Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αύξηση με αγορά

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Αύξηση με αγορά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αύξηση με αγορά    Αύξηση με αγορά  Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 11:26 am

Καλησπέρα,
Έχω αποφασίσει για φέτος να κάνω το πρώτο ουσιαστικό βήμα. Πέρυσι έμαθα με μια κυψέλη, από την οποία προφανώς όσο και αν θέλω δεν μπορώ να πάρω φέτος σμήνη( ίσως ένα την εποχή της σμηνουργίας ) , αναλόγως και σε τι κατάσταση βγει από το χειμώνα. Θέλω να αγοράσω 6-8 σμήνη και 1 ή 2 από το προυπάρχον να φτάσω λίγο πάνω κάτω στις 10 κυψέλες. Έχω δύο απορίες :
1. Γενικώς όταν αγοράζουμε μελίσσια από εκτροφείς δίνουμε εμείς την κυψέλη έτοιμη και μας τοποθετεί πλαίσια ?
2. Όταν αγοράζουμε παραφυάδες ( ας πούμε 5 πλαισίων ) δίνουμε 10άρα κυψέλη απευθείας και προσθέτουμε άκτιστα πλαίσια?

Υ.Γ.1. Νομίζω ένα θέμα που απασχολεί τους αρχάριους, όπως εμένα σίγουρα, είναι το γεγονός ότι δεν διαθέτουμε άχτιστες κηρήθρες και στο μυαλό μου αυτό φαίνεται πρόβλημα!!!
Υ.Γ.2 Αν κάποιος κάνει αυτή τη δουλεία και είναι στην Ήπειρο ή στέλνει με κάποιο τρόπο ας μου δώσει κάποιες ενδεικτικές τιμές για τα παραπάνω καθώς αρχές Μαρτίου υπολογίζω να κάνω επαφή για την αγορά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Αύξηση με αγορά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αύξηση με αγορά    Αύξηση με αγορά  Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 12:34 pm

Καλημέρα . Θα σου πω μερικά πράγματα που συνέβησαν σε εμένα που αγόρασα μελισσοσμήνη τον Οκτώβριο. Πήγα τις κυψέλες μου με όλα τα πλαίσια μέσα όπως τις αγόρασα. Δηλαδή 10 πλαίσια μέσα σε κάθε κυψέλη όπως είθισται να πωλούνται, εκτός αν εσύ δεν θέλεις τα τελάρα μέσα για να γλυτώσεις κάποια χρήματα πράγμα που δεν στο συνιστώ γιατί κάποια στιγμή θα τα χρειαστείς. Ο πωλητής των μελισσοσμηνών όμως έβγαλε όλα τα πλαίσια και πρόσθεσε μέσα 5 πλαίσια δικά του τα οποία είχαν επάνω μέλισσες γόνο και προμήθειες. Από τα τελάρα που βγάλαμε από τις καινούργιες κυψέλες δεν κράτησε κανένα. Μάλλον από ότι καταλαβαίνω στις υποχρεώσεις του πωλητή περιλαμβάνεται και το έτοιμο τελάρο με τον πληθυσμό του ή ανάλογα γόνο ή προμήθειες. Άρα τα τελάρα μου έμειναν. . Σίγουρα είναι καλύτερο να έχεις δικές σου καινούργιες κυψέλες γιατί δεν ξέρεις πόσο καλές είναι οι κυψέλες που θα σου δώσει ο πωλητής μαζί με τα τελάρα. Η απάντηση μου νομίζω ότι καλύπτει και τις δύο ερωτήσεις σου που μάλλον έχουν το ίδιο ερώτημα στην ουσία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos27
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 84

Αύξηση με αγορά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αύξηση με αγορά    Αύξηση με αγορά  Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 12:54 pm

Καλημέρα karnet.
Εγώ αγόρασα καινούργιες κυψέλες τις ετοίμασα (λινέλαιο,βαψιμο κ.λ.π.) και τις πήγα άδειες χωρίς πλαίσια στον μελισσοκόμο που αγόρασα τα μελίσσιο,
αυτός τοποθέτησε μέσα στις κυψέλες μου δικά του πλαίσια με γόνο,βασίλισσα και μέλισσες.
Οι κυψέλες μου ήτα δεκάρες και σε κάθε κυψέλη τοποθέτησε όσα πλαίσια ήθελα εγώ, και όταν χρειάστηκε μετα απο λίγο πρόσθεσα δικά μου άκτιστα
πλάισια τα οποία και έχτισαν οι μέλισσες μέσα σε λίγες μέρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Αύξηση με αγορά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αύξηση με αγορά    Αύξηση με αγορά  Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 4:57 pm

Υ.Γ.1. Νομίζω ένα θέμα που απασχολεί τους αρχάριους, όπως εμένα σίγουρα, είναι το γεγονός ότι δεν διαθέτουμε άχτιστες κηρήθρες και στο μυαλό μου αυτό φαίνεται πρόβλημα!!!

Μάλλον εννοείς χτισμένες...

Λοιπόν ο τρόπος αγοράς των μελισσιών δεν είναι ένας. Όμως, όπως σωστά είπαν και οι άλλοι, το προτιμότερο είναι να πας με τις δικές σου κυψέλες και να θυμάσαι ότι κατά τη μεταφορά μέσα στη κυψέλη να υπάρχουν όλα τα πλαίσια για λόγους σταθερότητας (να μην χτυπιούνται).

Καλή αρχή και γρήγορα να τα εκατοστήσεις....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikoskerkyra
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

Αύξηση με αγορά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αύξηση με αγορά    Αύξηση με αγορά  Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 6:56 pm

karnet καλησπέρα

και εγώ αρχάριος !!! Το καλοκαίρι που μας πέρασε αγόρασα τα δυο πρώτα μου μελίσσια, μετά από αρκετό ψάξιμο στην περιοχή μου, επειδή δεν βρήκα στην εποχή που έψαχνα άλλα και στην τιμή που υπολόγιζα κατέληξα να πάρω από Ιωάννινα, ο πωλητής που μου τα πούλησε χρησιμοποίησε δικές του καινούργιες κυψέλες, τις έβαψε, έβαλε τα κλειδιά και μου έβαλε 5 πλαίσια με τον ανάλογο πληθυσμό,γόνο,τροφές και συμπλήρωσε με 5 άχτιστα τελάρα όποτε μου ήρθε κομπλέ 10 αρα. Αν θέλεις τιμές και τηλέφωνα στείλε μου πμ. η email για να σου δώσω πληροφορίες, πάντως η τιμή που μου ζήταγαν πέρυσι τον Αύγουστο για 5 πλαίσια μόνο πληθυσμό στην κερκυρα με την ίδια τιμή αγόρασα όλη την kυψελη όπως περιγράφω πιο πάνω. το email μου είναι nikolasker@yahoo.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αύξηση με αγορά
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Άυξηση παραφυάδας .
» αυξηση μελισσιών
» Αυξηση σηλεκτριων
» Αγορά μελισσιών
» αυξηση πληθυσμου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: