παρεισακτων>>.Αυτο δυσκολευει την αποδοχη της νεας βασιλισσας. Θα εχεται παρατηρησει οι περισσοτεροι, οσοι τοποθετείτε τα κουτακια αποστολης οπως τα παραλαμβανεται ,δηλαδη με τισ συνοδους μεσα,οτι οι τελευταιες βρισκονται νεκρες μεσα σε αυτα ,οταν τα απομακρυνεται. Ακομη και μετα απο μια επιτυχη απελευθερωση της βασιλισσας οι συνοδοι δεν επιβιωνουν.
Ενας πρακτικος τροπος για να τοποθετησουμε την βασιλισσα μονη της στο κλουβι εισαγωγης ειναι να ανοιξουμε την εξοδο του μπροστα απο ενα τζαμι κλειστου παραθυρου.Οι μελισσες θα πεταξουν προς το φως .Απο εκει ειναι ευκολο να πιασουμε την βασιλισσα και να την ξανατοποθετησουμε μονη της πλεον στο κλουβακι .Μεσα ομως σε μια ωρα θα πρεπει να εχει τοποθετηθει στην νεα της κυψελη .
Οσον αφορα την ερωτηση για το αν πρεπει να αφαιρειται η μια απο τις δυο βασιλισσες κατα την ενωση ,η απαντηση ειναι ναι ,στην περιπτωση κατα την οποια εχουμε αποφασισει ποια απο τις δυο θελουμε να κρατησουμε.Διαφορετικα ,και αν δεν ειμαστε σιγουροι για το ποια ειναι η καλυτερη, αφηνουμε την εκλογη στις ιδιες τις μελισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Χωρις βασιλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρις βασιλισσα   Χωρις βασιλισσα Icon_minitimeΤετ Απρ 18, 2012 2:34 pm


α) Άποψή μου είναι ότι είναι πολύ ρίσκο να βγάλεις απο το κουτάκι την βασίλισσα και τις συνοδούς της για να κάνεις διαχωρισμό πάνω στο τζάμι.

Άλλωστε τόσες μέλισσες χάνονται κάθε μέρα σε ένα μελίσσι. Κάποιες απώλειες είναι μέσα στο πρόγραμμα.
Δεν νομίζω ότι πρέπει για 5-10 μέλισσες να ρισκάρει κάποιος την βασίλισσα και μάλιστα όταν έχει κάνει κάποια διαδικασία να την αποκτήσει (χρήματα, αποστολή, κλπ) . Μπορεί να χαθεί, να χτυπηθεί, να πεθάνει.

β) επειδή είμαι παθούσα με λάθος χειρισμούς σε συννένωση, θα πρότεινα αυτό που μου είπε -δυστυχώς εκ των υστέρων- άλλος πιο έμπειρος απο εμένα.
Αν ξέρεις σίγουρα ποια βασίλισσα είναι η μειονεκτική, ναι βγάλτην.
Αν δεν είσαι σίγουρος (όπως έκανα εγώ) άσε τις και τις δύο και όποια επικρατήσει.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Χωρις βασιλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρις βασιλισσα   Χωρις βασιλισσα Icon_minitimeΤετ Απρ 18, 2012 5:35 pm

Φιλη μου καλη ,εσυ κατάλαβες οτι προτεινω να βαζουμε την βασιλισσα μονη της στο κλουβι, μη και σκοτωθουν οι 4-5 συνοδοι?Μαλλον δεν διάβασες προσεκτικα.Το ζητημα ειναι να μην αυξηθει η επιθετικοτητα των μελισσων της παραφυάδας , εξαιτίας των φερομονων συναγερμου που εκκρινουν ακριβώς αυτές οι συνοδοι εργάτριες, καθώς νοιωθουν να μπαινουν σε ενα αγνωστο και εχθρικο περιβαλλον.
Απο οτι καταλαβα,ο φίλος μας εχει μια παραφυαδα που ειναι καιρο τωρα χωρίς γονιμοποιημενη βασιλισσα.Οι μελισσεσ της λοιπον ειναι επι το πλειστον ηλικιωμένες .Οι ηλικιωμένες εργάτριες ειναι και οι πιο επιθετικές και ανταγωνιστικές προς την καθε ξενη βασιλισσα.Γιαυτο προτεινω ,οσο το δυνατον ,να μειωνει κανείς τούς παράγοντες ανταγωνιστικότητας που δυσκολευουν την αποδοχη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis
Μέλος
Μέλος
mpampis


Αριθμός μηνυμάτων : 91

Χωρις βασιλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρις βασιλισσα   Χωρις βασιλισσα Icon_minitimeΣαβ Απρ 21, 2012 12:11 pm

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χωρις βασιλισσα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Χωρις νεο γονο-Χωρις βασιλισσα-Χωρις Β/Κελια
» Μελισσακι χωρις βασίλισσα
» χωρίς βασίλισσες
» Με πισσα ή χωρις
» ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: