Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου

Πήγαινε κάτω 
+9
koske
eldorado
GREEN
granazis
NIKOS79
beespyros
Μαρίνα
Νίκος Ερύμανθος
milmos
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΣαβ Δεκ 24, 2011 9:50 pm

συνάδελφοι,
τώρα που σας ήρθαν τα τέλη του επόμενου χρόνου, σας παρακαλώ πες τε, μου πόσο σας ήρθαν.
Μιλάμε για μελισσοκομικό φορτηγό μέχρι 2,5 τόνους (ωφέλιμο 1300Kg) που το έχει όχι αγρότης αλλά "μη κατ' επάγγελμα αγρότης".
Παίζουν κάποιο ρόλο τα κυβικά, ή είναι standard η τιμή του τέλους?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΤρι Δεκ 27, 2011 6:31 pm

Mercedes 609 τετρατονο μελισσοκομικο 300 ευρω απο 270 που ηταν περυσι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 94

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΤρι Δεκ 27, 2011 11:22 pm

Για 1050 ωφέλιμο είναι 105 ευρώ για επαγγελματικό η αγροτικό
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΤετ Δεκ 28, 2011 8:33 am

Ενδιαφερον αυτα που διαβαζω, (πιο πολυ μου αρεσει που βλεπω τοσο χαμηλα τελη, τωρα πια ουτε στον υπνο μας δεν τα βλεπουμε). Τα 1050 οφελιμο που λες Μαρινα ειναι απο αγροτικο με καροτσα με 2000 κυβικα; Γιατι καλος γραφετε το οφελιμο αλλα νομιζω οτι μετρανε τα κυβικα στα τελη, ή μηπως στα επαγγελματικα μετρα το οφελιμο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΤετ Δεκ 28, 2011 9:29 am

Μαρίνα έγραψε:
Για 1050 ωφέλιμο είναι 105 ευρώ για επαγγελματικό η αγροτικό

Μαρίνα,
η κατοχή επαγγελματικού σημαίνει ότι έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος στη εφορία.
Αντίστοιχα η κατοχή αγροτικού σημαίνει ότι έχεις στην κατοχή σου ή νοικιάζεις χωράφι και δηλώνεις εισοδήματα από αγροτική έργασία.

Εγώ στην εφορία δεν δηλώνω εισοδήματα από 9 μελισσάκια, ούτε σαν επαγγελματίας ούτε σαν αγρότης, αλλά σαν μελισσοκόμος και "μη κατ' επάγγελμα αγρότης".

Προσπαθώ να βγάλω άδεια για μελισσοκομικό ΦΙΧ (μέχρι 1300 ωφέλιμο) βάσει του ΦΕΚ 664/Β/2001, και ακόμα δεν βγάζω άκρη.

Εσύ σε ποιά κατηγορία ανήκεις με το ΦΙΧ που κατέχεις (επαγγελματικό-αγροτικό-μη κατ' επάγγελμα)?





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 94

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΤετ Δεκ 28, 2011 10:56 am

2500 κυβικά 2750 μικτό 1050 ωφέλιμο Αγροτικό-Μελισσοκομικό
105 ευρω τέλη κυκλοφορίας (αυξήθηκαν πέρσι ήταν 88).
Τα ίδια τέλη έχει και ένας φίλος με επαγγελματική άδεια.
Από ότι ξέρω για να βγάλεις άδεια για μελισσοκομικό ΦΙΧ θέλει 100 μελίσσια εκτός αν έχεις και αγροτικά εισοδήματα οπότε το κάνεις και με λιγότερα μελίσσια και στην άδεια φαίνεται Αγροτικό-Μελισσοκομικό
Το ωφέλιμο από ότι ξέρω έχει σχέση με τι ΦΙΧ θέλεις να πάρεις μέχρι 1300 το βγάζεις μόνο με τη φορολογική δήλωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΤετ Δεκ 28, 2011 1:29 pm

το ΦΕΚ που αναφέρω πιο πάνω λέει:
1. για άδεια ΦΙΧ μέχρι 2,5 τόνους - ωφέλιμο 1,3 τόνου μπορεί να πάρει κάθε πρόσωπο που δεν χαρακτηρίζεται κατά "κύριο επάγγελμα αγρότης", εφ' όσον δηλώνει στην εφορία αγροτικό εισόδημα γενικά (περιλαμβάνεται και το μελισσοκομικό εισόδημα κατά με)

2. προσκομίζεις εκκαθαριστικό εφορίας προηγούμενου έτους στο οποίο έχεις δηλώσει εισόδημα γεωργικό.

3. καταβάλλεις ολόκληρη την υπερ δημοσίου εισφροά. Αυτό κατά με σημαίνει ότι το αυτοκίνητο το αγοράζεις χωρίς έκπτωση, όπως συμβαίνει με τους επαγγελματίες και τους αγρότες στους οποίους κάνουν έκπτωση από τα τέλη ταξινόμησης.

4. δεν απαιτείται να είσαι γραμμένος στο μητρώο αγροτών.

Με αυτά λοιπόν κατά νου, απευθύνθηκα στην Διεύθυνση Συγκοινωνιών, αλλά εκεί μάλλον μίλαγα Ρώσικα και για αυτό με κοίταζαν περίεργα.

Θα κοιτάξω να πάω στην Νομαρχία Φθιώτιδας μήπως και μιλάνε εκεί ξένες γλώσσες.

Για τα 100 μελίσσια που λες Μαρίνα δεν βλέπω να λέει τίποτα σχετικό το ΦΕΚ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 94

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΤετ Δεκ 28, 2011 2:50 pm

Αυτά που λέει είναι για τα αγροτικά εισοδήματα αν θέλεις να το βγάλεις αγροτικό αν όμως θέλεις να το βγάλεις και μελισσοκομικό τότε σου ζητάνε να πάς ένα χαρτί από τη διεύθυνση Γεωργίας που να λέει πόσα έχεις αν όμως θέλεις να το βγάλεις μόνο μελισσοκομικό πρέπει να έχεις άπό κάποια μελίσσια και πάνω......ότι θέλει 100 εμένα τυχαία μου το είπε ένας υπάλληλος του ΣΔΟΕ σε ένα μπλόκο που με σταμάτησαν δεν είναι και σίγουρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΤετ Δεκ 28, 2011 4:03 pm

Τα 100 μελισσια ειναι για αυτοκινητα απο 1300 οφελιμο και πανω, εμ λογικο πως θα μεταφερεις τοσα μελισσια με το αγροτικο. Και οπωτε μιλαμε οτι οδηγειτε με επαγγελματικο διπλωμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NIKOS79
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΤετ Δεκ 28, 2011 5:19 pm

χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους. μηπως γνωριζει καποιος να μου απαντησει αν με το επαγγελματικο αυτοκινητο μπορω να μεταφερω τα μελισσια μου. ειμαι επαγγελματιας και εχω 20 μελισσια. μπορει να γινει αλαγη της αδειας πχ επαγγελματικο-μελισσοκομικο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΤετ Δεκ 28, 2011 11:21 pm

NIKOS79 έγραψε:
χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους. μηπως γνωριζει καποιος να μου απαντησει αν με το επαγγελματικο αυτοκινητο μπορω να μεταφερω τα μελισσια μου. ειμαι επαγγελματιας και εχω 20 μελισσια. μπορει να γινει αλαγη της αδειας πχ επαγγελματικο-μελισσοκομικο?

Ναι γινετε....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΠεμ Δεκ 29, 2011 8:05 am

Μιας και ρωταμε τα παντα εδω μεσα, μηπως γνωριζετε αν γινεται να αγορασω ενα αυτοκινητο με καροτσα, ενα Navara ας πουμε, που πολλοι το εχουν αγορασει ως κανονικο αυτοκινητο και να το περασω - μετατρεψω σε μελισσοκομικο; Το λεω γιατι μετα την πλακα που επαθαν ολοι με τα τελη των ανω 2000 κυβικα, τα δινουν τσαμπα τα αμαξια αυτα. Ευχαριστω και χρονια πολλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΠεμ Ιαν 05, 2012 11:29 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
eldorado
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
eldorado


Αριθμός μηνυμάτων : 28

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΠαρ Ιαν 06, 2012 10:15 pm

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!
Για να βγάλετε άδεια για μελισσοκομικό αυτοκίνητο (κλασικό αγροτικό με 1300 κιλά ωφέλιμο) θα χρειαστείτε 30 μελίσσια δηλωμένα τόσο στο μελισσοκομικό βιβλιάριο όσο και στην εφορία (να φαίνονται στο Ε1). Έχοντας το μελ.βιβλιάριο, το Ε1 και μια βεβαίωση από τον τοπικό μελισσοκομικό σύλλογο απευθύνεστε στο Μηχανολογικό για την άδεια. Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΣαβ Ιαν 07, 2012 11:51 am

eldorado

Αυτό που γράφεις για τα 30 μελίσσια από πού το συνάγεις?
Πού το έχεις διαβάσει?

Σε ρωτάω γιατί στο ΦΕΚ 664/Β/2001 δεν αναφέρει τίποτα για αριθμό κυψελών.
Ούτε για μελισσοκομικό βιβλιάριο μιλάει.
Ζητά μόνο την δήλωση Ε1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΣαβ Ιαν 07, 2012 11:59 am

Για τον αριθμο δεν εχω δει και εγω κατι αλλα και αν δεν εχεις Ε1 θα πρεπει να
εχεις βεβαιωση απο το Μητρωο αγροτων και αγροτικων εκμεταλευσεων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
eldorado
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
eldorado


Αριθμός μηνυμάτων : 28

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΣαβ Ιαν 14, 2012 3:48 am

Φίλε milmo καλημέρα!
Συγνώμη για την αργοπορία της απάντησης μου, αλλά είχα κάποια τρεξίματα!
Τώρα όσο για τα 30 μελίσσια που αναφέρω στην παράθεσή μου, αυτό ακριβώς
μου απάντησαν από την ομοσπονδία μελισσοκομικών συλλόγων Ελλάδος.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
E-mail: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 94

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΣαβ Ιαν 14, 2012 2:30 pm

Ένας γνωστός μου που πήρε αγροτικό πήγε στις 10/1/2012 να βγάλει άδεια στο Μηχανολογικό και του είπαν ότι αν το θέλει μόνο Μελισσοκομικό πρέπει να έχει 100 μελίσσια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
eldorado
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
eldorado


Αριθμός μηνυμάτων : 28

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 5:20 am

Μαρίνα
δεν έχω βγάλει μελισσοκομικό, αλλά πιστεύω πως η ομοσπονδία δεν λέει
μπαρούφες!
έχω παραθέσει
το mail της Ο.Μ.Σ.Ε. από όπου θα σου απαντήσουν αν τελικά θες 30 ή 100 ?
Τι να πω…άλλη
μια προχειρότητα των υπηρεσιών?
για ψάξτο
λίγο και ενιμέρωσέμας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 94

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 2:42 pm

Αν διαβάσεις το νόμο που παραθέτει η Ο.Μ.Σ.Ε. ΚΥΑ32508/2512/2001 θα δεις ότι δεν αναφέρει αριθμό κυψελών αλλά λέει μόνο για γεωργικά εισοδήματα.
Σε όσες περιπτώσεις ξέρω η μόνη περίπτωση να βγάλεις άδεια με λιγότερα από 100 είναι να έχεις και κάποιο αγροτικό εισόδημα και να βγάλεις άδεια για ΑΓΡΟΤΙΚΟ-ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΟ.
Οταν έβγαλα τη δική μου αυτό έγινε δέχτηκαν το εκκαθαριστικό για τα αγροτικά αλλά μου ζήτησαν και ένα χαρτί από τη Γεωργική Υπηρεσία που να λέει πόσες κυψέλες έχω και έτσι έβγαλα μικτή άδεια. Σε ένα μπλόκο της ΣΔΟΕ τυχαία μου είπαν ότι αν το έβγαζα μόνο μελισσοκομικό ήθελα 100 και τώρα κάποιος φίλος που δεν φτάνει τα 100 αν δεν είχε χωράφια δεν θα έβγαζε άδεια.
Εγώ αυτά ξέρω τώρα αν κάθε μηχανολογικό κάνει τα δικά του δεν ξέρω και δεν νομίζω γιατί αυτά που περιγράφω η δική μου άδεια, η ΣΔΟΕ και ο γνωστός μου έγιναν σε τρείς διαφορετικούς νομούς.
Ας μας πεί και κάποιος άλλος με πόσες κυψέλες έβγαλε άδεια;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 10:06 pm

Μαρίνα

Και πόσο αγροτικό εισόδημα δηλώνεις στο Ε1?
Έχεις δικό σου κτήμα ή ενοικιάζομενο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 94

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 11:36 pm

Εγώ έχω δικό μου κτήμα αλλά μπορείς και με ενοικιαζόμενο.
Δεν θυμάμαι πόσα είχα δηλώσει αλλα δεν το κοίταξε και κανένας αυτό που
θέλαν ήταν να φαίνεται εισόδημα από αγροτικά επαγγέλματα, κάτι που πρέπει να συνεχίζεται για να δικαιολογείς στην εφορία τη διατήρηση επαγγελματικού αυτοκινήτου.
Δεν ξέρω μόνο αν τώρα έχει αλλάξει κάτι γιατί από το 2011 όλοι οι αγρότες υποχρεώθηκαν να κάνουν δήλωση στο ολοκληρωμένο και δημιουργήθηκε νέο μητρώο αγροτών γιατί στο γνωστό μου ζήτησαν και αυτό.
Μόνο με ερώτηση σε ένα μηχανολογικό τμήμα θα βγάλεις άκρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΔευ Ιαν 16, 2012 9:17 am

συνάδελφοι κοιτάξτε τιμ ου απάντησε σχετικά με το θέμα η ΟΜΣΕ

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΟ ΦΟΡΤΗΓΟ


ΑΓΡΟΤΙΚΟ (ωφέλιμο 1,3 τόνοι ή μικτό 2,5 τόνοι)

- 30 μέλισσες και άνω
- Δηλωμένες στο Μελισσοκομικό Βιβλιάριο
- και στο έντυπο Ε1 της φορολογικής δήλωσης
- Βεβαίωση συλλόγου

όπως βλέπετε μιλάει για ΑΓΡΟΤΙΚΟ αυτοκίνητο, που αυτό με την σειρά του φαντάζομαι ότι απαλάσσεται από τα υψηλά τέλη κυκλοφορίας που επιβαρύνουν τα ΙΧ αυτοκίνητα και ίσως όταν το αγοράσεις πληρώνεις και την μειωμένη εισφορά όπως πληρώνουν οι κανονικοί αγρότες.

Με αυτή την απάντηση μου έστειλαν και συνημμένα την ΚΥΑ 32508/2512/2001 που αναφέρεται σε ταξινόμηση ΦΙΧ σε "ΜΗ ΚΑΤ' ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ-ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟΥΣ".
Αυτη η ΚΥΑ δεν θέτει όριο τις 30 κυψέλες (κατά συνέπεια και 1 κυψέλη να έχεις εγώ καταλαβαίνω ότι μπορείς).
Ζητά μόνο δήλωση μελισσοκομικού εισοδήματος στο Ε1.
Ούτε βεβαίωση συλλόγου ζητά, ούτε μελισσοκομικό βιβλιάριο.
Αναφέρει όμως ρητά ότι ο αγοραστής πληρώνει όλη την εισφορά κατά την ταξινόμηση.
Άρα δεν θα έχει την καλύτερη τιμή αγοράς όπως έχει ένας αγρότης.
Δεν ξέρω αν και τα τέλη κυκλοφορίας είναι αντίστοιχα με εκείνα ενός καθαρόαιμου αγροτικού αυτοκινήτου ή είναι τα ίδια με αυτά που έχει ένα ΙΧ αυτοκίνητο.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΤρι Ιαν 17, 2012 2:17 pm

σήμερα ας γράψω και την συνέχεια, για όσου ςενδιαφέρονται...

1. πήγα στην Ford και τους είπα ότι δηλώνω στο Ε1 εισόδημα από μελίσσια (δεν είπα πόσο και πόσες κυψέλες). Θέλω να αγοράσω ένα αυτοκίνητο κλούβα (μέχρι 1300 κιλά ωφέλιμο) για να μεταφέρω τις κυψέλες μου. Τους είπα ότι το κύριο επάγγελμα μου δεν εχει καμία σχέση με αγροτιά, ούτε με κάποιο επάγγελμα που από τον νόμο δικαιούνται να αγοράσουν τέτοιο αυτοκίνητο. Μπορώ?

Ο κλασσικός πωλητής (βασικά ο άνθρωπος ασχολείται με ΙΧ αυτοκίνητα), δεν ήξερε να μου πει, και μου είπε ότι θα ρωτήσει τον διεκπεραιωτή (αυτός που πηγαίνει στο Υπουργείο μεταφορών και βγάζει τους αριθμούς) και θα μου πει.

2. Μου τηλεφωνεί λοιπόν και μου λέει, θέλω να μου φέρεις εκκαθαριστικό εφορίας ότι δηλώνεις μελισσοκομικό εισόδημα και θα σου βγάλω τέτοιο αυτοκίνητο. Τον ρώτησα αν τον ενδιαφέρει το ύψος του εισοδήματος και μου απάντησε αρνητικά. Τον ρώτησα τι τέλος κυκλοφορίας θα πληρώνω αν το αυτοκίνητο είναι 2.000cc?
Μου απάντησε ότι θα πληρώνω όσο πληρώνει και ένας αγρότης, δηλαδή 110 ευρω και όχι όσο πληρώνει ένας ιδιώτης 1.000 ευρω.

Επειδή δεν μου ζήτησε ούτε Μελισσοκομικό βιβλιάριο, ούτε με ρώτησε πόσες κυψέλες έχω, έχω μια υποψία.
Είναι τελικά τόσο εύκολο ή στον δρόμο θα μου ζητήσουν και άλλα πράγματα όπως "τόσο" αριθμό κυψελών, μελισσοκομικό βιβλιάριο που να φαίνεται ο αριθμός τους, χαρτί από σύλλογο, μητρώο αγροτικών εκμεταλλεύσεων κτλ?

Υπάρχει περίπτωση από κάποιον άλλον να γίνει η ίδια κρούση και σε άλλη αντιπροσωπεία να δούμε αν τα απαραίτητα είναι αυτά που είπαν και εμένα?

Άλλοι συνάδελφοι εδώ μέσα ανέφεραν ότι τους ζήτησαν 30 κυψέλες.

ευχαριστώ για όσους ενδιαφερθούν για το θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου   τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου Icon_minitimeΤρι Ιαν 17, 2012 3:06 pm

Κατ' αρχην ευχαριστουμε που μας ενημερωνεις αναλυτικα τι κανεις. Τωρα οσον αφορα τα δικαιολογητικα τι περιμενες; στην Ελλαδα εισαι ο καθενας οχι μονο λεει οτι θελει αλλα και κανει. Και εξηγουμε, απο δικες μου ερευνες (οχι επισημες) αλλα και αυτα που μας ειχαν πει στο ΙΓΕ εβγαλα το συμπερασμα οτι τα πραγματα ειναι λιγο θολα και νεφελωδης. Υπαρχει λοιπον περιπτωση στην.... δικη σου περιπτωση να τα εχει βρει ο πωλητης με αυτους που βγαζουν τις αδειες και να μην ζηταν πολλα πραγματα, υπαρχει και η αλλη περιπτωση, λιγο απιθανη μου φαινεται, να το κανουν για να σε μπλεξουν να γλυκαθεις και να σου πουν, φιλε εχουμε και μια κλουβιτσα με 1600 κυβικα, κανει και αυτη την δουλεια της χωρις να βγαλεις επαγγελματικο. Αρα πισυτεω, οτι αναλογα που θα πας για να βγαλεις την αδεια θα σου ζητησουν και αλλα χαρτια, οποτε πηγαινε να ζητησεις να βγαλεις την αδεια κατευθειαν και εκει θα σου πουν τι χρειαζεται.
Υ.Γ. Γιατι κλουβα; νομιζω οτι δεν βολευει να βαζεις ζωντανα μελισσια εκει μεσα, ιδιαιτερα το καλοκαιρι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
τέλη κυκλοφορίας μελισσοκομικού αυτοκινήτου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Τύπος μελισσοκομικού αυτοκινήτου...
» Μεταβίβαση επαγγελματικού αυτοκινήτου
» Δημιουργία Μελισσοκομικού Εργαστηρίου
» άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη
» καθαρισμοσ μελισσοκομικου εξοπλισμου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Νομοθεσία - Επιδοτήσεις-
Μετάβαση σε: