Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα

Πήγαινε κάτω 
+11
ΚΑΝΑΡΗΣ
Dias
Αποστολος Β.
captain
NINAS
tripofraxtis
vaso9
myrtos
lingistis
nikos27
neos
15 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 3:13 pm

Ποια λυση προτεινεται για να μην ειναι πολλα χορταρια στο μελισσοκομιο ?
Θα μεγαλώσουν πολλυ και πρέπει να είναι ο χώρος οσο το δυνατόν καθαρότερος. Να ραντίσουμε με καυτικο τα χορτάρια φαντάζομαι απαγορεύεται αυστηρά, σκέφτομαι να ρίξω πετρέλαιο με ένα ψεκαστήρα στα χόρτα .
Είναι καλή λύση ? Η συνολική επιφάνεια είναι 50 τμ περίπου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos27
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 84

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 4:41 pm

Φιλε neos, θα σου προτεινα να τα κόβεις οταν χρειαζεται, το ιδιο κανω και γω,
Αν ραντισεις με πετρελαιο θα κανεις περισσοτερο κακο παρα καλο ασε
που θα υπαρχει και εντονη δισοσμια η οποια θα ενοχλει και τις μελισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 4:47 pm

Να τα κοβω με χορτοκοπτικό ? Έχω δει μελισσοκομία που δεν έχουν καθόλου χορτάρι χειμώνα - καλοκαίρι είναι σκέτο χώμα. Πως το καταφέρνουν ?
Χωρίς χορτάρια έχεις και λιγότερη υγρασία .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 5:58 pm

Το πιο εύκολο και απλό είναι η χρήση χορτοκοπτικού
Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα F-FS50C-D001_p
Χωρίς να θέλω να προτείνω εταιρία, γιατί υπάρχουν και πολλές, απλά για να πάρεις μια ιδέα δες εδώ στα χορτοκοπτικά της STIHL
http://www.stihl.gr/Προϊόντα-STIHL/Χορτοκοπτικά/0210/Ελαφρά-χορτοκοπτικά.aspx

Κάποιοι τα ραντίζουν τα χόρτα νωρίς την άνοιξη με ζιζανιοκτόνα πριν πάνε τα μελίσσια. Γενικά απέφυγε ότι έχει έντονη οσμή όπως το π.χ. πετρέλαιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 6:27 pm

Αν δε θες να παρεις χορτοκοπτικο παντως για 50 τμ κανεις δουλεια και με ενα τσαπακι για μια στο τοσο. Θα κανεις και τη γυμναστικη σου και ειναι και οικολογικο. idea
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 6:54 pm

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Εξ αρχής χορτοκοπτικό ήταν η αδιαμφισβήτητη επιλογή αλλά η τιμή του είναι ανασταλτικός παράγοντας.
Άσε που πιστεύω οτι πολλά απο αυτά δεν παίρνουν εύκολα μπρος και σε πλανταζουν στην κυριολεξία. Είχαμε στον στρατό πέρυσι τρεια χορτοκοπτικά Μάρκας Στυλ, από τα οποία δυο δεν έπαιρναν μπρος με τίποτα , σπανία δούλευαν και ήταν σε σχετικά καλή κατάσταση.
Βρήκα χορτοκοπτικό μπαταρίας Bosch με 40 ευρώ, που διαρκεί η μπαταριά του μισή ώρα όταν δουλεύει συνεχόμενα . Νομίζω είναι καλή οικονομική λύση, και ξέρεις οτι πάντα θα δουλεύει έστω και για 20 λεπτά.
Και σε σύγκριση με την τσάπα έχει καλύτερη σχέση απόδωσης - κόστους. oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: χορταρια στο   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 7:02 pm

myrtos εγραψε <παρε και κανενα τσαπακι>συμφωνω απολυτα
αν ομως χρησιμοποιησεις θαμνοκοπτικο καλυτερα να φορας
και τη στολη σου γιατι με τον θορυβο θα πεταχτουν ολες εξω
και σε βλεπω να περνας απο διπλα μου αεροπλανο
Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα 3720893467 Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα 3720893467
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 7:08 pm

Ένας λόγος παραπάνω να αγοράσω χορτοκοπτικό μπαταρίας που δεν κάνει σαν αεροπλάνο .
Στα χορτοκοπτικά ο πολύς θόρυβος βγαίνει από την μηχανή τους και όχι από την μεσινεζα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tripofraxtis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 37

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 7:13 pm

Να ρωτήσω και γω όποιον έχει εμπειρία; Πόσο κοντά μπορώ να πάω κουρεύοντας με το χορτοκοπτικό χωρίς να μου την πέσουν; Δηλαδή αν κουρεύω το υπόλοιπο χωράφι 20 - 100 μέτρα μακρυά πρέπει να πάω αρματωμένος ή πρέπει να προηγηθεί μετακόμιση;


Τα μπαταρίας είναι μόνο για το γκαζόν παιδιά δεν κάνουν δουλειά....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 8:46 pm

Θα σου έλεγα με τίποτα ζιζανιοκτόνο.
Δεν κάνει και πολλά πράγματα, και μολύνεις το περιβάλλον.

Καλύτερα να κάνεις έναν κόπο πρίν μεγαλώσουν πολύ με μία τσάπα και να στρώσεις πανί εδαφοκάλυψης και τελείωσες.

Υποθέτω ότι μιλάς για σταθερό μελισσοκομείο.

Άλλη λύση, οι κότες.

Συρματόπλεγμα γύρω-γύρω και λίγες κότες. Δεν αφήνουν τίποτα.
Δεν αξίζει να πάρεις χορτοκοπτικό για 50-100 μ2

Κάπου διάβασα και για αλάτι χοντρό, αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς. Αν ξέρει κάποιος άλλος. Βέβαια μιλάμε για γύρω γύρω απο τις κυψέλες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 8:58 pm

δεν θα κοβεις με το καλωδιο.
πεταει παντου κομενα χορτα και βγαινουν εξω συννεφα .
μονο με δισκο και οσο να μην βρισκει στην κυψελη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 9:14 pm

οδηγιες για ευκολη εκκινηση στα εργαλεια κηπου. τα εμπορευομαι 14 χρονια τωρα και τα χρησιμοποιω επαγγελματικα αλλα τοσα. Στα διχρονα αφηνουμε παντα βενζινη στο δοχειο καυσιμου ωστε να μη στεγνωνουν οι μεμβρανες του καρμπυρατερ. Ομως οσο μενει η βενζινη χανει τα οκτανια της γι αυτο συμπληρωνουμε με νεα πριν προσπαθησουμε εκκινηση. Και οπως λεει ενας φιλος μηχανικος εργαλειων κηπου, βενζινολαδο περαν των 3 ημερων=απλα βρωμικη βενζινη ! Στα 4χρονα μοτερ, το αντιθετο ακριβως, κλεινουμε το ρουμπινετο, και περιμενουμε να σβησει απο ατροφια , οταν σκοπευουμε να το αφησουμε αρκετο χρονο εκτος λειτουργειας. Ενοειτε καθε ανοιξη, γενικο σερβις. [ η καθε 10 ωρες λειτουργειας ].
Απο τοτε που μου ειπαν αυτα τα μικρα μυστικα, δεν ειχα ξανα προβλημα στην εκκινηση τους.
study study study study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 10:06 pm

Άνοιξη του 2011. Τα χόρτα στο μελισσοκομείο είχαν μεγαλώσει. Παίρνω το χορτοκοπτικό μισινέζας και την μελισσοκομική μπλούζα και γάντια και πάω για να τα κόψω. Όσο ήμουν μακριά από τις κυψέλες όλα καλά. Όσο πλησίαζα, τα χορταράκια εξοστρακιζότανε πάνω στις κυψέλες. Τα κορίτσια αμέσως αγρίεψαν και με πήρανε στο κατόπι. Τα τσιμπήματα πάνω από την μπλούζα, αμέτρητα. Τότε εφάρμοσα την τεχνική όπου φύγει φύγει. Βρήκα θαλπωρή μέσα σε έναν κοντινό ελαιώνα, χωμένος κάτω από τα κλαδιά των δέντρων. Και πάλι τα κορίτσια συνέχιζαν τις στενές επαφές. Μέχρι που βαρέθηκαν να με τσιμπάνε. Δεν ξαναπήγα με χορτοκοπτικό. Μαχαιράκι κοφτερό για καθάρισμα κοντά στις κυψέλες και τα άλλα με κόσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 10:20 pm

Υπάρχει και το ύφασμα εδαφοκάλυψης. Δεν είναι ακριβό, διατηρεί καθαριότητα, δεν ρυπαίνει το περιβάλλον και το χρησιμοποιείς πολλά χρόνια.
poli cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 10:25 pm

Α!!! Ξέχασα πριν να αναφέρω ανελέητες επιθέσεις με τα θαμνοκοπτικά. Φίλος μελισσοκόμος χρειάστηκε να πάει νοσοκομείο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tripofraxtis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 37

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 11:02 pm

Δηλαδή την μετακόμιση για να γίνει καθάρισμα δεν την γλιτώνουμε...Τα πανιά εδαφοκάλυψης πρέπει να σηκώνονται κάθε 2 -3 χρόνια το πολύ για να είναι αποτελεσματικά. Επιπλέον ρυθμίζουν την υγρασία κοντά στο έδαφος τα ανοιξιάτικα πρωινά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos27
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 84

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 11:09 pm

Εγω τα κοβω με χλοοκοπτικο τετραχρονο με το οποιο κοβω και το γκαζον
αλλα δεν πλησιαζω πολυ κοντα στις κυψελες,επίσης προσεχω να μην πηγαινουν
τα καυσαερια προς τις κυψελες.
Γυρω απο τις κυψελες τα κοβω με κοσα και παλι με προσοχη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 11:53 pm

Μπορεί κ μια ψαλίδα/ψαλίδι θα έκανε δουλειά γύρω απο την κυψέλη. Εγώ στα πανιά εδαφοκάλυψης έχω καταλήξει να χρησιμοποιήσω. Απλά λιτά κ απέριττα (θεωρώ). Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 12:02 am

NINAS έγραψε:
Θα σου έλεγα με τίποτα ζιζανιοκτόνο.
Δεν κάνει και πολλά πράγματα, και μολύνεις το περιβάλλον.

Καλύτερα να κάνεις έναν κόπο πρίν μεγαλώσουν πολύ με μία τσάπα και να στρώσεις πανί εδαφοκάλυψης και τελείωσες.

Υποθέτω ότι μιλάς για σταθερό μελισσοκομείο.

Άλλη λύση, οι κότες.

Συρματόπλεγμα γύρω-γύρω και λίγες κότες. Δεν αφήνουν τίποτα.
Δεν αξίζει να πάρεις χορτοκοπτικό για 50-100 μ2

Κάπου διάβασα και για αλάτι χοντρό, αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς. Αν ξέρει κάποιος άλλος. Βέβαια μιλάμε για γύρω γύρω απο τις κυψέλες.
Θα είναι σταθερό μελισσοκομείο με αρχικά 4 κυψέλες και έχει μέσα πολλές κότες. Τώρα τι θα γίνει δεν ξέρω, αν θα επικρατήσουν οι κότες οι οι μέλισσες.
Επίσης είναι στην άκρη του χωριού και το κοντινότερο σπίτι από το μελισσοκομείο είναι 40 Μ. Και αυτό με προβληματίζει λίγο. Σκέφτομαι να γυρίσω την είσοδο των κυψελών μπρος το βουνό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 8:30 am

cyber2li έγραψε:
Μπορεί κ μια ψαλίδα/ψαλίδι θα έκανε δουλειά γύρω απο την κυψέλη. Εγώ στα πανιά εδαφοκάλυψης έχω καταλήξει να χρησιμοποιήσω. Απλά λιτά κ απέριττα (θεωρώ). Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
cheers cheers cheers cheers
Νομίζω μονόδρομος.... fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 8:48 am

neos έγραψε:
NINAS έγραψε:
Θα σου έλεγα με τίποτα ζιζανιοκτόνο.
Δεν κάνει και πολλά πράγματα, και μολύνεις το περιβάλλον.

Καλύτερα να κάνεις έναν κόπο πρίν μεγαλώσουν πολύ με μία τσάπα και να στρώσεις πανί εδαφοκάλυψης και τελείωσες.

Υποθέτω ότι μιλάς για σταθερό μελισσοκομείο.

Άλλη λύση, οι κότες.

Συρματόπλεγμα γύρω-γύρω και λίγες κότες. Δεν αφήνουν τίποτα.
Δεν αξίζει να πάρεις χορτοκοπτικό για 50-100 μ2

Κάπου διάβασα και για αλάτι χοντρό, αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς. Αν ξέρει κάποιος άλλος. Βέβαια μιλάμε για γύρω γύρω απο τις κυψέλες.
Θα είναι σταθερό μελισσοκομείο με αρχικά 4 κυψέλες και έχει μέσα πολλές κότες. Τώρα τι θα γίνει δεν ξέρω, αν θα επικρατήσουν οι κότες οι οι μέλισσες.
Επίσης είναι στην άκρη του χωριού και το κοντινότερο σπίτι από το μελισσοκομείο είναι 40 Μ. Και αυτό με προβληματίζει λίγο. Σκέφτομαι να γυρίσω την είσοδο των κυψελών μπρος το βουνό.

Αν στα 50 τμ εχεις και τις κοτες,οπως λες πολλες, δεν χρειαζεσαι ουτε πανια ουτε εργαλεια.
Οχι μονο χορτα δεν θα'φησουν ουτε πετραδακι δεν θα βρεις να κλωτσας.Μονο που θα πρεπει να πετας απο τις πολλες κουτσουλιες και οχι να περπατας.
Τωρα το σκορ δεν ξερω ποσο θα ληξει μελισσια-κοτες.Ειμαι περιεργος . . .
Οπως και να βαλεις τις κυψελες,αυτα θα πεταξουν προς τα κει που θελουν.
Καλο θα ηταν να γνωριστει με το γειτονα και να δεις,να μαθεις ποσο νοικοκυρης ειναι με τα μελισσια του,εννοω ποσο υγιη τα διατηρει . . .αυτο εχει σημασια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tripofraxtis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 37

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 10:06 am

Παράθεση :
Εγώ στα πανιά εδαφοκάλυψης έχω καταλήξει να χρησιμοποιήσω. Απλά λιτά κ απέριττα (θεωρώ). Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς;

Έχω βάλει πανί εδαφοκάλυψης στις καρυδιές που είναι λίγο μικρές ακόμα και δεν θέλω να τις πνίγει το χορτάρι. Όπως έγραψα και παραπάνω θέλει σήκωμα κάθε 2-3 χρόνια. Αν τώρα είσαι συνέχεια κοντά μπορείς να σκουπίζεις τα φύλλα πρίν γίνουν χούμος και φυτρώσουν διάφορα. Το απλώνεις και με 20 πόντους χορτάρι δεν χρειάζεται προετοιμασία. Τα χόρτα απο κάτω θα ξεραθούν και θα μείνει χώμα καθαρό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 11:23 am

tripofraxtis έγραψε:

Όπως έγραψα και παραπάνω θέλει σήκωμα κάθε 2-3 χρόνια. Αν τώρα είσαι συνέχεια κοντά μπορείς να σκουπίζεις τα φύλλα πρίν γίνουν χούμος και φυτρώσουν διάφορα. .

Δεν χρειάζεται να σηκώνεις τίποτα, εφόσονείναι καθαρισμένο το χώμα απο κάτω πολύ καλά. Τώρα αν αφήσεις τα χορτάρια, και στρώσεις απο πάνω το πανί, ίσως.

Το πανί εδαφοκάλυψης δεν επιτρέπει στον ήλιο και στον αέρα να περάσουν προς το έδαφος, κάτι που έχουν ανάγκη οι σπόροι για να φυτρώσουν.
Αν το έδαφος είναι καλά καθαρισμένο, και έχουν φύγει και οι πέτρες που μπορεί να σκίσουν το πανί, δεν χρειάζεται να σηκώνει κάποιος τίποτα.

Εγώ το έχω στο φυτώριο 3,5 χρόνια (500 μ2 περίπου) και βγαίνουν χορτάρια μόνο στις ενώσεις όπου είναι ανοιχτό το χώμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 11:27 am

spyroseva έγραψε:


Αν στα 50 τμ εχεις και τις κοτες,οπως λες πολλες, δεν χρειαζεσαι ουτε πανια ουτε εργαλεια.

πιστεύω ότι οι κότες την δουλειά τους, και οι μέλισσες την δική τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα   Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 5:27 pm

NINAS έγραψε:
spyroseva έγραψε:


Αν στα 50 τμ εχεις και τις κοτες,οπως λες πολλες, δεν χρειαζεσαι ουτε πανια ουτε εργαλεια.

πιστεύω ότι οι κότες την δουλειά τους, και οι μέλισσες την δική τους.

Εννοειται οτι οι κοτες ειναι το καλυτερο χορτοκοπτικο. Εγω οχι σε 50 τμ σε παραπανω εχω 20 κοτες και μετα το πρωτο καλοκαιρι δεν ξαναφυτρωσε τιποτα. Ειναι ακουραστοι σκαφτιαδες. Το μονο θεμα με τις κοτες στον ιδιο χωρο ειναι το θεμα του νερου το καλοκαιρι ( εγω δεν τα εχω στον ιδιο χωρο ) για λογους υγιεινης των μελισσων αλλα να ξερεις αν κλωσσανε το καλοκαιρι και κρατας νεοσσους ποτε εκτεθειμενο φυραμα γιατι το περνουν οι μελισσες σαν τρελλες.Κατα τ' αλλα δε θα εχουν προβλημα πιστευω.

Για το θεμα της αποστασης νομικα εισαι καλυμμενος. Και να γυρισεις τις κυψελες παλι οπου θελουν αυτες θα πανε. Αν ειναι παραξενος ο γειτονας αντιμετωπισε τον με λεπτους χειρισμους και αν γκρινιαζει κερνα τον και λιγο μελακι στον πρωτο σου τρυγο και θα μαλακωσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χορτάρια στο μελισσοκομιο και καθαριότητα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΣΤΑΘΕΡΟ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΟ
» Σταθερο μελισσοκομιο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: