Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μελισσι με 2 βασιλισσες

Πήγαινε κάτω 
+2
monarchis
Golf56
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Golf56
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

μελισσι με 2 βασιλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μελισσι με 2 βασιλισσες   μελισσι με 2 βασιλισσες Icon_minitimeΔευ Οκτ 29, 2018 10:08 pm

Καλησπερα

Σε επιθεωρησι τη 1 του Σεπτ. βρηκα οτι ενα μελισσι ειχε κανει αντικατασταση και βρηκα στο ιδιο πλαισιο και τις 2 βασιλισσες (μανα και κορη). Απο περιεργεια αποφασισα να τις αφησω να δω τι θα γινει. Μετα απο μια βδομαδα τις ξαναειδα να συνυπαρχουν ομαλα, με τους συνοδους τους. Μαλιστα ενω τις χαζευα καποια στιγμη περασε η μια διπλα στην αλλη (σχεδον ακουμπισαν) χωρις κανενα προβλημα. Παλι δεν εκανα καμμια ενεργεια και τις αφησα.
Τελος Σεπτ. που το επιθεωρησα, ειδα μια βασιλισσα, γονο σφραγισμενο και ημερας. Πιστεψα οτι επικρατησε η μια απο τις δυο. Σημερα παλι σε επιθεωρηση ειδα σε κεντρικο πλαισιο την βασιλισσα. Γυρνωντας το πλαισο να δω και την αλλη πλευρα, με εκληξη μεγαλη ειδα και την δευτερη βασιλισσα. Και οι δυο ηρεμες, μεγαλες και καμαρωτες. Δε ξερω αν εκανα καλα, αλλα και παλι τις αφησα στην ησυχια τους. Δυο μηνες ομως να συνυπαρχουν 2 βασιλισσες μου φαινεται οτι δεν ειναι κατι το συνιθισμενο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

μελισσι με 2 βασιλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 βασιλισσες   μελισσι με 2 βασιλισσες Icon_minitimeΤρι Οκτ 30, 2018 8:43 am

Καλημερα,
Σιγουρα ο χρονος που συνυπαρχουν ειναι μεγαλος οπως περιγραφεις ομως ειναι κατι συνηθισμενο. Σιγουρεψου αν η δευτερη (αν μπορεις να την ξεχωρισεις απο καποιο διακριτικο, ισως το χρωμα) γεννα κανονικα.
Κι εγω δεν τις πειραζω σε αναλογη περιπτωση😀
Καλη επιτυχια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

μελισσι με 2 βασιλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 βασιλισσες   μελισσι με 2 βασιλισσες Icon_minitimeΤρι Οκτ 30, 2018 3:51 pm

Μου έχει συμβεί κι εμένα να συνυπάρχουν 2 βασίλισσες για ένα μήνα περίπου. Πιστεύω ότι η παλιά δε γεννούσε και την αντιμετώπιζαν σαν  απλή μέλισσα. Ίσως κάποιος, αν μπορούσε να την ξεχωρίσει, να σκότωνε  τη γέρικη. Εγώ δεν έκανα καμία επέμβαση. Μάλλον πέθανε από την πείνα γιατί στο τέλος είχε μείνει η μισή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

μελισσι με 2 βασιλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 βασιλισσες   μελισσι με 2 βασιλισσες Icon_minitimeΤρι Οκτ 30, 2018 4:31 pm

psath έγραψε:
Μου έχει συμβεί κι εμένα να συνυπάρχουν 2 βασίλισσες για ένα μήνα περίπου. Πιστεύω ότι η παλιά δε γεννούσε και την αντιμετώπιζαν σαν  απλή μέλισσα. Ίσως κάποιος, αν μπορούσε να την ξεχωρίσει, να σκότωνε  τη γέρικη. Εγώ δεν έκανα καμία επέμβαση. Μάλλον πέθανε από την πείνα γιατί στο τέλος είχε μείνει η μισή.

Θυμάσαι αν ήταν Φθινόπωρο και σε σένα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

μελισσι με 2 βασιλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 βασιλισσες   μελισσι με 2 βασιλισσες Icon_minitimeΤρι Οκτ 30, 2018 4:36 pm

Ναι, Σεπτέμβρης ήταν. Υποθέτω πως αν ήταν Άνοιξη ίσως σμηνουργούσε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

μελισσι με 2 βασιλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 βασιλισσες   μελισσι με 2 βασιλισσες Icon_minitimeΤρι Οκτ 30, 2018 5:58 pm

psath έγραψε:
Ναι, Σεπτέμβρης ήταν. Υποθέτω πως αν ήταν Άνοιξη ίσως σμηνουργούσε.

Δεν το ρώτησα γι αυτό.
Ίσως λόγω εποχής και λίγο πριν το χειμώνα το μελίσσι πρέπει να είναι σίγουρο για τη νέα μάνα. Επιβίωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

μελισσι με 2 βασιλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 βασιλισσες   μελισσι με 2 βασιλισσες Icon_minitimeΤετ Οκτ 31, 2018 12:54 pm

Σε περιόδους που δεν ευνόητε η σμηνουργία πολλές φορές κατά την διαρκρια μιας αντικατάστασης συνυπάρχουν για αρκετό διάστημα μάνα και κόρη (πιθανότατα η μάνα είναι πάνω από 2 ετών), οι φερορμονες της μάνας έχουν πέσει σε τέτοιο βαθμό που η νέα δεν την βλέπει ανταγωνιστικά , κάποια στιγμή η μάνα θα εξαφανιστεί
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

μελισσι με 2 βασιλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 βασιλισσες   μελισσι με 2 βασιλισσες Icon_minitimeΤετ Οκτ 31, 2018 10:43 pm

Το ίδιο συνεβη και σε μια 2όροφη κυψέλη μου. είχα τοποθετήσει Β. διάφραγμα και η κάθε μία της γεννούσε πολυ καλά στον όροφό της το συνειδητοποίησα τον Σεπτέμβρη και χώρισα το μελίσσι στα δύο.
Μέχρι τώρα πάνε καλά.
δεν ξέρω αν ήταν σωστό ή όχι....θα δείξει....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

μελισσι με 2 βασιλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 βασιλισσες   μελισσι με 2 βασιλισσες Icon_minitimeΠεμ Νοε 01, 2018 3:18 pm

giota έγραψε:
Το ίδιο συνεβη και σε μια 2όροφη κυψέλη μου. είχα τοποθετήσει Β. διάφραγμα και  η κάθε μία της γεννούσε πολυ καλά στον όροφό της το συνειδητοποίησα τον Σεπτέμβρη και χώρισα το μελίσσι στα δύο.
Μέχρι τώρα πάνε καλά.
δεν ξέρω αν ήταν σωστό ή όχι....θα δείξει....

Μια χαρά ακούγεται αφού γεννούσαν και οι δύο καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μελισσι με 2 βασιλισσες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» πεθαινουν οι βασιλισσες
» βασίλισσες
» Δυο βασιλισσες
» Δυο βασιλισσες
» δυο βασίλισσες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: