Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Βασιλοκελιά

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Βασιλοκελιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βασιλοκελιά   Βασιλοκελιά Icon_minitimeΚυρ Σεπ 26, 2010 11:45 pm

Τελικά λόγο καλού καιρού (με ήθελε..) κατάφερα να κατεβάσω τα πατώματα από τις κοπέλες μου. Και το κουφό? Σε ένα, ενώ είχε 4 τελάρα γόνο, σκουληκάκι και αβγό οργανωμένο μελίσσι δηλ. είχε και 4 βασιλοκελιά… ???
Τέτοια εποχή? Η αλήθεια είναι ότι έχω μερικά που θέλουν και καλά να σμηνουργούν. Αλλά την άνοιξη όμως. Όχι τώρα.
Βέβαια στον έλεγχο όλων είδα ότι υπήρχε αρκετές γύρες και ακόμα υπάρχει μελιτοφορία από διάφορα από αγριοβαμβακιά. Όχι πολλά αλλά καλά.
Τι ήθελε να πει ο ποιητής με τα κελιά αυτά? Αντικατάσταση δεν μοιάζει γιατί η μάνα είναι περσινή.
Τι έχετε να πείτε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Βασιλοκελιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοκελιά   Βασιλοκελιά Icon_minitimeΚυρ Σεπ 26, 2010 11:52 pm

Τα βασιλοκελια ηταν στο κατω μερος του πλαισιου ή στην μεση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Βασιλοκελιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοκελιά   Βασιλοκελιά Icon_minitimeΔευ Σεπ 27, 2010 12:15 am

1 στην μεση 2 στο πάνω και ένα στο κάτω μέρος. Έχει σημασία?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Βασιλοκελιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοκελιά   Βασιλοκελιά Icon_minitimeΔευ Σεπ 27, 2010 12:21 am

Οταν ειναι στην μεση ειναι αντικαταστασης.
Αν υπαρχει προβλημα στην βασιλισσα θα την αντικαταστησουν και ας ειναι περσινη. Το θεμα ειναι θα προλαβει λογω καιρου να γονημοποιηθει?
Θα μας απαντησουν αμμεσα οι εμπειροτεροι φαντζομαι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Βασιλοκελιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοκελιά   Βασιλοκελιά Icon_minitimeΔευ Σεπ 27, 2010 12:33 am

Πάντως εγω τα χάλασα. Την μάνα δεν μπόρεσα να την δω γιατι όπως καταλαβαίνετε ήταν αναστατομένο. Λίγο που έβρεχε όλο το βράδυ λίγο που το ζάλισα να δω τι συμβαίνει. Αλλα είχε και αυγό ημέρας και γόνο και σκουλικάκι και κανονικά όλα. Θα δείξει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Βασιλοκελιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοκελιά   Βασιλοκελιά Icon_minitimeΔευ Σεπ 27, 2010 4:26 pm

Nα το προσέχεις αυτό το μελίσσι γιατί αφού έφτιαξε ΄βασιλοκελιά αντικατάστασης σημαίνει οτι δεν "πάει"για κάποιο λόγο την μάνα.Αργά ή γρήγορα θα στην "κόψει"και όσο είναι νωρίς δεν πειράζει αν την κόψει καταχείμωνα;.Στην θέση σου δεν θα την άφηνα και θα φρόντιζα για την άμεση αντικατάστασή της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Βασιλοκελιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοκελιά   Βασιλοκελιά Icon_minitimeΤρι Σεπ 28, 2010 1:06 am

parosbees έγραψε:
Αργά ή γρήγορα θα στην "κόψει"...

Έτσι την πάτησα και εγώ και πάνε 4 μελισσάκια μου μέσα στο Σεπτέμβριο.. (αλλά δεν στεναχωρέθηκα και πάάάρα πολύ διότι ήταν τα μόνα με παλιές μάνες..)
(Το πάθημα έγινε μάθημα..γιαυτό κρατάμε και 5-10 μάνες στο βασσιλοτροφείο για παν ενδεχόμενο...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Βασιλοκελιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοκελιά   Βασιλοκελιά Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 8:38 pm

Θα το παρακολουθήσω αν και ο γόνος του ήταν στρωτός. Δεν έδειχνε οτι κάτι πάει στραβα. Στην τελική αν δω κάτι, θα το εννώσω με ένα πενταράκι που έχω.
Ευχαριστώ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Βασιλοκελιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοκελιά   Βασιλοκελιά Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 11:42 pm

Τελικά μάλλον δεν ήξερε τι να κάνει. Είχε αρκετές γύρες, είδε και καλό καιρό (τότε) και σου λέει μια χαρά εποχή είναι... πάμε..
Είναι από αυτά που θέλουν να σμηνουργούν σόνη και καλά. Δεν ξαναέκανε πάντως τίποτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Βασιλοκελιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοκελιά   Βασιλοκελιά Icon_minitimeΠεμ Οκτ 14, 2010 1:21 pm

Μετά την καταστροφή των Β/Κ είδες νέο ανοικτό γόνο;
Έχει μέσα μάνα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Βασιλοκελιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοκελιά   Βασιλοκελιά Icon_minitimeΠαρ Οκτ 15, 2010 3:54 pm

Ολα καλα. Και μάνα είδα και γόνο και αυβγό..
Πρέπει να το προσέξω αυτό την άνοιξη. Θα κοπεί σε 1000 κομάτια.
Βέβαια απο την άλλη έχω 2-3 τέτοια που σμηνουργούν και με 10 μέλισσες μέσα. (Ράτσα την κάνουμε σιγα σιγά..) Και απο αυτά βγάζω τον Β. πολτό για την πάρτη μου. χεχε..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βασιλοκελιά
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» βασιλοκέλια
» βασιλοκελια
» βασιλοκελια αντικαταστασης.
» Κηφηνοκελια ή Βασιλοκελια;
» Πως κοβουμε βασιλοκελια?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: