Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ταισμα με σιροπι!

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΣΑΒΒΑΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

ταισμα με σιροπι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ταισμα με σιροπι!   ταισμα με σιροπι! Icon_minitimeΔευ Φεβ 14, 2011 5:41 pm

καλησπερα φιλοι μου! Smile θελω την βοηθεια σας!
εχω ενα μελισσακι 4ων πλαισιων περιπου και θελω να το χωρισω σε 6 παραφυαδες τον Απριλιο-Μαιο! σκεφτομαι να αρχισω την τροφοδοσια του με σιροπι! Ειμαι απο Θεσ/νικη καθως και το μελισσακι!
Ειναι καταλληλη εποχη να το κανω? Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ταισμα με σιροπι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ταισμα με σιροπι!   ταισμα με σιροπι! Icon_minitimeΔευ Φεβ 14, 2011 7:35 pm

Για σιροπι ειναι νωρις ακομη, βαλε ζαχαροζυμαρο .
Ενα μελισσι αν υποθεσουμε οτι θα εχει 10αρησει τον απριλιο που λες, οι 6 παραφυαδες πως θα κοπουν?
Θελεις 3 πλαισια το λιγοτερο στην καθε μια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimmys
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 106

ταισμα με σιροπι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ταισμα με σιροπι!   ταισμα με σιροπι! Icon_minitimeΤρι Φεβ 15, 2011 10:11 am

Το βλέπω υπερβολικό αριθμό παραφυάδων από ένα μελίσσι. Πρώτη φορά θα κόψω φέτος και λέω να πάρω ένα πλαίσιο γόνο ένα μέλι και ένα τελάρο με κελιά άδεια. Απλά δεν ξέρω εάν πρέπει να έχει και γύρη μέσα. Αν μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ταισμα με σιροπι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ταισμα με σιροπι!   ταισμα με σιροπι! Icon_minitimeΤρι Φεβ 15, 2011 10:40 am

κακο δεν θα του κανει σίγουρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ταισμα με σιροπι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ταισμα με σιροπι!   ταισμα με σιροπι! Icon_minitimeΤρι Φεβ 15, 2011 12:05 pm

jimmys θα κοιταξεις να εχεις ενα τελαρο με μελι και γυρη , ειναι απαραιτητη για τον γονο αλλα και γενικοτερα για την υγειη αναπτυξη του μελισσιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimmys
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 106

ταισμα με σιροπι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ταισμα με σιροπι!   ταισμα με σιροπι! Icon_minitimeΤετ Φεβ 16, 2011 12:23 pm

MILIBEE μήπως ξέρεις το τελάρο με τις κηρήθρες να είναι χτισμένο ή άχτιστο; Σιρόπι βάζω για 2 ημέρες; Μετά πότε επιθεωρώ πάλι; Συγνώμη για την ζαλάδα αλλά κόβω πρώτη φορά και δεν θέλω να κάνω κάποιο λάθος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ταισμα με σιροπι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ταισμα με σιροπι!   ταισμα με σιροπι! Icon_minitimeΤετ Φεβ 16, 2011 1:46 pm

για εκει που εισαι,μαλλον ειναι νωρις ακομα.
θελεις να ταισεις για να γινει πιο γρηγορα μεγαλο σε σχεση με τα αλλα ωστε να το χωρισεις?
για να κοψεις 6 παραφυαδες που λες πρεπει να γινει τουλαχιστον 20αρι.και μαννες απο που?
αγοραστες ή ορφανιας? αν ειναι το δευτερο τοτε η παραφυαδα σου δεν θα βγαλει μαννα που να αξιζει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ταισμα με σιροπι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ταισμα με σιροπι!   ταισμα με σιροπι! Icon_minitimeΤετ Φεβ 16, 2011 7:34 pm

jimmys έγραψε:
MILIBEE μήπως ξέρεις το τελάρο με τις κηρήθρες να είναι χτισμένο ή άχτιστο; Σιρόπι βάζω για 2 ημέρες; Μετά πότε επιθεωρώ πάλι; Συγνώμη για την ζαλάδα αλλά κόβω πρώτη φορά και δεν θέλω να κάνω κάποιο λάθος


τι εννοεις το ταλαρο με τις κηρηθρες?
καθε τελαρο εχει μια κηρηθρα και ασφαλως για να εχει προμηθειες θα ειναι χτισμενο. Υπαρχει αναρτηση σχετικα με τις παραφυαδες , ριξε μια ματια.
Ομως ειναι νωρις για να κοψεις, μεχρι τοτε παρε ενα βιβλιο και study Very Happy
Και δεν μας ζαλιζεις Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

ταισμα με σιροπι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ταισμα με σιροπι!   ταισμα με σιροπι! Icon_minitimeΤετ Φεβ 16, 2011 9:35 pm

Επειδή είμαι από την περιοχή συμφωνώ με τον capten..
Είναι πολύ νωρίς και μην σε φτιάχνει η παροδική καλοκαιρία.. Είναι χειμώνας ακόμα. Η αλήθεια είναι ότι έχουνε μπερδευτεί λίγο με τον καιρό, αμυγδαλιές ανθισμένες και τέτοια, αλλά αν τα κλείσει μέσα μια εβδομάδα με κρύο.. την έκατσες... Και δεν είναι σπάνιο..
Να είσαι τυχερός που κάνει καλό καιρό και ανεβαίνουν να πάρουν το ζαχαροζύμαρο.
Τα λέμε με αυτό το θέμα τον Απρίλιο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΑΒΒΑΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

ταισμα με σιροπι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ταισμα με σιροπι!   ταισμα με σιροπι! Icon_minitimeΠεμ Φεβ 17, 2011 12:01 am

Ο σκοπος μου ειναι να το κανω 20αρι! Επειτα να το χωρισω σε 6 παραφυαδες!
Σκεφτομαι να αγορασω βασιλισσες! αν το ορφανεψω και να περιμενω να βγαλει απο μονο του πιστευω οτι θα εχω μεγαλη καθυστερηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ταισμα με σιροπι!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Υπερβολικο ταισμα με σιροπι
» Τάϊσμα με σιρόπι και ζυμάρι ή βανίλια
»  ταϊσμα
» Ταϊσμα - Βασιλικά Κελιά
» ερωτηση για το τάισμα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: