Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Άλλος πλανήτης.

Πήγαινε κάτω 
+2
silahim
nikos37
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 05, 2016 8:39 pm

Καλησπέρα στην παρέα. Την κυριακη που μας πέρασε πήγα να περιποιηθω τις μέλισσες ενός
φίλου που έχει σπάσει το πόδι του και αδυνατεί να τις φροντίσει. Ήταν στην Αμνατο , ένα χωριό λίγο πριν το Αρκαδι στο Ρεθυμνο. Οι μέλισσες είναι στην κορφή ενός κατάφυτου και καταπράσινου φαραγγιου που πραγματικά μόνο εγώ δεν φύτρωνα. Χαρουπιές, ακονιζες ,κατσοπρινια ,δρυγιες ,πεύκα,θυμαρια, φασκομηλιες ,ευκάλυπτοι και σίγουρα πολλά ακόμα που δεν πρόσεξα. Όλα αυτά στην αυλή των μελισσών. Ένας τόπος που πραγματικά μπορείς να τις έχεις όλο το χρόνο.
Αυτό όμως που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση ήταν οι φασκομηλιες. Δίπλα και γύρω γύρω από τις κυψέλες, παντού. Τόσο που μπερδευε ή στολή στα κλαδιά τους. ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΕΣ και φρεσκοτατες και τρυφεροτατες. Σχεδόν έτοιμες να ανθίσουν. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο τέτοια εποχή. Σαν να ήμουν σε άλλο πλανήτη.
Ήταν μία απίστευτη μέρα από άποψη οσμών γιατί μεγαλωσα με τη μυρωδιά του φασκομηλου και έχει εδραιωθεί σαν μία από τις πιο αγαπημένες που ξυπνάει μνήμες από άλλες εποχές πολύ πιο ξέγνοιαστες.
Αυτά από την νοσταλγική μου εξόρμηση, ευχαριστώ για τον χρονο σας.
ΥΓ.ειπα να τα γράψω εδώ μία και λεφτά για ψυχολόγο δεν υπάρχουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 05, 2016 9:25 pm

Με έφτιαξες τώρα!!!!
Πάω να φτιάξω μια τακοσαλάτα με μπόλικη κάπαρι. Θα βάλω και μία κούπα Μαρουβά που μου έστειλαν από Κρήτη....έτσι για το καλό!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 05, 2016 9:30 pm

nikos37 έγραψε:
Καλησπέρα στην παρέα. Την κυριακη που μας πέρασε πήγα να περιποιηθω  τις μέλισσες ενός
φίλου που έχει σπάσει το πόδι του και αδυνατεί να τις φροντίσει. Ήταν στην Αμνατο , ένα χωριό λίγο πριν το Αρκαδι στο Ρεθυμνο.  Οι μέλισσες είναι στην κορφή ενός κατάφυτου και καταπράσινου φαραγγιου που πραγματικά μόνο εγώ δεν φύτρωνα. Χαρουπιές, ακονιζες ,κατσοπρινια ,δρυγιες ,πεύκα,θυμαρια, φασκομηλιες ,ευκάλυπτοι και σίγουρα πολλά ακόμα που δεν πρόσεξα. Όλα αυτά στην αυλή των μελισσών. Ένας τόπος που πραγματικά μπορείς να τις έχεις όλο το χρόνο.
Αυτό όμως που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση ήταν οι φασκομηλιες. Δίπλα και γύρω γύρω από τις κυψέλες, παντού. Τόσο που μπερδευε ή στολή στα κλαδιά τους. ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΕΣ και φρεσκοτατες  και τρυφεροτατες. Σχεδόν έτοιμες να ανθίσουν. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο τέτοια εποχή. Σαν να ήμουν σε άλλο πλανήτη.
Ήταν μία απίστευτη μέρα από άποψη οσμών γιατί μεγαλωσα με τη μυρωδιά του φασκομηλου και έχει εδραιωθεί σαν μία από τις πιο αγαπημένες που ξυπνάει μνήμες από άλλες εποχές πολύ πιο ξέγνοιαστες.
Αυτά από την νοσταλγική μου εξόρμηση, ευχαριστώ για τον χρονο σας.
ΥΓ.ειπα να τα γράψω εδώ μία και λεφτά για ψυχολόγο δεν υπάρχουν.

Ρε Νίκο λόγω επαγγέλματος εγώ με 10 έουρα σε κάνω περδίκι. Τύφλα να έχουν οι ψυχοθεραπείες, τόσα χρόνια τι κάνουμε;
Επίσης αν θυμάσαι στα πρακτικά της τελευταίας μας συνάντησης του forum υπόθηκε για κοινό μελισσοκομείο από κάθε κυψέλη κάθε μέλος για να κάνουμε κοινές επιθεωρήσεις και ομαδική ψυχοθεραπεία. Αφού βρέθηκε ο τόπος μήπως ήρθε και η ώρα; ta xapia mou
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 05, 2016 11:19 pm

Γιωργο αν ηταν πιο κοντα δεν το συζητουσα. Αλλα 150 χλμ πηγαινε ελα δε λεει.
Παντως σαν ιδεα το κοινο μελισσοκομειο με τραβαει πολυ. Ευκαιρια να χρησιμοποιησουμε και τις φελιζολενιες κυψελες(ξερεις πως!!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 05, 2016 11:36 pm

nikos37 έγραψε:
Γιωργο αν ηταν πιο κοντα δεν το συζητουσα. Αλλα 150 χλμ πηγαινε ελα δε λεει.
Παντως σαν ιδεα το κοινο μελισσοκομειο με τραβαει πολυ. Ευκαιρια να χρησιμοποιησουμε και τις φελιζολενιες κυψελες(ξερεις πως!!)


gia mas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 06, 2016 10:18 am

Καταρχάς η περιγραφή σου κολλητέ ήταν τέτοια που για μια στιγμή είμαι σίγουρος ότι μύρισα το φασκόμηλο!!!!
Μας έστειλες πάλι πρωί πρωί!!
Τι να κάνουμε με ότι έχουμε θα πορευθούμε. Δεν είναι τυχαίο το όνομα της περιοχής που είναι οι δικές μου "Ξερολιά"!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 06, 2016 11:02 am

Όμορφη περιγραφή που πραγματικά σου μεταφέρει την εικόνα και τα αρώματα του τοπίου !
Σίγουρα όλοι θα θέλαμε να έχουμε ένα τέτοιο χώρο έστω για το σταθερό μας μελισσοκομείο όμως αν προσέξουμε λίγο περισσότερο θα δούμε ότι όλα είναι φυτά, που είναι γελοίο να φυτευτούν και αν δεν προλάβουμε να τα εκμεταλλευτούμε εμείς σίγουρα θα τα εκμεταλλευτούν τα παιδιά και τα εγγόνια μας, και αν όχι σαν μελισσοκόμοι, σαν άνθρωποι που θα μπορούν να κάνουν ένα περίπατο σε ένα ομορφότερο τόπο , θα μπορούν να βρεθούν στην μέση του πουθενά και να κόψουν ένα φρούτο να ξεδιψάσουν.
Φανταστείτε πώς θα ήταν ο τόπος μας σε 10 χρόνια αν ο καθένας μας φύτευε έστω 10 δέντρα το χρόνο, δουλεύουμε σαν σκλάβοι για να αφήσουμε στα παιδιά μας ένα γεμάτο πορτοφόλι και δεν αφιερώνουμε ελάχιστο χρόνο για να τους αφήσουμε ένα καλύτερο τόπο

ΥΓ: Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά όταν σκεφτώ πώς ήταν ο τόπος που μεγάλωσα πριν 20 χρόνια και πώς είναι σήμερα, με πιάνει τρέλα !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 06, 2016 12:04 pm

vtoutoun έγραψε:
Καταρχάς η περιγραφή σου κολλητέ ήταν τέτοια που για μια στιγμή είμαι σίγουρος ότι μύρισα το φασκόμηλο!!!!
Μας έστειλες πάλι πρωί πρωί!!
Τι να κάνουμε με ότι έχουμε θα πορευθούμε. Δεν είναι τυχαίο το όνομα της περιοχής που είναι οι δικές μου "Ξερολιά"!!!!!!!  

Καλλιο ξερολια παρά ξερολιθιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 06, 2016 12:19 pm

Ξερολιά άλλες εποχές !!! Very Happy

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 06, 2016 12:30 pm

monarchis έγραψε:
 
Καλλιο ξερολια παρά ξερολιθιά.

Αυτό τώρα να το πάρω ως παρήγορο; kalo pedi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 06, 2016 12:40 pm

Ωραίο το βιντεάκι kir
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 06, 2016 5:49 pm

Wow ..ωραίο γράψιμο με πήρανε και μένα τα ντουμάνια.. oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 09, 2016 10:16 pm

nikos37 έγραψε:
Καλησπέρα στην παρέα. Την κυριακη που μας πέρασε πήγα να περιποιηθω  τις μέλισσες ενός
φίλου που έχει σπάσει το πόδι του και αδυνατεί να τις φροντίσει. Ήταν στην Αμνατο , ένα χωριό λίγο πριν το Αρκαδι στο Ρεθυμνο.  Οι μέλισσες είναι στην κορφή ενός κατάφυτου και καταπράσινου φαραγγιου που πραγματικά μόνο εγώ δεν φύτρωνα. Χαρουπιές, ακονιζες ,κατσοπρινια ,δρυγιες ,πεύκα,θυμαρια, φασκομηλιες ,ευκάλυπτοι και σίγουρα πολλά ακόμα που δεν πρόσεξα. Όλα αυτά στην αυλή των μελισσών. Ένας τόπος που πραγματικά μπορείς να τις έχεις όλο το χρόνο.
Αυτό όμως που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση ήταν οι φασκομηλιες. Δίπλα και γύρω γύρω από τις κυψέλες, παντού. Τόσο που μπερδευε ή στολή στα κλαδιά τους. ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΕΣ και φρεσκοτατες  και τρυφεροτατες. Σχεδόν έτοιμες να ανθίσουν. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο τέτοια εποχή. Σαν να ήμουν σε άλλο πλανήτη.
Ήταν μία απίστευτη μέρα από άποψη οσμών γιατί μεγαλωσα με τη μυρωδιά του φασκομηλου και έχει εδραιωθεί σαν μία από τις πιο αγαπημένες που ξυπνάει μνήμες από άλλες εποχές πολύ πιο ξέγνοιαστες.
Αυτά από την νοσταλγική μου εξόρμηση, ευχαριστώ για τον χρονο σας.
ΥΓ.ειπα να τα γράψω εδώ μία και λεφτά για ψυχολόγο δεν υπάρχουν.

Νίκο η γλαφυρότητα του λόγου σου με ενέπνευσε σήμερα..


[img][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][/img]


Φιλικά πάντα..θρούμπι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 09, 2016 10:29 pm

@Throubee θα μας τρελάνεις. Το φαντάζομαι αφίσα στην επόμενη μας συνάντηση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 09, 2016 10:36 pm

Όπως λένε, μία εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις. lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 09, 2016 11:25 pm

lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΤρι Οκτ 11, 2016 9:25 am

Πρέπει να προταθεί για εξώφυλλο στην Μ. επιθεώρηση ! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΤρι Οκτ 11, 2016 10:13 am

monarchis έγραψε:
@Throubee θα μας τρελάνεις. Το φαντάζομαι αφίσα στην επόμενη μας συνάντηση!

Άμα κανονίσεις ρακές, σου φτιάχνω και λάβαρο!


nikos37 έγραψε:
Όπως λένε, μία εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις. lol!

..και λίγες λένε..! χάρηκα που σου άρεσε ! parigoria


kir έγραψε:
Πρέπει να προταθεί για εξώφυλλο στην Μ. επιθεώρηση ! lol!

άστα κιρ μεγάλος καημός.. όνειρο ζωής χεχεχεχε petheno

Έχετε καμιά ιδέα για το επόμενο θέμα? ή όποιον πάρει ο Χάρος lol ????
έπεται συνέχεια!


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΤρι Οκτ 11, 2016 10:28 am

Να δώσω τροφή για επόμενο θέμα :
ντρίν .... ντρίν
- Ναι
-- Έλα, πρέπει να έρθεις να πάρεις τις μέλισσες σου ... αλλιώς θα πάρω τις δικές μου και θα Kαθαρίσω τον τόπο !
- :O Γιατί τη έγινε ?
-- Οι μέλισσες σου λεηλατούν τις δικές μου.
- Έλα ... και πώς το κατάλαβες ?
-- Οταν ανοίγω μία κυψέλη τις βλέπω πού μπουκάρουν και παίρνουν το ζαχαροζύμαρο και φεύγουν, και τρώνε και τα μέλια !
- :O
htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Άλλος πλανήτης.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλος πλανήτης.    Άλλος πλανήτης.  Icon_minitimeΤρι Οκτ 11, 2016 2:06 pm

kir έγραψε:
Να δώσω τροφή για επόμενο θέμα :
ντρίν .... ντρίν
- Ναι
-- Έλα, πρέπει να έρθεις να πάρεις τις μέλισσες σου ... αλλιώς θα πάρω τις δικές μου και θα Kαθαρίσω τον τόπο !
- :O Γιατί τη έγινε ?
-- Οι μέλισσες σου λεηλατούν τις δικές μου.
- Έλα ... και πώς το κατάλαβες ?
-- Οταν ανοίγω μία κυψέλη τις βλέπω πού μπουκάρουν και παίρνουν το ζαχαροζύμαρο και φεύγουν, και τρώνε και τα μέλια !
- :O
htipieme

Το περίεργο που είναι; ο άνθρωπος μπήκε σε ένα ταξί και είπε στον οδηγό "Ακολούθησε αυτή τη μέλισσα". ε και μετά από πολύωρη παρακολούθηση την είδε να μπαίνει σε μια απ τις κυψέλες σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Άλλος πλανήτης.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τον τσιμπισαν
» Χωράει άλλος ένας???
» άλλος ένας ομοιοπαθής
» Άλλος ένας νέος
» Αλλος για ΙΓΕ ? πόσοι είμαστε τελικά..

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Μελισσότοποι...-
Μετάβαση σε: