Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα!

Πήγαινε κάτω 
+8
melisaki7
lingistis
varsamis
MILIBEE
stevebee06
Αποστολος Β.
giota
anemeli
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
anemeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα!   Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Icon_minitimeΤετ Οκτ 26, 2011 2:24 pm

Γεια σας και καλώς σας βρήκα! Χαίρομαι πολύ που υπάρχει ένα φόρουμ για τους φίλους της μέλισσας και τους επίδοξους μελισσοκόμους όπως εγώ.
Εδώ και αρκετό καιρό γυροφέρνει στο μυαλό μου η μελισσοκομία ως χόμπυ και επιτέλους αποφάσισα να ασχοληθώ με αυτό. Προς το παρόν δεν έχω στην κατοχή μου κυψέλες αλλά σκοπεύω να αποκτήσω 2 την άνοιξη που μας έρχεται. Θα τις τοποθετήσω σε ένα οικόπεδο δίπλα στο σπίτι των γονιών μου και φυσικά θα είναι αυτή η μόνιμη κατοικία τους. Ως ανίδεη δεν ξέρω και πολλά πράγματα και ψάχνομαι τόσο για την απόκτηση θεωρητικής γνώσης όσο και για πιο πρακτικά θέματα όμως την αγορά του απαραίτητου εξοπλισμού και των σμηνών. Όποια βοήθεια από το φόρουμ θα είναι ιδιαιτέρως ευπρόσδεκτη μην πω και επιβεβλημένη μήπως και βγάλω άκρη από όλα όσα έχω διαβάσει.
Δυστυχώς δεν έχω κάποιον γνωστό που ασχολείται με τις μέλισσες για να ρωτήσω ή και να «θητεύσω» κοντά του για να μάθω τα βασικά. Έχω όμως το γονίδιο και ελπίζω να λειτουργήσει καθώς ο παππούς μου ήταν για χρόνια μελισσοκόμος. Δυστυχώς (και πάλι) τον χάσαμε αρκετά χρόνια πριν και δεν κατάφερα να μάθω τίποτα από αυτόν. Τότε ήμουν σε μία ηλικία που με ενδιέφεραν άλλα πράγματα οπότε πουλήθηκαν όλα τόσο τα μελίσσια του όσο και ο εξοπλισμός. Η μεγαλύτερη όμως απώλεια ήταν η πείρα που χάθηκε και οι συμβουλές και η τέχνη! Μακάρι πριν 20+ χρόνια να ενδιαφερόμουν και να μου έμενε και κάτι παραπάνω από απλές μνήμες.. έχω μνήμες από τρύγους, επιθεωρήσεις, καπνίσματα, τάισμα με ζαχαρόνερο κλπ με την γλυκιά μυρωδιά του μελιού και του κεριού και τον παππού χωρίς καμία προστασία (όπως και εγώ δίπλα του παιδάκι) ανάμεσα στις κυψέλες να κάνει την δουλειά του και εγώ να τον χαζεύω.
Ελπίζω να τα καταφέρω και να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις των μελισσών με σκοπό απλά και μόνο να πάρω το μέλι της χρονιάς και φυσικά να μην τις πεθάνω από την άγνοιά μου!
Σας ευχαριστώ για το βήμα καθώς και για μελλοντικές σας συμβουλές.

Αθηνά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα!   Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Icon_minitimeΤετ Οκτ 26, 2011 2:33 pm

Καλως ηρθες Αθηνα cheers
Θεωρώ ότι εισαι πολυ τυχερή που έχεις παρει τέτοια προίκα απο τον παππου σου, έστω κ σε επιπεδο αναμνυσεων. flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anemeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα!   Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Icon_minitimeΤετ Οκτ 26, 2011 2:45 pm

Ευχαριστώ πολύ Γιώτα!
Όσον αφορά τις αναμνήσεις ναι είμαι τυχερή αλλά οι αναμνήσεις δεν αρκούν.. ελπίζω ο παππούς από κει που είναι, αν με βλέπει, να μην ρίχνει το γέλιο της αρκούδας ή χειρότερα να μην ρίχνει καντήλια με τα καμώματά μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα!   Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Icon_minitimeΤετ Οκτ 26, 2011 2:54 pm

Καλως ηρθες στο πιο γλυκο κολλημα του κοσμου. Το μελισσοκολημα. σε λιγο καιρο θα βγουν καποια σεμιναρια για μελισσοκομια στο Α.Π.Θ. και στο Ε.ΘΙ.Α.ΓΕ. στον αγιο μαμα. Ειναι για αρχαριους και θα σε βοηθησουν αν εχεις την δυνατοτητα να τα παρακολουθησεις, για μια "σωστη" αρχη. Και δω μεσα ομως θα βρεις ανθρωπους που μπορουν να σε βοηθησουν και με τις γνωσεις τους αλλα και απο κοντα αν χρειαστει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anemeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα!   Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Icon_minitimeΤετ Οκτ 26, 2011 3:05 pm

Ευχαριστώ Απόστολε για το καλωσόρισμα!
Ξέχασα να το αναφέρω αλλά ήδη έχω παρακολουθήσει ένα σεμινάριο του ΑΠΘ για αρχαρίους που έγινε αρχές του μήνα. Το βρήκα ιδιαίτερα χρήσιμο αλλά ένα σεμινάριο δεν είναι ποτέ αρκετό!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stevebee06
Μέλος
Μέλος
stevebee06


Αριθμός μηνυμάτων : 129

Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα!   Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Icon_minitimeΤετ Οκτ 26, 2011 4:13 pm

Kαλωσόρισες στην παρέα και σου εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις τα μελισσάκια σου. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με 4-5 για να μπορέσεις να αποκτήσεις γρήγορα πιο πολλές εμπειρίες, αλλά και αν κάνεις και κάποιο λάθος και χαθεί ένα μελίσσι ( πολύ εύκολο και πολύ πιθανό στην αρχή) μην μείνεις στο άσσο. Επίσης στην Αθήνα γίνετε ένα σεμινάριο που διαρκεί περίπου τρεις μήνες και μαθαίνεις αρκετά, ίσως υπάρχει και κάποιο παρόμοιο στην Θεσσαλονίκη.
Τις ποιο "γλυκές ευχές μου" για την συνέχεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα!   Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Icon_minitimeΠαρ Οκτ 28, 2011 1:23 pm

Καλως ηρθες Αθηνα ,καλη αρχη cheers
Γινομαστε ολο και περισσοτερες οι μελισσοφιλες eklisa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα!   Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Icon_minitimeΠαρ Οκτ 28, 2011 5:47 pm

Kαλως ηρθες στην παρεα μας!
Ο παππους απο κει ψηλα σιγουρα θα καμαρωνει για την εγγονη του ! sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα!   Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Icon_minitimeΠαρ Οκτ 28, 2011 5:57 pm

Καλώς ήρθες Αθηνά στην παρέα του Melissologia H.B.F. sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melisaki7
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melisaki7


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα!   Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Icon_minitimeΠαρ Οκτ 28, 2011 6:03 pm

πληροφορίες για τα σεμινάρια που μπορούμε να μάθουμε αδερφέ μιας και το έθεσες το θέμα...ενδιαφέρον... melissologia H.B.F.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα!   Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Icon_minitimeΠαρ Οκτ 28, 2011 8:19 pm

για τα σεμινάρια στην Αθήνα Ι.Γ.Ε.gr

Τώρα πια τον Φλεβάρη (Εγγραφες 01-2) νάμαστε καλά μέχρι τότε....

Εχει στοιχεία στις δημοσιεύσεις του φόρουμ.
Δεν θυμάμαι τις σελίδες. Ψάξτο λίγο, ή αν κάποιος μπορεί να το βρεί να σου το δώσει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα!   Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Icon_minitimeΣαβ Οκτ 29, 2011 11:26 am

Γεια σου Αθηνά!!! Καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή επιτυχία!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα!   Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Icon_minitimeΚυρ Οκτ 30, 2011 12:02 am

Καλοσήρθες...
Το Α.Π.Θ. και το Ε.ΘΙ.Α.ΓΕ. ειναι για αρχαριους ότι καλύτερο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα!   Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Icon_minitimeΚυρ Οκτ 30, 2011 11:26 pm

Καλοσηρθες Αθηνα στην παρεα μας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anemeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα!   Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα! Icon_minitimeΔευ Οκτ 31, 2011 5:19 pm

Σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα και τα καλά σας λόγια!
stevebee06 λόγω του ότι σκοπεύω να τοποθετήσω τις κυψέλες σε περιοχή με κατοικημένα σπίτια, δεν θέλω να πάρω πολλά μελίσσια από φόβο μήπως ενοχλήσουν τους γείτονες. Στην περιοχή υπάρχουν σπίτια με μεγάλους σχετικά κήπους και αρκετά άδεια οικόπεδα στα ενδιάμεσα.
Στο οικόπεδο που θα τα βάλω σκέφτομαι να φτιάξω έναν μικρό εσωτερικό περίβολο με ψηλό, αδιαπέραστο για τις μέλισσες φράχτη τόσο για να αναγκάζονται να πετούν ψηλά όσο και για να μην φαίνονται με μία πρώτη ματιά. Όσο και να πεις, λιγότερο στόχο θα δίνω με 2 κυψέλες εντέχνως καμουφλαρισμένες από ότι με περισσότερες και ελπίζω να υπάρχει η μικρότερη δυνατή όχληση στους γείτονες.
Αν όλα πάνε καλά, ίσως στη συνέχεια αποκτήσω περισσότερες!
Όλα αυτά φυσικά είναι σκέψεις και σχέδια που αν είμαστε καλά μέχρι την άνοιξη ίσως και να πραγματοποιηθούν! Προς το παρόν είμαι στη φάση διαβάσματος και ψαξίματος για εξοπλισμό όπως κυψέλες και όλα τα παρελκόμενα εργαλεία και από ότι βλέπω το σπορ είναι αρκετά ακριβό αν θες να τα αποκτήσεις όλα από την αρχή.
Ευτυχώς υπάρχει αρκετό υλικό στο ιντερνετ από καταστήματα. Αυτό που δεν έχω βρει ακόμη είναι από πού και πως προμηθευόμαστε τα μελίσσια..γιατί όπως είπα δεν έχω κανένα γνωστό που να ασχολείται με το άθλημα. Όποιος θέλει να βοηθήσει θα το εκτιμήσω δεόντως!
Επίσης να σας προειδοποιήσω ότι σε κάποια φάση θα έχω δεκάδες ερωτήματα όσον αφορά τον εξοπλισμό και το τι είναι καλύτερο και τι όχι. Αλλά όλα αυτά θα έρθουν στην πορεία!
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νέο μέλος στην μελισσοπαρέα!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» καλησπέρα στη μελισσοπαρέα
» ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ
» τζίντζερ - Καλωσόρισα στην μελισσοπαρέα!!
» Καλημέρα και καλώς να με δεχτείτε στην μελισσοπαρέα σας
» Καλησπερα στην ομορφη και μεγάλη μελισσοπαρέα !

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: