Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 τι είναι αυτό?

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

τι είναι αυτό? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τι είναι αυτό?   τι είναι αυτό? Icon_minitimeΚυρ Οκτ 09, 2011 12:13 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

αυτό συνάδελφοι τι είναι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

τι είναι αυτό? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: συνέχεια από προηγούμενο   τι είναι αυτό? Icon_minitimeΚυρ Οκτ 09, 2011 12:17 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] *τηλ!!!/96670280.jpg/

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

είναι σφήγκα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

τι είναι αυτό? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι είναι αυτό?   τι είναι αυτό? Icon_minitimeΚυρ Οκτ 09, 2011 8:35 pm

Ο γνωστος και μη εξαιρετος (δεν εξαιρητε κανεις ολοι τον εχουν) κηροσκορος, αυτα τα κουκουλια που βρηκες μαλλον ειναι προπολιασμενος κηροσκορος, εμενα παντος ειναι ασπρα, μαλλον εξαρταται απο το μερος που τα εχει ο καθενας, αλλο μερος αλλο χρωμα προπολης. Αλλα ας μιλησει και καποιος πιο εμπειρος. Βγαλε αρκετα πλαισια απο μεσα γρηγορα, αστο πενταρι και εξαρι για λιγο, σου εχει πεσει ο πληθυσμος και δεν το εχεις παρει χαμπαρι, ταισε ή περιμενε τις βροχες να δυναμωσει το μελισσι και δινε σιγα σιγα πλαισια.
Υ.Γ. Ελπιζω να μην τα εχεις ακομα διπλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

τι είναι αυτό? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι είναι αυτό?   τι είναι αυτό? Icon_minitimeΚυρ Οκτ 09, 2011 10:33 pm

να διευκρινήσω ότι το κουκούλι δεν είναι από πρόπολη αλλά μου μοιάζει με λάσπη, που την άνοιξα με το χέρι μου.

Επίσης το βρήκα μέσα σε μια γωνία άδειας κυψέλης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

τι είναι αυτό? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι είναι αυτό?   τι είναι αυτό? Icon_minitimeΔευ Οκτ 10, 2011 12:00 am

δεν ειναι κατι κακο.
λογικα ανηκει σε ενα εντομο σαν ολομαυρη σφιγγα ειναι.
βρηκα και εγω μερικα κολλημένα εξωτερικα εκει που ειναι οι χουφτες του οροφου.
Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

τι είναι αυτό? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι είναι αυτό?   τι είναι αυτό? Icon_minitimeΔευ Οκτ 10, 2011 11:09 am


Μίλτο δες την ιστοσελίδα που σου έστειλα χθές , και την έχεις και εσύ στο pdf Εχθροί και ασθένειες.

Κάτι έχει εκεί που μου μοιάζει με αυτά που βρήκες.

Μήπως να το πάς σε κανένα ειδικό;;;
Γιατί δεν έρχεσαι στο ΙΓΕ σήμερα να σου πει ο Σπύρος;;; Δεν νομίζω να αρνηθεί
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

τι είναι αυτό? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι είναι αυτό?   τι είναι αυτό? Icon_minitimeΔευ Οκτ 10, 2011 4:50 pm

Συγγνωμη αλλα στην πρωτη φωτο, που ειναι μονη της, φαινεται καθαρα ενα σκουλικι κηροσκορου, τωρα που βλεπω καλυτερα και τις αλλες μου φαινεται για κατι αλλο, μηπως τελικα εχεις και τα δυο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

τι είναι αυτό? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι είναι αυτό?   τι είναι αυτό? Icon_minitimeΔευ Οκτ 10, 2011 6:15 pm

ο κηρόσκωρος θα πήγαινε σε άδεια κυψέλη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

τι είναι αυτό? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι είναι αυτό?   τι είναι αυτό? Icon_minitimeΔευ Οκτ 10, 2011 8:39 pm

Σορυ αλλα δεν γραφεις πουθενα οτι η κυψελη ειναι αδεια, σιγουρα μπορει να κανω και λαθος, ας μιλησουν οι εμπειροτεροι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

τι είναι αυτό? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι είναι αυτό?   τι είναι αυτό? Icon_minitimeΔευ Οκτ 10, 2011 10:25 pm

beespyros

σε 2-3 μηνύματα πριν το δικό σου, το έγραψα ότι ήταν άδεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
τι είναι αυτό?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τι ειναι αυτο?
» τι να ειναι αυτο?
» Αυτό ειναι μέλι
» τι είναι αυτό το ζωίφιο;;;;
» Τι δέντρο είναι αυτο?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: