Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Γλυκερινη με οξαλικο

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Γλυκερινη με οξαλικο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Γλυκερινη με οξαλικο    Γλυκερινη με οξαλικο  Icon_minitimeΤρι Οκτ 10, 2017 9:23 pm

Καλησπερα σε ολους. Μολης εκανα το προτο μου μιγμα με οξαλικο και γλυκερινη λοιπων αυτο που δεν ξερω ειναι το εξης. Απο οτι βλεπω θα μου μινει μιγμα δεν τα υπολογισα σωστα εβαλα 250 με 300 οξαλικο και 500 με 550 γλυκερινη και μου βγηκε 800 γραμαρια ενα μιγμα. Μεσα εβαλα 100 στυποχαρτα. Αυριο θα τα βαλο σε μια σιτα να στραγγισουν. Λοιπων απο το μιγμα που περισευει το πεταω? Η το κραταω? Αυτο δεν ξερω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Γλυκερινη με οξαλικο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλυκερινη με οξαλικο    Γλυκερινη με οξαλικο  Icon_minitimeΤετ Οκτ 11, 2017 12:15 pm

Το κρατάς κάπου κλειστό αεροστεγώς ή φτιάχνεις και άλλες ταινίες τις οποίες κλίνεις και αυτές κάπου αεροστεγώς μέχρι να χρησιμοποιήσεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Γλυκερινη με οξαλικο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλυκερινη με οξαλικο    Γλυκερινη με οξαλικο  Icon_minitimeΤετ Οκτ 11, 2017 3:12 pm

Οποτε δεν χαλαει ετσι? Αυτο ηθελα να μαθο αν χαλαει. Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Γλυκερινη με οξαλικο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλυκερινη με οξαλικο    Γλυκερινη με οξαλικο  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 12, 2017 10:02 am

Με γλυκερίνη όχι δεν χαλάει , το οξαλικό έχει πρόβλημα όταν μπει σε σιρόπι γιατί ανεβάζει την HMF
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Γλυκερινη με οξαλικο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλυκερινη με οξαλικο    Γλυκερινη με οξαλικο  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 12, 2017 4:35 pm

Μια χαρα δλδ εχω καμια 20 ταινιες που περισεψαν αμα της σφραγησω θα την βγαλουν μεχρει τον φλεβαρι ε? Και αν χρειαστουν βρεξιμο ξανα εχω φιλαγμενω στο μπουκαλι μιγμα λιγο καμια 150 ml που περισεψε θα της μουσκεψω ξανα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Γλυκερινη με οξαλικο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλυκερινη με οξαλικο    Γλυκερινη με οξαλικο  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 13, 2017 9:08 am

queen master έγραψε:
Μια χαρα δλδ εχω καμια 20 ταινιες που περισεψαν αμα της σφραγησω θα την βγαλουν μεχρει τον φλεβαρι ε? Και αν χρειαστουν βρεξιμο ξανα εχω φιλαγμενω στο μπουκαλι μιγμα λιγο καμια 150 ml που περισεψε θα της μουσκεψω ξανα.

Καλημέρα,
Δεν υπάρχει επαρκής εμπειρία για τη διατήρηση μελισσοκομικών φαρμακευτικών ιδιοσκευασμάτων συγκεκριμένα για την παρασκευή που συζητάμε. Θα σου πρότεινα να πετάξεις ότι σου έχει απομείνει από τα φάρμακα που έχεις αναμείξει. Το χρονικό διάστημα που λες μέχρι το Φλεβάρη είναι μεγάλο. Καλύτερα να πετάξεις τα φάρμακα παρά τα μελισσάκια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Γλυκερινη με οξαλικο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλυκερινη με οξαλικο    Γλυκερινη με οξαλικο  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 13, 2017 10:28 am

Λες να το κανω ετσι ε? Γιατι και εγω εχτες το σκευτωμουν οτι ειναι πολυ μεγαλο χρονικο περιθοριο και το σκευτομουν να τα πετουσα. Ουτος η αλλος δεν ειναι πολυ μεγαλη ποσοτιτα. Ειναι 20 στυποχαρτα και 150 ml μιγμα με γλυκερινη και οξαλικο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Γλυκερινη με οξαλικο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλυκερινη με οξαλικο    Γλυκερινη με οξαλικο  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 13, 2017 9:10 pm

monarchis έγραψε:
queen master έγραψε:
Μια χαρα δλδ εχω καμια 20 ταινιες που περισεψαν αμα της σφραγησω θα την βγαλουν μεχρει τον φλεβαρι ε? Και αν χρειαστουν βρεξιμο ξανα εχω φιλαγμενω στο μπουκαλι μιγμα λιγο καμια 150 ml που περισεψε θα της μουσκεψω ξανα.

Καλημέρα,
Δεν υπάρχει επαρκής εμπειρία για τη διατήρηση μελισσοκομικών φαρμακευτικών ιδιοσκευασμάτων συγκεκριμένα για την παρασκευή που συζητάμε. Θα σου πρότεινα να πετάξεις ότι σου έχει απομείνει από τα φάρμακα που έχεις αναμείξει. Το χρονικό διάστημα που λες μέχρι το Φλεβάρη είναι μεγάλο. Καλύτερα να πετάξεις τα φάρμακα παρά τα μελισσάκια.

Συμφωνώ. Το κόστος δε νομίζω ότι είναι άξιο λόγου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dm4891
Μέλος
Μέλος
dm4891


Αριθμός μηνυμάτων : 99

Γλυκερινη με οξαλικο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλυκερινη με οξαλικο    Γλυκερινη με οξαλικο  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 15, 2017 9:31 pm

Εκανα την θεραπεία 10/10  μέχρι σήμερα ουτε ένα μελισακι νεκρο !!!! cheers
αλλα σε ένα που ειχα βάλει ένα χαρτί απο κάτω δεν είδα ουτε μια (48ωρες)
μετά μια ίωση με έριξε στο κρεβάτι ,,,, σημερα που πήγα το είχε πάρει ο αέρας
το συγκεκριμένο μελισσακι  έχει 3 τελάρα γόνους ξύλο με ξύλο λετε να πρόλαβε κ να την
έκανε μέσα στο γόνο ???

Λέω να επαναλάβω ξανά στις 25/10

μια σε ενα μελισσάκι είχαν  αρχίσει να την κάνουν μαλλί κ να την πετάνε έξω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Γλυκερινη με οξαλικο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλυκερινη με οξαλικο    Γλυκερινη με οξαλικο  Icon_minitimeΔευ Οκτ 16, 2017 9:17 am

Εμενα ειναι σε χρωμα λευκο η ταινιες. Επισεις της αφησα να μουλιασουν 24 ωρες και μετα τα εβαλα αλο τοσο να στραγκιξουν. Ομως δεν εγινεναν μαλακα σαν μακαρωνια που ελεγαν σε σελιδες που διαβασα το ολο θεμα. βεβαια δεν ξερω αν της κοβουν της ταινιες με τον καιρο που ειναι μεσα οπως λετε. Επισεις με της περιγραφες μου δεν ξερω αν εκανα κατι λαθος η οχι. Αν εκανα κατι λαθος παρακαλω διωρθοστεμαι . Εμενα εχουν επανω ποσοτιτα νε μεν μιγματος αλλα ειναι σκληρο το στυποχαρτο και δουλευωταν ωραια ως την τοποθετηαη του στης κυψελες. Απο αποτελεσματα δεν μπωρουσα να βαλο χαρτονι λογο οτι ειχαν προπολιασει τον πατο και δεν εμπενε. Αλλα μαυρακια ειδα αρκετα στον πατο μετα απο μερες που πιγα να βαλο κυροπανα και γυρεοπιτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dm4891
Μέλος
Μέλος
dm4891


Αριθμός μηνυμάτων : 99

Γλυκερινη με οξαλικο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλυκερινη με οξαλικο    Γλυκερινη με οξαλικο  Icon_minitimeΔευ Οκτ 16, 2017 10:28 pm

ακριβώς έτσι εγιναν κ εμενα σκληρές γιατι είναι στοιπόχαρτο
την  επόμενη φορά που θα ανοίξω θα  σου βγαλω φωτογραφια
να δεις πως τις κόβουν |

τωρα θα τις βαλω σε Vacum να διατηρηθούν περισσότερο κ να πάει
παντου το φάρμακο

δες [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Γλυκερινη με οξαλικο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλυκερινη με οξαλικο    Γλυκερινη με οξαλικο  Icon_minitimeΔευ Οκτ 16, 2017 10:32 pm

Εμενα ειναι 3 με 4 μερες που της εχω βαλει λες να της κανουν και εμενα ετσι? Να της κοψουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dm4891
Μέλος
Μέλος
dm4891


Αριθμός μηνυμάτων : 99

Γλυκερινη με οξαλικο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλυκερινη με οξαλικο    Γλυκερινη με οξαλικο  Icon_minitimeΔευ Οκτ 16, 2017 10:57 pm

μετα απο 7-8 μέρες μόλις στεγνώνουν τις κάνουν σαν μαλλί
είδες το λινκ πως ειναι οι δικές μου !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Γλυκερινη με οξαλικο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλυκερινη με οξαλικο    Γλυκερινη με οξαλικο  Icon_minitimeΤρι Οκτ 17, 2017 7:38 am

Καθε ποτε πρεπει να γινεται επαναλυπτικη θεραπια? Δλδ να βαζουμε νεες τενιες? Καθε 15 μερες? Και ποσες φορες αλη μια 1 φορα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dm4891
Μέλος
Μέλος
dm4891


Αριθμός μηνυμάτων : 99

Γλυκερινη με οξαλικο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλυκερινη με οξαλικο    Γλυκερινη με οξαλικο  Icon_minitimeΤρι Οκτ 17, 2017 8:17 pm

ετσι νομίζω αν κάνω λάθος ας μας διορθώσουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Γλυκερινη με οξαλικο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Γλυκερίνη
» ΠΡΟΠΟΛΗ ΣΕ ΓΛΥΚΕΡΙΝΗ
» Δωρεάν ταινίες για χρήση οξαλικου με γλυκερινη
» Οξαλικό οξύ
» Οξαλικο οξυ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: