Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ο Ιουνιος εφυγε,οι βροχες μενουν?

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Νικολης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Νικολης


Αριθμός μηνυμάτων : 8

Ο Ιουνιος εφυγε,οι βροχες μενουν? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ο Ιουνιος εφυγε,οι βροχες μενουν?   Ο Ιουνιος εφυγε,οι βροχες μενουν? Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 01, 2010 7:00 pm

Γεια χαρα!Αφορμη για το σημερινο θεμα,ειναι οι συχνες βροχοπτωσεις του προηγουμενου μηνα και κατα ποσο αυτες επηρεασαν και επηρεαζουν τις ανθοφοριες και κατα προεκταση,τα μελισσια μας.Αρκετοι μελισσοκομοι στο νομο μου ειναι προβληματισμενοι,καθως το μελι που αποθικευουν τα μελισσοσμηνη στις κυψελες ειναι λιγοτερο απ οτι θα επρεπε και αυτο απο οτι λενε οφειλεται στις συχνες βροχοπτωσεις του Ιουνιου.Δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω κατα ποσο αυτο ευσταθει και πως μπορει η βροχη να επιρεαζει τα φυτα και ποτε αυτη ειναι ευεργετικη και ποτε οχι.Τι συμβαινει στην γυρη της καστανιας για παραδειγμα μετα απο μια συντομη βροχη,η μελιτοεκκριση θα σταματησει και για ποσσες μερες?Γεννικα με ενδιαφερει να μαθω πια ειναι η επιδραση που εχει η βροχη σε ολλα αυτα κυριος στην ανθοφορια της καστανιας.Ευχαριτω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marios12335
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
marios12335


Αριθμός μηνυμάτων : 21

Ο Ιουνιος εφυγε,οι βροχες μενουν? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Ιουνιος εφυγε,οι βροχες μενουν?   Ο Ιουνιος εφυγε,οι βροχες μενουν? Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 01, 2010 8:08 pm

γεια σου φίλε μου!
εγώ δεν βρίσκομαι στην Ελλάδα αλλά κ'εδώ που είμαι (Γεωργία) τα ίδια προβλήματα έχουμε..εγώ έχω 5 μελίσσια αλλά βοηθάω έναν που έχει 1200(!!)και απ αυτά που μου είπε κατάλαβα μερικά πράματα..ούτε αυτός δεν είναι ευχαριστημένος φέτος από τον Ιούνιο λόγο βροχής..βγάλαμε μόνο(!) 8 τόνους μέλι..δηλαδή ούτε το μισό σε σχέση με άλλες χρονιές..
Σύντομες βροχές δεν χαλάνε τα ανθοφόρα φυτά,αντίθετος,βοηθάει το φυτό να μαζέψει περισσότερη υγρασία στα ανθοί..και αυτό είναι καλό για τις μέλισσες γιατί δεν χρειάζονται να "τρέχουν" για επιπλέον νερό..όμως οι δυνατές βροχές χαλάνε τα περισσότερα φυτά,ειδικά την καστανιά,επειδή το λουλούδι της είναι "κρεμασμένο" και η βροχή το "πλένει" απο πάνω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νικολης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Νικολης


Αριθμός μηνυμάτων : 8

Ο Ιουνιος εφυγε,οι βροχες μενουν? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Ιουνιος εφυγε,οι βροχες μενουν?   Ο Ιουνιος εφυγε,οι βροχες μενουν? Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 01, 2010 8:26 pm

Χαιρετισμους στην Γεωργια!1200 μελισσια?Εντυποσιακος αριθμος.Εχω ενα φιλο απο την πρωιν Σοβιετικη Ενωση που ο πατερας του δουλευε φυσικα σε κρατικο μελισσοκομιο και ειχαν αναλογο αριθμο μελισσιων κατω απο την επιβλεψη τους.Μλλον θα ηταν πολλα ατομα.
Ξερεις καμια μαγγια για φορτωση-ακφορτωση,ετσι για να γινεται και η ζωη μας πιο ευκολη?Ευχαριστω για την βοηθεια σου, παντος οι βροχες δεν ειναι παντα ωφελιμες τελικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marios12335
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
marios12335


Αριθμός μηνυμάτων : 21

Ο Ιουνιος εφυγε,οι βροχες μενουν? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Ιουνιος εφυγε,οι βροχες μενουν?   Ο Ιουνιος εφυγε,οι βροχες μενουν? Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 01, 2010 8:38 pm

μπαα..με τον παραδοσιακό τρόπο και εδώ..καροτσάκι...άσε!!μου βγήκε ο πάτος..έχω βγάλει κάλους στα χέρια μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ο Ιουνιος εφυγε,οι βροχες μενουν?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ιουνιος 2016 - συλλέγουν γυρη
» ΙΟΥΝΙΟΣ, Εποχιακοί Μελισσοκομικοί Χειρισμοί - από www.melinet.gr
» Παγκύπριος Σύνδεσμος Μελισσοκόμων ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Ιούνιος 2014

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: