Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;    Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;  Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2011 9:48 pm

Το ερώτημα τίθεται προς συζήτηση...

Δεδομένα:

5 διόροφα μελίσσια (ο όροφος πρόσφατα τοποθετημένος, το πάτωμα 10άρι πληθυσμό και πολύ γόνο) εγκατεστημένα σε αγρόκτημα δικό μου, λίγο έξω από την Κόρινθο. Από τρύγο τα ανθάκια της εποχής -όχι και πολύ πράμα όμως- και σύντομα ανοίγει φουλ η πορτοκαλία goustaro Δυστυχώς στην ευρύτερη περιοχή καλλιεργούν κυρίως αμπέλια και οσονούπω πρόκειται να δημιουργηθεί νέφος απο τους ψεκασμούς...

Ζητούμενα:

Να μετακινηθεί το μελισσοκομείο. Προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει η παραγωγή μελιού ή άλλων μελισσοκομικων προϊόντων, όσο το να γεμίσει και ο δεύτερος όροφος για να κόψω παραφυάδες αργότερα.

Ερωτήματα:

-Να τα πάω σε άλλη κοντινή περιοχή με αναλογία πορτοκαλιάς / άμπελου 70-30 (ενώ τώρα είναι 10-90!), ρισκάροντας λίγο με το θέμα τον ψεκασμών, αλλά κερδίζοντας σε ανθοφορία;
-Να τα ανεβάσω στα ημιορεινά/ορεινά και να τα αφήσω ήσυχα να μαζέψουν ανθάκια και έλατο αργότερα, χωρίς τον φόβο ψεκασμών;

Να το συζητήσουμε λίγο να βγάλω μια άκρη ρε παιδιά!

υ.γ. Αν κάποιος φίλος είναι από την περιοχή της Κορινθίας, ευπρόσδεκτες οι προτάσεις για "ψαγμένα" σημεία εγκατάστασης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Κώστας Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;    Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;  Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2011 11:57 pm

Το θέμα με τα φυτοφάρμακα είναι πολύ σοβαρό... αν είναι όπως τα λες τότε δεν κάθεσε στα αυγά σου και ψάχνεις για άλλη τοποθεσία... Για 5 μελίσσια νομίζω ότι πιο σπουδαίο είναι να είναι κάπου κοντά σου και ας είναι μέτρια η βλάστιση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;    Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;  Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2011 12:35 am

lingistis έγραψε:
Το θέμα με τα φυτοφάρμακα είναι πολύ σοβαρό... αν είναι όπως τα λες τότε δεν κάθεσε στα αυγά σου και ψάχνεις για άλλη τοποθεσία... Για 5 μελίσσια νομίζω ότι πιο σπουδαίο είναι να είναι κάπου κοντά σου και ας είναι μέτρια η βλάστιση.

Και εγω αυτο πιστευω και επειδη εδω τα πεδινα ψεκαζονται κατα κορον, λεω να τα παω στο βουνο, οχι πολυ ψηλα και ας γεμισουν οποτε θελουν. Αυτο βεβαια συνεπαγεται οτι θα χασω τη πορτοκαλια, αλλα στο βουνο θα εχουν ανθη απο την οψιμη ανοιξη και ελατο αργοτερα. Στα μειον η αποσταση...αλλο να τα εχεις 5-10 λεπτα απο το σπιτι και αλλο στην μια ωρα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;    Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;  Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2011 7:50 pm

Ε καλα είπαμε οχι και μια ώρα... Very Happy Very Happy
Οι βενζίνες μόνο.. pale pale
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;    Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;  Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2011 9:10 pm

Γενικά η μονοκαλιέργειες δεν ενδίκνινται για τα μελίσσια. Και μετά τα πορτοκάλια ή τα σταφύλια, τι; Ας μην μιλήσουμε και για τους ψεκασμούς. Σίγουρα θα υπάρχει ένα μέρος κοντά σου κατάλληλο για τα κορίτσια σου. Κάνε μια βόλτα ερευνιτική για περιοχή και σύγουρα θα βρεις κάτι. Οι μελισσούλες πετάνε αρκετά μακριά για να βοσκίσουν. Προτήμησε άγρια βλάστιση παρά καλλιέργειες. Ταπινή μου γνώμη πάντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;    Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;  Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2011 10:57 pm

Dias έγραψε:
Γενικά η μονοκαλιέργειες δεν ενδίκνινται για τα μελίσσια. Και μετά τα πορτοκάλια ή τα σταφύλια, τι; Ας μην μιλήσουμε και για τους ψεκασμούς. Σίγουρα θα υπάρχει ένα μέρος κοντά σου κατάλληλο για τα κορίτσια σου. Κάνε μια βόλτα ερευνιτική για περιοχή και σύγουρα θα βρεις κάτι. Οι μελισσούλες πετάνε αρκετά μακριά για να βοσκίσουν. Προτήμησε άγρια βλάστιση παρά καλλιέργειες. Ταπινή μου γνώμη πάντα.

Το πορτοκάλι είναι δυνατή τροφή για τα μελίσσια και βοηθά πολύ στο να χτίζουν, πράγμα που είναι επιθυμητό και θα ήθελα να το επωφεληθώ. Από την άλλη, δυστυχώς η περιοχή που βρίσκομαι είναι τίγκα στα αμπέλια σε ακτίνα αρκετών χιλιομέτρων. Τα αμπέλια ψεκάζονται με τουρμπίνα και αυτό σημαίνει νέφωση με φυτοφάρμακα που επικάθεται παντού, ακόμη και εκτός των αγροκτημάτων. Οπότε αναγκαστικά μιλάμε για απόσταση τουλάχιστον 15 χιλιομέτρων + για νέα εγκατάσταση. Διερευνητικές βόλτες γίνονται σε καθημερινή βάση, έχοντας πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου και τις βενζίνες, όπως σωστά ειπώθηκε από ένα φίλο πιο πάνω.


Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σας μέχρι στιγμής! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Να κυνηγήσω ανθοφορία ή να κάτσω στα αυγά μου;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Δύο αυγά σε κελί ??????
» Διεγερτικο σιροπι με αυγα
» Δυο αυγα ανα κελι + Βασιλισσα;
» ορφανο χωρίς αυγά
» 2 & 3 αυγα σε καθε κελι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: