Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Απορια για φυστικιες

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
jimmys
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 106

Απορια για φυστικιες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απορια για φυστικιες   Απορια για φυστικιες Icon_minitimeΠεμ Δεκ 23, 2010 9:17 pm

Θα ηθελα να ρωτησω για φυστικιες. Τα μελισσακια μου τα εχω κοντα σε ενα κτημα ( περιπου 200 μετρα) με 60 δεντρα απο φυστικιες. Θα βοηθησει την ανοιξη τα μελησσια να δυναμωσουν; Μηπως ειναι δεντρα που δεν βοηθανε με γυρη και νεκταρ; Ποτε δινει ανθοφορια η φυστικια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Απορια για φυστικιες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για φυστικιες   Απορια για φυστικιες Icon_minitimeΠεμ Δεκ 23, 2010 10:06 pm

Καλησπέρα, έχω και εγώ τις κυψέλες μου δίπλα σε 3-4 φυστικόδεντρα.. Ποτέ δεν παρατήρησα να πηγαίνουν οι μέλισσες στα δέντρα αυτά, και λογικό μια και είναι ανεμόφιλα, η επικονίασή τους δηλαδή γίνεται από τον αέρα και όχι με έντομα..
Το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει είναι οτι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω εντομοκτόνο, στις συχνές προσβολές των δέντρων από ένα συγκεκριμένο λεπιδόπτερο, μια και έχω τις κυψέλες δίπλα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimmys
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 106

Απορια για φυστικιες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για φυστικιες   Απορια για φυστικιες Icon_minitimeΔευ Δεκ 27, 2010 7:12 pm

Ευχαριστω για την πληροφορια. Μαλλον θα πρεπει να μελετησω περισσοτερο για φυτα και ανθοφοριες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Απορια για φυστικιες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για φυστικιες   Απορια για φυστικιες Icon_minitimeΔευ Δεκ 27, 2010 7:16 pm

japetus έγραψε:
Καλησπέρα, έχω και εγώ τις κυψέλες μου δίπλα σε 3-4 φυστικόδεντρα.. Ποτέ δεν παρατήρησα να πηγαίνουν οι μέλισσες στα δέντρα αυτά, και λογικό μια και είναι ανεμόφιλα, η επικονίασή τους δηλαδή γίνεται από τον αέρα και όχι με έντομα..
Το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει είναι οτι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω εντομοκτόνο, στις συχνές προσβολές των δέντρων από ένα συγκεκριμένο λεπιδόπτερο, μια και έχω τις κυψέλες δίπλα..
Για τετοιες περιπτωσεις υπαρχει και ο Βακιλος θουριγιας, κανει δουλεια και ειναι για πασα νοσο οσον αφορα τα εντομα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Απορια για φυστικιες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για φυστικιες   Απορια για φυστικιες Icon_minitimeΤρι Νοε 15, 2011 9:23 am


Είχα και εγώ αυτήν την απορία για την φυστικιά, και μου λύθηκε εχθές στο σεμινάριο.

Η αρσενική φυστικιά (φυτεύεται 1 ανάμεσα σε 10-15 καρποφόρες) δηλαδή κηφήνας και αυτή, ναι δίνει γύρη.

Αλλά έχω προσέξει στο κτήμα, όπως ξέρετε ίσως η Αίγινα είναι το νησί της φυστικιάς, πάνε σαν τρελλές στο ρετσίνι της. Προφανώς κάνει για την πρόπολη.

Μόλις τα καταφέρω θα σας στείλω και φώτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Απορια για φυστικιες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για φυστικιες   Απορια για φυστικιες Icon_minitimeΤρι Νοε 15, 2011 10:39 am

Όντως, μαζεύουν αρκετά το ρετσίνι για την πρόπολη από εκεί..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Απορια για φυστικιες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» απορια για το θυμαρι
» απορια ?
» απορια!!!!
» ΑΠΟΡΙΑ ΑΠΟ ΝΕΟ
» Απορια - προβληματισμος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: