Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Επούλωση δέντρων

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Επούλωση δέντρων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επούλωση δέντρων    Επούλωση δέντρων  Icon_minitimeΤετ Νοε 10, 2010 12:46 pm

... για τις πληγές τους και για σπασμένα κλαδιά!!! Κάτι που δεν το ήξερα και το βρήκα τυχαία εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

"... για να δέσεις ένα σπασμένο κλαδί χρησιμοποίησε τεφλόν (την άσπρη ταινία που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί για να μην στάζουν οι βρύσες. Αντί για κερί δεντροκομικό (ή πάστα εμβολιασμού), το καλύτερο υλικό είναι το μέλι!!! Περίεργο, αλλά άκρως αποτελεσματικό: Προστατεύει από προσβολή μυκήτων, μονώνει το κόψιμο για πιο άμεση επούλωση και έχει πάρα πολλά θρεπτικά συστατικά για ταχύτερα αποτελέσματα.
...
...Πιο καλό από το μελι είναι η πρόπολη των μελισσών..."


Βέβαια εδώ μιλάνε για μπονσάι κι όχι για εξωτερικά δέντρα και αν θα ορμήξουν οι μέλισσες, δεν ξέρω αν θα μείνει μέλι ή προπολη για να προλάβει να επουλωθεί ο "τραυματίας" queen
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Επούλωση δέντρων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επούλωση δέντρων    Επούλωση δέντρων  Icon_minitimeΤετ Νοε 10, 2010 1:11 pm

Πανω που ειχα ξεχασει ,ενα απο αυτα που ηθελα να ασχοληθω, λογω ελλειψης χρονου , μου το ξαναθυμησες βρε φιλεναδα.Τα μπονζαι εννοω Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Επούλωση δέντρων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επούλωση δέντρων    Επούλωση δέντρων  Icon_minitimeΠεμ Νοε 11, 2010 12:25 pm

MILIBEE έγραψε:
.... μπονζαι...
μπονσάι Αίμη μου! μπονσάι! το μπονζάι λένε ότι είναι κάτι ... πολεμικό αν θυμάμαι καλά! κι εγώ τα είχα ταράξει στο ζζζζ τα καημένα μου (τα μπονζάγια μου, έλεγα Razz ενώ τώρα λέω τα μπονσάγια μου Razz )

Θα ασχοληθείς ή έχεις ήδη;

εγώ έχω 3 πεύκα, δυο μηλιές νάνες, μια αριζόνα, που μόνα τους - τα καημένα, τα έρμα, και τα καψερά - μεγαλώνουν και ζουν σε τενεκέδες (στην ουσία είναι μίνι δεντράκια κι όχι μπονσάι, έχουν πολλές κατηγορίες, πολλές ονομασίες ... μπέρδεμα για μένα)

Έχω μια φτελιά σε μικρή γλάστρα, μια ροδιά ακόμα σε σακουλάκι (είναι η αγαπημένη μου κι ούτε ξέρω που είναι ... φαντάσου τώρα κατάσταση!!! ) και προχθές πήρα και μια περνέτια σε πολύ μικρό γλαστράκι.

Είναι αυτό που λέμε "ο ποντικός δεν χωρούσε στην τρύπα του κουβάλαγε και κολοκύθα" Razz Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Επούλωση δέντρων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επούλωση δέντρων    Επούλωση δέντρων  Icon_minitimeΠεμ Νοε 11, 2010 1:19 pm

Είναι αυτό που λέμε "ο ποντικός δεν χωρούσε στην τρύπα του κουβάλαγε και κολοκύθα"
Very Happy Very Happy
Καλοοοο....
Ειχα φτασει στο τσακ να παρω , αλλα επειδη αρχισα να ψαχνω γλαστρακια ,πλεγμα ,και τα σχετικα , μετα ειδα οτι θελουν κλαδεμα οι ριζες, αργουν να μεγαλωσουν, θελει ν αφιερωσεις χρονο και να εχεις ηρεμια (πασχω και απο τα δυο), ειπα να μην τα ταλαιπωρησω και να μη με ταλαιπωρησουν.

Σιγουρα θα το κανω καποια στιγμη , μαλλον οταν θα γερασω θα ειμαι περισσοτερο στο σπιτι και δεν θα εχω τα μελισσακια , τις αντοχες και κατι αλλο να ασχοληθω Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Επούλωση δέντρων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Ειδικά θέματα :: Μελισσοθεραπεία-
Μετάβαση σε: