Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα

Πήγαινε κάτω 
+11
ΚΑΝΑΡΗΣ
Dias
Αποστολος Β.
captain
NINAS
tripofraxtis
vaso9
myrtos
lingistis
nikos27
neos
15 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 12:52 pm

Από πού προμηθευόμαστε το πανί εδαφοκάλυψης ;
Ρώτησα ένα μεγάλο φυτώριο και δεν είχε, θα φέρει μου είπε τέλος Απριλίου , αλλά τότε θα είναι αργά. Πιστεύω ότι πρέπει να βάλει κανείς τώρα το πανί, γιατί μετά τα χόρτα θα έχουν γίνει δάσος. afro
Επίσης μου μίλησε για ένα άσπρο και ένα μαύρο, ποιό είναι πιο καλό; (το μαύρο τραβάει ζέστη , το άσπρο όχι)
Κόστος ανέφερε περί τα 50 λεπτά το τρέχον μέτρο με φάρδος 2 μέτρα.
Τέλος και για να μην σας κουράζω μου ανέφερε ότι πρέπει να το στηρίξω στο έδαφος με πασαλάκια ή να του ρίξω από πάνω χαλικάκι.
Καλά μου τα είπε ;;;;;; confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tripofraxtis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 37

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 1:35 pm

Εγώ ένα μαυρο έχω με πράσινες γραμμές για να υπολογίζεις τα μέτρα. Για άσπρο δεν ξέρω. Κατά τα άλλα καλά σου είπε. Θέλει με κάποιο τρόπο στήριξη για να μην το σηκώσει ο αέρας. Τώρα για που το βρίσκουμε υπάρχει ένα κατάστημα στον Πειραιά που εμπορευεται τέτοια πανιά εδαφοκάλυψης , ανεμοκάλυψης σκίασης κλπ αλλά και σε άλλες περιοχές. Τα φυτώρια είναι συνήθως μεταπωλητές. Η τιμή που σου είπε είναι περίπου αυτή για τετραγωνικό και λίγα μέτρα. Υπάρχουν 2-3 ελληνικές εταιρίες που φτιάχνουν προτίμησέ τες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 5:42 pm

το μαυρο ειναι το πανι εδαφοκαλυψης. το ασπρο ειναι γαιουφασμα και ειναι για αλλες δουλειες. το βρισκεις ακομα και σε μαγαζια με σιδηρικα ειδη, γεωπονικα καταστηματα φυτωρια κ.α. Η τιμη του ειναι με το τετραγωνικο. 50 λεπτα το τ.μ. ειναι καλη τιμη. Σιγουρα θα το στερεωσεις με πασαλακια στις ακρες αλλιως θα ριξεις χαλικι πανω για να μη σου το μαζευει ο αερας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 5:47 pm

Ηλία μια χαρά σου τα είπε.
Τώρα για πασαλάκια κλπ αν δεν θες φασαρίες, με χοντρό σύρμα φτιάξε δίχαλα και κάρφωσέ τα στο χώμα.
Και στην Αθηνάς έχει και στα περισσότερα φυτώρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 6:06 pm

helias έγραψε:
Από πού προμηθευόμαστε το πανί εδαφοκάλυψης ;
Ρώτησα ένα μεγάλο φυτώριο και δεν είχε, θα φέρει μου είπε τέλος Απριλίου , αλλά τότε θα είναι αργά. Πιστεύω ότι πρέπει να βάλει κανείς τώρα το πανί, γιατί μετά τα χόρτα θα έχουν γίνει δάσος. afro
Επίσης μου μίλησε για ένα άσπρο και ένα μαύρο, ποιό είναι πιο καλό; (το μαύρο τραβάει ζέστη , το άσπρο όχι)
Κόστος ανέφερε περί τα 50 λεπτά το τρέχον μέτρο με φάρδος 2 μέτρα.
Τέλος και για να μην σας κουράζω μου ανέφερε ότι πρέπει να το στηρίξω στο έδαφος με πασαλάκια ή να του ρίξω από πάνω χαλικάκι.
Καλά μου τα είπε ;;;;;; confused

Δεν σου τα είπε καλά.
Το πανί εδαφοκάλυψης είναι μαύρο και το στερεώνεις ακόμα και με μεγάλες πρόκες με μεγάλα κεφάλια.
Η τιμή είναι πιο μεγάλη και είναι ανα μ2, για ένα σωστό πανί.
Δεν χρειάζεται να βάλεις χαλίκια επάνω. Είναι άσκοπο και πεταμένα λεφτά.

Θα σου δώσω με πμ τηλέφωνα που να τα πάρεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 8:05 pm

Καλησπέρα. Όντως ΝΙΝΑS εγώ το βρήκα 1,3 ? το m2(καλή ειναι skeftome ). Το χαλίκι προσωπικά θα το βάλω για να μην σκίσω το πανί είτε απο τις κυψέλες-εργαλεία κτλ ή και απο το πάτημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 9:11 pm

cyber2li έγραψε:
Καλησπέρα. Όντως ΝΙΝΑS εγώ το βρήκα 1,3 ? το m2(καλή ειναι skeftome ). Το χαλίκι προσωπικά θα το βάλω για να μην σκίσω το πανί είτε απο τις κυψέλες-εργαλεία κτλ ή και απο το πάτημα.

κάπου εκεί είναι η τιμή, αλλά μπορείς λίγο να την κατεβάσεις.
εξαρτάται και πόσα μέτρα θέλεις.
έχε υπ΄όψιν σου ότι υπάρχει ρολό με φάρδος 1μ 2μ 3μ 4μ

εγώ δεν θα το έβαζα με τίποτα το χαλίκι, γιατί
1) θα σκίσει το πανί περπατώντας επάνω
2) είναι ακριβό
3) θα βγούν σε κάποιες τρυπίτσες χορτάρια, ακόμα και σε αυτές που θα κάνουν τα χαλίκια και μετα πρέπει να βγούν τα χαλίκια για να καθαρίσει.

το πανί αυτό δεν είναι παχύ, και σίγουρα κάποιες τρυπούλες θα γίνουν, ακόμα και σκισίματα. Αλλά δεν έγινε και τίποτα.
Κάνει πολύ καλή δουλειά και σε γλυτώνει απο πολύ κόπο.

το σημαντικό είναινα βγούν οι πέτρες όσο γίνεται απο κάτω.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 10:39 pm

το πουλαω 0,67 το τ.μ και εχω στρωσει 1700τ.μ. στο φυτωριο μου με χαλικι πανω. Εδω και 4 χρονια δεν εχει παθει τιποτα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 22, 2012 8:46 am

Αποστολος Β. έγραψε:
το πουλαω 0,67 το τ.μ και εχω στρωσει 1700τ.μ. στο φυτωριο μου με χαλικι πανω. Εδω και 4 χρονια δεν εχει παθει τιποτα...

ομορφάντρα μουυυυυυυυυυυυυυυυυ !!!!!!!!!!!!
cheers cheers cheers cheers cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 22, 2012 9:47 am

Άλλη μια ιδέα είναι το παρακάτω

https://www.youtube.com/watch?v=G7eOaGhZcoY&feature=youtu.be
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 06, 2012 9:57 am

Λοιπόν .. Ρώτησα μελισσοκόμο για το θέμα των χορταριών και μου είπε ότι ραντίζει τα χόρτα με καυτικο φάρμακο , και συγκεκριμένα το " ραουνταπ " αν θυμάμαι καλά.
Αργά το απόγευμα που μπαίνουν μέσα οι μέλισσες κλείνει τις εισόδους και βάζει στους αεραγωγούς χαρτοπετσέτες - ακόμη και να παει λιγο μεσα λεει δεν εχουν πρόβλημα-. Μετακινεί τις κυψέλες ραντίζει την βάση τους και τις επαναφέρει.
Το πρωί που θα βγουν οι μέλισσες θα έχει στεγνώσει το φάρμακο.
Πράγματι ο χώρος ήταν πεντακάθαρος και μου έκανε καλή εντύπωση , άλλο τα κομενα χόρτα και άλλο να μην έχει καθόλου, αφού για να κοπούν πρέπει να πάνε σε κάποιο ύψος. Επίσης με το φάρμακο εξαφανίζονται μυρμηγκιά, και διαφορά αλλά ζουζούνια.
Έχει ραντίσει κανείς από εσάς στο μελισσοκομείο ? Να μας πει κάποιος την γνώμη του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tripofraxtis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 37

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 06, 2012 11:58 am

Αυτό είναι ότι χειρότερο μπορείς να ρίξεις στο έδαφος κοντά στα μελίσσια σου.
Όσο για το τι επιπτώσεις έχει ψάξε λίγο καλλίτερα και για την αντίθετη άποψη απο αυτά που ισχυρίζεται στην ετικέτα ο κατασκευαστής...Εγώ δεν θα το πλησίαζα ούτε στο ράφι... affraid affraid affraid

Και λίγη τροφή για σκέψη: https://www.youtube.com/watch?v=vj-G6VhUynY



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 06, 2012 2:50 pm

Εκείνη την ώρα που ειμουν εκεί, με έπεισε ραντίσω τα μελίσσια μου, αλλά έπιασε βροχή, και λέω κάτσε να κάνω μια ερώτηση στο Forum.
Πάντως ο μελισσοκόμος, (είναι αυτός που πήρα τα μελίσσια) έχει μεγάλο μελισσοκομείο και έχει τα μελίσσια πάνο από 40 χρόνια .
Πήγα για βόλτα από εκεί και τον πέτυχα να ραντίζει το είδα με τα ματιά μου .
Είπε ότι δεν είχε ποτέ πρόβλημα δηλητηριάσεων, και ότι πάντα ράντιζε τα χορτάρια. Το θέμα δεν είναι αν ψοφήσουν άμεσα οι μέλισσες , αλλά το τι μελί θα φάμε, έτσι και εγώ με 4 μελισσακια που έχω, δεν το συζητάμε καν για το ράντισμα.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tripofraxtis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 37

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 06, 2012 3:36 pm

Αν ψεκάσεις μια περιοχή με χορτάρια μέσα σε 1 βδομάδα αν δεν βρέξει μοιάζουν σαν καμένα. Και έστω ότι οι μέλισσες θα είναι μέσα μετά δεν θα κάτσουν πουθενά; θα περνάνε απο τα ψεκασμένα και θα κάνουν στάση παραπέρα;
Τώρα όσον αφορά τον ψεκασμό σε έκταση που δεν σου ανήκει δεν μπορείς να ψεκάζεις...Και κάτι ακόμα πέρα απο την οικολογική ζημιά θέλεις κανά 50άρι κάθε χρόνο για το δηλητήριο ενώ το πανί θα το έχεις για χρόνια με ένα μόνο έξοδο....

Διάβασε και στο pdf που επισυνάπτω τις λεπτομέριες....

Το pdf είναι απο εδώ:http://www.efthymiadis.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=84&ProdID=794





Αρχεία
Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα - Σελίδα 2 AttachmentROUNDUP GOLD - MSDS.pdf
Δεν έχετε το δικαίωμα να κατεβάσετε τα attachments.
(139 Kb) Κατεβάστηκε 6 φορές
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» ΣΤΑΘΕΡΟ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΟ
» Σταθερο μελισσοκομιο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: