Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Καιρός και Μέλισσες .

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Καιρός και Μέλισσες .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καιρός και Μέλισσες .    Καιρός και Μέλισσες .  Icon_minitimeΔευ Δεκ 19, 2011 1:39 pm

Καλημέρα παιδιά . Καλές Γιορτές ελπίζω να έχουμε την ευκαιρία να πούμε αργότερα οπότε το αφήνω αυτό το θέμα για αργότερα. Δημοσιεύω αυτό το μήνυμα για να ακούσω τις απόψεις των παλαιότερων στο θέμα που με απασχολεί και δεν είναι άλλο από τον καιρό. Βρέχει 3 μέρες τώρα εδώ που βρίσκομαι και οι προβλέψεις είναι για 2 ακόμα μέρες. Τα μελισσάκια μου έχουν τροφή αλλά θα ήθελα να μου πείτε για την συμπεριφορά τους αυτές τις μέρες που πιθανόν δεν μπορούν να βγούν έξω αλλά αν θα μπορούσα να κάνω κάτι για να τα βοηθήσω. Επίσης υπάρχει κάποιος κίνδυνος ασθένειας από παρατεταμένη παραμονή στην κυψέλη ????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Καιρός και Μέλισσες .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καιρός και Μέλισσες .    Καιρός και Μέλισσες .  Icon_minitimeΔευ Δεκ 19, 2011 3:30 pm

βασικά όταν ο καιρός είναι βροχερός ή γενικά άστατος τα μελίσσια είναι νευρικά, οπότε καλό θα είναι να μη τα πειράζουμε.

ένα άλλο επακόλουθο είναι, ότι δεν θα μπορούν να βγουν έξω να αφοδεύσουν. Μέσα στην κυψέλη αφοδεύει μόνο η βασίλισσα.
αυτό αν συνεχιστεί για πάρα πολλές μέρες θα είναι πρόβλημα, αλλά δεν νομίζω να μη βρουν ούτε μια μέρα καλή, να βγουν έξω, οπότε και εδώ δεν έχεις πρόβλημα.

όσον αφορά το επόμενο που ρωτάς, σίγουρα δεν είναι καλό να μένουν μέσα, δεν είναι καλό να υπάρχει μόνιμη υγρασία, αλλά και αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα.
δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα.

η υγρασία γενικά είναι πρόβλημα (που μπορεί με κάποιες προϋποθέσεις να φέρει ασθένεια), ενώ το κρύο δεν είναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Καιρός και Μέλισσες .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καιρός και Μέλισσες .    Καιρός και Μέλισσες .  Icon_minitimeΔευ Δεκ 19, 2011 5:00 pm

Ευχαριστώ milmos για τις συμβουλές σου. Είμαι νέος μελισσοκόμος και όπως καταλαβαίνεις είναι πράγματα που αντιμετωπίζω για πρώτη φορά οπότε καταλαβαίνεις την ανησυχία μου. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και σου εύχομαι Καλές Γιορτές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Καιρός και Μέλισσες .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καιρός και Μέλισσες .    Καιρός και Μέλισσες .  Icon_minitimeΔευ Δεκ 19, 2011 9:29 pm


Αγγελή μην ανησυχείς.

Ξέρω την ανασφάλεια που νοιώθεις επειδή είναι πρωτόγνωρα όλα.
Και εγώ μία απο τα ίδια είμαι.

Αλλά όταν μπαίνω σε τέτοιες φάσεις απαντώ στον εαυτό μου :

Τι έχουμε; Χειμώνα - Βροχή - Υγρασία - Κλεισούρα

Τι έχω κάνει;
Είναι προστατευμένες απο τον αέρα (σωστός προσανατολισμός, νοτιοανατολικά η είσοδος)
Είναι πάνω σε πλαστικές βάσεις για να μην παίρνουν και την υγρασία της γής, σε ύψος πάνω απο 20 cm
Έχουν κλίση -γέρνουν- προς την είσοδο, ώστε να φεύγουν τα νερά που πιθανώς να μπαίνουν μέσα.
Είναι οι αεραγωγοί στα καπάκια ανοιχτοί και καθαροί για να κυκλοφορεί ο αέρας και να διώχνει την υγρασία.
Έχουν τροφές αρκετές (ζυμάρι)πάνω απο τα πλαίσια -με το άνοιγμα της σακούλας προς τις μέλισσες και όχι προς το καπάκι, και μάλιστα πάνω ακριβώς απο την μελισσόσφαιρα,
Έχω βάλει πάνω απο την κυψέλη ένα φελιζόλ, και μία πέτρα για τυχόν δυνατούς ανέμους.
Έχω αφήσει μέσα πλαίσια με μέλι και γύρη (΄πρώτη τους επιλογή)
Είναι σωστά τοποθετημένα τα πλαίσια μέσα στην κυψέλη -τροφές στα άκρα γόνος στο κέντρο-
Δεν έχω αφήσει άδεια πλαίσια μέσα έτσι ώστε να είναι σφικτό το μελίσσι μου.
Έχω καθαρίσει τα χορτάρια μπροστά στην είσοδο τους

Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο.
Αυτές ξέρουν καλύτερα απο κάθε άλλον τι θα κάνουν. Μην ξεχνάς ότι οι χειμωνιάτικες μέλισσες να είναι πιο ανθεκτικές και έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής απο τις καλοκαιρινές. Τυχαίο;;;
Αν υπολογίζανε να επιβιώνανε μέσα απο τις παρεμβάσεις του ανθρώπου, άστα να πάνε. Θα είχε εξαφανιστεί το είδος.

Άλλωστε στην Ελλάδα είμαστε.
Και ο Θεός του Καιρού είναι πολύ καλόβολος με τα πλάσματα που κατοικούν σ΄αυτόν τον ευλογημένο τόπο.
Δεν έχουμε τρελλά κρύα, ή τουλάχιστον όχι για μεγάλο διάστημα

Εσείς οι Βόριοι μην ακούτε Δεν μιλάω για εσάς.


Σκέψου και το άλλο.
Αν δεν βρέξει και δεν κάνει κρύο, τι θα βρούν οι καημένες στο τέλος του χειμώνα να φάνε;;; Ούτε λουλούδια, ούτε νέκταρ, ούτε γύρη.

Ξεκουράσου λοιπόν, και Καλές Γιορτές να έχεις εσύ , η οικογένειά σου και οι μελισσούλες σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Καιρός και Μέλισσες .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καιρός και Μέλισσες .    Καιρός και Μέλισσες .  Icon_minitimeΤρι Δεκ 20, 2011 1:14 am

NINAS έγραψε:

Αγγελή μην ανησυχείς.

Ξέρω την ανασφάλεια που νοιώθεις επειδή είναι πρωτόγνωρα όλα.
Και εγώ μία απο τα ίδια είμαι.

Αλλά όταν μπαίνω σε τέτοιες φάσεις απαντώ στον εαυτό μου :

Τι έχουμε; Χειμώνα - Βροχή - Υγρασία - Κλεισούρα

Τι έχω κάνει;
Είναι προστατευμένες απο τον αέρα (σωστός προσανατολισμός, νοτιοανατολικά η είσοδος)
Είναι πάνω σε πλαστικές βάσεις για να μην παίρνουν και την υγρασία της γής, σε ύψος πάνω απο 20 cm
Έχουν κλίση -γέρνουν- προς την είσοδο, ώστε να φεύγουν τα νερά που πιθανώς να μπαίνουν μέσα.
Είναι οι αεραγωγοί στα καπάκια ανοιχτοί και καθαροί για να κυκλοφορεί ο αέρας και να διώχνει την υγρασία.
Έχουν τροφές αρκετές (ζυμάρι)πάνω απο τα πλαίσια -με το άνοιγμα της σακούλας προς τις μέλισσες και όχι προς το καπάκι, και μάλιστα πάνω ακριβώς απο την μελισσόσφαιρα,
Έχω βάλει πάνω απο την κυψέλη ένα φελιζόλ, και μία πέτρα για τυχόν δυνατούς ανέμους.
Έχω αφήσει μέσα πλαίσια με μέλι και γύρη (΄πρώτη τους επιλογή)
Είναι σωστά τοποθετημένα τα πλαίσια μέσα στην κυψέλη -τροφές στα άκρα γόνος στο κέντρο-
Δεν έχω αφήσει άδεια πλαίσια μέσα έτσι ώστε να είναι σφικτό το μελίσσι μου.
Έχω καθαρίσει τα χορτάρια μπροστά στην είσοδο τους

Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο.
Αυτές ξέρουν καλύτερα απο κάθε άλλον τι θα κάνουν. Μην ξεχνάς ότι οι χειμωνιάτικες μέλισσες να είναι πιο ανθεκτικές και έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής απο τις καλοκαιρινές. Τυχαίο;;;
Αν υπολογίζανε να επιβιώνανε μέσα απο τις παρεμβάσεις του ανθρώπου, άστα να πάνε. Θα είχε εξαφανιστεί το είδος.

Άλλωστε στην Ελλάδα είμαστε.
Και ο Θεός του Καιρού είναι πολύ καλόβολος με τα πλάσματα που κατοικούν σ΄αυτόν τον ευλογημένο τόπο.
Δεν έχουμε τρελλά κρύα, ή τουλάχιστον όχι για μεγάλο διάστημα

Εσείς οι Βόριοι μην ακούτε Δεν μιλάω για εσάς.


Σκέψου και το άλλο.
Αν δεν βρέξει και δεν κάνει κρύο, τι θα βρούν οι καημένες στο τέλος του χειμώνα να φάνε;;; Ούτε λουλούδια, ούτε νέκταρ, ούτε γύρη.

Ξεκουράσου λοιπόν, και Καλές Γιορτές να έχεις εσύ , η οικογένειά σου και οι μελισσούλες σου

Σωστα. Αυτη η περιοδος ειναι περιοδος συντηρησης υλικου και οργανωσης της σεζον που ερχεται. Αν εχεις κανει σωστη προετοιμασια (σφιξιμο σμηνους, τροφες και οσο γινεται προφυλαξη απο εντονα καιρικα φαινομενα) μην ανησυχεις για τιποτα.
Αν ανησυχουμε εμεις που οι μελισσουλες μας κλεινονται για 10-15 μερες το πολυ τι να πουν και αυτοι που εχουν κλειστει οι μελισσες μεσα εδω κι ενα μηνα και θα ξεμυτισουν τον καινουριο χρονο; Και απωλειες να υπαρχουν ειναι και αυτες στο προγραμμα. Μη νομιζεις οτι ειναι αποκλειστικα δικο σου λαθος.
κι εγω νεος στο αθλημα και ψαχνομαι ακομα αλλα τωρα ειναι περιοδος αναμονης. Ελεγχος μονο με καλο καιρο και αυτο μονο για τροφες. φροντισε αυτη την περιοδο να εχουν αρκετα "μελομακαρονα" οπως κι εσυ αλλωστε και οτι ειναι να γινει θα γινει.
Καλες γιορτες με υγεια για ολους εμας και τα μελισσακια μας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Καιρός και Μέλισσες .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καιρός και Μέλισσες .    Καιρός και Μέλισσες .  Icon_minitimeΤρι Δεκ 20, 2011 10:02 am

Ninas kai Myrtos ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας. Αυτά που με συμβουλεύεται τα έχω κάνει οπότε θεωρώ ότι τώρα δεν έχω τίποτα αλλά από το να περιμένω με την ευχή ότι όλα θα πάνε καλά . Εύχομαι και σε εσάς καλή τύχη . Επίσης θα ήθελα να σας ευχηθώ καλές γιορτές και πάνω από όλα υγεία που θεωρώ ότι είναι το σημαντικότερο αυτή τη στιγμή που περνάμε και που οι πολιτικοί μας πάνε να μας πεθάνουν γιατί χωρίς υγεία δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τις καταστάσεις που έχουν δημιουργηθεί. Καλές γιορτές λοιπόν και ευτυχισμένο το καινούργιο έτος για εσάς την οικογένεια σας αλλά και όλους τους αγαπημένους σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καιρός και Μέλισσες .
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Καιρός και μελισσοκομικοί χειρισμοί
» 1η εβδομαδα του Φλεβαρη !! Υπεροχος καιρος ......
» Καιρος για ... κηρηθρες
» Καταλληλότερος καιρός για παραφυάδες
» Νεκρές μέλισσες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: