Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.

Πήγαινε κάτω 
+14
alsotiris
harrisrom
smileman43
Maikpigasos
varsamis
helias
milmos
japetus
ionis
parosbees
ayla
lingistis
sp-kor
IxNiLaTiS
18 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΤρι Φεβ 10, 2009 6:21 pm

Όπως ίσως υποψιαστήκατε, έχω να προτείνω έναν τρόπο
που αντιμετωπίζει ή μάλλον καταστέλλει
τις κλοπές κυψελών – μελισσοσμηνών.
Αλλά ας πάρω τα πράγματα με την σειρά.

Ο μελισσοκόμος που έχει στην κατοχή του περισσότερες από 9 κυψέλες
είναι υποχρεωμένος να τις έχει δηλώσει στην νομαρχία του
και να έχει πάρει αριθμό μελισσοκόμου και μελισσοκομικό βιβλιάριο.

Με τον αριθμό αυτό θα πρέπει να πυροσφραγίσει τις κυψέλες του
ώστε βλέποντας τον αριθμό να γνωρίζουμε τον κάτοχο.
Οι κλέφτες στοκάρουν το πυροσφράγισμα και ξαναβάφουν την κυψέλη.
Από την στιγμή αυτή ισχύει το ρητό «άπιαστος κλέφτης = καθαρός νοικοκύρης»

Που στηρίζεται ο κλέφτης;
Στο ότι στοκάροντας και επαναβάφοντας την κυψέλη,
δεν μπορεί κανείς να την αναγνωρίσει, αλλά ακόμα και αν την αναγνωρίσει
θα είναι πολύ δύσκολο να το αποδείξει.
Βασίζεται λοιπόν στο στόκο και στο χρώμα.
Αν λοιπόν δεν είναι δυνατόν να τα χρησιμοποιήσει, τότε δεν θα μπορεί να κρυφτεί….

Είμαι βέβαιος πως ακόμα δεν έχετε καταλάβει τι εννοώ.
Προσέξτε λοιπόν την παρακάτω φωτογραφία.
Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. P2100059kb6

Βλέπετε δύο πατώματα τα οποία έχουν πυροσφραγιστεί.
Και τα δύο έχουν δεχθεί επεξεργασία με βερνίκι εμποτισμού και βερνίκι θαλάσσης,
το κάτω πάτωμα με άχρωμο ενώ στο επάνω πάτωμα έχω προσθέσει στο ίδιο βερνίκι κίτρινη χρωστική.
Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. P2100062ty5

Και τα δύο πατώματα είναι πλέον απόρθητα στο νερό,
αλλά ταυτόχρονα φαίνεται το πυροσφράγισμα , φαίνονται ακόμα και τα νερά του ξύλου.
Το κάτω πάτωμα με το άχρωμο βερνίκι είναι περίπου όπως τα πατώματα
που έχουν εμβαπτισθεί σε παραφίνη.

Αν λοιπόν τις κλέψει κάποιος κλέφτης, αυτό που θα πρέπει να κάνει,
είναι να τις φιμώσει - ξαναβάψει,
εκτός … και αν η νομοθεσία απαγορεύει να είναι οι κυψέλες βαμμένες έτσι,
ώστε να μην φαίνονται τα νερά του ξύλου.

Να επιτρέπεται δηλαδή μόνον το παραφινάρισμα και τα βερνίκια εμποτισμού.


Μα τι είναι αυτό που λές βρε Ιχνηλάτη; Γίνονται τέτοια πράγματα;


Ναι, γίνονται σε τρεις απλές κινήσεις….
1. Εμείς (αρκετοί μελισσοκόμοι) το προτείνουμε στην ΟΜΣΕ.
2. Η ΟΜΣΕ ζητά από το υπουργείο να βγάλει αυτή την απόφαση.
3. Από την στιγμή που θα κοινοποιηθεί η απόφαση,
θα έχει πλέον νόημα να ενεργούνται έλεγχοι από τους μελισσοκομικούς συλλόγους της κάθε περιοχής.
Πχ γιατί μάγκα μου έχει τις κυψέλες βαμμένες - φιμωμένες;
Αυτό και μόνον είναι ικανό να αναχαιτίσει αν όχι όλους,
τουλάχιστον τους περισσότερους κλέφτες.

Και οι κυψέλες που ήδη έχουμε βαμμένες τι θα γίνουν βρε ιχνηλάτη;
εύλογα θα ρωτήσει κάποιος ….
Αυτές θα συνεχίσουν να υπάρχουν έτσι όσο αντέχουν,
μέχρι την αντικατάστασή τους από νέες κυψέλες.
Κάθε μελισσοκόμος έχει ( όπως ο νόμος ορίζει) δηλώσει τις κυψέλες του.
Θα δηλώνει λοιπόν και στον τοπικό σύλλογο το πόσες βαμμένες κυψέλες έχει.
Δεν μπορεί το 2009 να έχει δηλώσει 20 βαμμένες κυψέλες και το 2010 να βρεθεί με πχ 40.
Τότε κάτι πάει στραβά εδώ. 😉

Από την άλλη όλοι οι μελισσοκόμοι είμαστε μέλη μελισσοκομικών συλλόγων,
αυτών από τους οποίους πήραμε την βεβαίωση που μας ζήτησε η νομαρχία..
Ε λοιπόν αν αραιά και που κάνουμε ελέγχους στις περιοχές μας,
κάποια στιγμή κάποιον θα πιάσουμε, θα τον σκίσουμε,
θα δημοσιευτεί το θέμα στις ειδήσεις και στα περιοδικά,
και επιτέλους οι κλέφτες θα καταλάβουν ότι πέρασε η βασιλεία τους.

Οι λαδομπογιές και κάθε είδους μπογιές που κλείνουν το ξύλο, είναι υπέρ του κλέφτη.

Αν δεν είμαστε άξιοι να εφαρμόσουμε αυτά τα απλά πράγματα, τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας.


Παρακάτω γράφω τα πλεονεκτήματα του βερνικιού εναντίον της λαδομπογιάς.
1. Στεγνώνει αμέσως – τελειώνουμε αμέσως.
2. Βάφουμε τα πατώματα ευκολότερα,
γιατί μετά το βάψιμο μπορούμε αμέσως να τα τοποθετήσουμε το ένα επάνω στο άλλο
δίχως να κολλήσουν μεταξύ τους.
Ενώ με την λαδομπογιά θα πρέπει για τουλάχιστον 2 ημέρες να τα απλώσουμε
σε μεγάλο μέρος για να στεγνώσουν πριν τα ντανιάρουμε.
Διαφορετικά θα κολλήσουν όλα μαζί σε ένα σώμα.
3. Είναι εύκολο να το συντηρήσουμε
επαναβάφοντας με ένα χέρι άχρωμο βερνίκι κάθε 5 περίπου χρόνια.
4. Δεν λερώνουμε την αυλή και τα ρούχα με μπογιές.
5. Έχει μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο.
6. Είναι καλαίσθητο (υποκειμενικό).

Πλεονεκτήματα του βερνικιού εναντίον της παραφίνης.

1. Δεν κινδυνεύουμε από αναφλέξεις και καψίματα δικά μας ή της οικογένειάς μας.
2. Δεν κινδυνεύουμε από εκρήξεις. Φοβάμαι τα υγραέρια …
3. Δεν λερώνουμε το εσωτερικό της κυψέλης.
4. Μπορούμε αν θέλουμε να το χρωματίσουμε,
αποφεύγοντας έτσι την παραπλάνηση των μελισσών με ότι αυτή συνεπάγεται.
Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. 4xkvw9
5. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το φλόγιστρο για απολύμανση του εσωτερικού της κυψέλης,
δίχως να πάρει φωτιά η παραφίνη.

Θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sp-kor
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΤετ Φεβ 11, 2009 11:28 pm

kalispera sinadelfe ,
Entiposiastika apo tin parousiasi tou 8ematos to anaptikses diksodika kai me ka8e leptomeria . 8a sou diafevgi vevea oti to verniki empotismou ine karkinogono kai periexi posotita arsenikou kai ena meros molivdo , os ek toutou apo apopsi igias kai mono den 8a to sinistousa .
apo oti ksero i europaiki enosi to exi apagorefsi.
Oso afora gia to stokarisma kai vapsimo ego protino tin mpogia nerou pou ine ikologiki tin xrisimopio peripou 10 xronia dixos provlima ,an stokaristi fenete amesos den kalipti 100% ta nera tou ksilou.
Asxoloume me tin katergasia tou ksilou apo atan 8imame ta prota mou vimata (ikogeniaki ergasia) kai exo ma8i oti to ksilo otan anapnei den sapizi , afto to parexoun oles i mpoges nerou.Episis den xrisimopio parafini ta teleftea xronia.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΠεμ Φεβ 12, 2009 12:36 pm

IxNiLaTiS πολύ ενδιαφέρουσα η παρουσίαση σου, μπράβο σου Very Happy

Χαίρομαι που κάποιοι κατά καιρούς σκέπτονται σοβαρά για την λύση ενός προβλήματος που μας παιδεύει από τότε που έμαθα να διαβάζω!!! Ομολογώ πως με εντυπωσίασε ο τρόπος που προτείνεις. Διαβάζοντας όμως και όσα λέει καλοπροαίρετα και ο φίλος sp-kor προβληματίστηκα λίγο για τα υλικά βαφής. Αν όντος είναι επικίνδυνα τα υλικά (βερνίκια) μήπως υπάρχουν άλλες μπογιές πιο κατάλληλες scratch που να είναι διαφανή ή να δείχνουν σαν τα βαμμένα πατώματα που μου άρεσαν αφάνταστα cheers

Εγώ στο παρελθών πυροσφράγιζα και από μέσα το υλικό όπου δεν ήταν βαμμένο.
Πάντως το ότι το συζητάμε το θέμα με ενδιαφέρουσες απόψεις σίγουρα κάτι θα βγει…. Ας μας παρουσιάσουνε τις ιδέες τους και άλλοι… Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΠεμ Φεβ 12, 2009 6:35 pm

Φίλε sp-kor το βερνίκι εμποτισμού που ανέφερα ήταν της Χρωτέξ.
Τόσο αυτό όσο και το αντίστοιχο της Durostik αναφέρουν πως το προϊόν αυτό
συγκαταλέγεται στα επιβλαβή, αλλά είναι ακίνδυνο για την υγεία όταν στεγνώσει.

Όμως το νερόχρωμα μου φαίνεται και αυτό καλή περίπτωση
αν και κάποτε που το χρησιμοποίησα σε σκυλόσπιτο έμεινα δυσαρεστημένος.

@ lingistis
Το πυροσφράγισμα εσωτερικά ναι μεν θα αποδείξει τον πραγματικό κάτοχο,
και σαφώς θα πρέπει να το κάνουμε,
αλλά ... θα πρέπει να ανοίξουμε την κυψέλη.

... Και άντε τώρα να πείσεις κάποιον που θα σε δεί να ανοίγεις τα μελίσσια του
οτι απλά ήθελες να δείς μήπως ήταν τα δικά σου που σου έκλεψαν,
και όχι για να του κάνεις κακό, ή να κλέψεις την γονοφωλιά. :lol:
Θα πρέπει δηλαδή να υπάρχει ένας τρόπος να φαίνεται και απέξω...
Αν οι κυψέλες φαίνονται και απέξω και από μέσα,
νομίζω πως αυτό είναι αρκετό για να αποθαρρυνθεί ο μακρυχέρης.

Κάποιο τρόπο πρέπει να βρούμε για το εξωτερικό μερος. ...


@ sp-kor
μήν γράφεις με greeklish βρε . :lol: .. με στράβωσες .. cyclops
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΠαρ Φεβ 13, 2009 10:57 am

Χμ, τώρα που είπαμε για καρκινογόνα ... ασχολήθηκα και βρήκα πως υπάρχει βερνίκι εμποτισμού νερού
Κοιτάξτε εδώ
http://www.kraftpaints.gr/kraft/gr/114/43/3/5/showproduct2.html

εδώ
http://www.kraftpaints.gr/kraft/gr/114/48/3/5/showproduct2.html

και εδω που τα λέει ο φίλος μελισσοκόμος Αντωνης Κεκιδακης

http://melissakia.blogspot.com/2008/07/blog-post.html

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. My.php?image=014joo9

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. 008jye5
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sp-kor
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΣαβ Φεβ 14, 2009 12:28 am

καλισπέρα
Θα σας κανω την χαρι να γραφω με εληνικά , αλλα μην παραπονεθήτε για την ορθογραφία μου.
Ληπόν όσο αναφορα τα χρώματα " όσα διαλίοντε με ριτίνη , νευτι , ασετόν , νίτρο και άλα χημικά σκεβάσματα κατιγοριματικά σας λεω ότι δεν είναι ακίνδηνα ακόμα και όταν στεγνόσουν.
Οπως έχω αναφέρει και σε προιγούμενο σχόλειο στο blogs συνάδελφου Κώστα , εδώ στην περιοχή μας δεν αντιμετοπίζουμε το φενόμενο της κλοπής,
Μια λύση βέβεα για την αποτροπή της κλοπής από του επίδοξους μακριχέριδες που εφαρμόζουμε εμείς ειναι λίγο ακριβή αλά πυστέβω ότι θα πιανει και σε άλες περιοχές που το φενόμενο είναι σε έξαρση . Λόγο επαγκέλματος κατασκευάζω μόνος τις κυψέλες μου και 2 άλων φίλων ,
κατασκευάζουμε τα κουτιά από κόντρα πλακέ θαλάσης 20 χιλ πάχος .Το κύριο στην κατασκευή είναι ότι οι δικές μου έχου διαφορετική κατασκευή από των άλων, για ναγίνω πιο σαφής στου ενός οι πιάστρες είναι διαφορετικές, στου άλου το μοντάρισμα είναι διαφορετικό, με λίγα λόγια ο καθένας εχει ένα διαφορετικό χαρακτιριστικό στα κουτιά του . Αν λιπόν δούμε σε κάπιων (έξιπνο ) να έχει 50 κουτια ετερίας και 5 με πιάστρες διαφορετικές ,του λες που τισ βρήκες ,πιος τισ κατασκέβασε και αν πει φίλος ξυλουργός , -πάμε να δούμε αν έχει το συγκεκριμένο εργαλίο! Για σκεφτίτετο λίγο και πίτε μου τα σχόλια σας.
Το κόντρα πλακέ το ανάφερα ως μεγαλιτερη αντοχί στο χρόνο, (κοστίζει το 1/3 παραπάνο).
Υ.Γ. Τις κλοπές κατα την ταπινή μου γνώμη τις κάνουν Γα'ι'δούρια ανεγκέφαλοι μελισοκόμοι που θέλουν να αυξίσουν το εισόδιμά τους σε βάρος συναδέλφων.

ΣΠΥΡΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΣαβ Φεβ 21, 2009 10:36 am

Κι εδώ στη Δράμα δυστυχώς υπάρχουν κλέφτες! Πριν λίγους μήνες μου είπε ένας νέος μελισσοκόμος ότι καταστράφηκε η πρώτη του προσπάθεια, γιατί του κλέψανε τα μελίσσια!
Δεν είναι γαϊδούρια οι κλέφτες, σ..ατόψυχοι είναι. Τα γαϊδουράκια είναι πολύ καλά ζώα!

Νομίζω πως η λύση με το υλικό εμποτισμού νερού είναι πολύ καλή ιδέα! Εμείς στο μαγαζί δουλεύουμε της "Χρωμοδομή" έχει και αποχρώσεις φυσικά, όπως και οι άλλες εταιρίες, ώστε να μπορεί ο καθένας να βάψει με ότι χρώμα θέλει. Εγώ θεωρώ την βαφή με συντηρητικό εμποτισμού -από αισθητικής άποψης- ασύγκρητα καλύτερη από την λαδομπογιά!

Δεν θα μπορούσε όμως να γίνει και το άλλο; Να υπάρχει υποχρεωτικά μια πλευρά βαμένη με συντηρητικό και οι άλλες με λαδομπογιά, για να φαίνετε το πυροσφράγισμα, ή μόνο η προστινή όψη βαμένη με λαδομπογιά ή μόνο ένα τμήμα της για όσους θέλουν το έντονο χρώμα, για να μην μπερδεύονται οι μέλισσες. Ομως οι πλευρές με το πυροσφράγισμα να είναι διάφανες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΚυρ Φεβ 22, 2009 7:12 am

Έχω την εντύπωση οτι το θέμα είναι να μην υπάρχουν κλέφτες.
Απο κει και πέρα ελάχιστοι είναι αυτοί που πιάνονται και τιμωρούνται.Όσο για τα χρώματα νομίζω οτι δεν παίζουν και πολύ μεγάλο ρόλο γιατί οι επιτίδειοι θα αλλάξουν κάσες και άντε βρές τους.Όταν ήμουν στον Πειραιά σε ένα μελισσομάγαζο πήραν τηλ τον ιδιοκτήτη και του είπαν (ήμουν μπροστά)οτι το προηγούμενο βράδυ έπιασαν έναν κλέφτη και έφαγε τόσο ξύλο που ειδοποίησαν το ΕΚΑΒ να τον πάρει από εκεί που τον παράτησαν.Αυτό όμως δεν βγαίνει στην δημοσιότητα για να το ακούσουν όσοι κλέβουν μέλισσες ή γενικά είναι κλέφτες για να υπάρχει ο φόβος και να σκέφτεται ο κλέφτης-λές να με πιάσουν και να έχω την ίδια τύχη;-
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΕΒΑΔΟΣ
Επισκέπτης




Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κλοπή   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΤρι Μαρ 23, 2010 12:32 pm

Εγώ είχα την τυ΄χη να πέσω θύμα πιό έξυπνου κλέφτη.
Πήγε με δικές του κυψέλες και πήρε όλα τα τελάρα από μέσα. Στην βιασύνη του όμως ξέχασε ένα ευτυχώς. Από εκεί τα έκανα πάλι 15 και μιά μέρα βρήκα τα περισσότερα ψόφια (12) από χημικά που είχαν ρίξει στον Κηφισό.
Συνεχίζω και επιμένω παρά τις δυσκολίες
Χαιρετώ όλους ΛΕΒΑΔΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κλοπές μελισσιών   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΤετ Απρ 27, 2011 11:35 pm

Γεια σας συνάδελφοι.
Μετά από καιρό επανήλθα στην παρέα έστω και για λίγο. Ανάμεσα στις ασθένειες που έχει να αντιμετωπίσει ο μελισσοκόμος είναι και η κλοπή των κυψελών του.
Είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι ιδέες που αναφέρονται στο συγκεκριμένο θέμα. Όμως είναι αρκετά δύσκολο να ξαναεντοπιστεί η κυψέλη όταν κλαπεί ώστε να την αναγνωρίσεις ως δική σου.
Προσωπικά μου έκλεψαν κυψέλη και βρίκα μόνο την κάσα μετά από 3 ημέρες πεταμένη στα σκουπίδια. Πήραν τα πλαίσια μονο και πέταξαν την κυψέλη γιατί ηταν πυροσφραγισμένη. Από τότε σε κάθε κυψέλη μου μέσα βάζω και ορισμένα πλαίσια τα οποία είναι ιδιοκατασκευή ώστε να αναγνωρίζονται αν βρεθεί ποτέ η κυψέλη ή πέσουν τίποτα ρουφιανιές.
έχω ακούσει να κλέβουν κυψέλες και οι τσιγκάνοι για να τις φάνε. Τρώνε το μέλι και το γόνο.....
Εγώ έχω 2 μελισσοομεία. ένα στον κάμπο και ένα στο βουνό ιδιόκτητα και τα 2. Τα έφραξα, το μεν στον κάμπο με κανονική μάντρα και το δε στο βουνό (λόγο έλειψης νερού) από την κύρια είσοδο με μάντρα και γύρω γύρω με συρματοπλέγματα.
Μου ξανακλέψανε κυψέλες στο βουνό.
Σήκωσα διπλά συρματοπλέγματα, έβαλα και κάτι παλιοκάγκελα από πίσω πυ είχα πεταμένα σε μια γωνιά του χωραφιου και δεν με επισκέυτικαν ξανά.
Για κάθε ενδεχόμενο από πίσω από τα συρματοπλέγματα έχω βάλει σανίδες με πρόκες καρφωμένες επάνω τους. Βρήκα και από αλβανία 3 δόκανα για λύκους και τα έχω κρύψει κι αυτά μέσα στα θυμάρια και περιμένω τον πονηρό.
έχω καταθέσει μύνηση κατά αγνώστων και αν τυχόν τσακώσω κανέναν στο δόκανο ή μάθω πως πήγε στο νοσοκομείο με πρόκα καρφωμένη στο πόδι σαν το Χριστό θα πλήρώσει και για τις προηγούμενες κλεψίες.
Δεν είναι το κόστος της κλεψιάς τόσο. Είναι η μαγαρισιά που λέμε στον τόπο μας.
Επειδή όμως δεν πάω και πάρα πολύ συχνά στο μελισσοκομείο στο βουνό και θεωρώ βάρβαρο να είναι οποιοσδήποτε τσακωμένος στο δόκανο καμιά 20αριά μέρες σκέφτομαι να αγοράσω καμιά από αυτές τις κάμερες που έχουν εμφανιστεί τώρα τελευταιά και να τον αποθανατήσω.
Το κόστος τους όμως είναι απαγορευτικό αν δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους. Οπότε αν κανένας συνάδελφος έχει προμηθευτεί κάτι αντίστοιχο ας μας πει τις εντυπώσεις του.
Διαφορετικά δόκανο και πάλι δόκανο κι ας τον βρω φαγωμένο από τα κουνάβια

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΠεμ Απρ 28, 2011 10:02 am

ionis έγραψε:

Διαφορετικά δόκανο και πάλι δόκανο κι ας τον βρω φαγωμένο από τα κουνάβια

Φιλε Ionis ξέρεις φυσικά ότι η χρήση δοκάνων απαγορεύεται στην Ελλάδα και η χρήση τους αποτελεί αδίκημα που μπορεί να σε βάλει μέσα για λαθροθηρία.
Στην περίπτωσή σου όμως, αν πιαστεί άνθρωπος, εκεί πλέον συνιστάται παράβαση ποινικού κώδικα, καθώς δεν θα μπορείς να αποδείξεις ότι είσαι λαθροθήρας και τα ήθελες για αλεπούδες ώστε να πέσεις στα "μαλακά", και πας μέσα αυτόφωρο για απόπειρα ανθρωποκτονίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ιονισ
Επισκέπτης




Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δόκανο   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΠεμ Μάης 05, 2011 11:39 pm

Έχεις δίκιο γι αυτό κι έχω κόψει τα δόντια και τα έχω κάνει φαφούτικα. Όμως αυτά κλειδώνουν στην κλειστή θέση και δεν μπορεί να τα ανοίξει κάποιος αν δεν έχει το κλειδί. Έτσι θα του κλείσουν το πόδι στις σιαγόνες τους χωρίς όμως να του προκαλέσουν αιμορραγία. Τώρα όσον αφορά την λαθροθηρία θα έλεγα ότι αποτελεί ένα κόστος που το αντέχω αν είναι να τσακώσω τον κλέφτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΔευ Ιουν 13, 2011 8:23 pm

Λοιπόν άκου! Τα δόκανα να τα βγάλεις γρήγορα από εκεί γιατί σε περιμένουν βάσανα μεγάλα.


1. Αν πιάσεις κάποιον κλέφτη με το δόκανο, ακόμα και αν ο ίδιος ομολογήσει την πρόθεσή του να κλέψει, θα παρεπεμφθείς στην δικαιοσύνη για πρόκληση σωματικών βλαβών και ομηρία από πρόθεση (δεν μπορείς να αποδείξεις ότι το έκανες για αλεπούδες μέσα σε διπλοφραγμένο μέρος που δεν υπήρχε κάτι εκεί μέσα για να προσελκύσει τις αλεπούδες). Δεν είναι ότι θα πληρώσεις κάποιο πρόστιμο, αλλά ότι θα μπεις φυλακή και θα κάνεις ποινικό μητρώο.

Αν μάλιστα το δόκανο στραπατσάρει τον αστράγαλο η γενικά το πόδι του κλέφτη και εκείνος θα έχει πρόβλημα όλη του την ζωή και δεν μπορεί να εργαστεί, θα αξιώσει να του κόψεις μηνιάτικο, και θα το πετύχει!!! Δεν μπορείς να σακατέψεις έναν άνθρωπο για όλη του την ζωή γιατί σου έκλεψε μερικές κυψέλες που κάνουν 1000?.


2. Αν ο άνθρωπος που πιαστεί στο δόκανο ήταν μόνος του και δεν είχε μαζί του το κινητό για να φωνάξει βοήθεια, και παραμείνει εκεί μερικές ημέρες, μπορεί ακόμα και πεθάνει, και τότε θα αντιμετωπίσεις την κατηγορία της ανθρωποκτονίας.
Καλημέρα !!! ....

Άσε που θα αντιμετωπίσεις την οργή των συγγενών του, και να εύχεσαι να μην είναι Κρητικοί ή Μανιάτες, γιατί ίσως πολύ σύντομα θα σε βρουν πεθαμένο μέσα σε μια λίμνη αίματος.

Ακόμα σκέψου ότι αν πεθάνει, ακόμα και αν αθωωθείς (που αυτό αποκλείεται ) θα έχεις μια ζωή τύψεις γιατί σκότωσες έναν άνθρωπο για μερικά ευρώ. Δε λέει!


3. Αν ο κλέφτης δεν ήταν μόνος του και ο άλλος τον βοήθησε να δραπετεύσει από το δόκανο, τότε ο πληγωμένος στο σώμα και στον εγωισμό κλέφτης, θα θελήσει να σε εκδικηθεί. Θα θελήσει να σε κάνει να πονέσεις όπως κι εκείνος. Και να είσαι βέβαιος ότι θα βρεί τρόπο!

Αν θέλεις να βρίσκεις τον κλέφτη και την κυψέλη σου αμέσως, βάλε ένα GPS traker μέσα σε κάποια. Θα σου στέλνει διαρκώς στίγμα για το που βρίσκεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΔευ Ιουν 13, 2011 10:05 pm

Μάλλον έχεις δίκιο, δεν τα είχα σκεφτεί αυτά. Άσε που από τότε που σήκωσα το φράχτη πιο ψιλά δεν ξαναείχα επισκέψεις και κοντεύουν να σκουριάσουν κοντά 2 χρόνια τώρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΔευ Ιουν 13, 2011 10:32 pm

εγώ θα επέλεγα την λύση μέσω της Ομοσπονδίας που θα το απαιτήσει να γίνει διάταξη Νόμου, μόνο στην μπροστά όψη μπογιά (για να μη παραπλανούνται οι μέλισσες) και σε όλες τις άλλες πλευρές να απαγορεύεται το βάψιμο.
Μόνο το χρώμα του ξύλου.

Και με σκέτο λινέλαιο θα μπορούσαν να ήσαν καλυμμένες από υγρασίες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΤρι Ιουν 14, 2011 5:23 pm

GPS traker ;;; scratch
καλό ακούγεται ... αλλά ... κόστος;
που το τοποθετείς για να μη φαίνεται;
η μπαταρία του πόσο κρατάει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 16, 2011 8:50 am

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΠαρ Σεπ 02, 2011 3:58 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΠαρ Σεπ 02, 2011 4:10 pm

τοποθετειστε μια κρυφη καμερα για να εχετε συνεχως εικονα απο το μελισσοκειο σας !

http://www.ebay.com/itm/NEW-ScoutGuard-SG580M-Trail-Camera-Scout-Game-Cam-/360316129766?_trksid=p4340.m8&_trkparms=algo%3DMW%26its%3DC%26itu%3DUCC%26otn%3D5%26ps%3D63%26clkid%3D1003317863869030481#ht_1930wt_905
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΠαρ Σεπ 09, 2011 1:50 am

Kυψέλες ιδιοκατασκευής..και Αγιος ο Θεός... afro afro afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
smileman43
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΠαρ Μάης 25, 2012 12:55 am

Συνχαρητήρια ixnilath για την έξυπνη και σοβαρή ιδέα!
Αν υοθετηθεί από τους μελισσοκομικούς συλόγους θα είναι ενα πολύ σοβαρό βήμα πρός τη λύση του προβλήματος της κλοπής κυψελών.
Οσον αφορά για τα τεχνικά προβλήματα που αναφέρθηκαν απο αλλους φίλους ......είναι μέν βάσημα, αλλά δευτερεύουσας σημασίας και υπάρχουν λύσεις για αυτά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
harrisrom
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΠεμ Αυγ 30, 2012 6:51 pm

Είμαι από Κοζάνη και πέρυσι μου έκλεψαν 3 μελίσσια 25άρια. Και το θέμα είναι ότι ξέρω και ποιος μου τα πήρε και που είναι τα μελίσσια μου. Ναι όμως ο κύριος έκανε το εξής απλό...έβαλε τα σμήνη σε δικές του κυψέλες (με πολλά μέλια μέσα) και τις δικές μου σίγουρα τις πέταξε, τις έκαψε, αυτός ξέρει. Σε αυτήν την περίπτωση τι να κάνω? Κύριοι νομίζω πως το θέμα είναι να μην γίνετε στόχος κάποιου κλέφτη. Γιατί αν γίνετε - γίνουμε...τα κλέμε τα μελίσσια μας. Βέβαια εδώ σε μας είχαμε και περιστατικό που ο θεός αγαπά και τον νοικοκύρη και το βράδυ που ο κλέφτης πήγε να κάνει την "άγια" δουλειά του, του έπεσε το πορτοφόλι με την ταυτότητα. Σαν παιδάκι έκλαιγε όταν την επόμενη μέρα πήγε η αστυνομία σπίτι του. Ηπιο χειμώνα να έχουμε και καλή παραγωγή για του χρόνου σε όλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alsotiris
Μέλος
Μέλος
alsotiris


Αριθμός μηνυμάτων : 80

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΤρι Φεβ 17, 2015 12:14 pm

Κλοπή.. Ο φόβος και ο τρόμος κάθε μελισσοκόμου!
Μια μικρή παρατήρηση μου για τον εμποτισμο, (μιας και ασχολούμαι με ξυλοκατασκευες) ειναι οτι ο κλέφτης δε χρειάζεται να στοκαρει το πυροσφραγισμα για να το καλύψει.. Μπορεί να το περάσει με τριβειο και να εξαφανιστεί τελείως!!
Περνάει και τα λάδια του ξανά και μια χαρά!!
(Δίνουμε ιδέες σε αυτούς τους αλήτες τώρα, αλλα είμαι σίγουρος οτι το έχουν ήδη σκεφτεί!)
Ποια ειναι η λύση? πραγματικά δε ξέρω.. Ίσως το GPS? αλλα το κοστος ειναι υψηλό..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φωκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΤρι Φεβ 17, 2015 10:45 pm

Κανενα είδος βαψίματος δεν έχει να κάνει με αποτροπή κλεψιας .. Οπότε για μένα άστοχη η όλη σκέψη .. Άςε που αυτοί οι τελευταίοι που κλέβουν κυψέλες ( αν κλέβουν κυψέλες και όχι μόνο τελαρα), στην συνέχεια τις πετούν, αν βέβαια έχουν μια στοιχειώδη επικοινωνία με τα σκατα που έχουν για εγκέφαλο ....
Τώρα, αυτά με τα δόκανα και κάτι άλλα χαζα που έχω ακούσει από άλλους για παγίδες με καρφιά και κάτι άλλα κουφά, εύχομαι να μην τα ξανακούσω .. Μη ξεχνάτε υπάρχουν πολλοί μέλισσαδες , ιδίως παλιοί , που πλησιάζουν τα ξένα μελισσια για να δουν αν δουλεύουν , ώστε να μεταφέρουν εκεί και τα δικά τους.. Μερικοί δε, ανοίγουν και ένα για να δουν, όπως ο θείος μου, εντελώς καλόβουλα και αδολα ... Για να μην αναφέρω περίεργους που πρώτη φορά πλησιάζουν για να παρατηρήσουν ένα μελίσσι , παιδάκια , ακόμα και κανά γυφτακι για να φάει λίγο μέλι ... Ξέρω ότι ζούμε στην μπανανία αλλά έλεος, όχι τέτοιες αιμοβορικες μεθόδους όπως παγίδες ...
   Τέλος , ειναι καιρός όλοι μας να διαθέσουμε λίγα λεφτά για μια καλη κάμερα , σε συνδυασμό με κανά δυο gps trucker..δυο χρονια ψάχνω για gps, κάμερα βρήκα ήδη .. Το gps trucker το βρήκα , μετά από δυο χρονια και το παρηγγειλα προχτες.. Αύριο , μεθαύριο θα το έχω .. Ειναι ελληνική πατέντα και κατασκευασμένο ειδικά για μελισσια , λεπτό μόνο 12 χιλιοστά και διάρκεια παταριας  ως και 5 μήνες .. Ειναι της apisafe, παρακαλώ να το ψάξετε και να διαβάσετε .. Μια κάμερα , σε συνδιασμο με 2-3 gps trucker και νιώθω πολύ καλύτερα όταν κοιμάμαι, απ το να αναρωτιέμαι συνέχεια αν με κλέψανε η όχι ..κόστος για δυο gps trucker μαζί με τηλεχειριστήριο ( χρειάζεται 1 τηλεχειριστήριο για όσα gps trucker αγοράσετε ) γύρω στα 250 ευρώ μετά από τους φόρους .. Ένα gps trucker 99 ευρώ  πριν τον φόρο .. Καθόλου άσχημα για αυτά που κάνει .. Ψάξτε το ..αν μπορώ εγώ να διάθεσω χρήματα για gps trucker , που δεν έχω ήλιο στην μοίρα , πιστέψτε με μπορούνε όλοι ..
Καλη τύχη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kastoras21
Μέλος
Μέλος
Kastoras21


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.   Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος. Icon_minitimeΠεμ Φεβ 19, 2015 5:15 pm

varsamis έγραψε:
τοποθετειστε  μια κρυφη καμερα για να εχετε συνεχως εικονα απο το μελισσοκειο σας !

http://www.ebay.com/itm/NEW-ScoutGuard-SG580M-Trail-Camera-Scout-Game-Cam-/360316129766?_trksid=p4340.m8&_trkparms=algo%3DMW%26its%3DC%26itu%3DUCC%26otn%3D5%26ps%3D63%26clkid%3D1003317863869030481#ht_1930wt_905
@varsamis επειδη ψάχνομαι και γω για κάμερα έχω καταλήξει σε αυτή http://www.ebay.com/itm/SunTek-HC-300M-HD-12MP-940NM-MMS-GPRS-Scouting-Infrared-Trail-Hunting-Camera/151107295452?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D29310%26meid%3Dadff6e23e0e34798bec588a1d0a81253%26pid%3D100005%26rk%3D3%26rkt%3D6%26mehot%3Dpp%26sd%3D360316129766&rt=nc που είναι πιο οικονομική! εσύ την έχεις αυτή η σκέφτεσαι να την αποκτήσεις γιατί έχω κατι ερωτήσεις για τη νυχτερινή λήψη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Συσκευή εντοπισμού (GPS tracker) κυψελών από Έλληνα (επιτέλους!!!).
» προσοχη κλοπες
» Κλοπές στα Ιωάννινα...
» πρόταση για τις κλοπές
» ΠΟΛΛΕΣ ΚΛΟΠΕΣ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Ειδικά θέματα :: Κάτω οι κλέφτες!!!-
Μετάβαση σε: