Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τόπος ξεχειμωνιάσματος.

Πήγαινε κάτω 
+3
stratos
psath
vtoutoun
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τόπος ξεχειμωνιάσματος.   Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Icon_minitimeΔευ Νοε 21, 2016 8:12 am

Καλημέρα στην παρέα,
Θέλω τα φώτα των πιο έμπειρων σε ένα θέμα που με απασχολεί. Φέτος είναι ο πρώτος χειμώνας που θα αντιμετωπίσουν τα κορίτσια μου και θέλω να κάνω ένα ερώτημα σχετικά με το σημείο που θα τις έχω.
Έχω δύο σημεία δικά μου το πρώτο είναι σε μια ρεματιά και έχει τα εξής χαρακτηριστικά: Το βράδυ πέφτει υγρασία, Δεν το πιάνει ο αέρας, ήλιο έχει από την ανατολή μέχρι τις 15:00 η ώρα γιατί μετά το σκιάζει το βουνό.

Το δεύτερο σημείο είναι σε μικρό ύψωμα. Ήλιο έχει όλη μέρα μέχρι τη δύση αλλά είναι εκτεθειμένο στους αέρηδες και κυρίως στο βοριά.
Το ερώτημα λοιπόν είναι αν είχατε να επιλέξετε μεταξύ των δύο πού θα τις πηγαίνατε για χειμώνα;
Να πούμε ότι μιλάμε για χειμώνα Κρήτης οπότε όσοι είστε από βόρια να το λάβετε υπόψιν πριν μου απαντήσετε.
Ευχαριστώ και αναμένω τη βοήθειά σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τόπος ξεχειμωνιάσματος.   Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Icon_minitimeΔευ Νοε 21, 2016 2:25 pm

Γενικά το Ηράκλειο όπως η Νότια Ελλάδα έχει ήπιο Χειμώνα. Βέβαια δεν ξέρω πόσο χαμηλά πέφτει η θερμοκρασία στο ύψωμα και πόσο δυνατός αέρας φυσά ούτε πόσο καιρό θα τις αφήσεις. Όμως η μεγαλύτερη ηλιοφάνεια αποτελεί μεγάλο πλεονέκτημα. Θα προτιμούσα το ύψωμα διότι η υγρασία είναι πιο επικίνδυνη από το κρύο για τις μέλισσες. Μπορείς να προστατέψεις τις μέλισσες με φελιζόλ εσωτερικά στο καπάκι, κηρόπανο κ.λ.π.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τόπος ξεχειμωνιάσματος.   Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Icon_minitimeΔευ Νοε 21, 2016 3:18 pm

Φίλε Psath το ύψωμα δεν είναι βουνό ούτε καν λόφος απλά δεν είναι κάμπος με τις υγρασίες κτλ. Το μόνο αρνητικό που βλέπω εγώ είναι ο βοριάς μιας και το συγκεκριμένο χωράφι βλέπει χωρίς εμπόδια τη θάλασσα η οποία είναι σε απόσταση 3,5 χιλιόμετρα σε ευθεία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τόπος ξεχειμωνιάσματος.   Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Icon_minitimeΔευ Νοε 21, 2016 3:40 pm

Στο σημείο με την υγρασία μπορείς να βάλεις διάτρητο πάτο ώστε να κάνει κάλο αερισμό και με κλειστό βορρά δεν νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα .
Α και χρησιμοποίησε σκουρόχρωμα πατώματα , δεσμεύουν περισσότερο θερμότητα από τον ήλιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τόπος ξεχειμωνιάσματος.   Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Icon_minitimeΔευ Νοε 21, 2016 3:43 pm

stratos έγραψε:
Στο σημείο με την υγρασία μπορείς να βάλεις διάτρητο πάτο ώστε να κάνει κάλο αερισμό και με κλειστό βορρά δεν νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα .

Όλοι οι πάτοι που έχω είναι διάτρητοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τόπος ξεχειμωνιάσματος.   Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Icon_minitimeΔευ Νοε 21, 2016 5:59 pm

Μακρια απο την υγρασια προτιμησε το μερος με την ηλιοφανεια βαλε τις κυψελες με τις εισοδους στο νοτο και μετα αν θες βαζεις πρασινο πυκνο πανι στη βορεια μερια και αν ειναι δικο σου το μερος φυτεψε δεντρολιβανα και λεμονοκυπαρισσα . taxo pexi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τόπος ξεχειμωνιάσματος.   Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Icon_minitimeΔευ Νοε 21, 2016 6:34 pm

koske έγραψε:
Μακρια απο την υγρασια προτιμησε το μερος με την ηλιοφανεια βαλε τις κυψελες με τις εισοδους στο νοτο και μετα αν θες βαζεις πρασινο πυκνο πανι στη βορεια μερια και αν ειναι δικο σου το μερος φυτεψε δεντρολιβανα και λεμονοκυπαρισσα . taxo pexi

Αυτό ακριβώς! sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τόπος ξεχειμωνιάσματος.   Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Icon_minitimeΔευ Νοε 21, 2016 7:19 pm

Μίλησε ο koske για μένα!
cheers cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τόπος ξεχειμωνιάσματος.   Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Icon_minitimeΤρι Νοε 22, 2016 1:24 am

Βασίλη, υπάρχουν πάντα κ χειρότερα:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

(... που τα σκιάζει η φοβέρα, τα πλακώνει η σκλαβιά...)

kolimenos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τόπος ξεχειμωνιάσματος.   Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Icon_minitimeΤρι Νοε 22, 2016 8:10 am

Οπότε αποφεύγουμε την υγρασία πάση θυσία και απλά προσπαθούμε να τις προστατέψουμε όσο γίνεται από τον αέρα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!! 'Άντε και καλό χειμώνα! santa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τόπος ξεχειμωνιάσματος.   Τόπος ξεχειμωνιάσματος. Icon_minitimeΤρι Νοε 22, 2016 9:32 am

Είναι όπως στα είπαν τα παιδιά και πολύ σωστά ο koske sostos  

Ο βοριάς από την θάλασσα είναι σημαντικό μείον της τοποθεσίας. Γενικά ψάξε για μια καλύτερη τοποθεσία για το χειμώνα… όλο και κάπου θα υπάρχει και διαμόρφωσε την κατάλληλα Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τόπος ξεχειμωνιάσματος.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΜΕΤΕΦΕΡΘΗΚΕ Ο Ν ΤΟΜΕΑΣ ΑΘΗΝΩΝ ΑΠΟ...
» Τόπος συγκέντρωσης κηφήνων - Drone Congregational Area

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: