Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree )

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
melkos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree ) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree )   Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree ) Icon_minitimeΤρι Φεβ 12, 2019 1:13 pm



Μελισσοκομικά φυτά
ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ Euodia 21/8/2018 ΑΤΤΙΚΗ
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ  OI EVODIES EINAI 1,5 XΡONΩN
Tetradium ή Evodia ή Euodia danielli  Bee tree  δέντρο των μελισσών
παραγωγή ανά λουλούδι: (σε 24 ώρες): νέκταρ: 0,200 mg, περιεκτικότητα σε ζάχαρη: 44-64%, μέση τιμή ζάχαρης: 0,132 mg.
- Σε σύγκριση με άλλα φυτά, η αξία της ζάχαρης είναι πολύ σημαντική λόγω κυρίως της τεράστιας ποσότητας λουλουδιών.
είναι σημαντική  πηγή τροφής για τις μέλισσες: Nectar = 4; Γύρη = 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree ) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree )   Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree ) Icon_minitimeΤετ Φεβ 13, 2019 9:10 pm

Πολύ ενδιαφέρον!

Τα φυτά που τα βρήκες;

Έχεις σκοπό να τα φυτέψεις κάπου στην ύπαιθρο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree ) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree )   Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree ) Icon_minitimeΤετ Φεβ 13, 2019 9:27 pm

melkos έγραψε:


Μελισσοκομικά φυτά
ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ Euodia 21/8/2018 ΑΤΤΙΚΗ
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ  OI EVODIES EINAI 1,5 XΡONΩN
Tetradium ή Evodia ή Euodia danielli  Bee tree  δέντρο των μελισσών
παραγωγή ανά λουλούδι: (σε 24 ώρες): νέκταρ: 0,200 mg, περιεκτικότητα σε ζάχαρη: 44-64%, μέση τιμή ζάχαρης: 0,132 mg.
- Σε σύγκριση με άλλα φυτά, η αξία της ζάχαρης είναι πολύ σημαντική λόγω κυρίως της τεράστιας ποσότητας λουλουδιών.
είναι σημαντική  πηγή τροφής για τις μέλισσες: Nectar = 4; Γύρη = 4

Δυνατό φαίνεται!!! mam mam mam

Αν θέλεις πες μας τι εμπόδια βρήκες και πως τα προσπέρασες αλλά και πως θα βρούμε σπόρους. Τι να προσέξουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melkos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree ) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree )   Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree ) Icon_minitimeΠεμ Φεβ 14, 2019 12:04 pm

flower flower το κάθε δένδρο σε πλήρη ανάπτυξη φτάνει τα 10-15 μέτρα  ανθίζουν τον Αύγουστο που καιγόμαστε και δεν υπαρχή τίποτα ..... δίνει 70 με 80  κιλά νέκταρ απίστευτο.... 10 δένδρα sto μελισσοκομείο οαση στην ερημο ... φουλ Γύρη  Επειδή τους σπόροι τους χρησιμοποιούνε για φάρμακο στην κινα κορεα και αλλου κάνουν δυνατά Μελίσσια   αuτα που έχω στο video τα κρατάω για το μελισσοκομείο μου  πέρσι καμιά 30 που έβγαλα τα έκανα ανταλλαγή με συνάδελφους τα σπόρια τα έφερα απο την Κορέα   όσοι έχουν  βάλει στην Ευρώπη πίνουν μέλι στο ονοματουs  στην αρχή πήρα από το ebay αλά δεν περπάτησαν... τα σπόρια φταίγανε εγώ δεν ξέρω και έχασα 2 χρόνια θα είχα δένδρα 5 χρονών και θα μπορούσα να μοιράσω σπόρια που θα έπιαναν σίγουρα τουλαχιστον εγινε η αρχη..  φετος θα εχω πιστεβω αρκετά Tα μάτια μου τα άνοιξε ένας Γερμανός τα είχε βάλει ο πεθερός του και είναι τεράστια 15 χρονών
ένα θα πω μόνο me 2 άνθη νέκταρ η μέλισσα γυρίζει στην κυψέλη......... ΚΑΙ προτού αρχίσουν να λένε καποιοι διάφορα ας κάνουν τον κόπο να το ψάξουν study study

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melkos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree ) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree )   Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree ) Icon_minitimeΠεμ Φεβ 14, 2019 1:04 pm

lingistis έγραψε:
Πολύ ενδιαφέρον!

Τα φυτά που τα βρήκες;

Έχεις σκοπό να τα φυτέψεις κάπου στην ύπαιθρο;

σπόρια τα έφερα απο την Κορέα αuτα που έχω στο video τα κρατάω για το μελισσοκομείο μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melkos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree ) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree )   Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree ) Icon_minitimeΠεμ Φεβ 14, 2019 1:06 pm

monarchis έγραψε:
melkos έγραψε:


Μελισσοκομικά φυτά
ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ Euodia 21/8/2018 ΑΤΤΙΚΗ
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ  OI EVODIES EINAI 1,5 XΡONΩN
Tetradium ή Evodia ή Euodia danielli  Bee tree  δέντρο των μελισσών
παραγωγή ανά λουλούδι: (σε 24 ώρες): νέκταρ: 0,200 mg, περιεκτικότητα σε ζάχαρη: 44-64%, μέση τιμή ζάχαρης: 0,132 mg.
- Σε σύγκριση με άλλα φυτά, η αξία της ζάχαρης είναι πολύ σημαντική λόγω κυρίως της τεράστιας ποσότητας λουλουδιών.
είναι σημαντική  πηγή τροφής για τις μέλισσες: Nectar = 4; Γύρη = 4

Δυνατό φαίνεται!!! mam mam mam

Αν θέλεις πες μας τι εμπόδια βρήκες και πως τα προσπέρασες αλλά και πως θα βρούμε σπόρους. Τι να προσέξουμε...

το κάθε δένδρο σε πλήρη ανάπτυξη φτάνει τα 10-15 μέτρα  ανθίζουν τον Αύγουστο που καιγόμαστε και δεν υπαρχή τίποτα ..... δίνει 70 με 80  κιλά νέκταρ απίστευτο.... 10 δένδρα sto μελισσοκομείο οαση στην ερημο ... φουλ Γύρη  Επειδή τους σπόροι τους χρησιμοποιούνε για φάρμακο στην κινα κορεα και αλλου κάνουν δυνατά Μελίσσια   αuτα που έχω στο video τα κρατάω για το μελισσοκομείο μου  πέρσι καμιά 30 που έβγαλα τα έκανα ανταλλαγή με συνάδελφους τα σπόρια τα έφερα απο την Κορέα   όσοι έχουν  βάλει στην Ευρώπη πίνουν μέλι στο ονοματουs  στην αρχή πήρα από το ebay αλά δεν περπάτησαν... τα σπόρια φταίγανε εγώ δεν ξέρω και έχασα 2 χρόνια θα είχα δένδρα 5 χρονών και θα μπορούσα να μοιράσω σπόρια που θα έπιαναν σίγουρα τουλαχιστον εγινε η αρχη..  φετος θα εχω πιστεβω αρκετά Tα μάτια μου τα άνοιξε ένας Γερμανός τα είχε βάλει ο πεθερός του και είναι τεράστια 15 χρονών
ένα θα πω μόνο me 2 άνθη νέκταρ η μέλισσα γυρίζει στην κυψέλη
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree ) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree )   Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree ) Icon_minitimeΠεμ Φεβ 14, 2019 10:04 pm

Σε ευχαριστούμε πολύ!!! Ελπίζω όταν θα έχεις σπόρους να μοιράσεις και σε εμάς λίγους bounce bounce bounce
Το φαγητό ποτέ δεν έβλαψε τις μέλισσες ta xapia mou
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μελισσοκομικα Φυτα ( Evodia,Tetradium,Honey tree )
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΦΥΤΑ
» Μελισσοκομικά φυτά βορειοανατολικής Λέσβου
» Είναι μελισσοκομικά φυτά; (σαμπούκος και δίκταμο)
» pine tree calendar study
» Ntokimanter More Than Honey

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: