Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 καλώς σας βρήκα

Πήγαινε κάτω 
+4
ayla
vaso9
MILIBEE
μελισσακιας
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
μελισσακιας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

καλώς σας βρήκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: καλώς σας βρήκα   καλώς σας βρήκα Icon_minitimeΤρι Οκτ 25, 2011 7:36 pm

γεια σας και από μένα,
η πρώτη μου (θεωρητική) επαφή ήταν πριν από λίγα χρόνια οταν κάποιος μου περιέγραψε την κοινωνία των μελισσών. το μικρόβιο είχε μπει. το τελευταίο εξάμηνο το πήρα λίγο πιο ζεστά διαβάζοντας στο διαδίκτυο και σε blog. και ενώ σκεφτομουνα από Μάρτιο να αποκτήσω κάνα δυο μελισσακια, εντελώς απροσδόκητα, πριν από ένα μηνα μου έκαναν δώρο ένα μελίσσι(με το κουτί του) king .
ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ! αλλά σε αυτό που θα σταθώ για την ώρα είναι τα απίστευτα συναισθήματα που ένιωσα κατά την πρώτη επαφή μου-επιθεωρηση και ιδίως από τον ήχο που ακούς ανοίγοντας το καπάκι melissologia H.B.F.
p.s 1.το μελισσακι έχει 7 πλαίσια, τα 3-4 με μέλισσες, βαροα δεν βλέπω, γόνο βλέπω και μέχρι τώρα είναι βιολογικό.
p.s 2. το έχω στο χωριό μου, ημιορεινή Κορινθία, και το βλέπω κάθε 7 ή 15 μέρες που πηγαίνω
p.s 3.το πρόβλημα που έχω για την ώρα είναι ότι θέλω να το μετακινήσω εντος οικόπεδου κατά 40 μέτρα!! τι λέτε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

καλώς σας βρήκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλώς σας βρήκα   καλώς σας βρήκα Icon_minitimeΤρι Οκτ 25, 2011 8:56 pm

Καλως ηρθες "μελισσακια "στην παρεα . cheers

Θα σου προτεινα να παρεις αλλα δυο μελισσακια ,ωστε να εχεις μετρο συγκρισης αλλα και υλικο για διαφορους χειρισμους μεταξυ κυψελων.πχ ενισχυση με πληθυσμο απο την μια στην αλλη κυψελη.
Για χειμωνα ,ασε στα μελισσακια σου οσα πλαισια πατανε μελισσες και ενα επιπλεον . Βαρροα θα εχεις απλα δεν την εχεις δει .Οταν λες ειναι βιολογικο ,τι εννοεις?
Την ανοιξη θα πρεπει να κανεις ποιο συχνες επισκεψεις για να τσεκαρεις για βασιλοκελια ,αλλα και για να κανεις διαφορες παρεμβασεις,πχ να προσθετεις αχτιστα φυλλα κεριου.
Αν κανεις μετακινηση σε τοσο μικρη αποσταση θα χασεις πολλες απο τις συλλεκτριες σου.
Αν μπορεις μετεφερε το 5χλμ μακρια για 5 τουλαχιστον μερες και μετα τοποθετησε το στην θεση που θελεις να το βαλεις τωρα.
Καλη επιτυχια flower

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

καλώς σας βρήκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: καλως σας βρηκα   καλώς σας βρήκα Icon_minitimeΤρι Οκτ 25, 2011 9:16 pm

Καλως ηρθες στην παρεα μας
εξηγησε σε παρακαλω τι εννοεις βιολογικος γονος skeftome
για τη μεταφορα 40 μετρα που θελεις να κανεις ενας τροπος ειναι αυτος
που σου προτεινε η MILIBEE αλλος τροπος αργος και χρονοβορος ειναι
να μετακινεις τις κυψελες σου λιγο λιγο καθε μερα οταν λεω μετακινεις
μισο μετρο το πολυ
καλη συνεχεια Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
μελισσακιας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

καλώς σας βρήκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλώς σας βρήκα   καλώς σας βρήκα Icon_minitimeΤρι Οκτ 25, 2011 9:58 pm

MILIBEE έγραψε:
Καλως ηρθες "μελισσακια "στην παρεα . cheers

Θα σου προτεινα ...
...Καλη επιτυχια flower

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και τις ευχές. έχεις δίκιο για την απόκτηση επιπλέον μελισσιών, αλλά σκέπτομαι να τα αποκτήσω μετά το χειμώνα (δεν είναι λίγο αργά τώρα?) δεδομένης της απειρίας μου φοβάμαι ότι θα τα βάλω σε περιπέτειες, χειμωνιάτικα!
Ο μελισσοκόμος που μου το χάρισε ασκεί βιολογική μελισσοκομία (τα πηγαίνει σε βουνά, ζυμώνει βιολογικές τροφές, παλεύει με διάφορα οξέα για τη βαροα...)
Bαροα, ενδεχομένως να έχω αλλά το μόνο που έχω δει και ανησύχησα είναι 3-4 κοψοφτερες πριν 20 μέρες, μετά τίποτα (ούτε κοψοφτερες, ούτε βαροακια, ούτε τρύπες σε κλειστό γόνο), και έτσι δεν έβαλα και ένα stick που είχα πάρει. Ειδομεν skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
μελισσακιας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

καλώς σας βρήκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλώς σας βρήκα   καλώς σας βρήκα Icon_minitimeΤρι Οκτ 25, 2011 10:06 pm

vaso9 έγραψε:
Καλως ηρθες στην παρεα μας
εξηγησε σε παρακαλω τι εννοεις βιολογικος γονος skeftome
για τη μεταφορα 40 μετρα που θελεις να κανεις ενας τροπος ειναι αυτος
που σου προτεινε η MILIBEE αλλος τροπος αργος και χρονοβορος ειναι
να μετακινεις τις κυψελες σου λιγο λιγο καθε μερα οταν λεω μετακινεις
μισο μετρο το πολυ
καλη συνεχεια Smile
Καλώς σας βρήκα, για το κομμάτι βιολογικό ελπίζω να σε κάλυψα με το τελευταίο post, για την μετακίνηση μάλλον θα τις ετοιμάσω για διακοπές στους γύρω λόφους cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

καλώς σας βρήκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλώς σας βρήκα   καλώς σας βρήκα Icon_minitimeΤετ Οκτ 26, 2011 11:52 am

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Μελισσάκια! Εύχομαι καλή αρχή και καλή συνέχεια με τις μέλισσες!!! cheers

melissologia H.B.F.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stevebee06
Μέλος
Μέλος
stevebee06


Αριθμός μηνυμάτων : 129

καλώς σας βρήκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλώς σας βρήκα   καλώς σας βρήκα Icon_minitimeΤετ Οκτ 26, 2011 4:23 pm

Καλωσόρισες στην παρέα και σου εύχομαι τα καλύτερα για σένα και τα μελισσάκια σου. Αν θέλεις να μεταφέρεις τα μελισσάκια σου αυτή την απόσταση και δεν σε πιέζει ο χρόνος θα τα μετακινείς κάθε μέρα από 1-1 1/2 m , αλλιώς όπως σου προείπε η millibee. sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

καλώς σας βρήκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλώς σας βρήκα   καλώς σας βρήκα Icon_minitimeΠαρ Οκτ 28, 2011 8:00 pm

Καλως όρισες Μελισσάκια.

Για την μετακίνηση μας είπαν στο σεμινάριο, η μέγιστη μετακίνηση 30 cm ημερησίως.

Διαφορετικά σε ακτίνα πάνω απο 3 Κμ (σε ευθεία γραμμή)

Καλή επιτυχία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

καλώς σας βρήκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλώς σας βρήκα   καλώς σας βρήκα Icon_minitimeΚυρ Οκτ 30, 2011 10:58 pm

Καλοσηρθες στην παρεα μας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis
Μέλος
Μέλος
mpampis


Αριθμός μηνυμάτων : 91

καλώς σας βρήκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλώς σας βρήκα   καλώς σας βρήκα Icon_minitimeΚυρ Οκτ 30, 2011 11:02 pm

Καλώς όρισες στην παρέα μας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
καλώς σας βρήκα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Καλώς σας βρηκα
» Καλώς σας βρήκα!!!
» Καλώς σας βρήκα
» Καλώς σας βρήκα!!!!
» Καλώς σας βρήκα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: