Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 δε τρώνε ζαχαροζύμαρο

Πήγαινε κάτω 
+4
Αποστολος Β.
captain
milmos
giorgos500
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
giorgos500
Μέλος
Μέλος
giorgos500


Αριθμός μηνυμάτων : 69

δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: δε τρώνε ζαχαροζύμαρο    δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Icon_minitimeΠεμ Ιαν 05, 2012 10:50 am

καλημερα ,
ανοιξα σήμερα τα μελισσια μου ( 5 ) για να δω αν εχουν φάει ζαχαροζύμαρο ,
στις 2 του μηνα τουσ έβαλα απο 1 κιλο περιπου ζαχαροζυμαρο στο καθε ένα , σημερα τα ανοιξα να δω αν το τρωνε και δε το ειχαν φαει , σχεδον δε το ειχαν αγγιξει καν , αντε να ειχαν φαει το πολυ 100 γραμαρια απο το 1 κιλο που τους ειχα βαλει ,
περιληπτικα : πηρα 5 μελισσια το καθε ενα εχει περιπου 5 τελαρα σκεπασμενα με μυγα , σημερα που τα ανοιξα το καθε μελισσι είχε απο 2 τελάρα με κλειστο ταπωμενο μέλι από τις δυο πλευρες , οι μελισσες που έρχονταν είχαν στα πόδια γυρη , και γενικα οι μέλισσες δείχνουν να δουλευουν ,
εινε φυσιολογικο να μην τρώνε το ζαχαροζυμαρο? ξέρει κανεις τι παιζει ? πρεπει να προσέξω κάτι αλλο ?
γονο ειχαν και ταπωμενο και ανοιχτο ,
μηπως πρεπει να τους δωσω συρόπι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δε τρώνε ζαχαροζύμαρο    δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Icon_minitimeΠεμ Ιαν 05, 2012 11:04 am

Γιώργο
από ότι ξέρω οι μέλισσες τρώνε ζαχαροζύμαρο μόνο όταν το χρειάζονται.
Άρα οι δικές σου έχουν βρεί τροφές έξω.

Οι μέλισσες δεν είναι μύγες.

Σιρόπι δεν δίνεται ποτέ κατά την διαχείμαση, γιατί ευνοεί την υγρασία με ότι αυτό συνεπάγεται για τις ασθένειες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos500
Μέλος
Μέλος
giorgos500


Αριθμός μηνυμάτων : 69

δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δε τρώνε ζαχαροζύμαρο    δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Icon_minitimeΠεμ Ιαν 05, 2012 11:23 am

οκ μιλμοσ κατανοητο και σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση ,
αλλα εγω τι αλλο πρέπει να κανω για να δυναμωσουν τα μελισσια γρηγορα ?
θεψρουσα πωσ με το ζαχαροζημαρο θα δηναμωσουν ,
εχω βαλει και πανια για το κρυο αλλα πωσ αλλιωσ θα κανω την βασιλισσα να γενναει και να εχει περισσοτερο πλυθησμο το μελισσι ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δε τρώνε ζαχαροζύμαρο    δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Icon_minitimeΠεμ Ιαν 05, 2012 11:24 am

δεν υπαρχει περιπτωση μεσα σε τρεις μερες να φανε 1κ ζυμαρι.
σε κανα 10ημερο μπορει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δε τρώνε ζαχαροζύμαρο    δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Icon_minitimeΠεμ Ιαν 05, 2012 12:07 pm

οπα Γιώργο, στάσου μια στιγμή.

Τον χειμώνα δεν έχουμε σαν σκοπό να αυξήσουμε τον γόνο.
Μοναδικό μας μέλημα είναι να ξεχειμωνιάσουν, αν είναι δυνατόν χωρίς πολλές απώλειες.
Απώλειες θα έχουμε, αλλά κοιτάμε να τις περιορίσουμε.

Και ο πληθυσμός θα πέσει και λίγος γόνος θα υπάρχει και μέλι δεν παίρνουμε.
Το ζαχαροζύμαρο το βάζουμε για την περίπτωση που δεν βρίσκουν έξω τροφές, να μη μας πεθάνουν από πείνα.
Αν αυτές βρίσκουν έξω τροφές, τόσο το καλύτερο για όλους μας.

Δυνάμωμα μελισσιών θα κάνεις μόλις αρχίσει να μπαίνει η άνοιξη.
Και φυσικά θα σταματήσεις τις τροφοδοσίες σου 1 μήνα πριν κάνεις τρύγο, ώστε να πάρεις πραγματικό μέλι και όχι νοθευμένο με ζάχαρη.

Σχετικά με τα κηρόπανα που έβαλες, καλό θα είναι αυτά να προσέχεις περισσότερο στις επισκέψεις σου, μη τυχόν και σου μαζέψουν υγρασία και μούχλα.
Από την υγρασία κινδυνεύουν περισσότερο.
Αυτός είναι ο μέγας εχθρός.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δε τρώνε ζαχαροζύμαρο    δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Icon_minitimeΠεμ Ιαν 05, 2012 7:00 pm

μηπως το ζυμαρι εχει και κατι που δεν αρεσει στις μελισσες ? οπως θυμολη ? αλατι ? !!!!!! κατι αλλο που σκαρφιστηκε ο κατασκευαστης του ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δε τρώνε ζαχαροζύμαρο    δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Icon_minitimeΠαρ Ιαν 06, 2012 6:45 pm

και παλι καλη αρχη giorgos500.
Νομιζω, πως αν ετρωγαν οι μελισσες σου, οσο ηθελες θα τις ειχες κανει τετραπαχες. lol!
Καλε μεσα σε τοσες λιγες μερες θα ειχαν φαει ολο το ζαχαροζυμαρο? Απο την αλλη αφου εχουνε μεσα μελακι θα τρωνε ζαχαροζυμαρο?
Παντως και εγω αν ειχα μια ξεροψημενη μπρζολιτσα δεν θα ετρωγα τις φακες Very Happy .
Συμφωνω με οσα σου εγραψε ο milmos . Δεν ειναι εποχη που ο γονος αυξανετε , ολα εχουν την σειρα τους και γινονται για καποιον λογο .
Και οπως λεει και μια ψυχη ................σκεψου σαν μελισσα.
Αντε και αυξησες τον γονο, αφου δεν υπαρχει τιποτα εξω, τι θα φανε ? με fast food -ζαχαροζυμαρο δεν γινετε δουλεια Very Happy
Ηρεεεεεμησε, περιιιιιιμενε ,θα ερθει, παντα ερχετε και παντα στην ωρα της .
Για την ανοιξη λεω και μετα δεν θα προλαβαινεις eklisa

[Παρακληση προς ολους , μην λετε ρε παιδια τις μελισσες μυγες. τι σχεση εχει η μυγα που παει σε ακαθαρσιες και ψοφιμια με την πεντακαθαρη φιλη μας?]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δε τρώνε ζαχαροζύμαρο    δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Icon_minitimeΠαρ Ιαν 06, 2012 7:16 pm

Φιλε μου υπομονη αρχες με μεσα ιανουαριου εχουμε το λιγοτερο πληθυσμο και γονο.Απο εκει και μετα ξεκιναει η βασιλισσα να ανεβαζει τους ρυθμους
γεννας.Αν εχουμε ευνοικο φεβρουαριο και μαρτιο θα τα κανεις <τουμπανα>
αλλα ειναι Θεου θελωντος και καιρου επιτρεπωντος! htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos500
Μέλος
Μέλος
giorgos500


Αριθμός μηνυμάτων : 69

δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δε τρώνε ζαχαροζύμαρο    δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 6:40 pm

kalhspera
σε καμια περιπ[τωση δε ειπα τα 5 μελισσι α μου να τα κανω πολλα ,
εγω απλα θελω να κξανω οτι π[ερνα απο το χερι μου να έχουν πληθυσμο ωστε αν ριξουν ή αν τα κοψω να έχουν μια σχετικη δυναμη ,
αφου λετε ποσ παμε μονο για συντηρηση αυτο το μηνα , οκ κανενα προβλημα ,
υπομονη μεχρι να φτιαξει ο καιροσ ,
χθεσ ανοιξα τα μελισσια και ειχαν φαει ζαχαριοζυμαρο ,
οχι πολυ αλλα το παλευανε ,
πλαισια καλημενα με μηγα τα ιδια με την προιγουμενη φορα ( ετσι πιστευω με αυτα που ειδα ) δε τα π[ολυτσιγκλισ α λογω κρυου για να δω περισοτερες λςπτομεριεσ , αν πρεπει να το κανω πειτε το μου ,
αποστολε μου εγραψεσ το παρακατω

Αποστολος Β. Πεμ Jan 05, 2012 7:00 pm

--------------------------------------------------------------------------------

μηπως το ζυμαρι εχει και κατι που δεν αρεσει στις μελισσες ? οπως θυμολη ? αλατι ? !!!!!! κατι αλλο που σκαρφιστηκε ο κατασκευαστης του ?


φιλε μου ναι , το ζυμαρι εχει θυμολη , αλλα το ζητησα εγω ετσι απο γνωστο μελισσοκομικο ( μαγαζι - εταιρεια ) απο την αθηνα για καλυτερα ,
για καλο πηρα ζυμαρι με θυμοληξ κυριωσ για προλυψη .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δε τρώνε ζαχαροζύμαρο    δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 7:24 pm

Τωρα δεν πολυπειραζουμε τα μελισσια (ανοιγουμε -βλεπουμε αν εχουν φαϊ-κλεινουμε) κι αυτο με καλο καιρο +15 και ηλιοφανεια. Αυτη την εποχη αν τα πολυπειραζεις μπορει να γινεις ο ιδιος αιτια να αρρωστησουν αν τα ανοιγοκλεινεις τακτικα και ειδικα αν βγαζεις τα πλαισια εκτος. Ξερω οτι θες να τα παρατηρεις μια που τα πηρες προσφατα αλλα τωρα το μονο που κανουν ειναι να προσπαθουν να διατηρησουν τον πλυθησμο τους ωστε να ξεχειμωνιασουν και τιποτε αλλο. Μεχρι να ανοιξει ο καιρος και να σκασουν ανθοφοριες δε θα δεις καμια διαφορα οποτε ανοιγωντας τα συνεχεια μονο κακο τους κανεις.
Υ.Γ. Οπως σου ειπαν και πριν milibee και milmos και εγω σε αλλο θεμα μην αναφερεις τις μελισσες ως μυγες. Ειναι σα να τις βριζεις και δειχνεις πως δεν τις εκτιμας καθολου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δε τρώνε ζαχαροζύμαρο    δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 9:43 pm

giorgos500 έγραψε:

για καλο πηρα ζυμαρι με θυμοληξ κυριωσ για προλυψη .

Επειδή μιλάς για πρόληψη,θα σου πω ότι ο δάσκαλος μου στο σεμινάριο, όταν τον ρώτησα αν κάνουμε προληπτικά θεραπεία (συγκεκριμένα για την βαρόα τον ρώτησα), μου απάντησε:

"εσύ παίρνεις προληπτικά φαρμακα για να μη αρρωστήσεις?"

Δες το και από αυτή τη μεριά.


Τα πλαίσια δεν τα πειράζεις (ούτε τα κοιτάς), καθόλου αν δεν μπει καλός καιρός.
Μόνο κακό τους κάνεις.

Δηλαδή κατά άνοιξη μεριά.


γιώργο η μέλισσα λέγεται "μέλισσα", όχι "μύγα".
Η μύγα κολυμπάει μέσα στο σκατό και η μέλισσα μέσα στο νέκταρ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δε τρώνε ζαχαροζύμαρο    δε τρώνε ζαχαροζύμαρο  Icon_minitimeΠαρ Απρ 26, 2013 11:24 pm

[quote="milmos"]
giorgos500 έγραψε:



"εσύ παίρνεις προληπτικά φαρμακα για να μη αρρωστήσεις?"



Το θεωρώ λάθος αυτό!Εμένα ο καθηγητής μου,μου είπε ότι την βαρρόα την χτυπάς έστω και προληπτικά.Συγκεκριμένα είπε ότι : "η θεραπεία γίνεται προληπτικά"!Αν εσυ δεν κάνεις θεραπεία όταν πρέπει μέσα σε ένα χρόνο πχ μπορεί να καταρεύσουν τα μελίσσια σου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
δε τρώνε ζαχαροζύμαρο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τρώνε όλο το σιρόπι
» δεν τρωνε το ζυμαρι
» Ζαχαροζυμαρο
» τρωνε πολυ γρηγορα
» Σκληρό ζαχαροζύμαρο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: