Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Βομβινος

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Βομβινος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βομβινος   Βομβινος Icon_minitimeΣαβ Ιαν 28, 2012 12:12 am

Σημερα νωρις το πρωι την ωρα που εκανα βολτα το σκυλι μου παντα περναω και απο τα μελισσακια μου. Παρατηρησα ενα βομβινο να μπαινει σε ενα αδυνατο μελισσακι που εχω. Δεν ξερω μεσα τι εγινε αλλα γι αρκετη ωρα που παρακολουθησα δεν ξαναφανηκε.
Υπ' οψιν οτι το συγκεκριμενο λογω αδυναμιας του εχω μικρυνει την εισοδο στο ελαχιστο. Ισα ισα να μπαινοβγαινουν 2-3 μελισσες. Υπαρχει θεμα; τι λετε; skeftome
Μετα κατα τη διαρκεια της ημερας και λογω καλοκαιριας τα μελισσια δουλευαν κανονικα χωρις αλλες παρενοχλησεις. Βγηκε για πτηση και η πρωτη γενια για το 2012.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Βομβινος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βομβινος   Βομβινος Icon_minitimeΣαβ Ιαν 28, 2012 4:37 pm

Ο βομβίνος δεν αποτελεί πρόβλημα... κλέβει λιγο μέλι πρωί πρωί πριν τον πάρουν χαμπάρει οι μέλισσες mam Βασικά το άρωμα του μελιού τον προσελκείει... αργότερα που θα έχει ανθοφορία ούτε που θα πλησιάζει.

Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις εδώ:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Βομβινος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βομβινος   Βομβινος Icon_minitimeΣαβ Ιαν 28, 2012 8:31 pm

Ευχαριστω για την ενημερωση. Δε μπορω να πω οτι τρομαξα γιατι πουθενα δεν εχω ακουσει το βομβινο για εχθρο ή για κατι που να προκαλει ζημια σε μελισσια αλλα επειδη δεν το ειχα ξαναδει και μου εκανε εντυπωση το ανεφερα για μια δευτερη γνωμη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βομβινος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βομβίνος στο Φαλακρό όρος
» Βομβινος : η Αγρια μελισσα της ελλαδας
» ένας βομβίνος, μια μέλισσα ...σε ασπρόμαυρη version..

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: