Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μεγάλο Πρόβλημα

Πήγαινε κάτω 
+2
george kis
dm4891
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dm4891
Μέλος
Μέλος
dm4891


Αριθμός μηνυμάτων : 99

Μεγάλο Πρόβλημα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μεγάλο Πρόβλημα    Μεγάλο Πρόβλημα  Icon_minitimeΠαρ Απρ 21, 2017 10:14 pm

Μετά από προτροπή φίλης που μου κόλλησε το μικρόβιο
αποφάσισα να κάνω την εξέταση αίματος για αλλεργία στο
τσίμπημα της μέλισσας ,, με έχει τσιμπήσει πρίν πολλάαααα χρόνια
μέλισσα για σφήγκες δεν το συζητάμε ούκο λίγες ....... κ όλες τις φορές
χωρίς κανένα πρόβλημα.
Έκανα την εξέταση κ περίμενα το αποτέλεσμα .... ήρθε  με mail
επειδή δεν μπορούσα να καταλάβω τι έλεγαν τα αποτελέσματα
παίρνω τηλ στο μικροβιολογικό κ ρωτάω η απάντηση :
"" Είσαι αλλεργικός ""
αμάν έπαθα σόκ ........έχασα τον κόσμο απο τα πόδια μου ...........δεν ειναι κ λίγο απο τη μια στιγμή στην άλλη ........ τι να κάνω τα έχω ερωτευτεί τα κορίτσια μου ( ένα μήνα με τα μελισσάκια κ δεν με έχουν τσιμπήσει ...
ακόμα .... θέμα τύχης θέμα προσοχής κ τα 2 μαζι ..... δεν ξέρω )  
Ευτυχώς βρήκα αλλεργιολόγο που προς τιμήν του ο άνθρωπος ενώ δεν είχε ιατρείο έτσι όπως με άκουσε με δέχτηκε 8 το βράδυ
ο οποίος μου εξήγησε οτι το ποσοστό της αλεργίας
μου είναι οριακό , στη μέση δηλ , κ το ποιο πιθανό είναι να μην έχω κάποιο σοβαρό θέμα
παρ όλα αυτά μου έγραψε όλα τα απαραίτητα φάρμακα στην περίπτωση που κάτσει στραβή
μου έδειξε κ το τρόπο χρήσης τους , απλός αλλά προϋποθέτει ψυχραιμία!!!
Μου έδωσε ένα κατεβατό εξετάσεις για να έχει μια ποιο σαφή εικόνα κ να κανονίσει την συνέχεια  

https://i.servimg.com/u/f58/19/62/81/37/20170410.jpg

κ που απ ότι μου είπε
πρέπει όλοι να τα έχουμε σε πρώτη ζήτηση μαζί με το ξέστρο κ το καπνιστήρι
μιας κ αυτο το χόμπι δουλειά τρέλα πες το όπως θες
κρύβει κάτι σοβαρό κ απρόβλεπτο
άσχετα με την ανοσία που έχει, είχε η που με τα χρόνια αποκτά ο κάθε ένας .

Το κόστος είναι 27e μια φορά το χρόνο
27e που μπορεί να είναι σωτήρια για την ίδια σου τη ζωη
κ γράφονται κανονικά όλα !
τα ακριβά είναι το αντισταμινικό 17 κ η Αναπεν 74,33

για όποια εξέλιξη θα ενημερώσω άμεσα !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

Μεγάλο Πρόβλημα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο Πρόβλημα    Μεγάλο Πρόβλημα  Icon_minitimeΠαρ Απρ 21, 2017 11:59 pm

Γειά παρέα! Να σας πω και τα δικά μου... Έχω ΑΝΑΠΕΝ...
Την περασμένη Τρίτη κατά την επιθεώρηση δέχτηκα από 15 τσιμπιματα σε κάθε καλτσα-μπατζακι και 1 στον ουρανισκο
(βλέπετε αν και φοράω μάσκα -μπουφάν και αποφεύγω τα τσιμπιματα όσο γίνεται... Τώρα πλέον μπότες και την μάσκα μέσα από το παντελονι. Το μελισσι αυτό είχε να ανοιχτεί όπως όλα από 18/2 που μπήκαν οι ταινίες στις θέσεις του γονου και 27/3 που απλώς τις τραβηξα.. Κουβαριασε την βασίλισσα μπροστά μου...., το είδα 2 μερες μετα και είχε μείνει όρφανο.... τα βκ υπήρχαν ηδη,  έτσι κυλουσαν τα πράγματα... Ανοιγα 2 με 3μελισσακια την ημέρα)
Τα πόδια μου ηρεμήσαν , ο ουρανισκος δεν με ανησύχησε καθόλου αλλά ούτε και η 60 εκατοστών όχια που απλώς την έδιωξα από μπροστά μου την άλλη μέρα ατρωτος πλέον με τις μπότες μου.

Την Πέμπτη 2 μέρες μετά πιάνω 4 μελισσουλες και κένταω τον αριστερό αγκωνα μου προσπαθώντας να κάνω μελισσοθεραπεια,  μου πήρε γύρω στα 10 λεπτά να τελειώσω...  Ανεβαίνω στο 125xr δίνω το γκάζι και στα πρώτα 30 μέτρα αισθάνομαι το χέρι να σφίγγει,  στα 60 μέτρα έχω κόψει ταχύτητα και σκέφτομαι να γυρίσω πίσω....  Όχι λέω... αλλά 60 και φτάνω στα μελισσακια..... Ανεπνεω μόνο 10 τοις 100.... Σκέφτομαι να γυρίσω σπίτι να με πάει ο μπαμπάς μου στο νοσοκομείο...  Όχι ξανά λέω..έχω την λύση και το ξέρω, ηρεμω βγάζω την αναπεν και παρατηρώ την όλη κατάσταση με ψυχραιμία... 2 λεπτα μετά έφυγα και κατάλαβα πως  ο,τι και να ήταν έχει περασει χωρίς να χρειαστεί η αναπεν

74 ευρώ ναι όντως τόσο κάνει αλλά με συνταγή από αγροτικό γιατρό την πήρα 20 ευρώ (2 μαζί είναι)

υγ. Τα τελευταία λόγια της μητέρας μου γνωρίζοντας πως πάω να κάνω θεραπεια....ενώ 2 μερες πριν για τα πρισμενα μπατζακια και τον ουρανισκο λογικά θα είχε αγχωθει...απλώς εκείνη τη στιγμή της βγηκε, ήταν ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΛΙΣΣΕΣ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την george kis στις Σαβ Απρ 22, 2017 12:12 am, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Μεγάλο Πρόβλημα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο Πρόβλημα    Μεγάλο Πρόβλημα  Icon_minitimeΣαβ Απρ 22, 2017 12:05 am

To Medrol γράφει πάνω του 10 mg?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μεγάλο Πρόβλημα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο Πρόβλημα    Μεγάλο Πρόβλημα  Icon_minitimeΣαβ Απρ 22, 2017 10:03 am

Γιώργη καλημερα. Δεν καταλαβενω τι εννοείς μελίσςοθεραπεια και γιατι την κανεις. Όμως είχες δεχτεί παρα πολλα τσιμπήματα και αυτο που έκανες ηταν υπερβολή. Μην παιζεις με αυτα. Δεν ειναι λίγες οι φορές που εχω ακούσει ανθρώπους που δεν είχαν αλεργια να εχουν και μάλιστα σε απίστευτο βαθμό.
Απο την στιγμή που έφτασες σε τέτοιο σημείο αλεργιας πρέπει να πας στο αλεργιολογο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

Μεγάλο Πρόβλημα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο Πρόβλημα    Μεγάλο Πρόβλημα  Icon_minitimeΣαβ Απρ 22, 2017 2:12 pm

Ναι Μπάμπη έχεις δίκιο φίλε πρέπει να πάω...όμως φοβάμαι την απάντηση! Άλλωστε γιαυτό ξεκίνησα όσο πιο προβλεπομενα γινόταν το χόμπι αυτό!
Ξανά με κεντρισαν την άλλη μέρα πάνω από το παντελονι κάνα 2 αλλά όλα οκ
Ίσως έφταιγε η άμεση επαφή του δηλητηριου με το αιμα Μπάμπη
Τυχαίνει από καμία φορά τους χειμώνες να εμφανιζω ψωριαση σε ενα-δυο σημεία του αγκωνα, και επειδή πέρυσι από ένα τυχαίο κεντρισμα την είδα να χάνεται, φέτος είπα να μην περιμένω τον ήλιο και την αλοιφή....
Πάντως κάνει δουλειά παιδιά, τα είδα όλα... αλλά... καλό χειμώνα πλέον!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Μεγάλο Πρόβλημα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο Πρόβλημα    Μεγάλο Πρόβλημα  Icon_minitimeΣαβ Απρ 22, 2017 3:37 pm

milmos έγραψε:
To Medrol γράφει πάνω του 10 mg?


τον 16mg είναι.............
αλλά θα πρότεινα να επισκεφτείς γιατρό πρώτα. Να σου πεί αν μπορείς να το πάρεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakis74
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Μεγάλο Πρόβλημα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο Πρόβλημα    Μεγάλο Πρόβλημα  Icon_minitimeΠεμ Απρ 27, 2017 1:36 am

Τα αντιισταμινικα χαπια σωζουν απο αλεργιες, αλλα το MEDROL ειναι σκετη κορτιζονη μεγαλη προσοχη για το ποτε το παιρνεις, δεν ειναι απλη υποθεση οσο το νομιζουμε, πχ εαν ειμαστε κρυωμενοι θα μας καταστειλει το ανοσοποιητικο συστημα και θα μας κανει χειροτερα, για`υτο καλυτερα στον γιατρο για ενημερωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dm4891
Μέλος
Μέλος
dm4891


Αριθμός μηνυμάτων : 99

Μεγάλο Πρόβλημα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο Πρόβλημα    Μεγάλο Πρόβλημα  Icon_minitimeΔευ Μάης 29, 2017 9:58 am

Σάββατο πρωι
απο εντελώς μαλ....κια λόγο
τσαααακ πάρε ένα τσίμπημα
ευτυχώς όλα πήγαν μια χαρά κανένα πρόβλημα
ειναι που λένε το βάπτισμα του πυρός !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μεγάλο Πρόβλημα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες
» Προβλημα!
» Τρόπος αντικατάστασης βασίλισσας σε μεγάλο μελίσσι
» Μια πολυ μεγαλη καλησπερα και ενα μεγαλο μπραβο!!!!!!!!
» προβλημα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: