Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ποιό είναι το ζώο της τρύπας;

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Ποιό είναι το ζώο της τρύπας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ποιό είναι το ζώο της τρύπας;   Ποιό είναι το ζώο της τρύπας; Icon_minitimeΔευ Ιουν 28, 2010 11:42 pm

Μπροστά σε μια κυψέλη μου βρήκα αυτή την τρύπα στο έδαφος. Την προηγούμενη φορά την είχα χαλάσει, αλλά τώρα την ξαναέφτιαξε. Προφανώς πρόκειται για φωλιά κάποιου ζώου।

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Προσέξτε πως στο χείλος της φωλιάς υπάρχει πλέξιμο σαν από αράχνη.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αλλά αν αυτή η τρύπα είναι φωλιά αράχνης θα πρέπει να είναι τεράστια.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτό και αν κινδυνεύουν οι μέλισσες;



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Ποιό είναι το ζώο της τρύπας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιό είναι το ζώο της τρύπας;   Ποιό είναι το ζώο της τρύπας; Icon_minitimeΤρι Ιουν 29, 2010 12:10 am

Καλά κατάλαβες... είναι φωλιά από αράχνη της οικογένειας Lycosidae, που έχουν πάρει το όνομα τους από την λέξη Λύκος λόγο του τρόπου που παραμονεύουν το θήραμα τους ([Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]).

Είναι σχετικά κοινές αράχνες που γίνονται αρκετές μεγάλες αλλά δεν είναι ιδιαίτερη απειλή από όσα γνωρίζω για τις μέλισσες… αλλά αυτή έχει κατασκηνώσει μπροστά από το μελίσσι σου lol!

Θα πρότεινα να την ξεθάψεις με ένα πατόφτιαρο και να μας την δείξεις με μια φώτο… είμαι περίεργος να τη δω γιατί πολύ σπάνια βγαίνει έξω από την φωλιά της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Ποιό είναι το ζώο της τρύπας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιό είναι το ζώο της τρύπας;   Ποιό είναι το ζώο της τρύπας; Icon_minitimeΤρι Ιουν 29, 2010 8:17 am

Φοβερό. Θα την ξεθάψω να την φωτογραφήσω. Αλλά από ότι κατάλαβα θα πρέπει να είναι κάπως σπάνια, αφού δεν την έχω ξαναδεί. Λυπάμαι γμτ να της χαλάσω την φωλιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Ποιό είναι το ζώο της τρύπας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιό είναι το ζώο της τρύπας;   Ποιό είναι το ζώο της τρύπας; Icon_minitimeΤρι Ιουν 29, 2010 10:30 am

Βασικά δεν είναι σπάνιο, αλλά σπάνια το βλέπει κανείς Wink έτσι δεν γνωρίζουμε και πολλά στοιχεία από την βιολογία τους.

Ένα ενδιαφέρον επιστημονικό άρθρο είναι το εξής:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Ποιό είναι το ζώο της τρύπας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιό είναι το ζώο της τρύπας;   Ποιό είναι το ζώο της τρύπας; Icon_minitimeΤρι Ιουν 29, 2010 10:39 am

Καλημερα, σπανια δεν ειναι η αραχνη αυτη, αλλα επειδη δεν κανει ιστο οπως οι υπολοιπες κρυβεται και βγαινει εξω για να κυνηγησει. Εγω βλεπω παρα πολλες εξω, ειναι χαρακτηριστικο μαλιστα τα αυγα τους (ή τα μικρα αραχνάκια) που τα κουβαλουν πανω στο σωμα τους..
Ενω δεν εχουν σημειωθει περιστατικα απο επικινδυνα τσιμπηματα, ουτε νομιζω θεωρειται επικινδυνη, εντουτοις εχω μια πολυ οδυνηρη εμπειρια απο το συγκεκριμενο ειδος.. Να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι αλλεργικος σε τσιμπηματα μελισσας ή σφήκας. Τις συγκεκριμενες αραχνες τις βλεπω συχνα και μικρος τις περιεργαζομουν συνεχεια. Μια φορα ομως εντελως τυχαια πριν καποια χρονια, ημουν σε ταβερνα με φιλους, ειχε ανεβει μια τετοια αραχνη στο παπουτσι μου και οπως κινηθηκα χωρις να την καταλαβω με τσιμπησε.. Βαζω το χερι μου και πιανω την αραχνη, μεγαλουτσικη, οι δυο κυνοδοντες της ειχαν μεινει καρφωμενοι στο ποδι μου. Τους αφαιρω, περα απο μια μικρη ενοχληση απο το τσιμπημα ολα ηταν ενταξει.. Τα συμπτωματα αρχισαν μιση ωρα περιπου μετα, οταν αρχισα να μη νιωθω καλα.Αποχαιρετησα και πηρα το δρομο με το αυτοκινητο για το σπιτι.. Να μην τα πολυλογω, δε θεωρησα σκοπιμο να επισκεφτω νοσοκομειο και προσπαθησα να κοιμηθω στο σπιτι, αλλα ηταν αδυνατο απο τον πονο που συνεχεια μεγαλωνε.. Οταν πλεον εγινε πρωι δεν ημουν σε θεση καν να περπατησω.. Φίλος με πηγε στο νοσοκομειο, οπου και τελικα με κρατησαν δέκα μερες λογω της σοβαροτητας της καταστασης.. Ο οργανισμος μου επανηλθε στα κανονικα επιπεδα συμφωνα με τις εξετασεις αιματος που επρεπε να κανω, μετα απο ενα εξαμηνο! Και ολα αυτο απο μια αράχνη.....

Γι αυτο λοιπον με την ευκαιρια, μην αμελειτε οτι το δηλητηριο ακομα και της μελισσας μπορει να κανει ζημια αναλογα με τον οργανισμο... Ποτέ δεν ξέρετε πώς θα αντιδράσει ο οργανισμός σας σε κάποιο δηλητήριο.. Αν δεν σας εχει ξανατσιμπησει μελισσα και ασχολειστε με μελισσοκομια, μην επαναπαυτειτε σκεπτομενοι ότι ίσως εχετε τσιμπηθει απο άλλο έντομο στο παρελθον και αρα ειστε ενταξει... Καντε ενα τεστ.. Υπαρχουν και περιπτωσεις ανθρωπουν που εμφανισαν αλλεργικα συμπτωματα σε δηλητηριο παρολο που στο παρελθον δεν αντιμετωπιζαν προβλημα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Ποιό είναι το ζώο της τρύπας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιό είναι το ζώο της τρύπας;   Ποιό είναι το ζώο της τρύπας; Icon_minitimeΤρι Ιουν 29, 2010 10:48 am

IxNiLaTiS έγραψε:
Φοβερό. Θα την ξεθάψω να την φωτογραφήσω. Αλλά από ότι κατάλαβα θα πρέπει να είναι κάπως σπάνια, αφού δεν την έχω ξαναδεί. Λυπάμαι γμτ να της χαλάσω την φωλιά.

Μην την λυπασαι , παρε πισω το αιμα του japetus :lol:

Aμα δω κατι τετοιο κοντα στο μελισσοκομειο με βλεπω να τσιμενταρω ολη την επιφανεια του lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νικολης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Νικολης


Αριθμός μηνυμάτων : 8

Ποιό είναι το ζώο της τρύπας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επιθεση αραχνης   Ποιό είναι το ζώο της τρύπας; Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 01, 2010 7:47 pm

Πριν απο λιγες εβδομαδες πηγα στο μελισσοκομειο μου για να μεταφερω καπια μελισσια αλλου.Καθως ειμουν ετοιμος να κλεισω την εισοδο,ξαφνικα ειδα μια αραχνη σε μεγεθος οσο περιπου δυο δυευρα να ξεπροβαλει κατω απο την βαση της κυψελης.Δεν την ενοχλησα καθολου προκειμενου να δω αν ηταν απο τα ειδη τα οπια ανοικουν στους εχθρους των μελισσων.Η αραχνη πηγε και εκατσε μπροστα απο την εισοδο για κανα 2-3 δευτερολεπτα σαν να παρατηρουσε την κατασταση που επικρατουσε εκει.Να προσθεσω ακομα οτι μπροστα στην εισοδο υπηρχαν 3-4 φρουροι μελισσες και εδειχναν να καταλαυενουν τον κινδυνο παρολλο που στεκονταν ακινητες.Με μια αστραπιεα κινηση η αραχνη χαθικε για λιγο απο το ματι μου ελαχιστα εκατοστα μεσα στην εισοδο και μεχρι να ανοιγοκλεισω τα ματια μου την ειδα να ξε προβαλει προφανως με εναν απο τους φρουρους αναμεσα απο τις δαγκανες τις.Εντυπωση μου εκανε η απραξια των αλλων μελισσων που απλα παρακολουθουσαν απραγες τον χαμο της αδελφης τους.Οπως ηταν φυσικο η αραχνη εχασε και αυτη την ζωη της μετα απο αυτο.Κριμα που δεν κουβαλουσα την φοτογραφικη μηχανη μαζι μου,θα ηταν ενδιαφερων βιντεο.Απο τοτε την εχω παντα μαζι μου αλλα σε τετοιο σκηνικο σπανια γινεσαι μαρτυρας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ποιό είναι το ζώο της τρύπας;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» μηπως ξερετε ποιο φυτο ειναι?
» Ποιο λουλουδι είναι ?
» ποιο φυτό είναι?
» ποιο φυτο ειναι ?
» Ποιο φυτο ειναι;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: