Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 τρυγος στα ελατα

Πήγαινε κάτω 
+2
captain
vaso9
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

τρυγος στα ελατα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τρυγος στα ελατα   τρυγος στα ελατα Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 14, 2011 7:25 pm

Φιλοι μου καλοι επεστρεψα και τα νεα μου ειναι πολυ καλα δοξα σοι ο θεος.
Το Σαββατο εκανα τον δευτερο τρυγο ο πρωτος ειχε γινει στην Αθηνα απο
ανθομελα οχι πολλα πραγματα αλλα κατι ειχα παρει.
Τωρα ομως τα μελισσακια μου με αποζημιωσανε παρολο που η χρονια ηταν
δυσκολη λογο βροχων τα μελισσακια μου καναν θαυματα.
Μην φανταστειτε τιποτα τονους αλλα δεν εχει καμια σημασια εδω θα δανειστω
μια φραση ενος μελισσοκομου που μου αρεσε πολυ....το μελι δεν το δινει
ο ελατος αλλα το γερο μελισσι και η εξαιρετικη κατασταση των μελισσιων
γιατι το αφεντικο τους ασχοληθηκε ωρες ατελιωτες μαζι τους οταν επρεπε.
Τελος παντων στο θεμα μας το μελι ηταν τοσο πυχτο που αναγκαστηκα
να βαλλω πιστολακι κοντα στην κανουλα για να μπορεσει να τρεξει το μελι.
Ειμαι τοσο χαρουμενη που δεν ξερω τι εντυπωσεις να σας πρωτομεταφερω.
Τωρα ελπιζω να παρω αργοτερα λιγο ακομα γιατι η καστανια ειναι στα φορτε
της και αμεσως μετα ανθιζει το σιρπουνι .
Ξερω σας κουρασα ομως ειναι η πρωτη φορα που τρυγαω ελατο και η χαρα μου
ειναι πολυ μεγαλη.
Ευχομαι σε ολους τα καλυτερα
goustaro goustaro goustaro goustaro goustaro goustaro goustaro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

τρυγος στα ελατα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρυγος στα ελατα   τρυγος στα ελατα Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 15, 2011 12:28 am

xexexexxexeexexe

sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

τρυγος στα ελατα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρυγος στα ελατα   τρυγος στα ελατα Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 16, 2011 11:20 pm

Ελατο?
Μπραβο βρε , πολλοι φετος η μονη φορα που θα ανεφερουν το ελατο ειναι τα Χριστουγεννα τραγουδιστα " ω ελατοοοοοο , ω ελατοοοοοο μ αρεσεις πως μ αρεσεις". Καλοφαγωτο το μελακι σου cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

τρυγος στα ελατα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρυγος στα ελατα   τρυγος στα ελατα Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 17, 2011 1:27 am

Παντα τετοια και καλλιτερα!!!

Το σιρπουνι ποιο ειναι??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis72
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

τρυγος στα ελατα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρυγος στα ελατα   τρυγος στα ελατα Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 17, 2011 11:30 pm

συγχαρητηρια και καλοφαγωτο η καλοπουλητο αλλα καλα ειναι να μην υπερβαλουμε.αν δεν δεινει μια ανθοφορια και δεκαοροφα σουπερ μελισσια να πας δεν θα παρεις κιλο.συγουρα η εμπειρια μετραει αλλα δεν μπορει να νικησει την φυση.
χτες επεστρεψαν 2 γνωστοι μου απο ελατα απο τους οποιους ο ενας ειναι επαγγελματιας και ζει αποκλειστικα απο την μελισσοκομια και ο αλλος ειναι πανω απο 20 χρονια μελισσοκομος(με 15 για παρτη του) απλα ερασιτεχνικα επειδη δεν του επιτρεπει η δουλεια του και οχι μονο δεν πηραν μελι αλλα φυγαν στα προθυρα μελανιασης απ οτι ειπαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

τρυγος στα ελατα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρυγος στα ελατα   τρυγος στα ελατα Icon_minitimeΔευ Ιουλ 18, 2011 12:09 am

Super sostos sostos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

τρυγος στα ελατα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τρυγος στα ελατα   τρυγος στα ελατα Icon_minitimeΔευ Ιουλ 18, 2011 7:24 am

σας ευχαριστω ολους για τις ευχες .Τωρα 150 κιλα μελι αν το θεωρειτε πολυ
εγω παλι οχι γιατι αν φανταστης οτι το μισο και πλεον θα παει στους γνωστους
και φιλους εγω θα μεινω με το βαρελι στο χερι χα χα χα χα
οπως ειπαμε ομως η εμπειρια και η ευχαριστηση μετρα
Το σιρπουνι ειναι ενα φυτο που μοιαζει με την ριγανι θα μπορουσες να το πεις
και αγριοριγανη
filakia filakia filakia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

τρυγος στα ελατα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τρυγος στα ελατα   τρυγος στα ελατα Icon_minitimeΔευ Ιουλ 18, 2011 2:47 pm

takis72 έγραψε:
συγχαριτηρια και καλοφαγωτο η καλοπουλητο αλλα καλα ειναι να μην υπερβαλουμε.αν δεν δεινει μια ανθοφορια και δεκαοροφα σουπερ μελισσια να πας δεν θα παρεις κιλο.συγουρα η εμπειρια μετραει αλλα δεν μπωρει να νηκισει την φυση.
χτες επεστρεψαν 2 γνωστοι μου απο ελατα απο τους οποιους ο ενας ειναι επαγελματιας και ζει αποκλειστικα απο μελισσοκομεια και ο αλλος ειναι πανω απο 20 χρονια μελισσοκομος(με 15 για παρτη του) απλα ερασιτεχνικα επειδη δεν του επιτρεπει η δουλεια του και οχι μονο δεν πειραν μελι αλλα φυγαν στα προθυρα μελανιασης απ οτι ειπαν.


θα ηταν υπερβολη αν σου ελεγα η τυχη του πρωταρη η αν σου ελεγα στο
σωστο μερος την σωστη ωρα?????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis72
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

τρυγος στα ελατα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρυγος στα ελατα   τρυγος στα ελατα Icon_minitimeΔευ Ιουλ 18, 2011 10:23 pm

ετσι μαλιστα.ειναι πλεον παραδεκτο. sostos sostos sostos
εγω μαθητευομενος ειμαι(ασχετος θα ελεγα)απλα μου αρεσει λιγο η σεμνοτιτα στην φυση.απο αυτον που δανειστηκες την ατακα στο τελος αναφερε οτι εδωσε ο ελατος εκει.απλα λογω της εμπειριας του πηρε πιο πολυ μελι, λογω των χειρισμων του.σιγουρα τον παραδεχομαι αφου επισκεπτομαι και γω την σελιδα του συχνα.απο τετοιους ανθροπους μπορουμε να παμε μπροστα.αλλα αν δεν εδεινε ο ελατος να ησουν σιγουρη οτι θα εφευγε και αυτος με αδεια χερια.
παντα τυχερη σου ευχομαι oraia oraia oraia


επειδη το εχω χασει το επεισοδιο μαλλον απο ποσα μελισσακια (ποσα εχεις?δεν ειμαι εφοριακος :p)πηερες τα 150 κιλα αν επιτρεπετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

τρυγος στα ελατα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τρυγος στα ελατα   τρυγος στα ελατα Icon_minitimeΤρι Ιουλ 19, 2011 8:23 am

takis72 έγραψε:
ετσι μαλιστα.ειναι πλεον παραδεκτο. sostos sostos sostos
εγω μαθητεβομενος ειμαι(ασχετος θα ελεγα)απλα μου αρεσει λιγο η σεμνοτιτα στην φυση.απο αυτον που δανιστικες την ατακα στο τελος αναφερε οτι εδωσε ο ελατος εκει.απλα λογο της εμπειριας του πηρε πιο πολυ μελι λογο των χειρισμων του.σηγουρα τον παραδεχομαι αφου επισκεπτομαι και γω την σελιδα του συχνα.απο τετοιους ανθροπους μποτουμε να παμε μπροστα.αλλα αν δεν εδεινε ο ελατος να εισουν σηγουρη οτι θα εφεβγε και αυτος με αδεια χερια.
παντα τυχερη σου ευχομαι oraia oraia oraia


επειδη το εχω χασει το επησοδιο μαλον απο ποσα μελισσακια (ποσα εχεις?δεν ειμαι εφοριακος :p)πειρες τα 150 κιλα αν επιτρεπετε?



taKis72 θελω να πιστευω οτι δεν βρισκομαστε σε αντιπαραθεση γιατι εμμεσως
πλην σαφως με αμφισβητης θα παρω την καλυτερη των περιπτωσεων οτι
εισαι απιστος Θωμας ας ωψετε οτι δεν εχω καλη σχεση με την τεχνολογια
αυτα σαν εισαγωγη.
Αφου λοιπον παρακολουθεις το συγκεκριμενο site που παρεπιμπτωντως εγω
το εμπιστευωμαι πολυ ξεκινησα τις σχετικες διαδικασιες απο Φλεβαρη
δηλαδη εκανα οτι ακριβως προτεινε ο συνκεκριμενος οριζοντια αναπτιξη
ταισμα 1.1 κ.λ.π εχω 25 δυοροφα μελισσια η δε περιοχη που τα εχω ειναι
πολυ κοντα στου συγκεκριμενου μελισσοκομου τιγκα στα ελατα
ελπιζω να σε καλυψα
parigoria parigoria
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis72
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

τρυγος στα ελατα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρυγος στα ελατα   τρυγος στα ελατα Icon_minitimeΤρι Ιουλ 19, 2011 9:24 am

sory αν φανικε σαν προσωπικη επιθεση.δεν σε αμφισβιτω, ουτε και κανεναν βεβαια δεν θα αμφισβιτουσα.με καληψες.
απλα ειπα οτι αν δεν εδινε ο ελατος οτι να κανουμε δεν θα περναμε μελι.προφανος στιν περιοχη σου εδωσε.σε ρωτησα ποσα μελισσακια εχεις να μαθαινω της δινατοτιτες που εχει το μελισσι σε αποδοση καθως εγω φετος ξεκινησα και οχι να απαξιοσω την παραγωγη σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis72
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

τρυγος στα ελατα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρυγος στα ελατα   τρυγος στα ελατα Icon_minitimeΤρι Ιουλ 19, 2011 10:14 am

ζωντανο παραδηγμα οτι δεν πρεπει να αμφιζβητεις κανεναν ειμαι και εγω.
γιατι παρολο που δεν εχω ιδεα απο μελισσοκομια αλλα εβελπιστω να ασχολιθω επαγγελματικα στο μελον.τυχαια ανακαλιψα εναν ηλιακο κιροτηκτη που θα λυσει πολλα προβλιματα σε ερασιτεχνες που δεν εχουν καζανια μεγαλα να βραζουν τα πλαισια η εστιες γαζιου μεγαλες οπως επιβαλετε να εχουν οι επαγγελματιες.τελος παντον,πολυ το κουρασαμε νομιζω.μηπως ξερεις κανεναν τροπο να βρισκεις την βασιλισσα γιατι εχω κανει 3 αποτυχιμενες προσπαθιες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

τρυγος στα ελατα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τρυγος στα ελατα   τρυγος στα ελατα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 20, 2011 12:26 pm

takis72 έγραψε:
ζωντανο παραδηγμα οτι δεν πρεπει να αμφιζβητεις κανεναν ειμαι και εγω.
γιατι παρολο που δεν εχω ιδεα απο μελισσοκομια αλλα εβελπιστω να ασχολιθω επαγγελματικα στο μελον.τυχαια ανακαλιψα εναν ηλιακο κιροτηκτη που θα λυσει πολλα προβλιματα σε ερασιτεχνες που δεν εχουν καζανια μεγαλα να βραζουν τα πλαισια η εστιες γαζιου μεγαλες οπως επιβαλετε να εχουν οι επαγγελματιες.τελος παντον,πολυ το κουρασαμε νομιζω.μηπως ξερεις κανεναν τροπο να βρισκεις την βασιλισσα γιατι εχω κανει 3 αποτυχιμενες προσπαθιες?


Στο χωριο μου λενε οτι οι μεγαλες αγαπες ξεκινανε απο μια παρεξηγηση
χα χα χα χα
Στο θεμα του κυροκτητη ειδα τη σχετικη αναρτιση και μου φανηκε πολυ καλη
ιδεα και μη σου πω οτι θα προσπαθησω να τη δοκιμασω κιολας στο θεμα της
βασιλισσας θα επικεντρωνεις την προσοχη σου στα τελαρα που εχουν γονο
ημερας και επι το πληστον στο κεντρο αλλιως οταν αγοραζεις βασιλισσα να
ζητας να στην μαρκαρουν εγω τις εχω ολες μαρκαρισμενες με αυτον τον
τροπο γνωριζεις ποτε την εδωσες στα μελισσια σου
sostos sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis72
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

τρυγος στα ελατα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρυγος στα ελατα   τρυγος στα ελατα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 20, 2011 10:16 pm

Efharisto Efharisto ελπιζω να την βρω πριν το τελος του μηνα να προλαβω να τα πολαπλασιασω.θα ρισκαρω τελικα και θα κοψω τα δεκαρια παρολα την συμβουλη του καπτεν που και αυτον εχω σε μεγαλη εκτιμιση.αλλα θα το κανω με την μεθοδο αυτου που δανιστικες την ατακα καθως στα σχολεια ειπε οτι εκοψε και αυτος δυο 10ρια γιατι του αρεσε αυτη η ρατσα οπως ειπε.η αληθεια ειναι οτι οι περισοτεροι συμφωνουν με τον καπτεν αλλα θα ρισκαρω.
καλη μου τυχη....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
τρυγος στα ελατα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» νεα απο ελατα!
» στα έλατα!!
» Δίνουν όλα τα έλατα ?
» οψιμος τρυγος
» Ο πρωτος τρυγος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: