Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Probee41

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Probee41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Probee41   Probee41 Icon_minitimeΤετ Σεπ 06, 2017 3:48 pm

Αδελφια καλησπερα. Πριν απο 1 εβδομαδα εκανα ξαλαφρομα με οξαλικο οξυ. Το χρισημοπιο 3 χρονια τωρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Επροχτες λοιπων εκατσα με το καφεδακι μου και ειπα να βρω και καμια εναλακτικη θεραπια για βαρροα βιολογικη παντα, δεν θελω να βαζω φαρμακα μεσα στην κυψελη το αποφευγο. Λοιπων και οπος εψαχνα ξαφνικα πευτο πανω στο αρθρο για το probee41, και λεει σχολια πολυ θετικα. Εσεις τι λετε ειναι οντως ετσι? Δουλεβει εναντια στην βαρροα? Η ειναι μουφα. Αξιζει να το δοκημασει κανεις? Και αν ναι τι αναλογιες χρησιμοπιουντε με νερο δλδ 1 προς 1?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Probee41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Probee41   Probee41 Icon_minitimeΤετ Σεπ 06, 2017 11:02 pm

Θα κάνω μερικά πειράματα και θα φτιάξω ένα καταπληκτικό προϊόν με σκόρδο ματζούνια από αρωματικά φυτά κλπ κλπ και θα βγώ στην αγορά να μας σώσω από τη βαρρόα, αλλά να προσφέρω και βιταμίνες στα κορίτσια τώρα που έχουν αβιταμίνωση... lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Probee41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Probee41   Probee41 Icon_minitimeΤετ Σεπ 06, 2017 11:13 pm

Βασιλακι το ειδα και ρωτισα τωρα αν Ειναι μουφα η ολη ιστορια δεν το ξερω. Απλα ρωτισα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Probee41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Probee41   Probee41 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 07, 2017 11:02 pm

queen master έγραψε:
Βασιλακι το ειδα και ρωτισα τωρα αν Ειναι μουφα η ολη ιστορια δεν το ξερω. Απλα ρωτισα.

Φυσικά το ειρωνικό μου απευθύνεται στους κατασκευαστές... Όχι σε σένα φίλε μου. Απλά πήρα κι εγώ κάτι παρόμοια προϊόντα από τη γείτονα (Beeagra) και είπα με την ευκαιρία που το δημοσίευσες να αστειευτούμε λίγο...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Probee41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Probee41   Probee41 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 07, 2017 11:06 pm

queen master έγραψε:
Αδελφια καλησπερα. Πριν απο 1 εβδομαδα εκανα ξαλαφρομα με οξαλικο οξυ. Το χρισημοπιο 3 χρονια τωρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Και τώρα ας σοβαρευτούμε: Το οξαλικό με τις τρέχουσες θερμοκρασίες πως το χρησιμοποιείς; Με φυτική γλυκερίνη; Αν ναι Αναλογίες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Probee41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Probee41   Probee41 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 07, 2017 11:39 pm

Ναι απογευματακι πηγα περιπου στης 5:30. Οχι ενσταλαξη το κανω εχω αγορασει καιπιστολακι που βαζει καθε φορα 5ml. Δεν εχω παραπονο δεν εχω κανενα προβλημα απο θεμα βαρροας. Τουλαχιστων βαριας προσβολης. Εβαλα 500 νερο 500 ζαχαρι και 28 με 30 γραμαρια οξαλικο τωρα με τον γονο βαζω λιγοτερη ποσοτιτα οξαλικου. Τον δεκεμβρη με αρχες γεναρι που δεν εχουν καθολου γονο βαζω την ιδια ποσοτιτα σε νερο και ζαχαρι αλλα 40 γραμαρια οξαλικου. Το κανω ετσι και τα κανω ολλα δια του 2 για τον λογο οτι εχω μονο 15 μελισσακια μονο. Και αμα βαλο 1κιλο ζαχαρι 1 νερο θα πεταω παρα πολυ σιροπι και ειναι κριμα. Και το κανω ετσι. Αλλα επιδει το χρησιμοπιο ετσι εδω και 3 χρονια ελεγα να εβρισκα και καπια εναλακτικη θεραπια βιολογικη παντα. Και ειδα αυτο το σκευασμα, γιαυτο και ρωτισα αν το εχει κανεις ακουστα η το εχει δουλεψει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Probee41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Probee41   Probee41 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 09, 2017 9:32 am

Καλημέρα. Δες κι αυτό εδώ, εγώ θα το εφαρμόσω δοκιμαστικά τις επόμενες μέρες:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

Probee41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Probee41   Probee41 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 09, 2017 9:37 am

vassilis,εαν θεσ πεσ μασ εδω στο φορουμ τα αποτελεσματα απο τοισ ταινιεσ με το οξαλικο.να δουμε και εμεισ εαν κανει δουλεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Probee41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Probee41   Probee41 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 09, 2017 11:46 am

Το εχω σκευτη και εγω αυτο με της ταινιες αλλα ακομη ειναι σε πειραματικο σταδιο απο πολους μελισσοκομους. Καπια στιγμη θα το κανω αλλα περιμενω λιγο ακομη ισως να δοθουν η δοσολογιες με σιγουρια. Απλα φωβαμε μην παω για μαλι και βγω κουρεμενως. Οποτε ακομη ανενω για αυτο. Επισεις για τον λογο οτι χρισημοπιο 3 χρονια οξαλιλο οξυ φοβαμε μην υπαρξουν βαρροα που γινουν ανωσα στο οξαλικο οξυ και γιαυτο τον λογο ψαχνω να βρω θεραπια εναλακτικη αλλα και βιολογικη.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την queen master στις Σαβ Σεπ 09, 2017 12:32 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

Probee41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Probee41   Probee41 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 09, 2017 12:07 pm

vassilis,ξεχασα να σου γραψω το εξησ,μπωρεισ οταν θα αρχισησ την θεραπεια με τοισ ταινιεσ,να βαλεισ στον πατο τησ κυψελησ ενα ασπρο χαρτονι,οπου απο εκει θα δεισ με σιγουρια ποσεσ βαρροα θα πεσουν και θα δεισ εαν εκανεσ δουλεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Probee41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Probee41   Probee41 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 15, 2017 9:38 am

DIMILIOD έγραψε:
vassilis,ξεχασα να σου γραψω το εξησ,μπωρεισ οταν θα αρχισησ την θεραπεια με τοισ ταινιεσ,να βαλεισ στον πατο τησ κυψελησ ενα ασπρο χαρτονι,οπου απο εκει θα δεισ με σιγουρια ποσεσ βαρροα θα πεσουν και θα δεισ εαν εκανεσ δουλεια.

Εντάξει αγαπητέ Dimiliod.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Probee41
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» θεραπεία με probee41

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: