Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μελισσα που να μην μπορει να πεταξει

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μελισσα που να μην μπορει να πεταξει   μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Icon_minitimeΤρι Νοε 12, 2019 9:58 am

γεια σασ.εχθεσ πηγα μια βολτα στο κεντρο τησ πολησ.και ειδα μελισσεσ (οχι πολλεσ μαζι αλλα μεμονομενεσ)να ειναι στο εδαφοσ και να κανουν καποιεσ πολυ νευρικεσ κινησησ(σαν να χαροπαλευουν)και να μην μπορουν να πεταξουν.απο οτι ειδα εγω ηταν νεαρεσ μελισσεσ και οχι γερικεσ.πιστευεται οτι αυτεσ οι μελισσεσ ειχαν νοσεμιαση την σερανα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσα που να μην μπορει να πεταξει   μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Icon_minitimeΤρι Νοε 12, 2019 3:32 pm

Μου μοιάζει για δηλητηρίαση. Κάποια δηλητήρια έχουν νευροτοξικές ουσίες. Δλδ επηρεάζει
άμεσα νευρώνες, νευρική λειτουργία. Με πρώτο αποτέλεσμα το ''πέταγμα'' και συμπεριφορές
αλλόκοτες! Πολλές φορές δεν προλαβαίνουν να φτάσουν κάν στην κυψέλη.
Είναι παλιού τύπου φυτοφάρμακα. Τα καινούργια εντομοκτόνα ''νικοτινοειδή'' δεν
σκοτώνουν αμέσως παρόλο που και αυτά είναι νευροτοξικά. Αντιδρούν όμως περισσότερο
στο γαστρεντερολογικό σύστημα της μέλισσας.
Από τα λίγα που ξέρω και αν έχω καταλάβει σωστά. Δεν είμαι ειδικός, το τονίζω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσα που να μην μπορει να πεταξει   μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Icon_minitimeΤρι Νοε 12, 2019 6:06 pm

Θα συμφωνήσω. Μοιάζει με δηλητηρίαση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσα που να μην μπορει να πεταξει   μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Icon_minitimeΤετ Νοε 13, 2019 8:16 am

τα συμπτωματα που μπωρει να εχει μια μελισσα που εχει νοσεμιαση και ειναι μακρια απο την κυψελη τησ .μπωρειται να μου πειτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσα που να μην μπορει να πεταξει   μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Icon_minitimeΤετ Νοε 13, 2019 9:28 pm

DIMILIOD έγραψε:
τα συμπτωματα που μπωρει να εχει μια μελισσα που εχει νοσεμιαση και ειναι μακρια απο την κυψελη τησ .μπωρειται να μου πειτε.

Δεν καταλαβαίνω το ερώτημα... scratch scratch queen
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσα που να μην μπορει να πεταξει   μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Icon_minitimeΠεμ Νοε 14, 2019 8:31 am

monarchis,εχω διαβασει οτι οταν μια μελισσα συλεκτρια σε μια κυψελη εχει προσβληθη με νοσεμιαση,τοτε αυτη χανει τον προσανατολισμο τησ,και δεν θυματε να γυριση στην κυψελη τησ και παιθενει εξω στα χωραφια μονη τησ.για αυτο οταν ειδα την μελισσα να μην μπωρει να πεταξει και χαροπαλευε στο εδαφοσ,εγω σκεφτηκα οτι μπωρει να εχει νοσεμιαση.πειτε μου την γνωμη σασ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσα που να μην μπορει να πεταξει   μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Icon_minitimeΠεμ Νοε 14, 2019 11:14 am

Ναι θα μπορούσε. Όμως εμένα θα με ανησυχούσαν 2 συμπτώματα σοβαρά:1) απότομη μείωση του πληθυσμού της κυψέλης (εξαιρείται η περίπτωση της σμηνουργίας bounce bounce bounce bounce , 2) μέλισσες σε ομάδες (πολλές φορές και κατά μόνας) κοντά στην είσοδο μην μπορώντας να πετάξουν.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσα που να μην μπορει να πεταξει   μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Icon_minitimeΠεμ Νοε 14, 2019 2:14 pm

οταν λεσ αποτομη μειωση του πλυθησμου σε μια κυψελη δωσε ενα παραδειγμα.πχ εαν μια δεκαρα μελισσα την πιασει νοσεμιαση σε ποσο καιρο θα πεσει ο πλυθησμοσ τησ και στα ποσα πλαισια?και ομοιωσ και μια μελισσα που ειναι στα 5-6 πλαισια πλυθησμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσα που να μην μπορει να πεταξει   μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Icon_minitimeΠεμ Νοε 14, 2019 6:17 pm

Σε ποια απόσταση από την κυψέλη βρήκες τις μέλισσες; Εάν είναι δηλητηρίαση θα δεις και κοντά στην κυψέλη την ίδια εικόνα. Για μένα κάποιος ψέκασε εκεί κοντά. Ερεύνησε και αυτή την εκδοχή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσα που να μην μπορει να πεταξει   μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Icon_minitimeΠεμ Νοε 14, 2019 10:29 pm

DIMILIOD έγραψε:
οταν λεσ αποτομη μειωση του πλυθησμου σε μια κυψελη δωσε ενα παραδειγμα.πχ εαν μια δεκαρα μελισσα την πιασει νοσεμιαση σε ποσο καιρο θα πεσει ο πλυθησμοσ τησ και στα ποσα πλαισια?και ομοιωσ και μια μελισσα που ειναι στα 5-6 πλαισια πλυθησμο.

Αν πήγες για επιθεώρηση χθες και μετά από 2-3 μέρες η 10αρα θα έχει γίνει 3άρα είναι μια ένδειξη συν όλα τα άλλα που συμβαίνουν όταν υφίσταται η Νοσεμίαση. Όμως δεν υπάρχει κανόνας στο χρόνο και στην ποσότητα.
Γράφω για ένδειξη γιατί η απόδειξη είναι μόνο στο μικροσκόπιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσα που να μην μπορει να πεταξει   μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Icon_minitimeΠαρ Νοε 15, 2019 8:15 am

καλημερα.psath,ευτυχωσ οι μελισσεσ που ειδα ηταν στο κεντρο τησ πολεισ που ζω,δεν ητανε στο μελισσοκομιο μου.απλωσ ειδα αυτεσ τοισ μελισσεσ και μπηκα στον προβληματισμο τι μπωρει να συμβαινει.monarchis,χωρισ να θελω να σε προσβαλω αυτο που μου λεσ οτι μεσα σε 2-3 ημερεσ η 10αρα θα γινει 3αρα μου φενεται πολυ τραβηγμενο.καποιοσ αλλοσ που εχει παθει νοσεμιαση παλιοσ μελισσοκομοσ μπωρει να μασ πει και αυτοσ την γνωμη του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσα που να μην μπορει να πεταξει   μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Icon_minitimeΠαρ Νοε 15, 2019 8:54 am

DIMILIOD έγραψε:
καλημερα.psath,ευτυχωσ οι μελισσεσ που ειδα ηταν στο κεντρο τησ πολεισ που ζω,δεν ητανε στο μελισσοκομιο μου.απλωσ ειδα αυτεσ τοισ μελισσεσ και μπηκα στον προβληματισμο τι μπωρει να συμβαινει.monarchis,χωρισ να θελω να σε προσβαλω αυτο που μου λεσ οτι μεσα σε 2-3 ημερεσ η 10αρα θα γινει 3αρα μου φενεται πολυ τραβηγμενο.καποιοσ αλλοσ  που εχει παθει νοσεμιαση παλιοσ μελισσοκομοσ μπωρει να μασ πει και αυτοσ την γνωμη του.

Καμία προσβολή! bounce bounce bounce bounce Απλά όπως σου έγραψα δεν υπάρχει κανόνας σε αυτό που ζητάς!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσα που να μην μπορει να πεταξει   μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Icon_minitimeΠαρ Νοε 15, 2019 9:55 am

οκ,κανονασ δεν υπαρχει σε τιποτα στην μελισσοκομια.εγω θα ηθελα απο καποιον που εχει εμπειρια σε αυτην την ασθενεια και την εχει πατηση,να μου πει στο περιπου την μειωση του πλυθησμου που θα εχω στο περιπου για να εχω ενα μπουσουλα στο μυαλο μου και σε ποσο χρονο.πχ ενα δεκαρι μελισσι σε δεκα μερεσ θα πεσει στα 6 πλαισια πλυθησμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσα που να μην μπορει να πεταξει   μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Icon_minitimeΠαρ Νοε 15, 2019 3:47 pm

Dim στην πόλη μέσα μπορεί να είναι για διάφορους λόγους ετσι , απο φάρμακα όπως σου είπαν τα παιδιά μέχρι και γιατί έμειναν εκτός κυψέλης λόγο φωτορύπανσης και πάγωσαν μην μπορώντας να επιστρέψουν
Όσο για την νοζεμίαση οι μέρες μέχρι να καταρρεύσει ένα μελίσσι διαφέρουν ανάλογα την κατάσταση του μελισσιού , έτσι για μελίσσια που είναι ή ήταν στο πεύκο πχ μπορεί να είναι από μερικές ήμερες αλλά να γίνουν και εβδομάδες ή να το αντιμετωπίσουν αν ο μελισσοκόμος το αντιληφθεί γρήγορα και τις μεταφέρει σε γύρες
Όσο αναφορά την νοζεμίαση δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιο σκεύασμα και δόξα το θεό δεν είχα ποτέ θέμα
Επειδή και πέρυσι αν θυμάμαι καλά είχες θέμα με ΑΣ Θα σου πρωτινά 2 3 πράγματα

1ο) Ποτέ δεν αφήνουμε τις μέλισσες σε τόπο που δεν υπάρχει έστω ελάχιστη νομή για την συντήρηση τους

2ο) Ποτέ δεν κάνουμε διεγερτικές και υπερβολικά ταΐσματα αν δεν έρχονται και από έξω οι απαραίτητες γύρες

3ο) Στο πεύκο πάμε 1 μήνα άντε 1,5 μήνα το πολύ αν πάμε με 20αρια και φεύγουμε, αν πέσουν κάτω από 5 6 πλαίσια οι μέλισσες στο πεύκο δύσκολα επανέρχονται

και 4ον) φροντίζουμε η βαρρόα να είναι πάντα υπό ελέγχο και να μην ξεφύγει , όταν πάρει το πάνω χέρι ακολουθούν και όλα τα κακά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσα που να μην μπορει να πεταξει   μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Icon_minitimeΠαρ Νοε 15, 2019 4:07 pm

DIMILIOD έγραψε:
οκ,κανονασ δεν υπαρχει σε τιποτα στην μελισσοκομια.εγω θα ηθελα απο καποιον που εχει εμπειρια σε αυτην την ασθενεια και την εχει πατηση,να μου πει στο περιπου την μειωση του πλυθησμου που θα εχω στο περιπου για να εχω ενα μπουσουλα στο μυαλο μου και σε ποσο χρονο.πχ ενα δεκαρι μελισσι σε δεκα μερεσ θα πεσει στα 6 πλαισια πλυθησμο.

Από την εμπειρία μου σου απάντησα. Την πάτησα το ‘14 Basketball Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσα που να μην μπορει να πεταξει   μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Icon_minitimeΠαρ Νοε 15, 2019 4:08 pm

monarchis έγραψε:
DIMILIOD έγραψε:
καλημερα.psath,ευτυχωσ οι μελισσεσ που ειδα ηταν στο κεντρο τησ πολεισ που ζω,δεν ητανε στο μελισσοκομιο μου.


Πιστεύω πως το γεγονός αυτό ενισχύει την περίπτωση της δηλητηρίασης.Κάποιος ψέκασε κάποιο δέντρο ή θάμνο. π.χ. "κυπαρισσοειδές γιατί έσταζε κόλλες". Έχει συμβεί τέτοιο περιστατικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσα που να μην μπορει να πεταξει   μελισσα που να μην μπορει να πεταξει Icon_minitimeΣαβ Νοε 16, 2019 7:54 am

καλημερα και ευχαριστω,οσουσ απαντησαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μελισσα που να μην μπορει να πεταξει
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τι μπορει να ειναι??
» αρρωστη μελισσα
» ποσα τσιμπίματα μπορεί να δεχτείς?
» Περιοχή μελιτοσυλογής και αριθμός κυψελών που μπορεί να χωρέσει σε αυτήν
» ΟΙ ΜΙΚΡΟΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΗΝ ΜΕΛΙΣΣΑ..! ??

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: