Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Παραφυαδες

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tzimani
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Παραφυαδες    Παραφυαδες  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 18, 2017 9:49 am

Καλημερα παιδες.
Εχω το εξης θεμα με 2 μελισσακια και δεν ξερω πιο θα ειναι το πρεπων.
Πρωτον μεταφερω τα μελισσια μου ενα αλλο μερος μονιμα.
Πηρα λοιπον απο 2 μελισσια που ηθελα να τα σπασω κιολας τις βασιλισσες μαζι με το πλαισιο που πατουσαν + ενα
πλαισιο τροφες + 1 πλαισιο πληθυσμο ακομα και τα εβαλα σε 2 καινουριες κυψελες και τις μετεφερα.
Τωρα λοιπον εχω 2 μελισσια και 7 πλαισια πληθυσμο και καποια Βασιλοκελια που θα χουν φτιαξει.
Λεω να παω την ογδοη μερα απο την μερα της ορφανιας και να παρω απο καθε κυψελη 3 πλαισια μαζι με 1-2 Β.Κ
και να τα μεταφερω.
Το ερωτημα λοιπον ειναι το εξης:να χωρισω ανα 3 πλαισια,δηλαδη να εχω 4 παραφυαδες με 1-2 β.κ το καθενα μεσα και
να τα μεταφερω ολα μαζι η δυο-δυο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυαδες    Παραφυαδες  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 18, 2017 7:35 pm

Δεν χρειάζεται να τα μεταφέρεις απλά όταν κόβεις στο αρχικό μελίσσι άσε ένα τελάρο λιγότερο .
Κάντα δηλαδή 2 - 4 , η διαφορά θα γεφυρωθεί από αυτές που θα επιστρέψουν και όλα οκ .
Α και στο αρχικό βάλε και ένα πλαίσιο άδειο για αυτές που θα επιστρέψουν .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυαδες    Παραφυαδες  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 18, 2017 8:44 pm

Δεν μεταφέρουμε όταν έχουν βασιλοκέλια ή αγονιμοποίητη βασίλισσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mefedlos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυαδες    Παραφυαδες  Icon_minitimeΚυρ Μαρ 19, 2017 11:39 am

Και εγω δεν μεταφερω οταν κοβω. Τα πραγματα ειναι απλα Κοβεις και φτιαχνεις την παραφυαδα την βαζεις διπλα στην παλια κυψελη και οι μελισσες που ερχοντε φορτωμενες γυρη και μελι ποτε μπαινουν στην παλια και ποτε στην παραφυαδα. Οποια απο τις δυο δεν παει καλα την αφηνεις σε αυτο το σημειο (της μητρικης κυψελης)και πας την αλλη που παει καλα σε πλυθησμο γυρες μελια λιγα μετρα παραπερα οποτε η αδύναμη παιρνει ολες τις συλεκτριες και αυξανει πλυθησμο.Αν δεν αυξησει κοβεις την βασιλισσα και αγοραζεις μια νεα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυαδες    Παραφυαδες  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 25, 2017 12:31 am

Λοιπών ο τρόπος που κόβο εγώ είναι ο εξής. Διαλέγω ένα μελισσακι δυνατό και 1 από τα καλύτερα μου του περνώ την μάνα με 1 η 2 τελάρα γονο και πληθυσμό. Το πάω 2 μέτρα πιο κει και αφήνο την ορφανή στην παλιά θέση. Μετά πάω στην 5 μέρα και ότι βκ είναι κλήστω το χαλάω και αφήνο μόνο τα ανοιχτά γιατί τα βασιλικά κελιά συνήθως την 7 σφραγίζονται οπότε πιο γρήγορα αν υπάρχει σφραγισμένο δεν θα βγει σωστή βασίλισσα. Γιαυτό και τα χαλάμε τα βκ αυτά. Μετά πάω στην 10 ημέρα και τα χωρίζω συνήθως παίρνω ένα πλαίσιο γονο και με τα 2 το πολύ βκ και τον πληθυσμό και 1 τελάρο γυρες και 1 μέλια και του κάνω 1 κιλό βανίλια δόρο ιστερα υπολογίζω ποτέ θα είναι γονιμοπιοιμενη και δίνο 1 εβδομάδα ακόμη διορία να δω σφραγισμένο γονο εργατικό. Αυτός είναι ο τρόπος μου. Φέτος έχω σκέφτη να το κάνω με άλλο τρόπο. Να πάρω γονο από τα καλά μου να τα ψεκασω με ανθό νερό να μην σφαχτούνε να χάσουν της οσμες δλδ να πάρω 2 τελάρα με ανοικτό γονο από 3 δυνατά μελησσια σύνολο 6 και σημπληρονω μέλια και γυρες να γίνει ένα δεκάρι καλό να έχει δύναμη να κάνει καλά και καλοταισμενα βκ και μετά ανάλογα πόσα και που χωρίζεις παραφιαδες πάντα την 10 με 12 μέρα ώστε να μην έχει πρόβλημα να τραυματιστεί η βασίλισσα. Αυτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυαδες    Παραφυαδες  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 25, 2017 8:48 am

3 παρατηρήσεις στον τρόπο που σκέφτεσε να δοκιμάσεις, 1όν αυτό το μελίσσι δεν θα έχει συλλέκτριες, 2ον θα έχει να ταΐζει και πολύ γόνο παράλληλα με τα ΒΚ και 3ο αν ενώσεις πλαίσια από περισσότερα από 2 μελίσσια δεν χρειάζεται ανθόνερο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυαδες    Παραφυαδες  Icon_minitimeΚυρ Μαρ 26, 2017 1:50 am

Δεν το έχω κάνει ακόμη. το σκέφτομαι. απλά ψάχνω τα υπέρ και τα κατά. για της συλεκτριες έχεις δίκιο αλλά μπορείς να πάρεις πλαίσια με περισσότερο ψημένο γονο ουτοσωστε να μην έχουν να ταΐζουν πάρα πολύ γονο. Και έτσι αν είναι περισσότερος ο ψημένος γόνος θα βγουν γρήγορα νέες παραμάνες οπότε μετά και συλεκτριες. Για να βγουν νέες συλεκτριες κάνει από 6 με 8 μέρες κάνουν την εμφάνισή τους ή πρωτες . Για το ανθόνερο το είπα από θέμα πιο ομαλής συνένωσης λόγο ότι το κάθε μελισσι έχει άλλες μυρωδιές (φερομονες) και για να μην υπάρχουν τσακωμοι μεταξύ τους. Είναι πολλές η λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά. Πάντα όταν σκέφτομαι να δοκιμάσω κάτι νεο κάνω μια μικρή έρευνα ούτο σώστε να ξέρω τα υπέρ και τα κατά και κατά πόσο τα κατά να μπωρο να τα βελτίωσο η ακόμη και εξαλείψω. Κάθε τι νέο χειρισμό ή και εφαρμογή που κάνω την έχω περάσει πρώτα από χίλια κοσκινα μου αρέσει πριν κάνω κάτι πάντα να το ψάχνω πολύ ώστε να αποφεύγω άσκοπες χειρισμούς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Παραφυαδες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» παραφυαδες
» παραφυαδεσ
» Παραφυαδες
» Παραφυάδες
» παραφυάδες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: