Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!

Πήγαινε κάτω 
+3
nikoskerkyra
takis72
helias
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!   Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Icon_minitimeΠαρ Ιουν 24, 2011 5:51 pm

Ποιά αντιαλεργιογόνα φάρμακα πρέπει να έχουμε μαζί μας κατά την επίσκεψή νας στο μελισσοκομείο, ώστε εαν κεντρίσουν κάποιον και παρουσιάσει συμπτώματα, να μπορέσουμε να βοηθήσουμε μέχρι να φτάσουμε στο νοσοκομείο;
Υπάρχουν ενέσεις-χάπια-αλοιφές, ποια ακριβώς πρέπει να ζητήσω από το φαρμακείο ώστε να τα έχω πάντα μαζί μου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis72
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!   Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Icon_minitimeΠαρ Ιουν 24, 2011 6:29 pm

νομιζω μια ενεση κορτιζονης ειναι αρκετη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikoskerkyra
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!   Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Icon_minitimeΠαρ Ιουν 24, 2011 8:48 pm

Τα φάρμακα που πρέπει να έχω μαζί μου σύμφωνα με τον ΑΛΛΕΡΓΙΟΛΟΓΟ που επισκευαστικά και μου χορήγησε μετά από τις εργαστηριακές εξετάσεις που έκανα και είναι αρνητικές είναι τα εξής

1. ΕΝΕΣΗ ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗΣ Anapel ( λήγει σε ένα χρόνο )
2. ΧΑΠΙΑ MEDROL 16mg
3. ΧΑΠΙΑ ΧΟΖΑΛ 5mg
4. Fenistil

ΟΛΑ τα πιο πάνω εκτός από το 4 καλύπτονται από ταμείο ασφαλίσεις και με κόστος συμμέτοχης 15?

Μου εκτύπωσε - έδωσε και κάποιες γενικές οδηγίες που εάν θέλεις μπορώ να σκαναρω και να στις στείλω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!   Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Icon_minitimeΣαβ Ιουν 25, 2011 1:18 am

αδρεναλινη.

η κορτιζονη δρα αργα ενδομυικα εκτος και αν γινει ενδοφλεβια.(δυσκολο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!   Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Icon_minitimeΣαβ Ιουν 25, 2011 1:56 pm

θα συμφωνήσω μόνο με τον nikoskerkyra και με την διαδικασία που επέλεξε.
Επισκέφθηκε αλεργιολόγο και αφου τον εξέτασε και έλαβε υπ όψην του διάφορους άλλους παράγοντες (καρδιομυοπάθεια,διαβήτη,υπερθυρεοειδισμό και άλλες καταστάσεις που δεν δέχονται αδρεναλίνη -επινεφρίνη) του έδωσε συνταγή και οδηγίες.

Το να βγαίνουμε και να λέμε "αδρεναλίνη" είναι ανεύθυνο και εγκληματικό.

Οι παρενέργειες που μπορεί να προκαλέσει σε κάποια άτομα μπορεί να αποβούν μοιραίες.
Είμαστε μελισσοκόμοι και όχι γιατροί.Έχω και εγώ Anapen ΜΌΝΟ για προσωπική χρήση και μετά απο οδηγίες γιατρού.Ταυτόχρονα έχω και ένεση κορτιζόνης σε περίπτωση που παρουσιάσει αλλεργικό σοκ κάποιος άλλος.Σε καμμία περίπτωση δεν θα κάνω Anapen σε κάποιον που δεν ξέρω αν το δέχεται οργανισμός του.
Δείτε λίγο τα παρακάτω......................

4.4 Ιδιαίτερες προειδοποιήσεις και ιδιαίτερες προφυλάξεις κατά την χρήση

Ολοι οι ασθενείς στους οποίους συνταγογραφείται το Anapen, πρέπει να καθοδηγούνται προσεκτικά ώστε να κατανοήσουν τις ενδείξεις χρήσης και τη σωστή μέθοδο χορήγησης.
Το Αnapen ενδείκνυται μόνο ως επείγουσα υποστηρικτική θεραπεία και οι ασθενείς πρέπει να καθοδηγούνται ώστε να αναζητούν ιατρική παρακολούθηση μετά τη χορήγηση.

Πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή σε ασθενείς με καρδιοπάθεια όπως στεφανιαία καρδιοπάθεια και καρδιομυοπάθειες (μπορεί να προκληθεί στηθάγχη), πνευμονική καρδιά, καρδιακές αρρυθμίες ή ταχυκαρδία. Υπάρχει κίνδυνος ανεπιθύμητων ενεργειών μετά τη χορήγηση επινεφρίνης σε ασθενείς με υπερθυρεοειδισμό, καρδιαγγειακή νόσο (σοβαρή στηθάγχη, αποφρακτική καρδιομυοπάθεια και κοιλιακή αρρυθμία και υπέρταση), φαιοχρωμοκύττωμα, υψηλή ενδοοφθάλμια πίεση, σοβαρή νεφρική βλάβη, αδένωμα προστάτη που οδηγεί σε κατακράτηση ούρων, υπερασβεστιαιμία, υποκαλιαιμία, διαβήτη, σε ηλικιωμένους, σε εγκύους και παιδιά.

Επίσης, το Anapen περιέχει μεταδιθειώδες νάτριο,
το οποίο μπορεί να προκαλέσει αντιδράσεις αλλεργικού τύπου συμπεριλαμβανομένων αναφυλακτικών συμπτωμάτων και βρογχόσπασμου σε ευαίσθητα άτομα ιδιαίτερα σε εκείνα με ιστορικό άσθματος. Ασθενείς με αυτές τις καταστάσεις, πρέπει προσεκτικά να καθοδηγούνται αναφορικά με τις συνθήκες κάτω από τις οποίες πρέπει να χρησιμοποιείται το Anapen.

Από λάθος ενδοαγγειακή ένεση μπορεί να προκαλέσει εγκεφαλική αιμορραγία, λόγω της αιφνίδιας ανόδου της αρτηριακής πίεσης. Ένεση από λάθος στα χέρια ή στα πόδια μπορεί να προκαλέσει απώλεια αιματικής ροής σε παρακείμενες περιοχές λόγω αγγειοσύσπασης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!   Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Icon_minitimeΣαβ Ιουν 25, 2011 4:54 pm

Συμφωνώ απόλυτα με το ότι για να πάρεις κάποιο τέτοιο φάρμακο πρέπει να έχεις επισκεφθεί αλεργιολόγο γιατρό.

Το ερώτημα αφορά τη χορήγηση πρώτων βοηθειών σε περίπτωση που ξαφνικά κάποιος άλλος περαστικός από το μελισσοκομείο , φίλος, συγγενής, μετά από κέντρισμα παρουσιάσει ξαφνικά συμπτώματα αλεργίας και μέχρι να φτάσουμε στο νοσοκομείο είναι αργά;

Τα χάπια πιστεύω δεν κάνουν δουλειά.
Καλύτερα πιστεύω είναι η απλή ένεση. Το ποιά είναι το ζητούμενο, αδρεναλίνης ή κορτιζόνης; και μετά άμεση μετάβαση στο νοσοκομείο. skeftome
Θα ρωτήσω γιατρό για σιγουριά, για να μου τη γράψει κιόλας στο βιβλιάριο sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!   Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Icon_minitimeΚυρ Ιουν 26, 2011 11:50 am

αν ο αλλος ειναι αλλεργικος και δεν το ξερει εκεινει την ωρα δεν μετρανε τα αλλα.
γιατι ετσι και αλλιως παει χαμενως μεσα σε ενα τεταρτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!   Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Icon_minitimeΚυρ Ιουν 26, 2011 4:03 pm

Άρα τί του κοπανάω για να μην τον κλαίμε άδικα ; ένεση κορτιζόνης ή αδρεναλίνης;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!   Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Icon_minitimeΚυρ Ιουν 26, 2011 11:12 pm

αδρεναλινη υποδορια !

οχι ενδομυικα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!   Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Icon_minitimeΔευ Ιουν 27, 2011 12:46 am

Πολύ σοβαρό το θέμα αυτό.

Με τις ενέσεις παίζει και κατά πόσο ξέρεις να κάνεις... κάποτε κουβαλούσα μαζί μου κορτιζόνη, χάπια, κρέμες.... ένα σορό πράγματα. Ποτέ δεν τα χρειάστηκα... ευτυχώς!!!

Σταμάτησα να κουβαλώ ένεση και σαν λήξαν τα άλλα φάρμακα δεν τα αντικατάστησα.

Τα γράφω αυτά και για το πρακτικό της υπόθεσης.

Πάντα έλεγα να πάω στο νοσοκομείο να μου μάθουν πως να κάνω ένεση... έχω κάνει πολύ πιο δύσκολα... ένεση πως θα μάθω... αλλά να που ακόμα πάω να μου μάθουν.

Σκέφτηκα να ξαναπάρω ένεση κορτιζόνης και για πρώτη φορά διαβάζω εδώ και για αδρεναλίνη. Αν θέλετε και γνωρίζετε φυσικά γράψτε λίγα λόγια για το τι κάνει το καθένα και γιατί π.χ. captain υποστηρίζεις την αδρεναλίνη... όταν λες υποδόρια??? καλά πόσο άσχετος είμαι... κανονίζω από εβδομάδα ραντεβού με καμιά νοσοκόμα να με μάθει lol!

Τώρα που είπα νοσοκόμα... θυμάμαι στα χωριά κοντά στα μελίσσια ρωτούσα ποιός/ποιά είναι νοσοκόμα για την περίπτωση της ένεσης.... και για τους πονηρούς να πω πως αν και δεν χρειάσθηκαν, ήταν όλες μάχιμες από την κατοχή zitao pola
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!   Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Icon_minitimeΔευ Ιουν 27, 2011 1:32 am

Για την Anapen (αδρεναλινη) γραφει επανω

1.αφαιρεις το καλυμμα της βελονας

2.αφαιρεις το πωμα ασφαλειας απο το κοκκινο κουμπι εκτοξευσης

3-4.κρατηστετο καθετα στον εξωτερικο μηροπατηστε το κουμπι εκτοξευσης και κρατηστετο σαυτη τη θεσηγια 10 δευτερολεπτα.Καντε ηπιο μασαζ στην ενεσιμη περιοχη.

Με λιγα λογια την ετοιμαζεις και την καρφωνεις στο μπουτι!!!

Την SOLU-CORTEF(κορτιζονη) πιεζεις το εμβολο να ενωθει το διαλυμα κουνωντας καλα. Παιρνεις με τη συριγγα το διαλυμα και τη χτυπας στον πισινο!!!

Για κατασταση εκτακτου αναγκης μονο η Αnapen θα δρασει γρηγορα!!!
Μετα ολα τα υπολοιπα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!   Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Icon_minitimeΔευ Ιουν 27, 2011 2:16 am

Ο αλλεργικός ασθενής που γνωρίζει τεκμηριωμένα (του το έχει συστήσει ο γιατρός του) ότι είναι σε κίνδυνο να εμφανίσει αλλεργικό shock, πρέπει να φέρει πάντα μαζί του (ακόμη και στην παραλία) ένα μικρό τσαντάκι με τα φάρμακα άμεσης αντιμετώπισης, οπότε να είναι πρόχειρα σε κάθε ανάγκη. Τα φάρμακα και τον τρόπο χρήσης θα του τα καθορίσει ο γιατρός και συνήθως περιλαμβάνουν, αντιϊσταμινικό σιρόπι, ένα χάπι κορτιζόνης, ένα εισπνεόμενο βρογχοδιασταλτικό και μία ένεση ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗΣ. Πρέπει να τονισθεί ότι η αδρεναλίνη είναι το φάρμακο που σώζει ζωές, αν γίνει έγκαιρα. Για το λόγο αυτό, κυκλοφορούν ειδικές ενέσεις αδρεναλίνης (συσκευές μιας χρήσεως που μοιάζουν με στυλό) και τις κάνουν μόνα τους τα αλλεργικά άτομα. Η γρήγορη χορήγηση αδρεναλίνης, αμέσως μετά την εμφάνιση των πρώτων συμπτωμάτων σχεδόν εγγυάται την επιβίωση του ατόμου. Οι ενέσεις κορτιζόνης είναι επιβοηθητικές, αλλά δεν έχουν θέση στην άμεση αντιμετώπιση του αλλεργικού shock.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων ή παρερμηνειών πρέπει να τονισθεί με έμφαση ότι κάθε αλλεργικό ΔΕΝ κινδυνεύει να εμφανίσει αλλεργικό shock. Για παράδειγμα τα άτομα που εμφανίζουν άσθμα ή ρινίτιδα την άνοιξη, ή αυτά που έχουν αλλεργία σε κάποιο φάρμακο ΔΕΝ έχουν αυξημένη πιθανότητα να πάθουν κάτι αν τσιμπηθούν από μέλισσα ή σφήκα (Υμενόπτερα) και το αντίθετο. Πολύ σπάνια το αλλεργικό shock εμφανίζεται εν αιθρία. Συνήθως προϋπάρχουν άλλα ηπιότερα επεισόδια, που αν εκτιμηθούν σωστά θα οδηγήσουν το άτομο στον Αλλεργιολόγο, ώστε να διαπιστωθεί το αίτιο και να λάβει τις σωστές οδηγίες. Για παράδειγμα στην αλλεργία στο δηλητήριο των Υμενοπτέρων, πριν από το πολύ έντονο επεισόδιο, προϋπάρχουν επεισόδια, όπου μετά το τσίμπημα εμφανίζεται μόνο έντονο πρήξιμο (π.χ. τσίμπημα στο δάκτυλο, πρήξιμο μέχρι τον αγκώνα) ή μπορεί να εμφανισθεί παροδικό και ήπιο σε όλο το σώμα κνιδωτικό εξάνθημα.



αυτα τα ειχα στο pc. προχειρα.
αν γινει ενδομυικα νεκρωνει τους γυρω ιστους.(μικρο το κακο)
και αυτες οι ετοιμες (δεν τις εχω δει)λογικα υποδορια θα τρυπανε.
σε αυτο που λεει ο γιαννης συμφωνω ,αν δεν ξερετε να κανετε ενεση παρτε ετοιμη δοση.
ακομα και το τρυπημα στον πισινο εχει τον τροπο του.....
τα δυο ανω δεξια και αριστερα αντιστοιχα τερτατημορια τρυπαμε
αφου πρωτα ρουφαμε και δεν δουμε αιμα τοτε ρυχνουμε το φαρμακο.(για οσους επιμενουν για medrol και cortef).εννοείτε πως μεσα στην συριγγα δεν υπαρχει ιχνος αερα γιατι μετα παμε αλλου.




Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikoskerkyra
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!   Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Icon_minitimeΔευ Ιουν 27, 2011 10:35 am

Καλημέρα στα μέλη του φόρουμ επειδή το θέμα ΑΛΛΕΡΓΙΑ είναι πάρα πολύ σοβαρό και λαμβάνοντας υπόψιν ότι ο κάθε ένας από εμάς είναι πάντα εν δύναμή ΑΛΛΕΡΓΙΚΟΣ άσχετα με το πόσα τσιμπήματα έχει φάει ο καθένας ( παρόλο που υπάρχει η άποψη από κάποιους γιατρούς ότι κάτω από 40-50 τσιμπήματα ανά έτος είναι πιθανόν να παρουσιαστεί ΑΛΛΕΡΓΙΑ στο δηλητήριο της μέλισσας ) η πιο σωστή διαδικασία είναι να επισκέπτη έναν αλλεργιολόγο οπού μετά από τη λήψη ιστορικού θα του συστήσει τις εξετάσεις που θα πρέπει να κάνει και μετά από τα αποτελέσματα θα του χορηγήσει τις πληροφορίες άλλα και το τι θα πρέπει να έχει μαζί του για παν ενδεχόμενο.
σας παραθέτω τις πιο κάτω εικόνες ( χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμισή στον εν λόγο γιατρό που φαίνονται τα στοιχειά του ) από αυτά που μου έδωσε σαν γενικές πληροφορίες άλλα και τον τρόπο χρήσης τις αδρεναλίνης. θέλω να ΕΠΙΣΤΗΣΩ την ΠΡΟΣΟΧΗ κάθε συνάδελφου μελισσοκόμου ότι μια θεραπεία που μπορεί να είναι ΣΩΤΗΡΙΑ για έναν μπορεί να είναι ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ για κάποιον άλλο, αλώστε το ίδιο πράγμα συμβαίνει με όλα τα φάρμακα .

1. Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Alergy0015050



2. Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Alergy0025050



3. Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Alergy0035050



4. Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Alergy0045050



5. Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Alergy0055050



6. Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Alergy0065050



7. Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Alergy0075050



8. Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Alergy0085050



9. Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Alergy0095050



10. Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Alergy0095050


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!   Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Icon_minitimeΤρι Ιουν 28, 2011 3:51 pm

sevasmos

Κατατοπιστικότατες δημοσιεύσεις !!!

Μπράβο !!!

sevasmos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!   Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Icon_minitimeΤρι Ιουν 28, 2011 5:49 pm

Συγχαρητήρια nikoskerkyra!!
πολύ σωστός και τεκμηριωμένος !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikoskerkyra
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!   Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !! Icon_minitimeΤρι Ιουν 28, 2011 6:11 pm

ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, το όλο θέμα ΑΛΛΕΡΓΙΑ το έχω ψάξει σε αηδιαστικό επίπεδο, λόγω του ότι μέλος της οικογενείας μου παρουσιάζει έντονα και συχνά αλλεργικά προβλήματα οπότε πριν καν ασχοληθώ με τις μέλισσες ήταν το πρώτο και κυριότερο πράγμα που έκανα και ευτυχώς όλα τα τεστ ήταν αρνητικά. ΘΕΛΩ να παρακαλέσω όλα τα μέλη του φόρουμ να κάνουν άμεσα το τεστ εάν δεν το έχουν κάνει είδη, γιατί με τις αλλεργίες δεν χωράνε τσαμπουκάδες σε στέλνουν αδιάβαστο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Φάρμακα αντιαλεργιογόνα !!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μελισσοκομικά σκευάσματα (φάρμακα κ.λ.π.)
» Φάρμακα και σωστές αναλογίες χορήγησης.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: