Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Απορίες περί χειμώνα..

Πήγαινε κάτω 
+13
Νίκος Ερύμανθος
mimis
mpampis
vaso9
GREEN
NINAS
cyber2li
Κατσαρός θεοδόσιος
MILIBEE
captain
varsamis
giota
tinos7
17 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tinos7
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΔευ Οκτ 17, 2011 11:36 pm

Είμαι αρχάριος τώρα ξεκινάω και είναι ο πρώτος μου χειμώνας.
Έχω μια κυψέλη με 7 πλάισια καινούργια βασίλισσα από παραφυάδα.Η απορία μου είναι
από τα 7 πλαίσια τα 4 έχουν πάνω πολλές μέλισσες τα υπόλοιπα 3 έχουν γύρω στις 20.
Η απόρία μου είναι και θέλω την άποψή σας τι πρέπει να κάνω γιατί άλλοι μου λένε να τα βγάλω για να μην κουράζεται το μελίσσι άσκοπα και άλλοι μου λένε πως να τα κρατήσω για τον αέρα..

και αν τα βγάλω βάζω κάποιο φελιζόλ η έτσι τα αφήνω κενά??


περιμένω απαντήσεις θα με βοηθήσετε!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2011 9:07 am

cheers καλως ηρθες, σιγουρα στην οικογενεια του melissologia H.B.F. θα βρισκεις βοηθεια.
για το ξεχειμωνιασμα της κυψελης εχω κ εγω τις ίδιες αποριες!
όσο κ αν study ,περιμενω κ την γνώμη των φιλων του φορουμ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2011 10:16 am

Αποψη μου ειναι να τα βγαλεις ..
Αν επιασε κρυο στην Τηνο αγορασε ενα κομματι φελιζολ (το γνωστο σε ολους μας Dow) παχους 3 εκατ.
και τοποθοτησε το ωστε το μελισσι σου να μπορει να ρυθμίσει τη θερμοκρασια της κυψελης .
Τοποθετησε τα πορτακια στην μικρη εισοδο ωστε να μην μπαινει μεσα πολυ κρυο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2011 10:19 am

το σωστο ειναι να τα βγαλεις και να ενα χωρισμα καθετο πχ. κοντρα πλακε.
απο τα 4 πλαισια τροφες ποσα ειναι?
Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tinos7
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2011 11:51 am

τροφές δηλαδή??συγνώμη που ρωτάω αλλά είμαι αρχάριος.Αν ενοοείς γόνο έχουν και τα 4 πάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tinos7
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2011 11:52 am

όπως και γύρη..άλλά αρχίζα και τις ταίζω ζαχαροζύμαρο ta xapia mou
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2011 10:57 pm

μια χαρα!

διαλεξε ενα πλαισιο (ψιλοαδειο που σκεφτεσε να το παρω ή να το αφησω)σαν τελευταιο μαζι με αυτα τα 4.μετα καθετο διαφραγμα και ενα κηροπανο απο πανω τους.
προσωπικά δεν χρησιμοποιω αυτα τα διαφραγματα απλα σαν διαφραγμα βαζω 1-2 τελαρα με μελι.
το σωστο ομως ειναι αυτο που ειπα παραπανω.
απλα να εχεις το νου σου στην τροφη του χωρις αυτο να συνεπαγετε οτι το ανοιγω καθε λιγο και λιγακι.
fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2011 11:15 pm

captain οταν λεμε κηροπανο ενοουμε ενα κοματι απο χονδρο βαμβακερο υφασμα πχ τζιν, κοτλέ ή κατι άλλο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2011 11:19 pm

ένα μεσοκαπακο ξυλινο δεν βοηθαει; μου είπαν ότι ταιριάζει κ στα καπάκια νεου τυπου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 9:08 am

giota εσυ που εισαι φλωρινα το μεσοκαπακο οπως λες μπορει να χρειαζετε, ή ακομη μπορεις να αγορασεις το απο πανω επιπλεον εσωτερικο καπακι, για εσας εκει πανω νομιζω ειναι η καλυτερη λυση μαζι με σκεπασμα εσωτερικο.
Αν δεν υπαρχει εκει που εισαι μπορω να σου πω να πας σε καποιον στην Καστορια .
Πηρα και εγω μερικα δοκιμαστικα οταν βρεθηκα εκει το καλοκαιρι.

tinos αφηνεις οσα πλαισια πατανε οι μελισσες και ενα επιπελον ,σκεπαζεις απο πανω αλλα αφηνεις το πανι με κενο και στις 4 πλευρες 2 εκ , ετσι δεν θα εγκλωβιζετε η υγρασια , τροφη κατω απο το πανι και εισαι οκ.
Ανοιγεις τα μελισσια οταν θα εχει απο 15 και πανω βαθμους για να βαλεις τροφη κανεις συντομα τις εργασιες σου για να μην κρυωσει ο γονος ή χαλαει η μελισσοσφαιρα.

Επιπλεον κανουμε χρηση σε οσα πανια κυκλοφορει ο αερας και δεν πιανονται τα ποδια των μελισσων .πχ φουτερ και τα ναυλον ειναι ακαταλληλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 9:29 am

καλημερα . ευχαριστω Milibee.
ήδη παρήγγειλα μερικά μεσοκάπακα για δοκιμή απο Κατερίνη,θα ερθουν σήμερα. σκέπτομαι να τους ανοιξω κ μια τρυπα διαμετρου 3- 4 εκ για να βάζω απο πάνω την τροφή. στα υπολοιπα μελισσακια θα βαλω καραβόπανο.

scratch ή κ τα δύο μαζύ;

Όλα αυτά σημερα που έχει 18 βαθμούς, γιατί αυριο ποιος ξερει; htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 9:30 am

Τι τιμη τα πηρες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 10:09 am

3,00 ευρω το ενα μαζι με φπα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατσαρός θεοδόσιος
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 10:24 pm

Τα μεσοκάπακα η πλαστήρια που τα λέ***πιπέρι***ε κάναν πολύ καλή δουλειά αλλά για λόγους ευκολίας τα καταργήσαμε. Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω ως προς την τοποθέτηση της τροφής πάνω απ την τρύπα του μελισσοκάπακου. Ο λόγος είναι απλός ,την τροφή την τοποθετούμε κάτω απ το κερόπανο η το μελισσοκάπακο εκεί που θα κάνη σφαίρα το μελίσσι, μην βλέπετε τώρα που είναι απλωμένα ,μόλις σφίξη το κρύο θα σφίξουν και όσο πιο κρύο τόσο πιο σφιχτή θα είναι η σφαίρα. Για αυτό τότε κάνουμε και έναν γρήγορο έλεγχο να δούμε αν είναι η τροφή πάνω απ το κεφάλι τους. Αν εμείς βάλουμε την τροφή πάνω απ την τρύπα του μεσοκάπακου και το μελίσσι κάνει σφαίρα προς κάποια άλλη πλευρά θα είναι σαν να μην την έχουμε καθόλου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 10:50 pm

Κατσαρός θεοδόσιος έγραψε:
Τα μεσοκάπακα η πλαστήρια που τα λέ***πιπέρι***ε κάναν πολύ καλή δουλειά αλλά για λόγους ευκολίας τα καταργήσαμε. Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω ως προς την τοποθέτηση της τροφής πάνω απ την τρύπα του μελισσοκάπακου. Ο λόγος είναι απλός ,την τροφή την τοποθετούμε κάτω απ το κερόπανο η το μελισσοκάπακο εκεί που θα κάνη σφαίρα το μελίσσι, μην βλέπετε τώρα που είναι απλωμένα ,μόλις σφίξη το κρύο θα σφίξουν και όσο πιο κρύο τόσο πιο σφιχτή θα είναι η σφαίρα. Για αυτό τότε κάνουμε και έναν γρήγορο έλεγχο να δούμε αν είναι η τροφή πάνω απ το κεφάλι τους. Αν εμείς βάλουμε την τροφή πάνω απ την τρύπα του μεσοκάπακου και το μελίσσι κάνει σφαίρα προς κάποια άλλη πλευρά θα είναι σαν να μην την έχουμε καθόλου.

καλησπέρα.
Δηλαδή Θεοδόσιε δεν ειναι και σίγουρο οτι η μελισσοσφαιρα θα γίνει στο κέντρο , αν κατάλαβα καλα. Μπορεί να γίνει και στα πλάγια - άκρα της κυψέλης; skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 11:18 pm

sevasmos Ευχαριστω για την απάντηση κ. Θεοδόση.
Διαβαζω συχνα την<< κοκκινη μελισσα>>.|
Βλεπετε ειναι το πρωτο ξεχειμωνιασμα....
Τελικα τους έβαλα απο 2 κιλα τροφη, από πανω κηρόπανο κ στο πλάι μια πλακα νταου φελιζολ. Είχε 18 βαθμους σημερα.
Τα μεσοκαπακα, μιας κ τα έχω, σκεπτομαι να τα σηκωσω με πηχακι γυρω γυρω ώστε να χωραει απο κάτω η τροφη. για του χρονου .........μαλλον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 11:31 pm

tinos7 έγραψε:

Έχω μια κυψέλη με 7 πλάισια καινούργια βασίλισσα από παραφυάδα.Η απορία μου είναι
από τα 7 πλαίσια τα 4 έχουν πάνω πολλές μέλισσες τα υπόλοιπα 3 έχουν γύρω στις 20.

Γειά σου Τήνος. Σε ποιό μέρος είσαι;;;;
Με το νησί σου έχω ιδιαίτερους δεσμούς, το αγαπώ πολύ και ιδιαίτερα τους ανθρώπους του.

Εγώ θα έβγαζα τα 2 πλαίσια, (θεωρώ ότι είναι άδεια , έτσι ;;Wink θα κεντράριζα τα υπόλοιπα 5 πλαίσια να έχουν θέση μπροστά την είσοδο
και θα έβαζα κόντρα πλακέ ή φελιζόλ δεξιά / αριστερά. Και οπωσδήποτε τοποθέτηση πόρτας.

Και εγώ τώρα τα ίδια κάνω σιγά-σιγά στα μελίσσια μου.

Δεν έχεις λόγο να αφήσεις άδεια πλαίσια, γιατί θα ζορίζεται το σμήνος σου να φροντίζει και για αυτόν τον χώρο το οποίο δεν μπορεί πλέον λόγω χειμώνα να
χρησιμοποιήσει. Ακόμα η ταλαιπωρία του αυτή προσθέτει πιθανότητες κινδύνου για αρρώστιες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tinos7
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΠαρ Οκτ 21, 2011 7:12 pm

από κώμη είμαι δίπλα από την παραλία της κολυμπήθρας αν ξέρεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tinos7
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επιπέον απορία   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΠαρ Οκτ 21, 2011 7:21 pm

δεν ξέρω αν έχει και κάπου αρρώστειες αλλά ας γράφω εδώ τις δικές μου απορίες για τον χειμώνα!

πολλά άτομα στο νησί ραντίζουν ή βάζουν ταινίες προληπτικά για την αντιμετώπιση του βαρρόα..
καλό είναι να το κάνουμε προληπτικά στα μελίσσια μας ή οταν θα έχει πιάσει την αρρώστεια τότε επεμβαίνουμε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΠαρ Οκτ 21, 2011 7:48 pm

Ριξε μια ματια σε οσα εχουν δημοσιευτει για το βαρροα που ειναι ουκ ολιγα.
Βαρροα εχεις ετσι και αλλιως εστω και αν δεν εχεις δει flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tinos7
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΠαρ Οκτ 21, 2011 8:29 pm

έχει σχετικά άρθρα εδώ μέσα?λογικά θα έχει αλλά πες μου σε ποια ενότητα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΠαρ Οκτ 21, 2011 9:19 pm

Στο θεμα ¨"ασθενειες ,εχθροι"ψαξε και τις δυο σελιδες εχει ανοιξει πολλες φορες για το θεμα αυτο τοπικ flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΣαβ Οκτ 22, 2011 2:30 pm

tinos7 έγραψε:
από κώμη είμαι δίπλα από την παραλία της κολυμπήθρας αν ξέρεις!

Οι γυιοί μου έχουν καταγωγή απο Φαλατάδο, απο πατέρα.
Ιδιαίτερα ο μεγάλος πηγαινοέρχεται 3-4 φορές τον χρόνο.

Τους λατρεύω τους Φαλαταδιανούς, και το νησί γενικά.
Είναι όμορφος και αρχοντικός τόπος.

Εχω να έρθω πολλά χρόνια. Ελπίζω να τα καταφέρω του χρόνου.

Καλό ξεχειμώνιασμα εσύ και τα μελίσσια σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΣαβ Οκτ 22, 2011 5:08 pm

NINAS εισαι σιγουρη οτι πρεπει να κεντραρεις τα μελισσια σου και να τους βαλεις φελιζολ δεξια κι αριστερα???

Εγω σε αυτα που δεν ειναι 10αρια τα εχω στην ακρη και βαζω απο τη μια μερια μονο!!! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Απορίες περί χειμώνα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες περί χειμώνα..   Απορίες περί χειμώνα.. Icon_minitimeΣαβ Οκτ 22, 2011 5:22 pm

GREEN έγραψε:
NINAS εισαι σιγουρη οτι πρεπει να κεντραρεις τα μελισσια σου και να τους βαλεις φελιζολ δεξια κι αριστερα???

Εγω σε αυτα που δεν ειναι 10αρια τα εχω στην ακρη και βαζω απο τη μια μερια μονο!!! Smile

όχι δεν είμαι σίγουρη, αλλά το βρίσκω λογικό.

Δηλαδή: Αν είναι 5 πλαίσια να τα κεντράρω για να είναι η πόρτα μπροστά στα πλαίσια.
αν είναι 6-8 όπως λές. Απο την μία πλευρά και κλείσιμο απο την άλλη.

Πως το βλέπεις;;;;;

Και μάλιστα δεν μου αρέσει το φελιζόλ, και σκέφτομαι να κόψω ξύλο 0,5 cm πάχος, προσαρμοσμένο σε πλαίσιο άδειο να βάλω.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Απορίες περί χειμώνα..
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Αποριες για τα μελισσακια
» ΝΕΟΣ ΜΕ ΑΠΟΡΙΕΣ
» Νεος και οι αποριες....
» Αρχάριος με απορίες στο στήσιμο
» Πρώτα μελίσσια - απορίες!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: